19 січня 2022 року м. Рівне№460/890/22
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду О.Р. Гресько після одержання позовної заяви
КП "Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини з центром реабілітації дітей з органічними ураженнями центральної нервової системи з порушенням психіки та паліативної допомоги дітям" РОР
доУправління західного офісу Держаудитслужби у Волинській області
про визнання протиправними та скасування результатів ревізії,
КП "Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини з центром реабілітації дітей з органічними ураженнями центральної нервової системи з порушенням психіки та паліативної допомоги дітям" РОР (далі по тексту - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління західного офісу Держаудитслужби у Волинській області (далі по тексту - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними та скасувати результати ревізії в частині встановлення обставин нецільового використання позивачем коштів медичної субвенції у розмірі 24527760,92 грн, що оформлені актом ревізії фінансово-господарської діяльності Департаменту цивільного захисту та охорони здоров'я Рівненської облдержадміністрації за період з 01.01.2018 по 30.06.2021 за №04-22/08 від 26.08.2021
- визнати протиправною та скасувати вимогу №1 від 20.09.2021 до розпорядника бюджетних коштів про повернення до відповідного бюджету використаних не за цільовим призначенням суми субвенції, що винесена за її результатами.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з пунктами 5, 9 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
Під викладом обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги належить розуміти зазначення позивачем спірних правовідносин, за яких, на його думку, було порушено його права, свободи чи інтереси. При чому, такі правовідносини мають співвідноситися із зазначеними у позовній заяві обґрунтуваннями порушення суб'єктом владних повноважень оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Повноваження адміністративного суду у разі задоволення адміністративного позову визначені частиною 2 статті 245 КАС України, згідно якої суд може прийняти рішення, зокрема про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
1. Позивачем у прохальній частині позовної заяви заявлено вимогу про визнання протиправними та скасування результатів ревізії в частині встановлення обставин нецільового використання КП "Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини з центром реабілітації дітей з органічними ураженнями центральної нервової системи з порушенням психіки та паліативної допомоги дітям" РОР коштів медичної субвенції у розмірі 24527760,92 грн, що оформлені актом ревізії фінансово-господарської діяльності Департаменту цивільного захисту та охорони здоров'я Рівненської облдержадміністрації за період з 01.01.2018 по 30.06.2021 за №04-22/08 від 26.08.2021.
Таким чином, зміст заявлених позовних вимог не узгоджується з положеннями статей 5, 245 КАС України, що є недоліком позовної заяви в розумінні пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України.
1.1. При цьому, варто зазначити, що за змістом статті 4 Закону №2939 ревізія є формою інспектування і полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до пункту 3 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550 (далі - Порядок), акт ревізії - документ, який складається посадовими особами органу державного фінансового контролю, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати. Заперечення, зауваження до акта ревізії (за їх наявності) та висновки на них є невід'ємною частиною акта.
Вимоги до форми і змісту акта ревізії детально регламентовані у пунктах 35-44 Порядку проведення інспектування, зокрема він повинен містити наряду із обов'язковими реквізитами (підписи посадових осіб об'єкта контролю, візи ревізора) опис виявлених порушень законодавства (пункт 35 Порядку).
З огляду на вказані норми, акт ревізії не є документом, що створює правові наслідки для суб'єкта інспектування, але документом, що фіксує певні факти і обставини, які можуть стати підставою для «законної вимоги» контролюючого органу на адресу підконтрольного суб'єкту або для здійснення цим органом самостійно заходів до усунення виявлених порушень законодавства шляхом звернення до суду в інтересах держави (пункти 8, 10 частини першої статті 10 Закону).
Відповідно до пункту 46 Порядку якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
З урахуванням того, що суб'єкти владних повноважень, в тому числі контролюючі органи, можуть приймати управлінські рішення двох видів: нормативно-правові та акти індивідуальної дії, лише обов'язкові до виконання рішення компетентного органу (наприклад вимога) можуть породжувати правові наслідки для відповідних осіб. Акт ревізії таких наслідків не породжує, оскільки містить лише опис певних обставин, які можуть бути покладені в основу майбутніх дій та рішень контролюючого органу, аналіз правової природи яких є обов'язковим при визначенні того, чи породжують вони правові наслідки для особи.
2. У позовній заяві позивачем зазначено, що оскаржувані дії та рішення суб'єкта владних повноважень безпосередньо породжують для нього обов'язки, а тому, вважає, що існують законні підстави для звернення КП «Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини з центром реабілітації дітей з органічними ураженнями центральної нервової системи з порушенням психіки та паліативної допомоги дітям» Рівненської обласної ради до суду з даним позовом.
Проте, у прохальній частині позовної заяви КП "Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини з центром реабілітації дітей з органічними ураженнями центральної нервової системи з порушенням психіки та паліативної допомоги дітям" РОР просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу №1 від 20.09.2021, відповідно до якої до керівника Департаменту цивільного захисту та охорони здоров'я населення Рівненської обласної державної адміністрації заявлено вимогу повернути бюджетні кошти, отримані у вигляді субвенції використані не за цільовим призначенням, у сумі 24527760,92 грн до державного бюджету шляхом їх перерахування протягом 10 робочих днів з дня надходження вимоги.
Таким чином, оспорювана позивачем вимога №1 від 20.09.2021 безпосередньо не встановлює для нього обов'язків.
Відтак, на виконання вимог пункту 9 частини п'ятої статті 160 КАС України, позивачем у позовній заяві не зазначено обґрунтування порушення оскаржуваним рішенням - вимогою №1 від 20.09.2021, його прав та інтересів.
Згідно з усталеною практикою ЄСПЛ право на суд, одним з аспектів якого є право на доступ до суду, не є абсолютним, воно за своїм змістом може підлягати обмеженням, особливо щодо умов прийнятності скарги на рішення. Це право може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, позовну заяву належить залишити без руху та запропонувати позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом подання нової позовної заяви (для суду та її копії відповідно до кількості учасників справи) із зазначенням у ній викладу обставин, якими обґрунтовуються вимоги, обґрунтування порушення прав, інтересів, змісту позовних вимог з урахуванням положень ст. ст. 5, 245 КАС України.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву КП "Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини з центром реабілітації дітей з органічними ураженнями центральної нервової системи з порушенням психіки та паліативної допомоги дітям" РОР (вул. Поповича, 35-а,м .Рівне,33017) до Управління західного офісу Держаудитслужби у Волинській області (пр-т Президента Грушевського, 3 а,м. Луцьк,Волинська область,43005) про визнання протиправними та скасування результатів ревізії залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної зави протягом десяти днів з дня вручення (отримання) ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту першого частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Олег ГРЕСЬКО