Ухвала від 24.01.2022 по справі 757/3144/22-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/3144/22-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2022 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваних ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування

ВСТАНОВИВ:

До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42021000000000511 від 10.03.2021 за підозрою ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що наприкінці 2015 року ОСОБА_7 , перебуваючи на керівній посаді командира БСПОП «Харків» ГУНП в Харківській області, маючи досвід створення та керівництва кооперативами, оскільки з 24.06.2002 до 21.07.2014 очолював садівничий кооператив «Дорожник-63» села Нова Долина Овідіопольського району Одеської області, усвідомлюючи, що згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України (від 25.10.2001, із змінами від 09.12.2015) громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у містах - не більше 0,10 гектара, а також, що відповідно до статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), вирішив використати свій вплив та авторитет в органах державної влади з метою збагачення у незаконний спосіб шляхом отримання на території міста Харків земельної ділянки значної площі, понад встановлені законом розміри безоплатного отримання, нібито для будівництва багатоквартирного будинку, її відчуження після реєстрації права власності на неї і обернення отриманих грошових коштів на свою користь.

Про свої наміри ОСОБА_7 повідомив старшому інспектору батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Харків» Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_6 та начальнику відділення батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Харків» Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_8 , запропонувавши їм створити юридичну особу під виглядом житлово-будівельного кооперативу в розумінні статті 137 Житлового кодексу Української РСР (від 30.06.1983, із змінами від 01.01.2007), а насправді обслуговуючий кооператив з назвою «Житлово-будівельний кооператив «Патріот» без мети здійснення статутної діяльності, отримати безоплатно з числа земель територіальної громади міста Харків земельні ділянки нібито для покращення житлових умов членів кооперативу, зареєструвати право власності на них і надалі відчужити, обернувши отримані грошові кошти на свою користь. На пропозицію ОСОБА_7 ОСОБА_6 та ОСОБА_8 погодилися, вступивши з ним у злочинну змову.

Статтею 2 Закону України «Про кооперацію» визначено, що кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.

Обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності.

Як передбачено частиною другою статті 6 вказаного Закону, відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Статтями 133, 134, 135 та 137 Житлового кодексу УРСР і Примірним статутом житлово-будівельного кооперативу, затвердженими постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 № 186, визначено спеціальні вимоги щодо створення житлово-будівельних (житлових) кооперативів, зокрема членами кооперативу мають бути особи, які перебувають на обліку осіб, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, такі кооперативи організовуються при виконавчих комітетах місцевих рад, кількість членів кооперативу повинна відповідати кількості квартир у жилому будинку кооперативу, запланованому до будівництва, та інші вимоги.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про кооперацію» земля кооперативу складається із земельних ділянок, наданих йому в оренду або придбаних ним у власність.

Кооперативи придбавають земельні ділянки відповідно до Земельного кодексу України.

Разом з тим, частиною першою статті 41 Земельного кодексу визначено, що житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.

У грудні 2015 року на одній з робочих нарад, що відбувалася у приміщенні Головного управління Національної поліції в Харківській області за адресою: вул. Жон Мироносиць, 11, у м. Харків ОСОБА_7 повідомив особовому складу підпорядкованого йому БСПОП «Харків» ГУНП в Харківській області, що є можливість отримати земельну ділянку у м. Харків для подальшого будівництва будинку. Для цього, з його слів, заплановано створення кооперативу.

17.12.2015 у м. Харків ОСОБА_7 з метою отримання безоплатно у власність земельних ділянок на території вказаного міста нібито для будівництва і обслуговування жилого будинку кооперативу, разом з підпорядкованими йому працівниками поліції ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , яким він не повідомляв про свої протиправні наміри, прийнято рішення про створення обслуговуючого кооперативу з назвою «Житлово-будівельний кооператив «ПАТРІОТ» (далі - ОК «ЖБК «ПАТРІОТ») і визначенням у пункті 3.1 Статуту цієї юридичної особи мети діяльності кооперативу - забезпечення житлом (будівництва житла) учасників кооперативу та членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного житлового будинку (будинків), або одноквартирних чи багатоквартирних житлових будинків садибного типу, або одноквартирних чи багатоквартирних житлового будинку (будинків) з надвірними будівлями (господарськими будівлями та спорудами). Головою правління кооперативу обрано ОСОБА_7 , який забезпечив здійснення 21.12.2015 державної реєстрації вказаної юридичної особи шляхом внесення до Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідних відомостей за номером 14801020000068083 і присвоєння ідентифікаційного коду юридичної особи 40187246.

26.01.2016 у члени ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» прийнято ОСОБА_6 , якого обрано, на виконання обумовлених планом вчинення протиправних дій, направлених на незаконне заволодіння належними територіальній громаді міста Харкова земельними ділянками, головою правління цієї юридичної особи, з ініціативи ОСОБА_7 , який відмовився від посади очільника кооперативу, проте фактично продовжував керувати кооперативом.

