03 лютого 2022 року
м. Київ
справа №420/7903/21
адміністративне провадження №К/990/1964/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Усенко Є.А.,
суддів: Гімона М.М., Яковенка М.М.,
розглянув матеріали касаційної скарги Головного управління ДПС в Одеській області (далі - ГУ ДПС) на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.12.2021 у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІОРІНО» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2021, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.12.2021, адміністративний позов задоволено: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 30.03.2020 №0072930705, №0072940705 та №0072950705; здійснено розподіл судових витрат.
10.01.2022 ГУ ДПС подало касаційну скаргу на вищезазначені судові рішення.
За змістом статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відкриття касаційного провадження обумовлено, зокрема, відповідністю касаційної скарги вимогам цього Кодексу щодо форми і змісту касаційної скарги.
Касаційна скарга підлягає залишенню без руху як така, що подана без дотримання пункту 4 частини другої, частини четвертої статті 330 КАС України: у касаційній скарзі не зазначено підставу (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 328 цього Кодексу підстави (підстав); до касаційної скарги не долучено документ про сплату судового збору у встановленому законодавством розмірі.
Так, ГУ ДПС посилається на незастосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права (пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, статей 1, 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні") без врахування висновку Верховного Суду у постановах від 21.01.2021 у справі №813/2204/17, від 11.02.2021 у справі №820/10136/15, від 21.02.2020 у справі №826/17443/15, від 16.04.2020 у справі №826/7760/15, від 31.03.2020 у справі №804/16516/15, від 20.02.2020 у справі №802/1255/17, від 20.12.2021 у справі №640/16024/19, від 20.12.2021 у справі №200/6804/19-а, від 14.12.2021 у справі №400/3273/19, від 05.03.2020 у справі №826/17374/18, від 31.08.2021 у справі №420/6428/19.
Не відповідність судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій висновку Верховного Суду в зазначених постановах (ці висновки стосуються оцінки документів бухгалтерського обліку, які надає платник податків для підтвердження показників податкового обліку, з врахуванням всіх обставин, на які посилається контролюючий орган як на свідчення недостовірності інформації в документах (нереальність (безтоварність) господарських операцій) ГУ ДПС обґрунтовує доводом, що суди попередніх інстанцій не надали оцінку всім доказам у справі. При цьому ГУ ДПС не вказує, які докази не були досліджені судами першої та апеляційної інстанцій.
Підпунктом 3 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон України №3674-VI) (у редакції, чинній на час подання касаційної скарги) визначено, що за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але не більше 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень позивач з адміністративним позовом звернувся до суду у травні 2021 року.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України №3674-VI (у редакції, чинній на час подання позову) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" прожитковий мінімум на 01.01.2021 встановлено у розмірі 2270,00 грн.
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України №3674-VI (у редакції, чинній на час подання позову) за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою, ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За змістом оскаржуваних судових рішень адміністративний позов містить вимогу майнового характеру на загальну суму 10 830 608,00 грн (податкові повідомлення-рішення від 30.03.2021 №0072930705 та №0072940705) та вимогу немайнового характеру (податкове повідомлення-рішення від 30.03.2021 №0072950705) .
Правильність сплати судового збору особою, яка звернулася до суду, перевіряється судом на кожній стадії судового процесу безвідносно до того, чи правильно був сплачений судовий збір на попередніх стадіях.
Судовий збір за подання адміністративного позову у цій справі складає 24970,00 грн (22700,00 грн + 2270,00 грн).
Таким чином, ставка судового збору за подання касаційної скарги на судові рішення у цій адміністративній справі становить 49620,00 грн (20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), однак, до касаційної скарги долучено документ про сплату судового збору у сумі 45400,00 грн.
Згідно з частиною другою статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, частиною другою якої передбачено залишення позовної заяви без руху із зазначенням її недоліків, способу та строку для їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на викладене, касаційна скарга ГУ ДПС залишається без руху із наданням десятиденного строку з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху, протягом якого скаржник має право надати/надіслати суду касаційної інстанції: касаційну скаргу з уточненням підстав касаційного оскарження рішень судів першої та апеляційної інстанцій; документ про сплату судового збору у сумі 4220,00 грн.
Керуючись пунктом 4 частини другої, частиною четвертою статті 330, частиною другою статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
Касаційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.12.2021 залишити без руху.
Встановити для усунення зазначених в ухвалі недоліків десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
Є.А. Усенко
М.М. Гімон
М.М. Яковенко ,
Судді Верховного Суду