майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"27" січня 2022 р. м. Житомир Справа № 906/624/21
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Маріщенко Л.О.
секретар судового засідання: Малярчук Р.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Телічко Ю.А. - ордер від 04.06.2021,
від відповідача: Рай О.А., наказ №05 від 17.04.2019
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області
до Приватного підприємства "Рельєв-Полісся"
про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва з одночасним припиненням речових прав
Оліївська сільська ради Житомирського району Житомирської області звернулася до суду з позовом до ПП "Рельєв-Полісся", в якому просить усунути перешкоди в користуванні у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою, площею 1,3798 га, кадастровий номер:1822085600:08:001:0463, цільове призначення: для розміщення логістичного комплексу та складських приміщень, що знаходяться за адресою: вул. Звягельська, 35 в с. Оліївка, Житомирського району Житомирської області шляхом скасування державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, ступінь готовності - 11%, що належить на праві власності Приватному підприємству "Рельєф - Полісся", код ЄДРПОУ 34969983, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 45544240 від 15.02.2019 року, зареєстрований державним реєстратором: Твердохліб Ірина Анатоліївна. Реєстраційний сектор Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області, з одночасним припиненням речових прав Приватного підприємства "Рельєф - Полісся", код ЄДРПОУ 34969983, на вказаний об'єкт незавершеного будівництва.
Позов мотивовано порушенням державним реєстратором вимог закону при здійсненні державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, оскільки ним безпідставно прийнято рішення про державну реєстрацію права власності на фактично відсутній об'єкт незавершеного будівництва за наведеною вище адресою за відповідачем. Також позивач в обґрунтування позовних вимог послався на недостовірні відомості щодо об'єкту незавершеного будівництва при здійсненні державної реєстрації. Такою реєстрацією , яка не породжує право власності на зареєстроване майно, нівелюється речові права органу місцевого самоврядування. щодо вільного володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою. Об'єкт незавершеного будівництва не є нерухомим майном, нерозривно пов'язаний із земельною ділянкою. В якості доказів відсутності на спірній земельній ділянці зареєстрованого за відповідачем незавершеного будівництва позивач послався на акт обстеження земельної ділянки від 13.01.2020 та довідку ТОВ БТІ ЦЕНТР від 19.02.2021.
Ухвалою суду від 11.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 906/624/21 за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 12.07.2021, котре неодноразово відкладалося, з наведених у відповідних ухвалах підстав.
05.07.2021 відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому послався на порушення позивачем умов п. 19 договору про оренду земельної ділянки від 12.02.2009 щодо його пролонгації на той самий строк і на тих самих умовах відповідно до ч.5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та не отримання від позивача листа - повідомлення про заперечення в поновлення договору оренди землі. Зазначає також, що державна реєстрація прав на об'єкт незавершеного будівництва комплексу автотранспортного підприємства була здійснена 11.02.2019року у відповідності до вимог законодавства на підставі чинних документів, які позивачем не були оспорюванні. Обстеження земельної ділянки та складання акту від 13.02.2020 було проведено не уповноваженими особами без відповідного рішення відповідної місцевої ради. Довідка ТОВ "БТІ ЦЕНТР" від 19.01.2021 не є належним та допустимим доказом відсутності забудови на орендованій земельній ділянці, оскільки складена не за результатами технічної інвентаризації. Заперечує, що він є власником тільки будівельних матеріалів, а не об'єкту незавершеного будівництва. Наявність даного об'єкта підтверджується виготовлений технічним паспортом від 08.02.2019 року, та державною реєстрацією за номером 1766270618220. В позові просить відмовити. ( а.с.33-49).
Ухвалою суду від 16.12.2021 закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 27.01.2022.
27.01.2022 до суду від представника позивача надійшли письмові пояснення щодо відсутності у ПП "Рельєф Полісся" права на забудову орендованої земельної ділянка, оскільки між сторонами не укладався договір суперфіції, та відсутність в договорі оренди землі права відповідача на забудову земельної ділянки.
В судовому засіданні представники позивача та відповідача підтримали наведені ними доводи та міркування.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази в сукупності, заслухавши пояснення присутніх учасників справи, господарський суд встановив наступне.
12.02.2009 між Оліївсько. сільською радою як Орендодавцем та ПП "Рельєф Полісся" як Орендарем (відповідачем у справі) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до п.1 якого орендодавець на підставі рішень 17-ї сесії V-го скликання від 17.08.2008 року, "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки ПП "Рельєф Полісся",19-ї сесії V-го скликання від 22.10.2008 року "Про розгляд заяв" ПП "Рельєф Полісся" Олієвської сільської ради Житомирського району Житомирської області надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку розміщення логістичного комплексу та складських приміщень, яка знаходиться в межах с. Оліївка Житомирського району та області за рахунок земель запасу сільської ради, загальною площею 1,3798 га, без зазначення кадастрового номеру та адреси.
