Рішення від 13.01.2022 по справі 280/10834/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13 січня 2022 року Справа № 280/10834/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) адміністративну справу

за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області

до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Запорізькій області (далі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі- відповідач), в якому позивач просить з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог суд стягнути з відповідача податковий борг у сумі 57 176, 89 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує Податковим кодексом України та зазначає, що згідно облікової картки платника у відповідача наявна заборгованість, яка виникла в результаті несплати узгоджених сум податкових зобов'язань. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку повністю відповідачем не сплачений, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача податковий борг у загальному розмірі 57 176, 89 грн.

Ухвалою судді від 15.11.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідач відзив на адміністративний позов не надав. Копія ухвали суду про відкриття провадження у справі судом направлялася на адресу відповідача, рекомендованим листом, який отримано позивачем особисто 18.11.2021 (а.с.71) .

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно із пунктом 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.

Судом встановлено, відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 з 08.06.1999 по теперішній час зареєстрована як фізична особа-підприємець (надалі - ФОП) з таким основним видом діяльності як: «47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний)» (а.с.30).

Відповідно до даних інтегрованих (облікових) карток платника податків, станом на день розгляду справи, за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом у загальному розмірі 57176,89 грн., яка складається з орендної платі з фізичних осіб - 50994,78 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості - 5936,64 грн., військового збору, що сплачується фізичними особами за наслідками річного декларування - 245,47 грн.

Так, заборгованість з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 50994,78 грн., виникла на підставі наступного.

Відповідно до ст.265 ПКУ податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю.

Статтею 288 ПКУ визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (п.288.1 ст. 288 ПКУ).

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п.288.2 ст. 288 ПКУ).

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п.288.3 ст. 288 ПКУ)

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п.288.4 ст. 288 ПКУ).

Згідно п.288.5 ст. 288 ПКУ, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

пп. 288.5.1. - не може бути меншою за розмір земельного податку:

-для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

-для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;

пп.288.5.2. - не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

пп.288.5.3. - може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

пп.288.5.4. - для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських, не може перевищувати розміру земельного податку.

Підпунктом 288.7 ст. 288 ПКУ визначено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Отже, відповідно до ст.285 ПКУ, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Стаття 286 ПКУ регламентує порядок обчислення плати за землю.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п.286.1 ст.286 ПКУ).

Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу (п.286.5 ст.286 ПКУ).

Стаття 287 ПКУ визначає строк сплати плати за землю.

Так пунктами 287.1-287.5 визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад або рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Відповідно до п.56.11 ст. 56 ПКУ не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) податків передбачена статтею 126 ПКУ.

У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

-при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

-при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

У разі порушення платником податків строку сплати до бюджету узгодженого грошового зобов'язання, передбаченого абзацом другим підпункту 222.1.2 пункту 222.1 статті 222 цього Кодексу, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 20 відсотків суми такого грошового зобов'язання.

Відповідно до пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Відповідно до п. 129.3 даної статті нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Так , сума боргу по орендній платі з фізичних осіб виникла на підставі несплати в граничний строк грошових зобов'язань за поданими самостійно боржником податковими деклараціями з плати за землю:

- №2063 від 20.02.2018 за 2019 (звітна), згідно якої річна сума податку, що підлягає сплаті, становить 12839,60 грн., з яких: з січня по листопад 2019 - 1068,96 грн. (за кожен місяць), за грудень 2019 - 1070,04 грн. (термін сплати - 30.01.2019)

- №9334573188 від 21.02.2020 за 2019 (звітна), згідно якої річна сума податку, що підлягає сплаті, становить 12839,60 грн. з яких: з січня по листопад 2019 - 1068,97 грн. (за кожен місяць), за грудень 2019 - 1069,93 грн. (термін сплати - 21.02.2020);

- №9031579097 від 21.02.2020 за 2020 (звітна), згідно якої річна сума податку, що підлягає сплаті, становить 12839, 60 грн. з яких: з січня по листопад 2020 - 1069,97 грн. (за кожен місяць), за грудень 2020 - 1069,93 грн. (термін сплати - 01.03.2020);

-№9031270993 від 22.02.2021 за 2021 (звітна), згідно якої річна сума податку, що підлягає сплаті, становить 12839,60 грн., з яких: з січня по листопад 2021 - 1069,97 грн. (за кожен місяць), за грудень 2021 - 1069,93 грн. (термін сплати - 02.03.2021). Частково сума самостійно нарахованого зобов'язання за 2021 була сплачена боржником у розмірі 5349,81 грн., тому залишок суми, який підлягає сплаті складає - 7489, 79 грн.( а.с.33-42).

