Ухвала від 25.01.2022 по справі 480/13914/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

25 січня 2022 року Справа № 480/13914/21

Cуддя Сумського окружного адміністративного суду Опімах Л.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання протиправними дій Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради в частині недоплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 та 2021 роки як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2020 та 2021 роки як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Ухвалою суду від 24 грудня 2021 року вказана позовна заява була залишена без руху в частині вимог про зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, оскільки позивачем не було додано до позовної заяви заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, а зазначені у відповідному клопотанні причини його пропуску визнані судом неповажними, у зв'язку з чим позивачу був наданий строк для усунення недоліків позовної заяви та повідомлено про необхідність подати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав пропуску строку звернення до суду та надати докази поважності причин його пропуску - протягом десяти днів з дня вручення йому копії ухвали.

На виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху 20.01.2022 позивач надав суду заяву про поновлення строку звернення до суду, яка за змістом дублює заявлене в позовній заяві клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку для звернення до суду.

Вивчивши зміст заяви про поновлення строку звернення до суду, зміст позовної заяви та дослідивши додані до неї документи, суддя вважає за необхідне повернути позовну заяву позивачу в частині вимог про зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як таку, недоліки якої не усунено, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, спір між сторонами в даній справі виник у зв'язку з відмовою Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради перерахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Отже, у даній категорії справ застосовується строк звернення до суду, визначений частиною другою статті 122 КАС України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Законодавче закріплення строків звернення з адміністративним позовом до суду є гарантією стабільності публічно-правових відносин, призначенням якої є забезпечення своєчасної реалізації права на звернення до суду, забезпечення стабільної діяльності суб'єктів владних повноважень при здійсненні управлінських функцій, дисциплінування учасників адміністративного судочинства.

Ці строки обмежують час, протягом якого публічно-правові відносини можуть вважатися спірними. Тому, якщо протягом встановленого законодавством строку особа не звернулася до суду за вирішенням спору, відповідні відносини набувають ознаки стабільності.

У даному випадку з огляду на те, що порушення прав позивача відбулося у 2020 році, а саме з часу виплати йому спірної грошової допомоги у розмірі меншому, ніж передбачено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у поданій заяві позивач як підставу для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними вказує те, що про порушення своїх прав йому стало зрозуміло фактично в грудні 2021 року після отримання відповіді на його заяву про доплату цієї допомоги. Однак, доводи заявника, викладені в заяві про поновлення строку звернення до суду, суд не вважає обґрунтованими, оскільки позивачем не зазначені фактичні причини та обставини, що перешкоджали зверненню до суду з позовом протягом встановленого строку. Доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду позивачем не надано. Крім того, початок перебігу строку звернення до суду з даним позовом пов'язаний не з датою отримання відповіді на звернення щодо доплати щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 рік, а з дати виплати такої допомоги у розмірі меншому, ніж передбачено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Приймаючи рішення щодо наявності або відсутності підстав для поновлення строку судом враховано, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами. Обставини, вказані позивачем, не є такими, які можна вважати об'єктивно непереборними та такими, що не залежать від волевиявлення особи.

Таким чином, всупереч вимог ч. 2 ст. 122 КАС України в частині вимог про зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік позивач звернувся до суду з позовом 20.12.2021, тобто після спливу встановленого строку звернення до суду. У свою чергу, обставини, на які позивач вказує як на поважну причину пропуску строку звернення до адміністративного суду, суд визнає необгрунтовними. Будь-якого іншого обґрунтування поважності причин пропуску строку позивачем не зазначено.

За змістом ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Відповідно до п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

Оскільки судом не встановлено підстав для поновлення строку звернення до суду, суд вважає за необхідне позовну заяву в частині вимог про зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік повернути позивачу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 169, 293, 295 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії в частині вимог про зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік - повернути позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання ухвали.

Суддя Л.М. Опімах