У п.8 договору сторони обумовили, що його укладено терміном на десять років.
З приводу укладення 12.02.2009 договору оренди землі, останній був зареєстрований у Житомирському реєстраційному відділі, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис 12.02.2009 за № 040920900003 (а.с.16-20).
Згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 11.02.2019 зроблений запис про реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва, ступінь готовності - 11%, за адресою: Житомирська область, Житомирський район, с. Оліївка, вул. Звягельського, буд. 35,кадастровий номер 1822085600:08:001:0463.
Відповідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права за індексним номером витягу 245116597 від 19.02.2021 за ПП "Рельєф Полісся" 10.02.2021 зареєстровано право оренди земельної ділянки, площею 1,3798 га (кадастровий номер 1822085600:08:001:0463), що знаходиться за адресою: Житомирська область, Житомирський район,с/ рада, Оліївська.
В матеріалах справи містяться копії акту обстеження земельної ділянку від 13.01.2020 земельної ділянки, площею 1,3798 га (кадастровий номер 1822085600:08:001:0463), що розташована в с. Оліївка, згідно якого встановлено відсутність використання ПП "Рельєф - Полісся" за цільовим призначенням та відсутність будь - яких будівель та споруд, в т.ч. об'єктів незавершеного будівництва, та довідки від 19.02.2021 №8 ТОВ "БІТ Центр" про відсутність забудов на земельної ділянки, площею 1,3798 га (кадастровий номер 1822085600:08:001:0463).
Рішенням Оліївської сільської ради від 29.01.2021 №82 припинено право користування ПП "Рельєф - Полісся" земельною ділянкою, площею 1,3798 га (кадастровий номер 1822085600:08:001:0463) у з"язку із закінченням терміну дії договору оренди. Доказів оскарження даного рішення на час розгляду справи №906/624/21 відповідачем не надано..
Згідно висновку судового експерта Свістунова І.С. від 10.11.2021 № 1253/11-2121 за результатами проведення земельно - технічної експертизи за заявою представника позивача Телічка Ю. А. від 07.10.2021 об'єкт незавершеного будівництва, а саме: КПП (літер А) із відсотком готовності - 11%, як зазначено в технічному паспорті від 08.02.2019, складеного ФОП Молодико І.В.,за адресою: Житомирська область, с. Оліївка, вул. Звягельського, буд. 35,кадастровий номер 1822085600:08:001:0463 відсутній. Інших об'єктів будівництва не виявлено ( а.с. 67-75).
Державну реєстрацію права власності відповідача на незавершене будівництво проведено державним реєстратором Коростишівської районної державної адміністрації Тврдохліб І.А., про що 11.02.2019 в реєстрі зроблено запис про право власності за номером 30309452. В якості підстав для державної реєстрації виникнення права власності державним реєстратором зазначено:
- договір оренди земельної ділянки, серія та номер: б/н, виданий 12.02.2009, видавник: сторони договору;
- декларацію про початок виконання будівельних робіт, серія та номер: ЖТ 1083171081454, видану 20.04.2017, видавник: Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області;
Підставою внесення запису державний реєстратор зазначив рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 15.02.2019 ( а.с.12)
Згідно ст.20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
У Законі України Про регулювання містобудівної діяльності зазначено, що планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку (ч.2 ст.8 Закону).
Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації (ч.4 ст.26 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності).
У порядку ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Частиною 2 статті 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (в редакції чинній на момент здійснення державної реєстрації) визначено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
За нормами ч.2 ст.18 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Закон), Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, визначено підстави та процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Відповідно до статті 4 цього Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державній реєстрації прав підлягають: 1) право власності; 2) речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону; 3) право власності на об'єкт незавершеного будівництва; 4) заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
У п.1 ч.1 ст. 27 цього Закону передбачено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката;
Державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком (п.6 Порядку).
За результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації (п.18 Порядку).
У п.68 Порядку (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення приватним нотаріусом) вказано, що для державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва подаються: 1) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом (крім випадку, коли речове право на земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав); 2) документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт; 3) технічний паспорт на об'єкт незавершеного будівництва.
Отже, у вищезазначеній редакції Порядку також передбачено подання технічного паспорту на об'єкт незавершеного будівництва.
Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності в якості підстав для виникнення права власності, державний реєстратором, вказано: договір оренди землі від 12.02.2009; Декларація про початок виконання будівельних робіт №ТЖ 083171081454 від 20.04.2017.
На думку суду, зазначений перелік документів не відповідає переліку, встановленому Порядком, адже в даному випадку відповідачем не було надано документу, щодо підтвердження ступеню готовності незавершеного будівництва, який не вказаний реєстратором серед підстав виникнення права власності.
Тобто державний реєстратор при прийнятті рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №156415036 від 15.02.2019, на підставі якого здійснено запис 30309452 про реєстрацію за відповідачем права власності на об'єкт незавершеного будівництва , діяв всупереч п. 68 Порядку.