Крім того, позивачем була проведена камеральна перевірка платника податків ОСОБА_1 щодо своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб, на результатами якої встановлено порушення: несвоєчасна сплата грошових зобов'язань по орендній платі за землю з фізичних осіб за поданими самостійно боржником податковими деклараціями з плати за землю №15000018992 від 20.02.2015, №1600001456 від 22.02.2016, №1700003517 від 20.02.2017.

На підставі встановлених фактів складений Акт камеральної перевірки своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб за №000756/08-01-58- 07/ НОМЕР_1 від 18.03.2019, який був нарочно отриманий відповідачем - 18.03.2019.

На підставі Акту №000756/08-01-58-07/ НОМЕР_1 від 18.03.2019 були винесені податкові повідомлення-рішення:

•№0008985807 від 18.03.2019, яким боржника зобов'язано сплатити штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 3221.08 грн. (термін сплати - 19.09.2019);

•№0009045807 від 18.03.2019, яким боржника зобов'язано сплатити штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 81,01 грн. (термін сплати - 19.09.2019) ;

•№0009025807 від 18.03.2019, яким боржника зобов'язано сплатити штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 637.67 грн. (термін сплати - 19.09.2019), які отримані відповідачем -09.09.2019 (а.с. 42-47).

Крім того, позивачем була проведена камеральна перевірка платника податків ОСОБА_1 щодо своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб, на результатами якої встановлено порушення: порушення термінів подання декларації з орендної плати за 2019 №9334573188 від 21.02.2020.

На підставі встановлених фактів складений Акт камеральної перевірки своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб за №000228/08-01-58- 07/ НОМЕР_1 від 24.02.2020, який був нарочно отриманий відповідачем - 24.02.2020.

На підставі Акту №000228/08-01-58-07/ НОМЕР_1 від 24.02.2020 було винесене податкове повідомлення-рішення №0003515805 від 24.02.2020, яким боржника зобов'язано сплатити штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 170,00 грн. (термін сплати - 05.03.2020), яке отримане відповідачем - 24.02.2020 ( а.с. 48-49).

Крім того, ГУ ДПС у Запорізькій області була проведена камеральна перевірка платника податків ОСОБА_1 щодо своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб, на результатами якої встановлено порушення: порушення термінів подання декларації з орендної плати за 2020 №9031579097 від 21.02.2020.

На підставі встановлених фактів складений Акт камеральної перевірки своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб за №000234/08-01-58- 05/ НОМЕР_1 від 26.02.2020, який був нарочно отриманий відповідачем - 26.02.2020.

На підставі Акту №000234/08-01-58-05/ НОМЕР_1 від 26.02.2020 було винесене податкове повідомлення-рішення №0003735805 від 26.02.2020, яким боржника зобов'язано сплатити штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 170,00 грн. (термін сплати - 07.03.2020), яке нарочно отримане відповідачем - 26.02.2020 (а.с. 50-51).

Крім того, ГУ ДПС у Запорізькій області була проведена камеральна перевірка платника податків ОСОБА_1 щодо своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб, на результатами якої встановлено порушення: несвоєчасна сплата грошових зобов'язань по орендній платі за землю з фізичних осіб за поданою самостійно боржником податковою декларацією з плати за землю №1700003517 від 20.02.2017.

На підставі встановлених фактів складений Акт камеральної перевірки своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб за №000672/08-01-58- 05/ НОМЕР_1 від 26.03.2020, який був нарочно отриманий відповідачем - 26.03.2020.

На підставі Акту №000234/08-01-58-05/ НОМЕР_1 від 26.02.2020 було винесене податкове повідомлення-рішення №0009815805 від 26.03.2020, яким боржника зобов'язано сплатити штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 255, 64 грн. (термін сплати - 05.04.2020), яке нарочно отримане відповідачем - 26.03.2020 (52-54).

Вищезазначені Акти камеральних перевірок та податкові повідомлення-рішення у адміністративному або судовому порядку ОСОБА_1 не оскаржувались.

Відповідно до інтегрованих карток боржника, пеня у розмірі 450,79 грн., виникла після закінчення встановлених строків сплати грошового зобов'язання за поданою самостійно боржником податковою декларацією з плати за землю №1700003517 від 20.02.2017 (дата виникнення - 21.02.2020).

Заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. сплачений фізичними особами. які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у розмірі 5936, 64 грн. виникла на підставі наступного ;

Відповідно до ст.265 ПКУ, податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю.

Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (ст. 266 ПКУ).

Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп.266.2.1 п. 266.2 ст.266 ПКУ).

Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (пп.266.3.1 п. 266.3 ст.266 ПКУ).

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності, (пп.266.3.1-266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПКУ).

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (пп.266.6.1 п. 266.6 ст.266 ПКУ).

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:

а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;

в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;

г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку (пп.266.7.1 п. 266.7 ст.266 ПКУ).

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком) (пп.266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ).

Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пп.266.10.1 п. 266.10 ст. 266 ПКУ).

За відповідачем рахуються об'єкти нежитлової нерухомості:

1) Магазин, площею 107,3 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Вищезазначений об'єкт нерухомості належать ОСОБА_1 на праві спільної часткової власності на підставі договору купівлі-продажу №2252 від 26.11.2003, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав на нерухоме майно від 14.09.2021;

2) Магазин, площею 62,3 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Вищезазначений об'єкт нерухомості належать ОСОБА_1 на праві власності на підставі договору купівлі-продажу №3168 від 18.10.2011, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав на нерухоме майно від 14.09.2021.

Оскільки, ОСОБА_1 має у власності об'єкти нерухомості, контролюючим органом були нараховані суми грошового зобов'язання по податку на нерухоме майно, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, які повинні бути сплаченими відповідачем, про що ГУ ДПС у Запорізькій області були винесені податкові повідомлення-рішення: -№0045303-5807-0809 від 09.07.2019, яким зобов'язано боржника сплатити податок на нерухоме майно за 2018 у розмірі 1585.07 грн. (термін сплати - 26.10.2019); -№0045302-5807-0809 від 09.07.2019, яким зобов'язано боржника сплатити податок на нерухоме майно за 2018 у розмірі 1159.71 грн. (термін сплати - 26.10.2019); - №0352443-2414-0809 від 14.05.2021; - №0352444-2414-0809 від 14.05.2021, які отримані відповідачем 19.07.2019 (а.с. 55-58).

Крім того, заборгованість у розмірі 245,47 грн. з військового збору, шо сплачується фізичними особами за наслідками річного декларування виникла на підставі наступного.

Пунктом 46.1 ст.46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок - податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Підпунктом 46.5 ст. 46 ПКУ передбачається, що форма декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) встановлюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 179.9 статті 179 цього Кодексу.

Стаття 179 ПКУ визначає порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації).

Платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу (п. 179.1 ст. 179 ПКУ).

Податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II цього Кодексу (п. 179.5 ст. 179 ПКУ).

Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 ПКУ).

Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПКУ. не підлягає оскарженню грошове зобов'янання. самостійно визначене платником.

ОСОБА_1 до контролюючого органу було подано податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2020 за №9371736230 від 08.02.2021, якою визначено, що загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподаткованого доходу складає 16364,50 грн., з яких, що підлягає сплаті самостійно по військовому збору, що сплачується фізичними особами за наслідками річного декларування - 245,47 грн. (термін сплати - 19.02.2021)( а.с. 59).

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п.58.2 ст.58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до п.57.3 ст.57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що сума податкових зобов'язань визначені в податкових повідомленнях - рішеннях є узгодженими та у встановлений законом строк відповідачем не сплачені.

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Так у зазначені строки грошове зобов'язання відповідачем не сплачено (зазначена обставина відповідачем не спростована), а тому у відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України вважається сумою податкового боргу.

Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Згідно пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Пунктом 95.2 ст.95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 59.4. ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.3 ст. 59 ПК України встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Судом встановлено, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно з положеннями статті 59 Податкового кодексу України податковим органом на податкову адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення про 13.04.2017 направлена податкова вимога № 142-17 від 04.04.2017, яка «Афоніною» особисто - 19.04.2017, про що свідчить відповідний підпис (а.с. 60).

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Таким чином, кодексом не передбачено надіслання податкових вимог на кожну суму боргу, а тому податкові вимоги на борг, що утворився після надіслання вимоги не надсилались.

Як встановлено судом, на момент розгляду справи в суді, заявлену до стягнення суму податкового боргу відповідачем не сплачено, заборгованість перед бюджетом не погашена, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позов Головного управління ДПС у Запорізькій області є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів п.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

За таких обставин сплачена позивачем сума судового збору з відповідача не стягується, оскільки позивачем виступає суб'єкт владних повноважень.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) до фізичної-особи підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) про стягнення податкового боргу, - задовольнити.

Стягнути з фізичної-особи підприємця ОСОБА_1 користь бюджету податковий борг на загальну суму 57176, 89 грн., з якого

-по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 50994,78 грн. (UA 498999980334139815000008395, отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ м.К.- Дніпров/18010900, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), код отримувача (ЄДРПОУ) 37941997);

-по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у розмірі 5936, 64 грн. (UA 878999980314070512000008395, отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ м.К.- Дніпров/18010300, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), код отримувача (ЄДРПОУ) 37941997);

- по військовому збору, що сплачується фізичними особами за наслідками річного декларування у розмірі 245,47 грн. (UA 048999980313090137000008395, отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ м.К.-Дніпров/11011001, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), код отримувача (ЄДРПОУ) 37941997).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Стрельнікова