Рішення від 24.01.2022 по справі 540/6903/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/6903/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Генічеської міської ради Генічеського району Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення XIV сесії Генічеської міської ради VIII скликання м. Генічеськ Херсонської області від 27.09.2021 року № 991 в частині відмови гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,1000 га, кадастровий номер 6522186500:04:001:2959, із цільовим призначенням, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Генічеську міську раду у двотижневий строк з дня набрання судовим рішенням законної сили затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та передати у власність земельну ділянку, площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), із земель комунальної власності в межах населеного пункту, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 6522186500:04:001:2959.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що 18.12.2020 року подала до відповідача заяву про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, площею 0,10 га для будівництва і обслуговування житлового, будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 ., біля земельної ділянки з кадастровим номером: 6522186500:04:001:2280, до клопотання надані графічні матеріали на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, копія паспорту, копія РНОКПП, довідку про реєстрацію місця проживання, Копія витягу з Єдиного державного демографічного реєстру.

У місячний строк з дня реєстрації клопотання орган місцевого самоврядування не надав дозвіл або мотивовану відмову у його наданні у відповідності до ч. 7 ст. 118 ЗК України, в результаті чого у позивача виникло право на замовлення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки без надання такого дозволу (мовчазна згода).

Відповідно позивачем укладено договір від 04.02.2021 № 40/0552-04/02 на розроблення проекту землеустрою з землевпорядною організацією командитним товариством "Науково- впроваджувальна фірма "Нові Технології".

Відповідач отримав: письмове повідомлення про замовлення розроблення проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ; копію договору з розроблення проекту землеустрою від 04.02.2021 №40/0552-04/02.

Проект землеустрою, погоджено у встановленому порядку ст. 186-1 Земельного кодексу України та отримано позитивний висновок сектором містобудування та архітектури Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області від 05.05.2021 № 08-02- 12/492. Позивачем дотримано вимог статті 186-1 Земельного кодексу України.

Проект землеустрою пройшов державну реєстрацію в Держаному земельному кадастрі, земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 6522186500:04:001:2959 за адресою: АДРЕСА_1 .

02.07.2021 року позивач подала до Генічеської міської ради Генічеського району Херсонської області клопотання про затвердження розробленого нею проекту землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки у власність, вказане клопотання відповідач отримав 05.07.2021 року.

Ухвалою від 15.11.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

09.12.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що у відповідності до абзацу третього ч. 7 ст. 118 ЗК (в редакції кодексу станом від 16.10.2020 року та на момент розгляду клопотання заявника) у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання орган місцевого самоврядування не надав дозвіл або мотивовану відмову у його наданні, у заявника виникає право на замовлення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки без надання такого дозволу (мовчазна згода).

На момент звернення позивача до Генічеської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та момент розгляду зазначеного клопотання здійснювався процес реорганізації Щасливцевської сільської ради та її виконавчого комітету, під час якої у нового розпорядника земель (Генічеської міської ради) була відсутня містобудівна документація. Після завершення процесу реорганізації Генічеська міська рада мала повноцінно розглядати питання щодо розпорядження землями комунальної власності, розташованих на її території.

У місячний строк з дня реєстрації зазначеного клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою органом місцевого самоврядування заявниці було надано проміжну відповідь (копія додається) та мотивовану відмову у вигляді рішення сесії від 18.01.2021 року №192 (пункт 17).

Отже, за відсутності генерального плану населеного пункту, зонінгу, детального плану території та іншої містобудівної документації, а також не завершення процесу реорганізації Щасливцевської сільської ради на момент прийняття рішення сесії Генічеської міської ради від 18 січня 2021 року №192 (пункт 17) для нового розпорядника земель (Генічеської міської ради) було повністю аргументованим і тому позивач не мав права замовляти проект землеустрою за мовчазною згодою.

Відтак, порушено процедуру замовлення проекту землеустрою.

Таким чином, рішення XI сесії Генічеської міської ради VIII скликання від 12 серпня 2021 року №853 (пункт 139) в частині відмови громадянці ОСОБА_1 у затвердженні розробленого проекту землеустрою прийнято з урахуванням дотримання вимог законодавства, зокрема, ст. 39, частин 7, 9 ст. 118, частини 8 ст. 186 Земельного кодексу України, статті 50 Закону України "Про землеустрій" (в редакції станом на 26.02.2021 р.).

Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно з приписами ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи викладене, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

21.12.2020 року на адресу Генічеської міської ради надійшло клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 0,10 га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). До заяви додано:

1. Графічні матеріали, на яких зазначено бажане розташування земельної ділянки.

2. Копія паспорта.

3. Копія ідентифікаційного коду.

29.12.2020 року відбулося засідання постійної комісії з питань курортного, рекреаційного призначення та інших категорій земель Генічеської міської ради, на якому було розглянуто клопотання ОСОБА_1 (протокол № 2). На підставі протоколу зазначеної комісії було підготовлено проект рішення, що виносився на найближче засідання чергової сесії Генічеської міської ради, яка відбулась 18.01.2021 року.

Рішенням Генічеської міської ради від 18.01.2021 року №192 (пункт 17) відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, у зв'язку з не завершенням процедури реорганізації виконавчого комітету Щасливцевської сільської ради шляхом приєднання до виконавчого комітету Генічеської міської ради, якою передбачено передачу документів (генеральний план населеного пункту та інша містобудівна документація), що унеможливлює перевірити відповідність місця розташування об'єкта вимогам, зазначених у частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України. Даним пунктом рішення було рекомендовано громадянці ОСОБА_1 звернутися повторно після завершення процедури вищезазначеної реорганізації.

04.02.2021 року ОСОБА_1 уклала договір № 40/0552-04/02 на розроблення проекту землеустрою з землевпорядною організацією командитним товариством "Науково-впроваджувальна фірма "Нові Технології".

13.02.2021 року ОСОБА_1 направлено до Генічеської міської ради повідомлення про набуття права на замовлення розроблення документації із землеустрою.

01.07.2021 року ОСОБА_1 звернулася до голови Генічеської міської ради Генічеського району Херсонської області з клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та передачу у власність земельну ділянку, площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), за адресою: с. Щасливцеве Генічеського району Херсонської області з кадастровим номером 6522186500:04:001:2959.

12.08.2021 року Генічеською міською радою прийнято рішення № 853 "Про відмови", відповідно до пункту 139 якого відмовлено громадянці України ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) в затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,1000 га, кадастровий номер: 6522186500:04:001:2959, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 у зв'язку з відсутністю дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність громадянці ОСОБА_1 зазначеної вище земельної ділянки.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

У відповідності до абзацу 1 частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни (ЗК України) та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Ч.1 ст. 121 ЗК України передбачає, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

Згідно з частиною другою статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з абзацами 1-3 частини 7 цієї статті ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно з приписами ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до ч. 8 ст. 186 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Відповідно до оскаржуваного рішення позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,1000 га, кадастровий номер: 6522186500:04:001:2959, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 у зв'язку з відсутністю дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність громадянці ОСОБА_1 зазначеної вище земельної ділянки.

Судом встановлено, що 18.01.2021 року Генічеською міською радою прийнято рішення № 192 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території Генічеського району Херсонської області.

Таким чином, у місячний строк з дня направлення клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою органом місцевого самоврядування прийнято рішення сесії від 18.01.2021 року № 192 про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач не мав права замовляти проект землеустрою без надання дозволу (за мовчазною згодою).

За таких обставин рішення відповідача про відмову у затвердженні проекту землеустрою прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст.74 КАС України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч.2 ст.77 КАС України).

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.О. Варняк

кат. 109020100