Ухвала від 31.05.2010 по справі 44/272

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

УХВАЛА

Справа № 44/27231.05.10

За позовом Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова

До 1. Національного банку України

2. Акціонерного комерційного банку “Європейський”

3. Незалежного експерта Левченко О.М.

Про зобов'язання вчинити дії

Суддя Чеберяк П.П.

Представники:

Від позивача Зальотіна О.П. -представник

Від відповідача 1

Від відповідача 2

Від відповідача 3Кривоблоцька О.П. - представник

не з'явився

не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Господарського суду м. Києва з позовною заявою до Національного банку України, Акціонерного комерційного банку “Європейський” та незалежного експерта Левченко О.М. про зобов'язання вчинити дії

Ухвалою суду від 23.03.10 р. порушено провадження у справі №44/272 та призначено розгляд справи на 26.04.10.

У судове засідання 26.04.10р. представники сторін не з'явились, повноважних представників в судове засідання не направили, у зв'язку з чим ухвалою суду розгляд справи відкладено на 31.05.2010 р.

Під час розгляду справи у судовому засіданні 31.05.2010 р. було з'ясовано, що позовна заява Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова до Національного банку України, Акціонерного комерційного банку “Європейський” та незалежного експерта Левченко Олени Миколаївни про визнання дій ліквідатора АКБ “Європейський” -Левченко О.М. незаконними та зобов'язання ліквідатора АКБ “Європейський” визнати кредиторські вимоги Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова на суму 3 024 796,96 грн. не підлягає розгляду господарським судом з наступних підстав.

Як зазначено в позовній заяві Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова, Постановою Правління Національного банку України від 19.08.2009 р. № 489 було відкликано банківську ліцензію у Акціонерного комерційного банку “Європейський” та ініційовано процедуру ліквідації банку.

Ліквідатором АКБ “Європейський” -Левченко О.М. було опубліковано повідомлення про відкриття ліквідаційної процедури банку у газеті “Урядовий кур'єр” від 26.08.2009 р. № 158 та зазначено, що вимоги кредиторів до банку приймаються протягом 1 місяця з моменту публікації оголошення.

Враховуючи викладене, Державна податкова інспекція у Дзержинському районі міста Харкова направила на адресу ліквідатора заяву з вимогами до боржника від 23.09.2009 р. № 15451/10/10-019 з проханням визнати у повному обсязі кредиторські вимоги ДПІ на суму 3 024 796,96 грн., що виникли внаслідок неперерахування АКБ “Європейський” платіжних доручень клієнтів -юридичних та фізичних осіб по сплаті податкових платежів та інших обов'язкових платежів до бюджету.

Однак, 01.12.2009 р. ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова отримала повідомлення від АКБ “Європейський” від 25.11.2009 р. № 5957 про відмову в акцепті вищевказаних кредиторських вимог ДПІ до АКБ “Європейський”.

Листом від 02.12.2009 р. ліквідатором АКБ “Європейський” -Левченко О.М. було повторно відхилено кредиторські вимоги ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова, оскільки вони, на думку ліквідатора, не були підтверджені належними доказами.

ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова вважає такі дії ліквідатора АКБ “Європейський” не законними, та у зв'язку з цим просить суд зобов'язати ліквідатора банку -Левченко О.М. визнати в повному обсязі кредиторські вимоги ДПІ на суму 3 024 796,96 грн.

Статтею 3 Закону України "Про банки і банківську діяльність" передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають під час ліквідації банків.

Згідно частини 2 статті 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" законодавство про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом при розгляді судом справи про визнання банку неплатоспроможним (банкрутом) застосовується в частині, що не суперечить нормам Закону “Про банки і банківську діяльність”.

Відповідне положення містить і стаття 88 Закону України “Про банки і банківську діяльність”, яка визначає особливості ліквідації банку в разі його неплатоспроможності.

Згідно частини 1 статті 88 Закону України “Про банки і банківську діяльність” право звернення до суду із заявою про визнання банку неплатоспроможним та його ліквідацію мають: 1) кредитори банку та 2) Національний банк України.

При цьому, справа про визнання банку неплатоспроможним за заявою осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 88 вищевказаного закону, може бути порушена лише після відкликання банківської ліцензії.

Орган, який ініціював рішення про ліквідацію банку, призначає ліквідатора. Ліквідатор приступає до виконання обов'язків негайно після відкликання ліцензії.

Протягом одного місяця з дня прийняття справи до розгляду суд повинен визначитися стосовно позову про ліквідацію банку. Єдиним питанням, що приймається до розгляду судом у справі про ліквідацію банку, є висновок Національного банку України щодо доцільності ліквідації банку та відповідність застосування процедури ліквідації з боку Національного банку України вимогам Закону України “Про банки і банківську діяльність”.

Крім того, у своєму рішенні суд повинен підтвердити кандидатуру ліквідатора або призначити такого, що відповідає вимогам цього Закону. Єдиною підставою відхилення кандидатури ліквідатора, призначеного Національним банком України, може бути наявність конфлікту інтересів, який став відомий суду.

Виходячи з аналізу чинного законодавства, можна зробити висновок, що в процедурі ліквідації банку у зв'язку з його неплатоспроможністю, відсутні механізми контролю дій ліквідатора з боку кредиторів чи Національного банку.

Однак, згідно пункту 16.6 Постанови Правління Національного банку України від 28 серпня 2001 року N 369 “Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства ” дії ліквідатора можуть бути оскаржені кредиторами, акціонерами /учасниками банку в судовому порядку.

При цьому згідно частини 4 статті 99 Закону України “Про банки і банківську діяльність” службовці Національного банку України, тимчасовий адміністратор, ліквідатор та залучені ними особи не несуть особистої відповідальності за будь-які дії або бездіяльність, якщо вони діяли добросовісно та на законних підставах. Позови, подані проти таких осіб, вважаються позовами, поданими проти Національного банку України.

Згідно статті 2 Закону України "Про Національний банк України" Національний банк України є центральним банком України, особливим центральним органом державного управління, юридичний статус, завдання, функції, повноваження і принципи організації якого визначаються Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.

А відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності поширюється компетенція адміністративних судів України.

Таким чином, враховуючи що Національний банк України за своїм правовим статусом, визначеним чинним законодавством України, є суб'єктом владних повноважень, спір щодо оскарження дій чи бездіяльності ліквідатора банку в процедурі ліквідації банку у зв'язку з його неплатоспроможністю, повинен розглядатися в порядку адміністративного, а не господарського судочинства.

З огляду на викладене, позовна заява Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова до Національного банку України, Акціонерного комерційного банку “Європейський” та незалежного експерта Левченко О.М. про визнання дій ліквідатора АКБ “Європейський” незаконними та зобов'язання ліквідатора АКБ “Європейський” -Левченко О.М. визнати в повному обсязі кредиторські вимоги Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова на суму 3 024 796,96 грн. не підлягає розгляду господарським судом.

Пунктом 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Зважаючи на викладене, керуючись п.1 ч.1 ст. 80, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Провадження у справі № 44/272 за позовом Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова до Національного банку України, Акціонерного комерційного банку “Європейський” та незалежного експерта Левченко О.М про зобов'язання вчинити дії припинити.

2. Ухвалу направити позивачу та відповідачам.

Суддя П.П.Чеберяк