Починаючи з 2016 року ОСОБА_6 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , який юридично став членом кооперативу лише 24.09.2018, однак з часу його створення фактично разом з іншими співучасниками забезпечував його функціонування, керуючись корисливим мотивом, з метою незаконного збагачення за рахунок чужого майна, використовуючи свої повноваження голови правління ОК «ЖБК «ПАТРІОТ», перебуваючи у м. Харків, неодноразово, а саме 01.02.2016, 08.02.2016, 11.10.2016, 12.04.2017 звертався, зазначаючи недостовірні відомості щодо кількості членів кооперативу (понад 300 членів кооперативу станом на 08.02.2016 та 178 членів кооперативу станом на 11.10.2016 при фактичній кількості упродовж періоду з 26.01.2016 до 20.11.2017 у складі кооперативу 5 осіб ( ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_6 ), з письмовими заявами до Харківської міської ради з проханням виділити земельну ділянку під забудову житлового багатоквартирного будинку житлово-будівельному кооперативу учасників антитерористичної операції «ПАТРІОТ».

Отримуючи від Харківської міської ради відмови у виділенні земельних ділянок ОК «ЖБК «Патріот», ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 вирішили для надання вказаному кооперативу вигляду дійсно призначеного для будівництва і обслуговування житлового багатоквартирного будинку збільшити число членів цього об'єднання та вжити заходів до постановки на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у Харківській міській раді, підпорядкованих працівників полку поліції особливого призначення, які, крім служби у поліції, мали статус учасників бойових дій, визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Використовуючи своє службове становище, ОСОБА_6 разом з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 забезпечив внесення до протоколів загальних зборів і статуту кооперативу у декількох редакціях завідомо недостовірних відомостей про членство у ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» 47 осіб, значна кількість з яких не знали про такі протиправні дії, направлені на використання їх персональних даних з метою незаконного збагачення, а також вжили заходів щодо постановки членів ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» у 2016-2017 роках на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та включення до списків осіб, які мають право на першочергове надання житлової площі, з урахуванням пільги учасника бойових дій (АТО). Так, за усною вказівкою ОСОБА_7 поліцейські БПСПОП «Харків» ГУ НП в Харківській області ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 звернулися до виконавчого комітету Харківської міської ради з заявами про взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Після цього ОСОБА_8 , виконуючи протиправну усну вказівку ОСОБА_7 , діючи у змові з ним та ОСОБА_6 , перебуваючи у приміщенні Харківської міської ради за адресою: пл. Конституції, 7, м. Харків, досяг протиправних усних домовленостей з невстановленими на цей час службовими особами Харківської міської ради про винесення питання щодо виділення ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» земельних ділянок на засідання постійної комісії з питань містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради та засідання 17 сесії Харківської міської ради 7 скликання і позитивне вирішення питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 1,2 га та 0,18 га для будівництва та експлуатації зблокованих житлових будинків по в'їзду Буковому, 4.

20.12.2017 на 17 сесії Харківської міської ради 7 скликання розглянуто питання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів і прийнято в порушення положень статей 133, 134, 135 та 137 Житлового кодексу УРСР і Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 № 186, а також статті 41 Земельного кодексу України, рішення № 860/17, згідно з яким ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею орієнтовно 1,38 га, у тому числі: ділянки № 1 площею орієнтовно 1,2000 га; ділянки № 2 площею орієнтовно 0,1800 га із земель територіальної громади м. Харкова для будівництва та експлуатації зблокованих житлових будинків по в'їзду Буковому, 4.

Після розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № НОМЕР_1 та № 2 ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» для будівництва та експлуатації зблокованих будинків по в'їзду АДРЕСА_1

ОСОБА_6 , діючи умисно, керуючись корисливим мотивом та метою незаконного збагачення за рахунок чужого майна, продовжуючи реалізовувати за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 намір протиправного отримання земельних ділянок територіальної громади м. Харкова перебуваючи у м. Харків, виготовив, підписав від імені ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» та направив 28.08.2018 Харківському міському голові звернення з проханням надати вказаному кооперативу у власність земельну ділянку площею 1,2 га з кадастровим номером 6310136300:12:001:0040, а також виготовив, підписав від імені ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» та направив 10.04.2019 Харківському міському голові звернення з проханням надати зазначеному кооперативу у власність земельну ділянку площею 0,18 га з кадастровим номером 6310136300:12:001:0041.

