Постанова від 03.02.2022 по справі 354/1612/21

Справа № 354/1612/21

Провадження № 3/354/30/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2022 року м.Яремче

Суддя Яремчанського міського суду Івано-Франківської області Ваврійчук Т.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №1(м. Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої прибиральницею ЗДВ «Гірський струмочок», жительки АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

ВП №1(м. Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області направлено в суд матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №421953 від 03.12.2021 року, громадянка ОСОБА_1 01.12.2021 року о 12 год. 00 хв. у АДРЕСА_1 будучи матір'ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання неповнолітнього сина, а саме не вжила заходів та як наслідок дитину залишила вдома без нагляду.

У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явилася, не повідомивши причин неявки, хоча про день та час розгляду справи повідомлялась належним чином.

Із врахуванням наведеного, у відповідності до вимог ч.2 ст.268 КУпАП суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У відповідності до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Орган(посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи - ст. 280 КУпАП.

Положеннями ст.ст.7, 254, 279 КУпАП визначено, що суд здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення та вирішує питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення складеного щодо неї.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною першою ст.184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Об'єктом даного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх.

Об'єктивна сторона даного правопорушення полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини, як у формі умислу, так і у формі необмеженості.

Як випливає із змісту цієї норми закону, дане правопорушення повинно носити системний характер.

Вивченням матеріалів справи встановлено, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП підтверджується: рапортом старшого інспектора ЮП Яремчанського ВП Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області Т. Ясінського б/д, з якого вбачається, що під час відвідування Яремчанського ліцею №1 було встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_1 був залишений без нагляду по місцю свого проживання його матір'ю ОСОБА_1 ; письмовими поясненнями неповнолітнього ОСОБА_2 від 03.12.2021 року, з яких слідує, що його мати ОСОБА_1 час від часу у кількості п'яти днів залишала його без нагляду на декілька годин та відлучалась у своїх справах; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 03.12.2021 року, з яких вбачається, що 30.11.2021 року вона залишила свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 у період часу 12.00 год. до 17.00 год. за місцем проживання без нагляду та пішла на похорон, після чого повернулась та перебувала вдома разом із сином.

Дослідивши зазначені докази, суд приходить до висновку, що будь-яких доказів, які б засвідчували факт вчинення ОСОБА_1 інкримінованого їй правопорушення у вказані у протоколі про адміністративне правопорушення день та час, а саме 01.12.2021 року о 12 год. суду не надано.

Так, рапорт інспектора поліції та письмові пояснення неповнолітнього ОСОБА_2 не містять посилання на будь-яку конкретну дату, коли неповнолітній залишався без материнського нагляду, доказів того що ОСОБА_1 ухилялась від виконання своїх обов'язків та систематично залишала неповнолітнього сина вдома без нагляду до матеріалів справи не долучено, натомість у своїх письмових поясненнях остання вказала, що дитина була без нагляду лише 30.11.2021 року у період з 12.00 до 17.00 год.

Положеннями ст.ст.7, 254, 279 КУпАП визначено, що суд здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення та вирішує питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення складеного щодо неї.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

У відповідності до вимог ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Частиною першою ст.7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення-п.1 ст. 247 КпАП України.

За таких обставин, аналізуючи зібрані по справі докази, приходжу до переконання, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, а тому адміністративну справу порушену відносно неї слід провадженням в суді закрити відповідно до п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 7 ч.1, 245, 247 п.1, 251, 280, 283, 284, 294 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу, порушену відносно ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.184 КУпАП - провадженням закрити у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду України через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області.

Суддя: Т. Л. Ваврійчук