Ухвала від 24.01.2022 по справі 320/5220/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову в задоволенні подання

про зміну способу та порядку виконання судового рішення

24 січня 2022 року справа №320/5220/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Коздровської К.Д., розглянувши у порядку письмового провадження подання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зміну способу та порядку виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 по 01.03.2018;

- встановити, що станом на 28.02.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового на начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» пенсія ОСОБА_1 складала 5886 (п'ять тисяч вісімсот вісімдесят шість) грн. 71 коп.;

- перерахувати та виплатити ОСОБА_1 одним платежем, без врахування Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Про погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», заборгованість по пенсії за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, премії - 15% та надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 10% в сумі 59042 (п'ятдесят дев'ять тисяч сорок дві) грн. 88 коп.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) відповідно до складеної Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області нової довідки від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.01.2016, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) відповідно до складеної Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області нової довідки від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.08.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на Рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії повернуто особі, яка її подала.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 набрало законної сили 19.08.2020.

10.11.2020 Київським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №320/5220/19 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.01.2016, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) відповідно до складеної Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області нової довідки від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення.

19.11.2020 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Амборським Андрієм Вікторовичем відкрито виконавче провадження №63670765 з виконання виконавчого листа №320/5220/19, виданого Київським окружним адміністративним судом 10.11.2020.

16.12.2020 на адресу суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю щодо виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 у справі №320/5220/19, в якій заявник просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 у справі №320/5220/19;

- прийняти і інші передбачені законом засоби, які здатні забезпечити виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 у справі №320/5220/19;

- відповідно до ст. 382 КАСУ зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю щодо виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 задоволено, встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області строк для надання суду звіту про виконання судового рішення від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.01.2021 призначено розгляд заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області по виконанню судового рішення в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративній справі №320/5220/19 в порядку письмового провадження, починаючи з 25.01.2021. Витребувано докази у справі від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

28.01.2021 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.01.2021 №1000-0902-7/7634 у справі №320/5220/19, відправлений рекомендованим поштовим відправленням 21.01.2021.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.01.2021 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 20.01.2021 №1000-0902-7/7634 про виконання судового рішення - відмовлено. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 - протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали. Витребувано від відповідача докази надіслання на адресу Пенсійного фонду України листа відповідача від 20.01.2021 №1000-0902-5/7488 та надану Пенсійним фондом України відповідь, а також докази відсутності у відповідача відповідних бюджетних призначень для виконання рішення у повному обсязі.

17.02.2021 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 №1000-0902-7/15154 у справі №320/5220/19, відправлений рекомендованим поштовим відправленням 12.02.2021.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 11.02.2021 №1000-0902-7/15154 про виконання судового рішення - відмовлено. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 - протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали.

26.03.2021 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 №1000-0902-7/28185 у справі №320/5220/19, відправлений рекомендованим поштовим відправленням 19.03.2021.

Також, 26.03.2021 на офіційну електронну адресу суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання від 25.03.2021 про незатвердження звіту від 17.03.2021 та за умисне невиконання вимог рішення Київського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 №1000-0902-7/28185 у справі №320/5220/19 в повному обсязі, щодо невиплати ОСОБА_1 індексації пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 17.03.2021 №1000-0902-7/28185 про виконання судового рішення від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.07.2020, - відмовлено. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.07.2020 у сумі 6334,56 грн. - протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

Також ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 у задоволенні клопотань ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Головного управління ПФУ у Київській області від 25.03.2021 та про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області по виконанню судового рішення в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України - відмовлено.

16.06.2021 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 №1000-0902-7/47680 у справі №320/5220/19, відправлений рекомендованим поштовим відправленням 21.05.2021.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.06.2021 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 19.05.2021 №1000-0902-7/47680 про виконання судового рішення від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.07.2020 відмовлено. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.07.2020 у сумі 6334,56 грн. - протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

12.07.2021 через канцелярію суду представником Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області подано новий звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 №1000-0902-7/69141 у справі №320/5220/19.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.07.2021 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.07.2021 №1000-0902-7/69141 про виконання судового рішення від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.07.2020, - відмовлено. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.07.2020 у сумі 6334,56 грн. - протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

29.09.2021 через канцелярію суду представником Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області подано новий звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.08.2021 №1000-0902-7/87279 у справі №320/5220/19.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 30.08.2021 №1000-0902-7/87279 про виконання судового рішення від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.07.2020, - відмовлено. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.07.2020 у сумі 6334,56 грн. - протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

23.12.2021 через канцелярію суду представником Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) подано подання від 17.05.2021 №63670765/6 про зміну способу та порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №320/5220/19 шляхом стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості пенсії за період з 01.01.2016 по 31.07.2020 у сумі 6334,50 грн.