В свою чергу, невстановлені службові особи Харківської міської ради, зловживаючи своїм службовим становищем, організували прийняття та формальний розгляд відповідними підрозділами вказаного органу місцевого самоврядування заяв ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» без здійснення фактичної перевірки законності підстав виділення землі, після чого організували роботу Харківської міської ради щодо її розгляду та вирішення, сформувавши порядок денний 26 сесії 7 скликання Харківської міської ради, забезпечивши вирішення на сесії питання про надання у власність земельної ділянки обслуговуючому кооперативу, та, не доводячи до відома депутатів Харківської міської ради інформацію щодо відсутності правових підстав для надання у власність обслуговуючому кооперативу земельної ділянки, надавши вигляду законності проекту рішення про безоплатне надання у власність земельної ділянки, замовчуючи відомості щодо незаконності створення умов та підстав для виділення такої земельної ділянки, забезпечили прийняття 17.04.2019 Харківською міською радою незаконного рішення № 1541/19, згідно з яким ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки № 1 та № 2 для будівництва та експлуатації зблокованих житлових будинків по в'їзду АДРЕСА_1 , і надано ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» у власність земельну ділянку № НОМЕР_1 (кадастровий номер 6310136300:12:001:0040) площею 1,2 га, земельну ділянку (кадастровий номер 6310136300:12:001:0041) площею 0,18 га із земель територіальної громади м. Харкова, за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва та експлуатації зблокованих житлових будинків по в'їзду АДРЕСА_1 . Зобов'язано виконати будівництво об'єкту до 17.04.2022.

Після цього ОСОБА_6 , ОСОБА_7 і ОСОБА_8 для приховування своїх протиправних дій, направлених на незаконне заволодіння належними територіальній громаді м. Харкова, земельними ділянками площею 1,2 га та 0,18 га, проведено 15.05.2019 у м. Харків загальні збори ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» і прийнято рішення, оформлене протоколом № 9 загальних зборів, про виключення з числа членів вказаного кооперативу 20 осіб як «помилково внесених».

Завершуючи реалізацію єдиного злочинного умислу, направленого на заволодіння земельними ділянками у м. Харкові, 21.05.2019 ОСОБА_6 здійснив реєстрацію у Департаменті реєстрації Харківської міської ради права власності на вказані об'єкти нерухомості за ОК «ЖБК «ПАТРІОТ». Разом з тим, жодних заходів щодо здійснення забудови отриманої земельних ділянок загальною площею 1,38 га співучасники не вживали.

У квітні-травні 2021 року ОСОБА_8 у мережі Інтернет на вебсайті оголошень про продаж нерухомості розмістив оголошення про продаж земельних ділянок, належних вказаному кооперативу та, очолюючи як голова правління з 04.06.2021 цей кооператив, 16.06.2021, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою незаконного збагачення за рахунок нерухомого майна територіальної громади м. Харків, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , реалізуючи спільний злочинний умисел, відчужив земельні ділянки площею 1,2 га та 0,18 га по в'їзду АДРЕСА_1 ОСОБА_19 шляхом прийняття останнього до членів кооперативу, обрання його головою правління кооперативу та здійснення відповідних реєстраційних дій щодо зміни керівництва кооперативу.

Внаслідок умисних, протиправних дій ОСОБА_6 у співучасті з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 з власності територіальної громади міста Харків вибули дві земельні ділянки вартістю 4 001 187,00 грн. (1,2 га) та 625 447,00 грн. (0,18 га), що відповідно до примітки 4 до статті 185 Кримінального кодексу України є кримінальним правопорушенням в особливо великих розмірах.

Таким чином, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 підозрюються у заволодінні чужим майном, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Отримані досудовим розслідуванням докази дають підстави для обґрунтованої підозри ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

29.07.2021 ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Доказами, якими обґрунтовується підозра ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, є:

- показання свідків ОСОБА_20 , ОСОБА_18 , ОСОБА_13 , ОСОБА_21 про включення вказаних осіб ОСОБА_6 та іншими до складу ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» без їх відома;

- показання свідків ОСОБА_22 та ОСОБА_23 щодо ймовірної зміни змісту додатку до рішення 26 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 17.04.2019 № 1541/19 в частині внесення завідомо недостовірних відомостей щодо ОК «ЖБК «ПАТРІОТ»;

- показання свідка ОСОБА_19 , який повідомив, що познайомився з ОСОБА_8 через Інтернет-сайт оголошень про купівлю земельної ділянки, що належить ОК «ЖБК ПАТРІОТ», наприкінці квітня - на початку травня 2021 року. Спілкувалися з приводу продажу свідку отриманої ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» земельної ділянки загальною площею 1,38 га;

