18 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7138/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення наданої державним підприємством «Територіальне медичне об'єднання по Херсонській області « № 33/42-Т-13 о/п від 20.05.2021 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державного підприємства «Територіальне медичне об'єднання по Херсонській області» № 33/42-Т-13 о/п від 20.05.2021 року про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем, зокрема, зазначено, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки ДУ "ТМО МВС по Херсонській області" про розмір грошового забезпечення № 33/42-Т-13 о/п від 20.05.2021 року, відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з 01.12.2019.
Ухвалою суду від 22.11.2021 відкрито провадження у справі, а її розгляд вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, за змістом якого останній заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні. Зазначає, що оскільки відповідно до приписів частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України та з урахуванням положень пункту 1 Порядку № 45, Міністерство внутрішніх справ України не має повноважень самостійно проводити нарахування та видачу довідок, із включенням додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) Таким чином, так як визначену Порядком № 45 процедуру дотримано не було, відсутні підстави для видачі довідки ДУ "ТМО МВС України по Херсонській області". 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправним та нечинним пункт 3 Постанови КМУ № 103. До врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови № 103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалася в попередньо встановлених розмірах. Також, на думку відповідача, позивач звернувся до суду поза межами шестимісячного строку, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України. З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
У відповідності до п.3 ч.6 ст. 12 КАС України, дана справа є справою незначної складності, та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером за вислугою років Міністерства внутрішніх справ України відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку відповідача. Розмір пенсії обчислюється з 88% грошового забезпечення.
З 01.01.2016 пенсія позивачу обчислюється з розміру грошового забезпечення 7644 грн. за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою, прирівняною тій, з якої позивач звільнився зі служби. До складу грошового забезпечення включено: посадовий оклад 2700 грн., оклад за званням підполковник поліції 2200 грн., надбавка за стаж служби (50%) 2450 грн., премія 294 грн., про що вказано в довідці УМВС в Херсонській області від 24.03.2018 № 19/2656.
Позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі нової довідки ДУ "ТМО МВС по Херсонській області" про розмір грошового забезпечення № 33/42-Т-13 о/п від 20.05.2021. У вказаній довідці розмір грошового забезпечення складає 17189 грн. 73 коп., в тому числі посадовий оклад 2700 грн., оклад за званням 2200 грн., надбавка за стаж служби 2450 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (53,38%) 3923 грн. 43 коп., премія (52,48%) 5916 грн. 39 коп. Своїм листом Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомило позивача, що перерахунок його пенсії не проведений, оскільки не визначено порядку та умов перерахунку пенсії. Це і стало підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон 2262-XII).
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджені нові схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10, пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до статті 94 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", Постанови №988 з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС України від 06.04.2016 №260 затверджений Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).
Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком №260 установлені такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
За змістом пункту 13 Порядку №260 поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі по тексту - Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно з статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
З урахуванням наведеного, позивач має право на отримання з 01.12.2019 пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 і відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, станом на 19.11.2019.
Позивач звернувся до ДУ "ТМО МВС по Херсонській області" за отриманням нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 19.11.2019, яку останнє виготовило 20.05.2021 року № 33/42-Т-13 о/п. Відповідно до нової довідки розмір грошового забезпечення збільшився. Довідка була скерована відповідачу для здійснення перерахунку пенсії позивача, але з листа відповідача вбачається, що довідка повернута без виконання.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в даному випадку відповідачем вчинено саме протиправну бездіяльність, а не дії, як вказує позивач, так як ГУ ПФУ в Херсонській області за наявності для цього підстав не здійснено перерахунок пенсії позивача з грошового забезпечення в значно більшому розмірі на підставі наданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» довідки № 33/42-Т-13 о/п від 20.05.2021 року.
Суд не бере до уваги доводи відповідача щодо пропуску позивачем шестимісячного строку звернення до суду, оскільки спірним при розгляді справи є правомірність непроведення перерахунку пенсії на підставі заяви позивача за довідкою ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» № 33/42-Т-13 о/п від 20.05.2021 року, при цьому позивач звернувся до суду 15.11.2021, тобто в межах строку, передбаченого ст. 122 КАС України.
Посилання відповідача на відсутність відповідних бюджетних асигнувань на проведення виплат внаслідок перерахунку пенсії, є безпідставними, оскільки Закон №2262-ХІІ не передбачає такої підстави для відмови у приведенні розміру пенсії у відповідність до вимог Закону. Право на перерахунок пенсії гарантоване частинами 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції від 23.12.2015 № 900-VІІІ.
Отже, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами частини 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не перерахунку пенсії позивачу та зобов'язання останнього здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної позивачу пенсії на підставі наданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» довідки № 33/42-Т-13 о/п від 20.05.2021 року.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення наданої державним підприємством «Територіальне медичне об'єднання по Херсонській області" № 33/42-Т-13 о/п від 20.05.2021 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Державного підприємства «Територіальне медичне об'єднання по Херсонській області» № 33/42-Т-13 о/п від 20.05.2021 року про розмір грошового забезпечення з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Хом'якова
кат. 112010201