Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 318
Іменем України
01.10.2007
Справа №2-23/8507.1-2007
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі
судді ІщенкоГ.М.,
секретаря судового засідання Єменджієвої А.М., розглянувши за участю представників:
від позивача - Свінобоєва О.С. - провідний спеціаліст відділу забезпечення, дов.№04-5/9 від 12.07.2007р.
від відповідача - Сабурова Н.І. - представник, дов.№01/2007 від 19.07.2007р.
у відкритому судовому засіданні справу
за адміністративним позовом Кримського республіканського відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, (95017, м. Сімферополь, пр. Кірова, 51-52/10а),
до відповідача Приватного підприємства «Блокпост», (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Шалфейна, 1; 95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Полігонна, 60),
третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Сімферопольський міський центр зайнятості, (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Р.Люксембург, 7),
про стягнення 17490,00грн.
Кримське республіканське відділення Фонду України соціального захисту інвалідів звернулось до господарського суду АР Крим з позовом до Приватного підприємства «Блокпост» про стягнення 17490,00грн.
Рішенням господарського суду АР Крим від 22-23.09.2005р. у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 07.12.2005 року, апеляційну скаргу Кримського республіканського відділення Фонду України соціального захисту інвалідів залишено без задоволення, рішення господарського суду АР Крим від 22-23.09.2005р. - без змін.
Постановою Вищого господарського суду АР Крим від 22.05.2007р. касаційну скаргу позивача задоволено частково, рішення господарського суду АР Крим та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду скасовані, справу направлено до господарського суду АР Крим для розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Згідно резолюції Голови Господарського суду АР Крим Луцяка М.І., у зв'язку із закінченням строку повноважень судді господарського суду Автономної Республіки Крим Мокрушина В.І., справу №2-19/8507.1-2007А передано на розгляд судді господарського суду АР Крим Іщенко Г.М. з присвоєнням нового номеру 2-23/8507.1-2007А.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 22.08.2007р. справу прийнято до свого провадження.
Відповідач позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначив, що підприємство здійснює господарську діяльність, основним напрямком якої є надання послуг з охорони. Вказаний вид діяльності підлягає ліцензуванню та передбачає особливі вимоги для працівників таких підприємств, зокрема задовільний стан здоров'я, наявність висновку (довідки) медичної установи (ЛКК), який свідчить про те, що особа за станом здоров'я може здійснювати вказану роботу. А отже Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не враховані особливі умови діяльності підприємства, специфіка роботи якого не дозволяє створити робочі місця для інвалідів враховуючи певні вимоги щодо безпеки праці, створення сприятливих умов для інвалідів, тощо.
Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.
Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2004 рік за формою № 10-ПІ, затвердженим наказом Міністерства праці України від 29.12.2004р. № 338, відповідач зазначив середньооблікову чисельністю штатних працівників облікового складу що працювали у 2004р. - 137 осіб, із них середньооблікова чисельність штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність - 0, розмір фонду оплати праці штатних працівників на рівні 479,2 тис. грн., розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника - 300,00 грн. (аркуш справи 4).
Частиною 1 статті 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до частини 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314,(далі - Положення) робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
В силу пункту 10 Положення, працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК. Тому безпосереднє створення робочого місця для інваліда здійснюється в кожному окремому випадку спеціально для конкретної особи.
Зазначена норма кореспондується із приписами статті 17 Закону.
Пунктом 11 Положення, обов'язок по виявленню інвалідів, які бажають працювати і спроможні реалізувати свої здібності та можливості на підставі індивідуальних програм реабілітації покладено на місцеві органи соціального захисту населення, а державна служба зайнятості, відповідно до пункту 12 вказаного Положення, сприяє працевлаштуванню інвалідів.
Згідно статуту Приватного підприємства «Блокпост» предметом діяльності підприємства є представництво інтересів зарубіжних та вітчизняних фірм, приватна охоронна діяльність з охорони об'єктів та осіб, установка, експлуатація і обслуговування технічних засобів охорони, посередницька діяльність, надання консультаційних послуг.
Охоронна діяльність для підприємства є загалтною. Матеріали справи свідчать, що найбільша кількість працівників на підприємстві - охоронці. Так, відповідно до штатного розкладу на 01.12.2004р. із 149 штатних одиниць 140 одиниць - охоронці.
Приватна охоронна діяльність з охорони об'єктів та осіб підлягає ліцензуванню відповідно до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності». Відповідач має відповідну ліцензію серії АА «764980.
Відповідно до Інструкції «Про порядок видачі суб'єктам підприємницької діяльності ліцензії з надання послуг по охороні державної, колективної і приватної власності, монтажу, ремонту і профілактичному обслуговуванню засобів охоронної сигналізації», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.09.1993р. метою ліцензування охоронної діяльності є забезпечення законності в діяльності охоронних підприємств та громадян суб'єктів підприємства і високого рівня якості послуг з охорони, що нами надаються.
Згідно Наказу від 14.12.2004р. №145/1501, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.12.2004р. «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг, пов'язаних з охоронною державної та іншої власності, надання послуг з охорони громадян» не залучаються до охоронної діяльності громадяни, які за станом здоров'я і фізичного розвитку відповідно до висновку закладу охорони здоров'я не можуть виконувати обов'язки з охорони майна або громадян.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» адміністрація підприємств (об'єднань), установ і організацій (незалежно від форм власності і господарювання) зобов'язана створювати безпечні і не шкідливі для здоров'я умови праці, вживати заходів, спрямованих на запобігання інвалідності, на відновлення працездатності інвалідів.
Отже, приватне підприємство «Блокпост» здійснює свою діяльність керуючись спеціальними нормативними актами, що регулюють цей вид діяльності, враховуючи специфіку роботи охоронного підприємства та приймаючи до уваги, що відповідач не відноситься до суб'єктів господарювання зі звичайними мовами праці, суд приходить до висновку про неможливість працевлаштувати інвалідів вказаним підприємством, що тягне відмову у задоволенні вимог Кримське республіканське відділення Фонду України соціального захисту інвалідів.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 01 жовтня 2007 року.
У повному обсязі постанову складено 08 жовтня 2007 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158-164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В позові відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку, передбаченому частиною 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі неподання відповідної заяви (стаття 254 Кодексу адміністративного судочинства України).
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Іщенко Г.М.