- показання свідка ОСОБА_24 яка повідомила, що у Інтернет-мережі знайшла оголошення про продаж земельної ділянки від власника з наступним текстом оголошення: «продам участок под строительство таунхаусов, все коммуникации вдоль участка, удобный заезд, рядом с зоной отдыха». Цим власником був чоловік на ім'я ОСОБА_25 , який користувався абонентським номером НОМЕР_2 . У оголошенні ОСОБА_25 зазначено ціну земельної ділянки - 150 000 доларів США і її (земельної ділянки) площа - 1,38 га;

- отриманою на запит від ТОВ «ЄМАРКЕТ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 34716896) інформацією про те, що користувачем на ім'я ОСОБА_25 30.11.2020 о 15 год. 58 хв. розміщено оголошення з ID 679587588 та абонентським номером мобільного зв'язку НОМЕР_3 з наступним змістом: «Продам участок под строительство таунхаусов. Общая площадь 1,38 га. Алексеевский гидропарк. ул. Буковая 4» із зазначеною ціною - 150 000 доларів США. Вказане оголошення створене зазначеним користувачем 30.11.2020, активовувалося 11.12.2020 на строк до 30.12.2020 та 06.03.2021 з деактивацією цього ж дня. 14.06.2021 цим же користувачем розміщене оголошення з ID НОМЕР_4 та абонентським номером мобільного зв'язку НОМЕР_5 з наступним змістом: «Отдадим проблемное ЖСК с долгами по бюджетным налоговым платежам»;

- дані, що містяться у отриманих на запити протоколах установчих зборів ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» №1 від 17.12.2015 (відповідно до якого створено вказаний кооператив з метою створення - об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативу, а також обрано головою правління кооперативу ОСОБА_7 ), № 9 від 15.05.2019 (згідно з яким зі складу членів кооперативу виключено 20 осіб як «помилково внесених»);

- дані, зазначені у рішеннях Харківської міської ради від 20.12.2017 № 860/17 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів, а також від 17.04.2019 № 1541/19 про надання ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» у власність земельних ділянок площею 1,2 га та 0,18 га із земель територіальної громади м. Харкова;

- висновок експерта № 8048 за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи за від 31.05.2021, відповідно до якого ринкова вартість земельної ділянки площею 1,2 га (адреса: АДРЕСА_1 ) складає 4 001 178,00 грн., ринкова вартість земельної ділянки площею 0,18 га (адреса: АДРЕСА_1 ) складає 625 447,00 грн.

Однак, завершити досудове розслідування у визначений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва строк, тобто до 29.01.2022, неможливо у зв'язку з необхідністю виконання наступних процесуальних дій, проведення та завершення яких потребує додаткового часу:

- допитати як свідків працівників Харківської міської ради ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 щодо обставин розгляду звернень ОК «ЖБК «ПАТРІОТ» та прийняття рішень про відведення земельних ділянок;

- додатково допитати як свідка ОСОБА_23 з метою встановлення причин повернення нею листом від 13.11.2017 № 17220/0/226-17 без погодження проекту рішення Харківської міської ради щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОК «ЖБК «Патріот»;

- провести одночасні допити між раніше допитаними свідками ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_30 для з'ясування причин розбіжностей у їхніх показаннях;

- вилучити у визначеному главою 15 Кримінального процесуального кодексу України порядку у Шевченківській окружній прокуратурі міста Харкова оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № 1 та № 2 для будівництва та експлуатації зблокованих житлових будинків по в'їзду АДРЕСА_1 , а також в Харківській міській раді оригінали документів, що стосуються виділення земельних ділянок ОК «ЖБК «ПАТРІОТ»;

- оглянути вилучену у операторів мобільного зв'язку інформацію про зв'язок, абонентів, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання щодо абонентських номерів мобільного зв'язку НОМЕР_6 , НОМЕР_5 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 та НОМЕР_3 за період з 01.12.2015 до 16.12.2021;

- виконати інші необхідні слідчі (розшукові) та процесуальні дії, потреба у яких виникне в ході розслідування;

- здійснити відкриття матеріалів досудового розслідування стороні захисту.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КПК України, орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.

Згідно ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.

Згідно ст.295-1 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості. Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.

У судовому засіданні слідчий просив клопотання задовольнити, з викладених у ньому підстав.

Підозрювані та її захисники у судовому засіданні заперечили з приводу задоволення клопотання.

Слідчий суддя, заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, приходить до наступного.

Слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування кримінального № 42021000000000511 від 10.03.2021 р., спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.

При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує складність провадження, зазначені у клопотанні обставини мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та наявна об'єктивна необхідність у продовженні строку досудового розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).

З огляду на викладене, клопотання слід задовольнити, а строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити до дванадцяти місяців.

Керуючись ст.ст. 2, 22, 28, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Продовжити до дванадцяти місяців, тобто до 29.07.2022 р., строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42021000000000511 від 10.03.2021 р.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1