Ухвала від 26.01.2022 по справі 240/398/19

УХВАЛА

26 січня 2022 року

Київ

справа №240/398/19

адміністративне провадження №К/9901/29444/19, К/9901/29889/19, К/9901/31930/19

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Тацій Л.В. у порядку підготовки до касаційного розгляду справи за касаційні скарги Державної комісії України по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ), Товариства з обмеженою відповідальністю «Софія-Гамма» (далі - ТОВ «Софія-Гамма»), Державної служби геології та надр України (далі - Держгеонадра) на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2019 у справі за позовом заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави до Держгеонадр, ДКЗ, Житомирської обласної ради, третя особа - ТОВ «Софія-Гамма», про визнання протиправними та скасування державної реєстрації робіт і досліджень, протоколу №4057 від 31.08.2017, рішення №1276 від 25.10.2018, -

встановив:

25.10.2019, 29.10.2019 та 18.11.2019 ДКЗ, ТОВ «Софія-Гамма» та Держгеонадра відповідно звернулися до Верховного Суду із касаційними скаргами, у яких просять постанову суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Відповідно до протоколів автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.10.2019, 29.10.2019 та 18.11.2019 визначено такий склад колегії суддів: головуючий суддя ОСОБА_1, судді: Чиркін С.М., Шарапа В.М.

Верховний Суд ухвалами від 04.11.2019 та 11.11.2019 відкрив касаційне провадження за касаційними скаргами ДКЗ та ТОВ «Софія-Гамма» відповідно.

Ухвалою від 27.11.2019 Верховний Суд залишив без руху касаційну скаргу Держгеонадр.

У зв'язку з відпусткою суддів Чиркіна С.М., Шарапи В.М. на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 10.01.2020 № 18/0/78-20 здійснено за допомогою автоматизованої системи заміну цих суддів та визначено такий склад колегій суддів: головуючий суддя ОСОБА_1, судді: Бучик А.Ю., Кравчук В.М.

Верховний Суд ухвалою від 10.01.2020 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Держгеонадр.

У зв'язку з ухваленням Вищою радою правосуддя рішення від 09.04.2020 № 923/0/15-20 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зв'язку з поданням заяви про відставку» на підставі розпорядження в.о. заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 22.04.2020 № 632/0/78-20 призначено повторний автоматизований розподіл судових справ та визначено нову колегію суддів: головуючий суддя Желєзний І.В., судді: Бевзенко В.М., Єзеров А.А.

У зв'язку з обранням до Великої Палати Верховного Суду судді Желєзного І.В. на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 08.12.2021 № 2228/0/78-21 визначено новий складі колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Бучик А.Ю., Стрелець Т.Г., справу передано судді-доповідачу.

За приписами пунктів 2, 3, 5 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує письмово заявлені клопотання учасників справи, вирішує питання про можливість попереднього розгляду справи або письмового провадження за наявними у справі матеріалами у суді касаційної інстанції, вирішує інші питання, необхідні для касаційного розгляду справи.

ДКЗ та ТОВ «Софія-Гамма» у касаційних скаргах заявили клопотання про розгляд справи за участю сторін.

Згідно зі статтею 344 КАС України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, з урахуванням положень статті 341 цього Кодексу.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За правилами частини шостої статті 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, а також якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Отже, питання щодо виклику учасників справи для надання пояснень у справі вирішується Верховним Судом, якщо є необхідність заслухати такі пояснення.

Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 8 грудня 1983 року у справі «Axen v. Germany», заява № 8273/78, рішення від 25 квітня 2002 року «Varela Assalino contre le Portugal», заява № 64336/01). Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.

Проаналізувавши матеріали касаційної скарги та зміст оскаржуваного судового рішення, беручи до уваги характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, суд касаційної інстанції не вбачає необхідності надання пояснень учасниками зазначеної справи, у зв'язку з чим підстави для касаційного розгляду справи за участю сторін - відсутні.

Суддею-доповідачем згідно із статтею 340 Кодексу адміністративного судочинства України проведені необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду.

Враховуючи викладене, розгляд справи буде здійснюватися в порядку спрощеного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Керуючись статтями 262, 340, 344 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти до провадження касаційні скарги Державної комісії України по запасах корисних копалин, Товариства з обмеженою відповідальністю «Софія-Гамма», Державної служби геології та надр України.

Відмовити у задоволенні клопотань Державної комісії України по запасах корисних копалин, Товариства з обмеженою відповідальністю «Софія-Гамма» про розгляд справи за участю сторін.

Закінчити підготовку справи до касаційного розгляду та призначити її до касаційного розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, який відбудеться у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Московська, 8, корпус 5.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Л.В. Тацій