Рішення від 25.01.2022 по справі 904/6545/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.01.2022м. ДніпроСправа № 904/6545/21

за позовом Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг

до Фізичної особи ОСОБА_1 , м. Кривий Ріг

про стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою у розмірі 493 034,51 грн.

Суддя Ніколенко М.О.

При секретарі судового засідання Савенкові О.О.

Представники:

від позивача: не з'явився

від відповідача: Лозицький О.П. ордер серія АЕ № 1097901 від 19.10.2021

РУХ СПРАВИ.

Криворізька міська рада звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою у розмірі 493 034,51 грн.

Ухвалою суду від 26.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі. Справу № 904/6545/21 ухвалено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 21.09.2021 справу № 904/6545/21 ухвалено розглядати в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання на 20.10.2021.

Ухвалою суду від 20.10.2021 відкладено підготовче засідання на 08.11.2021.

В підготовчому засіданні від 08.11.2021 оголошено перерву до 25.11.2021.

Ухвалою суду від 08.11.2021 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду від 25.11.2021 відкладено підготовче засідання на 22.12.2021.

Ухвалою суду від 22.12.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 25.01.2022.

До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, 11.11.2021 було внесено запис про припинення підприємницької діяльності Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.

За змістом статей 51, 52, 598-609 ЦК України, статей 202-208 ГК України, частини восьмої статті 4 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», у випадку припинення підприємницької діяльності ФОП (із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію такого припинення) її зобов'язання (господарські зобов'язання) за укладеними договорами не припиняються, а продовжують існувати, оскільки вона як фізична особа не перестає існувати та відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.

За таких обставин, наразі відповідачем у справі є Фізична особа Шарапова Рашида Сабурівна.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА.

Позивач зазначив, що у період з 11.12.2006 по 12.05.2021 ОСОБА_1 була власником комплексу нежитлових будівель, розташованих на земельній ділянці площею 3,1556 га, кадастровий номер 1211000000:08:158:0065 за адресою: АДРЕСА_1 . Що підтверджується відомостями інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 22.06.2021 № 262576055, від 22.06.2021 № 262574833.

Позивач наполягає на тому, що, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0006540432021, власником такої земельної ділянки є територіальна громада міста Кривого Рогу в особі Криворізької міської ради.

Разом з цим, за твердженням позивача, у вказаний період між Криворізькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 не існувало договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:158:0065.

Позивач вказав, що рішенням Криворізької міської ради від 24.06.2015 № 3728, яке набрало чинності 01.01.2016, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу. Технічна документація числі містить середню (базову) вартість 1 кв.м. земель міста станом на 01.01.2014 у розмірі 270,60 грн.

Позивач зазначив, що Криворізькою міською радою прийнято рішення № 3897 від 26.06.2019 «Про встановлення ставок плати за землю та пільг щодо земельного податку на території м. Кривого Рогу у 2020 році». Цим рішенням встановлено, у тому числі, ставки орендної плати за землю в залежності від цільового призначення земельної ділянки згідно Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №54 (додаток 2 до рішення).

Відповідно до довідки Управління у Криворізькому районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 06.10.2021 № 311/54-21, станом на 01.01.2020 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:08:158:0065 складала 68 790 502,20 грн.

За даними витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 25.03.2021 №97-4-0.22-575/165-21, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:08:158:0065 складає 68 790 502,20 грн.

Цільовим призначенням земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:08:158:0065, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, є: 03.07. Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Що відповідає розміру ставки орендної плати 0,9% від нормативної грошової оцінки земель міста.

За розрахунком позивача, розмір річної орендної плати за земельні ділянки вираховується на підставі даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, помножених на значення ставки орендної плати, розмір якої визначається відповідним рішенням міської ради. Місячний розмір орендної плати визначається шляхом ділення річної орендної плати на 12, що відповідає кількості місяців у році.

А отже, за твердженням позивача, річний розмір орендної плати за спірну земельну ділянку становить 619 114,52 грн. (68 790 502,20 грн. х 0,9%).

Місячний розмір орендної плати становить 51 592,88 грн. (619 114,52 грн. : 12 міс.).

За таких обставин, за період з 13.04.2020 по 12.05.2021 відповідач мав сплатити позивачу орендну плату у розмірі 670 041,73 грн.

Однак, відповідач, за твердженням позивача, порушив свої зобов'язання та не сплатив до міського бюджету орендну плату за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:08:158:0065 у повному розмірі.

Позивач вказав, що всього за спірний період відповідачем було сплачено до міського бюджету 177 007,22 грн. орендної плати.