В результаті автоматизованого розподілу вказана заява була передана до розгляду судді Кушновій А.О.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2021 призначено судове засідання з розгляду подання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 17.05.2021 №63670765/6 про зміну способу та порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №320/5220/19 на 20.01.2022.

У судове засідання, призначене на 20.01.2021, сторони не з'явились, про дату, час та місце розгляду подання були повідомлені належним чином.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.01.2022 вирішено подальший розгляд подання про зміну способу та порядку виконання судового рішення здійснювати у порядку письмового провадження.

Розглянувши подання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 17.05.2021 №63670765/6 про зміну способу та порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №320/5220/19, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 19.11.2020 cтаршим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Амборським А.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №63670765 з примусового виконання виконавчого листа №320/5220/19, виданого Київським окружним адміністративним судом 10.11.2020 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.01.2016, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) відповідно до складеної Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області нової довідки від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення.

Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Відповідно до частини 3 статті 33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Згідно з частинами 1, 2 статті 7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За приписами ст.124, ч.3 ст.129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України, а обов'язковість рішень суду визнається однією з основних засад судочинства.

Обов'язковість судових рішень гарантується, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод: право на судовий захист було б примарним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове судове рішення залишалося недіючим на шкоду одній зі сторін. Якщо органи влади відмовляються виконувати чи затримують виконання судових рішень, гарантії статті 6, якими користується особа на час судової стадії розгляду, втрачають зміст.

Судові рішення, що набрали законної сили, а також ті, що підлягають негайному виконанню, є обов'язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України.

Частиною 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

З наведеної норми вбачається, що суд може змінити спосіб або порядок виконання рішення лише у виняткових випадках, за наявності обставин, що ускладнюють його виконання за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.

Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленому раніше порядку і способом. При цьому, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Так, саме поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Отже, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду.

Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.08.2020, включено надбавку за роботу в умовах режимних обмежень 10% у сумі 250,00 грн., розмір пенсії після перерахунку - 4099,55 грн.

Невиконаним залишилось рішення суду в частині заборгованості з виплати надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 10% за період з 01.01.2016 по 31.07.2020.

Так, з наданого відповідачем розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1003001988 за дорученням №1003001988/59 щодо позивача, наявного в матеріалах справи, сума доплати за період з 01.01.2016 по 31.07.2020 становить 6334,56 грн.

У поданні від 17.05.2021 №63670765/6 про зміну способу та порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №320/5220/19 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) просить суд змінити спосіб виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 заборгованості пенсії за період з 01.01.2016 по 31.07.2020 у сумі 6334,50 грн.

В обґрунтування подання від 17.05.2021 №63670765/6 про зміну способу та порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №320/5220/19 Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) зазначено, що станом на сьогоднішній день рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості пенсії за період з 01.01.2016 по 31.07.2020 у сумі 6334,50 грн. самостійно боржником не виконується.

Так, відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901-VI (зі змінами, далі - Закон № 4901-VI), який набрав чинності 01.01.2013, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є - державний орган; державне підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

Суд зазначає, що стаття 3 Закону № 4901-VI встановлює особливості виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 стосується зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган, а не стягнення коштів.

Натомість особливості виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна визначені у статті 7 Закону № 4901-VI.

За правилами частини 1 статті 7 Закону № 4901-VI виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Пунктом 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачено, що виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.

Заборгованість погашається в наступній черговості:

у першу чергу - заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника;

у другу чергу - заборгованість за рішеннями суду, пов'язаними з трудовими правовідносинами;

у третю чергу - заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.

Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відтак виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 у справі №320/5220/19 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) відповідно до складеної Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області нової довідки від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення, - здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

05.10.2016 набрав чинності Закон України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII).

Згідно зі статтею 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Обов'язки і права виконавців, обов'язковість вимог виконавців визначені статтею 18 Закону № 1404-VIII.

