24 січня 2022 року м. Рівне №460/11649/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо непроведення позивачу перерахунку пенсії по віку з врахуванням довідки про заробітну плату, виданої Приватним акціонерним товариством "МЕХБУДСЕРВІС" 08.02.2021 року за №3 за період роботи з 01.01.1971 року по 31.12.1975 року відповідно до ч.1 ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; 2) зобов'язати відповідача з 01.03.2021 року здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком з врахуванням довідки про заробітну плату, виданої Приватним акціонерним товариством "МЕХБУДСЕРВІС" 08.02.2021 року за №3 за період роботи з 01.01.1971 року по 31.12.1975 року відповідно до ч.1 ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з врахуванням заробітної плати (доходу), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі без врахування заробітку за періоди з 01.07.2000 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з січня 2000 року позиває перебуває на обліку в пенсійному органі та отримує пенсію за віком. Повідомлено, що в лютому 2021 року, отримавши від ПрАТ "МЕХБУДСЕРВІС" довідку про суми заробітної плати за період роботи з 01.01.1971 по 31.12.1975, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії на підставі вказаної довідки. При цьому, позивач просив при перерахунку призначеної пенсії не враховувати період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. Вважає дії відповідача щодо не перерахунку пенсії з урахуванням цієї довідки про заробітну плату за період роботи з 01.01.1971 по 31.12.1975 без врахування заробітку за періоди роботи з 01 липня 2000 року неправомірними та такими, що звужують його конституційне право. З огляду на вказане, позивач просив позов задовольнити повністю.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що позивач перебуває на обліку пенсійного фонду та отримує пенсію за віком з урахуванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Повідомив, що проводити перерахунок пенсії позивача з урахуванням спірного періоду заробітної плати з 01.01.1971 по 31.12.1975, зазначеної у довідці ПрАТ "МЕХБУДСЕРВІС" №3 від 08.02.2021, недоцільно (невигідно), так як коефіцієнт заробітної плати з 1,79137 зменшується до 1,66352, а отже відповідно зменшиться розмір пенсії позивача. Також вказав, що врахування цієї довідки про заробітну плату для обчислення пенсії без врахування заробітку за періоди роботи, починаючи з 01.07.2000 чинним законодавством не передбачено. Таким чином, відповідач вважає, що у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах та у спосіб, визначені чинним законодавством, а тому просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Заяви, клопотання учасників справи, процесуальні дії у справі:
17 серпня 2021 року позовна заява надійшла до суду.
27 серпня 2021 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29 жовтня 2021 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.
Обставини справи, встановлені судом:
З 18 січня 2000 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком на умовах Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В лютому 2021 року позивач звернуся до відповідача з заявами про перерахунок його пенсії на підставі довідки ПрАТ "МЕХБУДСЕРВІС" №3 від 08.02.2021 про розмір заробітної плати.
Листом від 23 лютого 2021 року №1007-814/К-02/8-1700/21 у відповідь на звернення позивача відповідач повідомив, що враховуючи вимоги ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", проведеними розрахунками встановлено, що у разі врахування заробітної плати з 01.01.1971 по 31.12.1975 (60 місяців) - на підставі довідки від 08.02.2021 №3, та з 01.07.2000 по 31.05.2002 - за даними системи персоніфікованого обліку, коефіцієнт такої заробітної плати для обчислення пенсії становитиме 1,66352, розмір заробітної плати для обчислення - 8132,67 грн (3764,40 грн. - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки х 1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови КМУ від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" х 1,11 коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови КМУ від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" х 1,66352 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). З огляду на викладене, відповідач зазначив, що проводити перерахунок пенсії позивача з урахуванням вказаного періоду заробітної плати, зазначеної у довідці ПрАТ "МЕХБУДСЕРВІС" №3 від 08.02.2021 доцільно (невигідно), так як коефіцієнт заробітної плати зменшується з 1,79137 до 1,66352 та відповідно зменшиться розмір пенсії.
02 березня 2021 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки ПрАТ "МЕХБУДСЕРВІС" №3 від 08.02.2021 відповідно до ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі його заяви від 01 березня 2021 року, зареєстрованої за вх.№1756, та поданих документів.
Листом від 31 березня 2021 відповідач надав позивачу відповідь, аналогічну за змістом листа від 23 лютого 2021 року. Також заявив, що враховувати для обчислення розміру пенсії заробітну плату лише за інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року ніж ті, що враховано при обчисленні пенсії відповідно до вимог ст.65 Закону України "Про пенсійне забезпечення", та без урахування заробітку за періоди роботи, починаючи з 01.07.2000 законодавством не передбачено.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-ІV).