За таких обставин, за розрахунком позивача, у Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 утворилась заборгованість перед Криворізькою міською радою у розмірі 493034,51 грн.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА.

Відповідачем надано на адресу суду відзив на позов, у якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог за таких обставин.

Відповідачем вказано, що між Криворізькою міською радою (надалі - розпорядник) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (надалі - користувач) був укладений попередній договір щодо укладання договору оренди (основного договору) земельної ділянки в майбутньому № 271/08/2012 від 01.08.2012 (надалі - попередній договір).

Відповідно до п. 1.1 попереднього договору, розпорядник та користувач домовилися, що користувач до укладання основного договору оренди та його державної реєстрації забезпечує внесення до міського бюджету платежів за користування земельною ділянкою загальною площею 0,6860 га для розміщення лісопильного та стругального виробництва, просочування деревини по вулиці Окружній, 12Г у Центрально-Міському районі міста.

Згідно з п. 1.3 попереднього договору (в редакції угоди про внесення змін від 30.08.2013), основний договір має бути укладений протягом трьох років з дати підписання попереднього договору.

Відповідач наполягає на тому, що пропозицій від позивача про розірвання такого договору не надходило. А отже, неможливо стверджувати, що відповідач користується спірною земельною ділянкою безпідставно.

Також відповідач вказав, що він не має заборгованості перед позивачем зі сплати орендної плати, встановленої за умовами попереднього договору.

Крім того, відповідач вказав, що, на його думку, реєстрація сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:158:0065 здійснена з порушенням вимог Земельного кодексу України. А саме, цільове призначення спірної земельної ділянки визначено як "03.07. для будівництва та обслуговування будівель торгівлі" замість "землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення".

ПЕРЕЛІК ОБСТАВИН, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Предметом цього судового розгляду є вимоги позивача про стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою у розмірі 493 034,51 грн.

Для правильного вирішення цього спору необхідно встановити, які саме правовідносини склались між сторонами (чи мало місце користування відповідачем земельною ділянкою за відсутності правових підстав), які взаємні права та обов'язки виникли між сторонами (чи мав відповідач сплачувати орендну плату, у якому розмірі), чи мало місце порушення будь-яких зобов'язань (чи були орендні платежі сплачені відповідачем у повному обсязі), які саме зобов'язання порушені боржниками, яке право чи інтерес кредитора порушено, які наслідки порушення зобов'язань боржниками.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД. ПОЗИЦІЯ СУДУ.

У період з 11.12.2006 по 12.05.2021 ОСОБА_1 була власником комплексу нежитлових будівель, розташованих на земельній ділянці площею 0,6860 га, розташованій за адресою: АДРЕСА_1 . Що підтверджується відомостями інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 22.06.2021 № 262576055, від 22.06.2021 № 262574833.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0006540432021, власником такої земельної ділянки є територіальна громада міста Кривого Рогу в особі Криворізької міської ради.

Між Криворізькою міською радою (надалі - розпорядник) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (надалі - користувач) був укладений попередній договір щодо укладання договору оренди (основного договору) земельної ділянки в майбутньому № 271/08/2012 від 01.08.2012 (надалі - попередній договір).

Відповідно до п. 1.1 попереднього договору, розпорядник та користувач домовилися, що користувач до укладання основного договору оренди та його державної реєстрації забезпечує внесення до міського бюджету платежів за користування земельною ділянкою загальною площею 0,6860 га для розміщення лісопильного та стругального виробництва, просочування деревини по вулиці Окружній, 12Г у Центрально-Міському районі міста.

Згідно з п. 1.3 попереднього договору (в редакції угоди про внесення змін від 30.08.2013), основний договір має бути укладений протягом трьох років з дати підписання попереднього договору.

Положеннями ст. 635 ЦК України визначено, що попереднім є договір, сторони якого зобов'язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором.

Зобов'язання, встановлене попереднім договором, припиняється, якщо основний договір не укладений протягом строку (у термін), встановленого попереднім договором, або якщо жодна із сторін не направить другій стороні пропозицію про його укладення.

Так, основний договір не був укладений протягом строку, встановленого попереднім договором, тобто до 01.08.2015 включно. Відповідно, з 02.08.2015 зобов'язання сторін, встановлені попереднім договором, є припиненими.

Разом з цим, у 2019 році за замовленням Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 було розроблено проект землеустрою земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.

Площу такої земельної ділянки було збільшено до 3,1556 га. Земельній ділянці був присвоєний кадастровий номер 1211000000:08:158:0065.

Земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі. Такий правовий висновок викладений в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, зокрема, від 16 червня 2021 року у справі № 922/1646/20, від 04.03.2021 у справі № 922/3463/19.