Так, частина 1 статті 18 Закону № 1404-VIII передбачає, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пункт 1 частини 2 статті 18 Закону № 1404-VIII визначає, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону (пункт 1); з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну (пункт 3).

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону № 1404-VIII під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту 18 частини 3 статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження.

Згідно з вимогами частини першої статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

За змістом абзацу 3 частини 3 статті 63 Закону №1404-VIII у разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення.

Отже, нормами Закону № 1404-VIII передбачено послідовність дій державного виконавця у процедурі примусового виконання виконавчого документа.

Враховуючи те, що завданням виконавчого провадження є, зокрема примусове виконання рішень суду у разі невиконання їх у добровільному порядку, аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що під час примусового виконання судового рішення, що набрало законної сили і є обов'язковим до виконання на всій території України, державний виконавець зобов'язаний вжити усіх заходів примусового характеру, у тому числі застосувати засоби впливу на боржника. Такі повноваження надані йому саме з метою забезпечення безумовного виконання судового рішення, а застосування заходів відповідальності за невиконання вимог державного виконавця, не звільняє боржника від виконання основного зобов'язання - виконати вимоги виконавчого документа.

Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у поданні від 17.05.2021 №63670765/6 про зміну способу та порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №320/5220/19 зазначає, що у встановлений у постанові про відкриття виконавчого провадження державним виконавцем строк протягом 10 робочих днів, рішення суду боржником не виконано. У зв'язку з чим постановами державного виконавця від 17.03.2021 та від 27.04.2021 накладались штрафи на боржника за невиконання судового рішення.

Судом встановлено, що за час примусового виконання рішення судове рішення у справі №320/5220/19 виконано частково, а саме боржником здійснено нарахування стягувачу пенсії за період з 01.01.2016 по 31.07.2020 у сумі 6334,56 грн., що вбачається з копії протоколу про перерахунок пенсії позивача по пенсійній справі №1003001988-МВС, проте виплату нарахованої відповідачем доплати до пенсії у сумі 6334,56 грн. не здійснено.

При цьому суд зазначає, що державним виконавцем не повідомлено суду про всі вчинені боржником дії, направлені на повне виконання судового рішення у справі, зокрема дії, направлені на виплату стягувачу нарахованої суми пенсії у випадку, коли у боржника, яким є державний орган, відсутні кошти на виконання судового рішення, що передбачає виплату коштів стягувачу.

При цьому заявником надано суду копію листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 18.12.2020 №1000-0901-5/102632, адресованого старшому державному виконавцю Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Амборському А.В., в якому боржник посилається на порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України 22.08.2018 №649 (далі - Постанова №649).

Так, 22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.

Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 649 (тут і далі - в редакції чинній станом на 22.08.2018), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Згідно із пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.

Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

У той же час, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 у справі №640/5248/19 визнано протиправним та скасовано Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 року змінено. Пункт 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: "Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі № 640/5248/19 касаційні скарги Пенсійного фонду України та Кабінету Міністрів України залишено без задоволення. Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.11.2019, з урахуванням внесених апеляційним судом змін, та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 залишено без змін.

Отже, Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649, починаючи з 22 липня 2020 року до спірних правовідносин вже не може бути застосований і виконання рішення суду у даній справі повинно здійснюватись згідно вимог Закону України "Про виконавче провадження".

З матеріалів справи вбачається, що виконання рішення суду неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Отже, виконання рішення суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду у даній справі.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 08 травня 2018 року у справі №266/935/17.

Крім того, суд звертає увагу, що змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті. При цьому, для відновлення порушеного права позивача судом ухвалено рішення, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) відповідно до складеної Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області нової довідки від 02.08.2019 №1003001988 про розмір грошового забезпечення, - що відповідало заявленим позовним вимогам та принципу диспозитивності.

Таким чином, зміна способу виконання рішення із зобов'язання виплатити зазначені пенсійні виплати на стягнення суми цих виплат змінить судове рішення по суті, з виходом при цьому за межі позовних вимог та вирішить питання, що не було предметом дослідження судом при розгляді справи по суті.

Аналогічна позиція викладена, зокрема у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10.07.2018 року у справі №755/10524/17.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні подання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 17.05.2021 №63670765/6 про зміну способу та порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №320/5220/19.

Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні подання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 17.05.2021 №63670765/6 про зміну способу та порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №320/5220/19 - відмовити.

2. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи та Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено - 24.01.2022.

Суддя Кушнова А.О.