Статтею 8 Закону №1058-ІV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг, яке, в силу положень ст.2 Закону № 1058-ІV гарантується, зокрема, солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
В силу вимог ч.1 ст.27 цього Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За правилами ч.2 ст.43 Закону №1058-IV для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
При цьому, відповідно до ст.41 №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;
3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що у разі перерахунку пенсії, призначеної до набрання чинності Законом №1058-IV, за вибором і бажанням особи для обрахунку такої пенсії враховується заробітна плата (дохід) будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 2.10 вказаного Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Як свідчать матеріали справи, позивач, керуючись нормами ч.2 ст.43 та ч.1 ст.40 Закону №1058-IV, звернувся до пенсійного фонду з заявою про перерахунок його пенсії, призначеної за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення" (до набрання чинності Законом №1058-IV), на підставі довідки про заробітну плату, виданої Приватним акціонерним товариством "МЕХБУДСЕРВІС", від 08 лютого 2021 року за №3 за період роботи з 01 січня 1971 року по 31 грудня 1975 року, тобто 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.
При цьому, зі змісту вказаної довідки вбачається, що остання видана на підставі особових рахунків за 1971-1975 роки. Крім того, у довідці зазначено, що товариство не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за вказаний період.
Відповідачем не доведено факт зловживань з боку позивача, його вину чи недобросовісність щодо надання недостовірних даних. Не надано жодних доказів того, що відомості, які містяться в довідці про заробітну №3 від 08 лютого 2021 року, виданій Приватним акціонерним товариством "МЕХБУДСЕРВІС", містять неправдиві або недостовірні дані, будь-які письмові докази, які б свідчили про незаконність цієї довідки у матеріалах справи відсутні.
Крім того, суд звертає увагу на неприпустимість прийняття органом влади таких роз'яснень, які підміняють собою рішення та обумовлені категоріями доцільності чи недоцільності, як це має місце у даному випадку. Зі змісту відмови, наданої позивачу, вбачається, що відповідач посилається на розрахунок пенсії, виходячи з двоскладової формули, з чого далі робить висновок про недоцільність перерахунку, про який просив останній, оскільки розмір пенсії начебто підлягатиме зменшенню. При цьому, відповідач у листі не зазначає про те, що позивачем не дотримано будь-яких вимог щодо наявності або форми документів, які подаються для проведення перерахунку, їх недостатності або невідповідності.
Суб'єкт владних повноважень не може на власний розсуд втручатись у реалізацію особою свого права на пенсійне забезпечення та впливати на його волевиявлення з мотивів доцільності або недоцільності вчинення певних дій. У разі подання особою, яка має на це право, заяви про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, суб'єкт владних повноважень повинен вказану заяву розглянути/вирішити/вчинити відповідні дії (по суті), а не відмовляти, керуючись при цьому мотивами доцільності або недоцільності.
Встановлені в ході судового розгляду обставини справи в їх сукупності дають підстави для висновку, що відповідач не провівши позивачу перерахунок його пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 08 лютого 2021 року за №3, виданої Приватним акціонерним товариством "МЕХБУДСЕРВІС", за період роботи з 01 січня 1971 року по 31 грудня 1975 року, діяв не на підставі, не в межах та не у спосіб, визначені чинним законодавством.
Враховуючи положення ч.4 ст.45 Закону №1058 та беручи до уваги той факт, що позивач звернувся з заявою про перерахунок його пенсії 01 березня 2021 року, порушені права, свободи та охоронювані законом інтереси позивача підлягають відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про заробітну плату від 08 лютого 2021 року за №3, виданої Приватним акціонерним товариством "МЕХБУДСЕРВІС", за період роботи з 01 січня 1971 року по 31 грудня 1975 року, починаючи з 01 березня 2021 року.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень в ході розгляду справи не довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах.
Натомість, доводи та аргументи позивача, якими він обґрунтовував позовні вимоги, знайшли своє підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовну заяву належить задовольнити повністю.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на вказане, сума судового збору в розмірі 908 грн, сплачена відповідно до квитанції від 17 серпня 2021 року №3, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії по віку з врахуванням довідки про заробітну плату, виданої Приватним акціонерним товариством "МЕХБУДСЕРВІС", від 08 лютого 2021 року за №3 за період роботи з 01 січня 1971 року по 31 грудня 1975 року відповідно до ч.1 ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з 01 березня 2021 року здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням довідки про заробітну плату, виданої Приватним акціонерним товариством "МЕХБУДСЕРВІС", від 08 лютого 2021 року за №3 за період роботи з 01 січня 1971 року по 31 грудня 1975 року відповідно до ч.1 ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за документами, наявними в пенсійній справі, без врахування заробітку за періоди з 01 липня 2000 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908 грн. (дев'ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 24 січня 2022 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Т.О. Комшелюк