За таких обставин, спірна земельна ділянка площею 3,1556 га з кадастровим номером 1211000000:08:158:0065 сформована, як об'єкт цивільних прав.

За змістом частини 1 статті 181 ЦК України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а тому використання нежитлових приміщень, які належать Відповідачам, неможливе без відповідної земельної ділянки.

Наведена правова норма закріплює загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. А тому, у зв'язку з користуванням відповідачем нежитловими будівлями, розташованими за адресою: АДРЕСА_1, презюмується його користування усією спірною земельною ділянкою, якщо іншого не доведено (такий самий правовий висновок викладений в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16 червня 2021 року у справі № 922/1646/20).

Разом з цим, у період з 13.04.2020 по 12.05.2021 між Криворізькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 не існувало договору оренди земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно зі статтею 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.

Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

З наведеного вбачається, що чинним законодавством розмежовано поняття "земельний податок" і "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності".

Оскільки відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, останній не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку. При цьому, єдино можливою формою здійснення плати за землю для відповідача, як землекористувача, є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Частиною 1 статті 93 та статтею 125 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права. Землекористувачі також зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт "в" частини 1 статті 96 цього Кодексу).

До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.

За таких обставин, у період користування спірною земельною ділянкою без укладення відповідного договору оренди відповідач мав сплачувати власнику земельної ділянки - Криворізькій міській раді орендну плату.

Згідно з пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Базою оподаткування землі в Україні є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України, та площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (пп.пп. 271.1.1, 271.1.2 п. 271.1 ст. 271 ПК України).

Підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 ПК України унормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За статтею 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (ст. 20 Закону України «Про оцінку земель»).

У відповідності до статті 23 Закону України «Про оцінку земель», технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

При цьому, пунктом 162 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (надалі - Порядок №1051), визначено відомості, які можуть надаватися державними кадастровими реєстраторами у такій формі: 1) витягу з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; 2) довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), за формою згідно з додатком 41; 3) викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); 4) копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру. Витяги, довідки, викопіювання та копії документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру, в паперовій та електронній формі відповідно до Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» мають однакову юридичну силу.

Додатком 41 Порядку № 1051 передбачена форма довідки з Державного земельного кадастру, яка ідентифікує земельну ділянку за її кадастровим номером, місцем знаходження, площею, а також поряд з іншими даними містить відомості про економічну та нормативну грошову оцінку земель.

Відповідно до пункту 179 Порядку № 1051, довідки з Державного земельного кадастру, що містять узагальнену інформацію про землі (території), надаються органам державної влади, органам місцевого самоврядування для здійснення своїх повноважень, визначених законом, особам, які в установленому законом порядку включені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів та Державного реєстру оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок.

Отже, така довідка, поряд з витягом про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, може бути належним доказом на обґрунтування її нормативної грошової оцінки.

Аналогічні правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 09 листопада 2021 року у справі № 905/1680/20.

Так, рішенням Криворізької міської ради від 24.06.2015 № 3728, яке набрало чинності 01.01.2016, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу. Технічна документація числі містить середню (базову) вартість 1 кв.м. земель міста станом на 01.01.2014 у розмірі 270,60 грн.

До місцевих податків, зокрема, належить податок на майно, до складу якого входить плата за землю - обов'язковий платіж, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (ст. 10, пп. 14.1.147. п. 14.1 ст. 14 ПК України).

За умовами підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5. статті 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями п. 288.5.1 ст. 288 ПК України.

За положенням ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка. Крім цього, за приписами ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

З огляду на вказані приписи положень законодавства, нормативна грошова оцінка вартості земельної ділянки є обов'язковим доказом для встановлення обставин, які мають значення для правильного вирішення спору у вказаній справі, зокрема щодо площі земельної ділянки для розрахунку суми недоотриманих доходів позивача, а також щодо визначення розміру орендної плати за земельні ділянки на підставі нормативної грошової оцінки.

Тобто, в даному випадку необхідним є з'ясування, чи розроблялася, погоджувалася та затверджувалася нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки у визначеному законодавством порядку, а також джерела вихідних даних для розрахунку недоотриманого доходу за фактичне користування земельною ділянкою.

Такої самої правової позиції дотримується Касаційний господарський суд у складі Верховного суду під час розгляду аналогічних спорів (постанова від 09.10.2019 у справі №917/1997/17).

Криворізькою міською радою прийнято рішення № 3897 від 26.06.2019 «Про встановлення ставок плати за землю та пільг щодо земельного податку на території м. Кривого Рогу у 2020 році». Цим рішенням встановлено, у тому числі, ставки орендної плати за землю в залежності від цільового призначення земельної ділянки згідно Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №54 (додаток 2 до рішення).

Відповідно до довідки Управління у Криворізькому районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 06.10.2021 № 311/54-21, станом на 01.01.2020 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:08:158:0065 складала 68 790 502,20 грн.

За даними витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 25.03.2021 №97-4-0.22-575/165-21, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:08:158:0065 складає 68 790 502,20 грн.

Цільовим призначенням земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:08:158:0065, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, є: 03.07. Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Що відповідає розміру ставки орендної плати 0,9% від нормативної грошової оцінки земель міста.

Таким чином, розмір річної орендної плати за земельні ділянки вираховується на підставі даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, помножених на значення ставки орендної плати, розмір якої визначається відповідним рішенням міської ради. Місячний розмір орендної плати визначається шляхом ділення річної орендної плати на 12, що відповідає кількості місяців у році.

А отже, річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:08:158:0065 площею 3,1156 га становить 619 114,52 грн. (68 790 502,20 грн. х 0,9%).

Місячний розмір орендної плати становить 51 592,88 грн. (619 114,52 грн. : 12 міс.).

Разом з цим, слід зазначити про таке.

Площа земельної ділянки, яку займав комплекс нежитлових будівель, що належали відповідачу, становить 0,6860 га. Відповідач мав намір взяти в оренду та використовувати земельну ділянку більшої площі - 3,1156 га. З цією метою, як було вказано вище, відповідач розробляв технічну документацію на спірну земельну ділянку.

Земельна ділянка площею 0,6860 га, яку попередньо використовував відповідач, знаходиться в межах земельної ділянки площею 3,1156 га з кадастровим номером 1211000000:08:158:0065.

Однак, договір оренди земельної ділянки площею 3,1156 га між відповідачем та позивачем укладений не був. Жодних доказів того, що відповідач фактично використовував земельну ділянку площею 3,1156 га, а не 0,6860 га (нерухоме майно, що належало відповідачу, займає площу більшу, аніж 0,6860 га) позивачем до суд у не надано.

Наявність у відповідача наміру взяти в оренду земельну ділянку площею 3,1156 га та розроблення відповідної технічної документації з присвоєнням цій земельній ділянці нового кадастрового номеру 1211000000:08:158:006 не має автоматичним наслідком використання відповідачем земельної ділянки саме площею 3,1156 га.

А отже, відсутні підстави для нарахування відповідачу плати користування землею площею більшою ніж 0,6860 га.

Відповідно, річний розмір орендної плати за земельну ділянку площею 0,6860 га становить 136 318,06 грн. (0,6860 х 619 114,52 : 3,1156).

Місячний розмір орендної плати становить 11 359,84 грн. (136 318,06 грн. : 12 міс.).

За таких обставин, за період з 13.04.2020 по 12.05.2021 відповідач мав сплатити позивачу орендну плату у розмірі 147 531,33 грн.

Разом з тим, судом встановлено, що, за спірний період, відповідачем було сплачено до міського бюджету 177 007,22 грн. орендної плати.

Відтак, у Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 утворилась переплата за користування спірною земельною ділянкою у розмірі 29 475,89 грн.

А отже, вимоги позивача про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів орендної плати у розмірі 493 034,51 грн. - є не обґрунтованими.

ПЕРЕЛІК ДОКАЗІВ, ЯКИМИ СТОРОНИ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ АБО СПРОСТОВУЮТЬ НАЯВНІСТЬ КОЖНОЇ ОБСТАВИНИ, ЯКА Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Обставини, на які посилається позивач, доводяться витягом з Державного земельного кадастру (т. 1 а.с. 9 - 11), витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (том 1 а.с. 12 - 14), витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку (т. 1 а.с. 16), листом ДПС (том 1 а.с. 17), листом Держгеокадастру (том 1 а.с. 18), рішеннями Криворізької міської ради (том 1 а.с. 22 - 41, 46), довідкою Держгеокадастру від 06.10.2021 № 311/54-21 (том 1 а.с. 90).

Обставини, на які посилається відповідач, доводяться попереднім договором від 01.08.2012 з додатками та додатковими угодами (т. 1 а.с. 65 - 72).

ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору слід покласти на позивача.

Керуючись положеннями Господарського Кодексу України, Цивільного кодексу України, ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог Криворізької міської ради (місцезнаходження: 50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1; ідентифікаційний код: 33874388) до Фізичної особи ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) про стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою у розмірі 493034,51 грн.

Витрати зі сплати судового збору покласти на позивача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 04.02.2022.

Суддя М.О. Ніколенко