Наведене вище дає підстави дійти висновку, що державна реєстрація за відповідачем права власності на об'єкт незавершеного будівництва проведена за відсутності для цього усіх передбачених законом підстав та документів.
Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
Згідно з Рішенням Конституційного суду України від 01.12.2004 №18-рп/2004 у справі №1-10/2004, охоронюваний законом інтерес треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони для задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності та іншим загально-правовим засадам.
Факт реєстрації права власності на незавершене будівництво на земельній ділянці за адресою: Житомирська область, с. Оліївка, вул. Звягельського, буд. 35, кадастровий номер 1822085600:08:001:0463за обмежує права та інтереси позивача як належного землекористувача у використанні земельної ділянки у розмірі, визначеному у договорі оренди землі від 02.02.2009.
Позивач як орендар земельної ділянки, має право на захист свого права та інтересу шляхом подання позову про скасування державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, який розташований на даній земельній ділянці, і реєстрація якого вчинена незаконно.
Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Статтями 125, 126 цього Кодексу визначено, що право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
З приводу посилань відповідача про те, що він вживав заходів щодо продовження дії договору оренди землі від 12.02.2009 року на підставі листа від 08.01.2019 9 на адресу позивача, суд зазначає, що відповідно до ст.33 Закону України "Про оренду землі" ( в редакції чинній на момент звернення з листом від 08.01.2019) до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
.У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку вимагається укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Відповідачем не надано суду доказів реалізації переважного права перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) згідно умов ст.33 цього Закону.
За змістом ст.25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.
Відповідно до пунктів «а», «ґ» частини першої, частини другої статті 95 Земельного кодексу України землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право, зокрема самостійно господарювати на землі, споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди. Порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (ч.2 ст. 152 ЗК України).
У розумінні приписів наведеної норми позивачем негаторного позову може бути власник або титульний володілець, у якого перебуває річ і щодо якої відповідач ускладнює здійснення повноважень користування або розпорядження, а відповідачем - лише та особа, яка перешкоджає позивачеві у здійсненні його законного права користування чи розпорядження річчю.
Предметом негаторного позову є вимога володіючого майном власника до третіх осіб про усунення порушень його права власності, що перешкоджають йому належним чином користуватися, розпоряджатися цим майном тим чи іншим способом.
Підставою негаторного позову є посилання позивача на належне йому право користування і розпорядження майном, а також факти, що підтверджують дії відповідача у створенні позивачеві перешкод щодо здійснення ним цих правомочностей.
Слід зазначити, що позовна вимога про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, зокрема на незавершеного будівництво, не може бути звернена до державного реєстратора. Державний реєстратор зобов'язаний виконати рішення суду щодо скасування державної реєстрації речового права або його обтяження незалежно від того, чи був цей реєстратор залучений до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, чи не був залучений.
Подібні за змістом висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 вересня 2018 року в справі № 823/2042/16 (провадження № 11-377апп18), від 01 квітня 2020 року в справі № 520/13067/17 (провадження № 14-397цс19).
Згідно із частинами 2-3 статті 13, статті 74 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
За нормами статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відтак, позовна вимога Оліївської сільської ради про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: індексний номер 45544240 від 15.02.2019 року, зареєстрований державним реєстратором: Твердохліб Ірина Анатоліївна. Реєстраційний сектор Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області, з одночасним припиненням речових прав Приватного підприємства "Рельєф - Полісся", код ЄДРПОУ 34969983, на об'єкт незавершеного будівництва, що знаходиться на земельній ділянці, площею 1,3798 га, кадастровий номер:1822085600:08:001:0463, за адресою: вул. Звягельська, 35 в с. Оліївка, Житомирського району Житомирської області, є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Судові витрати в силу ст.129 ГПК України у вигляді сплаченого судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
1. Позов задовольнити.
2.Скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 45544240 від 15.02.2019 року, зареєстрований державним реєстратором: Твердохліб Ірина Анатоліївна. Реєстраційний сектор Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області, з одночасним припиненням речових прав Приватного підприємства "Рельєф - Полісся", код ЄДРПОУ 34969983, на об'єкт незавершеного будівництва, що знаходиться на земельній ділянці, площею 1,3798 га, кадастровий номер:1822085600:08:001:0463, за адресою: вул. Звягельська, 35 в с. Оліївка, Житомирського району Житомирської області .
3.Стягнути з Приватного підприємства "Рельєв-Полісся" (12444, Житомирська область, Житомирський район, с. Сінгури, вул. Космонавтів, 15-А, код ЄДРПОУ 34969983) на користь Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області (12402, Житомирська область, Житомирський район, с. Оліївка, вул. Леоніда Ступницького,68, код ЄДРПОУ 04348409) - 2 270,00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 07.02.22
Суддя Маріщенко Л.О.
Віддрукувати: