Рішення від 24.01.2022 по справі 480/10575/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2022 року Справа № 480/10575/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10575/21 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області", треті особи - МВС України в особі Департаменту персоналу МВС України, Ліквідаційна комісія УМВС України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області", і просить суд:

- визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області», які полягають у неправильному визначенні прирівняної посади при виготовленні Довідки №33/39-2190 від 02 серпня 2021 року;

- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 за прирівняною посадою «старший оперуповноважений в особливо важливих справах» апарату Національної поліції з посадовим окладом 2 900,00 грн, надбавкою за специфічні умови проходження служби у розмірі 81,29% та премією у розмірі 39,69%.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ, йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ». На виконання пунктів 3,5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 відповідачем, за його заявою, виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Сумській області довідку від 02.08.2021 №33/39-2190 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за прирівняною посадою поліцейського "старший оперуповноважений в особливо важливих справах апарату ГУ НП" станом на листопад 2019 року.

Однак, позивач, вважає, що при виготовленні даної довідки відповідач протиправно, без належного обґрунтування прирівняв останню займану ним посаду "старший оперуповноважений в особливо важливих справах групи по обслуговуванню підрозділів управління кримінального пошуку відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України" до посади "старший оперуповноважений в особливо важливих справах апарату ГУ НП", яка не є відповідною останній займаній ним посаді. Вказане призвело до включення у грошове, що враховується для перерахунку його пенсії значно меншого розміру посадового окладу та премії, в результаті чого розмір перерахованої пенсії буде суттєво заниженим, що призведе до порушення його майнових прав та законних інтересів.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №480/10575/21 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою суду від 22.11.2021 залучено до участі в розгляді справи за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії у якості третіх осіб на стороні відповідача МВС України в особі Департаменту персоналу (01601, м.Київ, вул.Богомольця, буд.10), а також Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області (40000 м.Суми, вул.Герасима Кондратьєва, буд.23).

У відзиві на позовну заяву, відповідач, заперечуючи проти задоволення позову, зазначає, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу виготовлена у відповідності до вимог чинного законодавства і передана до ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.56-58).

У наданих суду поясненнях, Ліквідаційна комісія УМВС України в Сумській області, зауважила, що надання оцінки складовим довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які видаються відповідно до положень Порядку №45 виходить за межі її компетенції.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що наказом МВС України №0593 о/с від 29.09.1995 капітана ОСОБА_1 призначено на посаду старший оперуповноважений в особливо важливих справах групи по обслуговуванню підрозділів управління кримінального пошуку відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України (далі - УВБ ГУБОЗ МВС України) (а.с. 14).

Позивача звільнено з органів МВС з вищезазначеної посади у запас за п. “б” ст. 64 (через хворобу) на підставі наказу УМВС України в Сумській області від 22.08.1998 № 71 о/с (а.с. 17) як залишеного у розпорядженні наказом від 20.07.1998 № 59 о/с (а.с.16).

Після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ позивачеві призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ” і він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, що підтверджується копією посвідчення № 98/7345 від 19.08.1998 (а.с. 12).

У подальшому, на виконання пунктів 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 відповідач, за заявою позивача, виготовив та направив до ГУ ПФУ в Сумській області довідку від 02.08.2021 №33/39-2190 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за прирівняною посадою поліцейського "старший оперуповноважений в особливо важливих справах апарату ГУ НП" станом на листопад 2019 року (а.с.23, зворотній бік).

Проте, позивач, вважає, що при виготовленні вищезазначеної довідки відповідачем протиправно прирівняно останню займану ним посаду “старший оперуповноважений в особливо важливих справах групи по обслуговуванню підрозділів управління кримінального пошуку відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України” до посади поліцейського “старший оперуповноважений в особливо важливих справах апарату ГУ НП”, яка не відповідає останній займаній ним посаді.

Не погодившись зі змістом вищезазначеної довідки відповідача про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом, оскільки він вважає, що остання займана ним посада “старший оперуповноважений в особливо важливих справах групи по обслуговуванню підрозділів управління кримінального пошуку відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України” повинна прирівнюватися до посади "старший оперуповноважений в особливо важливих справах" апарату Національної поліції з посадовим окладом 2 900,00 грн, надбавкою за специфічні умови проходження служби у розмірі 81,29% та премією у розмірі 39,69%.

Задовольняючи позов, суд доходить висновку про те, що відповідач, при формуванні довідки 02.08.2021 №33/39-2190, прирівнявши останню займану позивачем посаду до посади “старший оперуповноважений в особливо важливих справах апарату ГУ НП”, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства, враховуючи наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. ч. 1-4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 р. № 2262-XII (в подальшому - Закон № 2262-XII), (в редакції Закону від 07.11.2015), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” № 900-VІІІ від 23.12.2015, статтю 63 Закону № 2262-XII, після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських” (вказані зміни до ст. 63 Закону № 2262-XII набрали чинності з 29.12.2015).

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (в подальшому - постанова КМУ № 988 від 11.11.2015) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02.12.2015 та застосовується з дня набрання чинності Законом України “Про Національну поліцію”, тобто, з 07.11.2015.

Таким чином, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст. 63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (далі по тексту - Порядок № 45).

Нормами Порядку чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII.

Так, пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. п. 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, якою внесено зміни до Порядку № 45, постановлено, перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Згідно із п. п. 5, 6 Порядку № 45, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року (п. 5). Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п.6).

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач звільнений з органів внутрішніх справ на підставі наказу УМВС України в Сумській області від 22.08.1998 № 71 о/с (а.с. 17).

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 та враховуючи постанову Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, відповідачем на адресу ГУ ПФУ в Сумській області направлено довідку від 02.08.2021 №33/39-2190 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за прирівняною посадою поліцейського "старший оперуповноважений в особливо важливих справах апарату ГУ НП" станом на листопад 2019 року

Суд вважає, що відповідачем помилково прирівняно останню займану позивачем посаду "старший оперуповноважений в особливо важливих справах групи по обслуговуванню підрозділів управління кримінального пошуку відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України” до посади поліцейського “старший оперуповноважений в особливо важливих справах апарату ГУ НП", з наступних підстав.

Так, пунктом 2 Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 480 від 07.09.1994 установлено, що підрозділи внутрішньої безпеки входять до складу Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України та виконують спеціальні функції.

Зазначений наказ скасовано наказом МВС України № 1932 від 13.11.2012 .

Як вбачається зі змісту вищезазначеного наказу, який був чинним станом на момент звільнення позивача з органів МВС (22.08.1998), останній проходив службу на посаді у відділі внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ України, який не підпорядковувався УМВС України в Сумській області. У період проходження служби особова справа позивача зберігалася в апараті МВС України (у кадровому підрозділі УВБ ГУБОЗ МВС України) (п.7 наказу №480).

Перебуваючи у розпорядженні УМВС України в Сумській області на будь-яку іншу посаду позивач не призначався.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що позивач проходив службу на посаді, яка відноситься до посад апарату МВС України, з огляду на виконувані функції, фактичне підпорядкування та місце вказаного підрозділу в структурі МВС України.

Посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах групи по обслуговуванню підрозділів управління кримінального пошуку відділу внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України, з якої був звільнений позивач, згідно Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 № 138, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216, відповідає посада “Старший оперуповноважений в особливо важливих справах" апарату Національної поліції з посадовим окладом 2 900,00 грн, надбавкою за специфічні умови проходження служби у розмірі 81,29% та премією у розмірі 39,69% (а.с.37-47).

У відзиві на позовну заяву відповідач не наводить, в чому саме обов'язки за останньою займаною посадою ОСОБА_1 відповідають обов'язкам посади, до якої таку посаду було прирівняно, а посадовий оклад є лише одним з критеріїв, однак, не єдиним та не основним, який відповідач мав врахувати для визначення посади рівнозначною.

Посилання відповідача на лист-відповідь Департамента персоналу МВС України (а.с.59) суд вважає неогрунтованими, оскільки вказаний лист не є нормативно-правовим актом.

За встановлених у справі обставин, та з урахуванням вище викладеного, суд вважає, що довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 необхідно проводити за посадою "Старший оперуповноважений в особливо важливих справах" апарату Національної поліції з посадовим окладом 2 900,00 грн, надбавкою за специфічні умови проходження служби у розмірі 81,29% та премією у розмірі 39,69%

З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку про те, що відповідач, при формуванні довідки від 02.08.2021 №33/39-2190 та прирівнюючи останню займану позивачем посаду до посади "старший оперуповноважений в особливо важливих справах апарату ГУ НП", діяв у не у відповідності до вимог чинного законодавства, без урахування всіх обставин, що мали значення для правильного прийняття рішення, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області», які полягають у неправильному визначенні прирівняної посади при виготовленні довідки від 02.08.2021 №33/39-2190 та зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 за прирівняною посадою "старший оперуповноважений в особливо важливих справах" апарату Національної поліції з посадовим окладом 2 900,00 грн, надбавкою за специфічні умови проходження служби у розмірі 81,29% та премією у розмірі 39,69%, є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вказане положення, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" суму судового збору в розмірі 908 грн, сплаченого ним за подання позовної заяви згідно квитанції від 13.10.2021 №4 (а.с.48).

Керуючись ст.ст. 2,77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області", треті особи - МВС України в особі Департаменту персоналу МВС України, Ліквідаційна комісія УМВС України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області», які полягають у неправильному визначенні прирівняної посади при виготовленні довідки від 02.08.2021 №33/39-2190.

Зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 23, м.Суми, 40000, код ЄДРПОУ 08733899) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 19.11.2019 за прирівняною посадою "старший оперуповноважений в особливо важливих справах" апарату Національної поліції з посадовим окладом 2 900,00 грн, надбавкою за специфічні умови проходження служби у розмірі 81,29% та премією у розмірі 39,69%.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 23, м.Суми, 40000, код ЄДРПОУ 08733899) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька