Рішення від 24.01.2022 по справі 460/17113/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2022 року м. Рівне №460/17113/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, у якому просила визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не врахування ч. 1 ст. 27, ст. 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та відмови застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки, при призначенні з 29.07.2021 року позивачу пенсії за віком на загальних умовах;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з 29.07.2021 призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком відповідно до норм частини 1 статті 27 та частини 2 статті 40 Закону України № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2018-2020 роки з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 10.04.2014 їй призначено пенсію за віком згідно положень ст. 37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням норм ст. 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в України". З 29.07.2021 відповідно до поданої заяви позивачу була призначена пенсія по Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон № 1058-IV). Однак, при призначенні вказаної пенсії відповідач не застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020, а здійснив індексацію пенсії відповідно до положень ст. 42 Закону № 1058-IV. На заяву позивача про перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону № 1058-IV, відповідач у такому перерахунку відмовив. Зважаючи, що в даному випадку має місце призначення пенсії за іншим законом, а не переведення на інший вид пенсії в межах одного закону, просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою від 20.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

11.01.2022 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що вперше позивачу призначена пенсія 10.04.2014 відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв'язку з чим безпідставними є вимоги позивача щодо застосування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, оскільки з 29.07.2021 відбулось не призначення нової пенсії, а переведення на інший вид пенсії.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши позовну заяву, перевіривши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з огляду на таке.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, з 10.04.2014 до 29.07.2021 отримувала пенсію за віком на підставі Закону України "Про державну службу".

29.07.2021 позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії відповідно до Закону № 1058-IV.

З 29.07.2021 за наслідками проведеного перерахунку ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішенням № 956090141540 від 12.08.2021.

18.10.2021 позивач звернулась до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року призначення пенсії - 2018, 2019, 2020.

Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області листом від 18.11.2021 вих. № 11091-10804/Б-02/8-1700/21 повідомило позивача, що застосування середньої заробітної плати визначеної відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", не передбачено.

Позивач, не погодившись із відмовою відповідача, звернулась до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

Положеннями ч.1 ст.9 Закону №1058-IV визначено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (за чинності статті 37 якого позивачу призначено пенсію вперше) регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу.

Наведеним Законом врегульовані питання пенсійного забезпечення державних службовців.

Аналіз положень Закону № 1058-IV свідчить, що виплата пенсії за віком згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.

Судовим розглядом встановлено, що до 29.07.2021 ОСОБА_1 отримувала пенсію виключно на підставі Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

При цьому, з 29.07.2021 пенсія відповідно до норм Закону України № 1058-IV позивачу була призначена вперше.

За наведених обставин слід вказати, що звернення ОСОБА_1 до пенсійного органу із заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року призначення пенсії - 2018, 2019, 2020 відбулось вперше.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Отже, статтею 45 Закону № 1058-IV передбачений порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом № 1058-IV, на інший.

Враховуючи викладене, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, а саме - таким, яким він був на час призначення пенсії згідно із Законом № 1058-IV.

У той же час слід враховувати, що позивачу раніше було призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок обчислення і призначення пенсії, а призначення пенсії відповідно до Закону № 1058-IV з 29.07.2021 відбулось вперше.

Таким чином, норми ст. 45 Закону № 1058-IV щодо переведення з пенсії призначеної за іншим законом, зокрема за Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, на пенсію за Законом № 1058-IV, не можуть застосовуватись при призначенні пенсії за віком вперше відповідно до Закону № 1058-IV.

При цьому, при призначенні пенсії вперше за Законом № 1058-IV для розрахунку пенсії має враховуватись показник середньої заробітної плати за три останні календарні роки, що передують року призначення пенсії вперше за цим Законом.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що призначення позивачу пенсії мало бути проведеним, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019, 2020, оскільки показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення вперше пенсії за Законом № 1058-IV.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17, у постанові від 06.03.2018 у справі № 185/1474/17.

Отже, є протиправною відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в призначенні позивачу пенсії за віком на підставі Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а тому є необхідність зобов'язати відповідача здійснити призначення та виплату пенсії позивача відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018, 2019, 2020.

За таких обставин, позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Керуючись положеннями ст.139 КАС України на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 908 грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не врахування ч. 1 ст. 27, ст. 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та відмови в застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки, при призначенні з 29.07.2021 року ОСОБА_1 пенсії за віком на загальних умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з 29.07.2021 призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до норм частини 1 статті 27 та частини 2 статті 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки, з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір у розмірі 908,00 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 24 січня 2022 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м.Рівне,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя С.М. Дуляницька