17 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/5192/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Херсонській області до Державного підприємства "Дослідне господарство "Піонер" інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України про застосування заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,
встановив:
Головне управління Держпраці у Херсонській області (далі - позивач, ГУ Держпраці у Херсонській області) звернулось до суду з позовом до Державного підприємства "Дослідне господарство "Піонер" інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України (далі - відповідач, ДП "Дослідне господарство "Піонер"), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Державного підприємства «Дослідне господарство «Піонер» інституту зрошувального землеробства Національної академії аграрних наук України (ЄРДПОУ- 00497319), що знаходиться за адресою: вул. Центральна, 31, с. Любимівка, Нововоронцовського р-ну, Херсонської області, інд.74212, в частині заборони виконання робіт та експлуатацію (застосування) машин, механізмів і обладнання, а саме:
- заборонити виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів;
- заборонити виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В;
- заборонити експлуатацію роз'єднувача РКТП 10 кВ (Зернотік);
- заборонити експлуатацію переносного електроінструменту, кабелів-подовжувачів, переносних світильників;
- заборонити експлуатацію заточувального верстата інвентарний №б/н, до усунення порушень зазначених в пунктах 9, 23, 24, 26, 42, 43, 44 Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №126 від 08.07.2021р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведення позивачем планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання відповідачем вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
Ухвалою суду від 20.09.2021р. відкрито спрощене провадження в справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
28.09.2021р. канцелярією суду зареєстровано лист відповідача, в якому вказано про часткове усунення вимог приписів позивача від 08.07.2021р. №39-102 (окрім вимог п. п. 1, 2), №37/175 (окрім п. 1).
Ухвалою суду від 06.12.2021р. справу №540/5192/21 вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів. Призначено підготовче засідання на 14.12.2021р.
Ухвалою суду від 14.12.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 06.01.2021р.
Сторони в судове засідання не з'явились, ніяких заяв/клопотань з цього приводу до суду не подали, натомість належним чином були повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання.
Відтак, суд, з урахуванням приписів ч. 9 ст. 205 КАС України, здійснюватиме розгляд даної справи у порядку письмового провадження.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, тому суд здійснюватиме розгляд справи за наявними матеріалами, як то передбачено приписами ч. 6 ст. 162 КАС України.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.
На підставі наказу ГУ Держпраці в Херсонській області «Про проведення планового заходу зі здійснення державного нагляду» №588 від 30.06.2021р. посадовими особами позивача проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання Державним підприємством "Дослідне господарство "Піонер" інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки.
За результатами проведення планового заходу складено акт №126 від 08.07.2021р.
Порушеннями, які стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом, враховуючи заяву про уточнення позовних вимог від 05.01.2022р., є:
- пункт 9 описової частини Акту перевірки - Відповідачем не отриманий дозвіл на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, - чим порушено вимоги ст. 21 ЗУ №2694 «Про охорону праці», пункту 9 додатку 2 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107 (в редакції постанови КМУ №77 від 03.02.2021р.);
- пункт 23 описової частини Акту перевірки - в порушення вимог ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці», пункту 8.7.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» у відповідача не заземлений роз'єднувач РКТП 10 кВ (Зернотік);
- пункт 24 описової частини Акту перевірки - в порушення вимог ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці», пункту 6.7.24 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» відповідачем не проведено періодичну перевірку переносного електроінструменту, кабелів-подовжувачів, переносних світильників;
- пункт 26 описової частини Акту перевірки - відповідачем не отриманий дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме, дозвіл на проведення вантажно - розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів, - чим порушено вимоги ст. 21 ЗУ 2694 «Про охорону праці», пункт 6 та пункт 20 додатку 2 групи А «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107 (в редакції постанови КМУ №77 від 03.02.2021 р.);
- пункт 42 описової частини Акту перевірки - відповідачем не захищені від випадкових торкань струмоведучі частини автоматичних вимикачів у щиті керування компресорною установкою у зерносховищі,- чим порушено вимоги ст. 13 2694 ЗУ «Про охорону праці» та пункт 8.7.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
- пункт 43 описової частини Акту перевірки - відповідачем не обладнаний підручником заточувальний верстат (інвентарний №б/н),- чим порушено вимоги ст. 13 2694 ЗУ «Про охорону праці» та розділу III пункту 1.3 НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями»;
- пункт 44 описової частини Акту перевірки - відповідачем не обладнаний захисними екранами заточувальний верстат (інвентарний №б/н),- чим порушено вимоги ст. 13 2694 ЗУ «Про охорону праці» та розділу II пункту 1.10 НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями».
Позивачем відповідно складені приписи від 08.07.2021р. №39-192, №36/175 щодо усунення вищевказаних виявлених в ході перевірки порушень, які вручені директору ДП "Дослідне господарство "Піонер") 08.07.2021р. для виконання.
Зазначені приписи містять максимальний термін усунення виявлених в ході перевірки порушень визначених посадовою особою Держпраці за погодженням із суб'єктом господарювання - 08.09.2021р.
Враховуючи виявлені порушення та керуючись нормами чинного законодавства, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Вирішуючи питання про наявність підстав для застосування заходів реагування, суд виходить з наступного.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною четвертою статті 43 Конституції України проголошено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулювання за участю відповідних органів державної влади відносин між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлення єдиного порядку організації охорони праці в Україні визначено Законом України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року №2694-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2694-XII)
Частиною першою статті 4 Закону №2694-ХІІ встановлено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Положеннями статті 13 Закону №2694-ХІІ закріплено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, серед іншого, забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до частини першої статті 38 Закону №2694-ХІІ, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Частиною першою статті 39 Закону №2694-XII встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №877-V).
За приписами частини п'ятої статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V закріплено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці" від 11 лютого 2015 року №96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Положення №96)
Пунктом 1 Положення №96 передбачено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
У відповідності до підпункту 1 пункту 3 Положення №96, основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Приписами пункту 4 Положення №96 закріплено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Пунктом 7 Положення №96 визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Відповідно до Положення про Головне управління (Управління) Державної служби з питань праці в області, затвердженого наказом Мінсоцполітики №340 від 27 березня 2015 року Управління Держпраці в області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Судом встановлено, що на час вирішення справи відсутні докази усунення всіх порушень зазначених в акті перевірки №126 від 08.07.2021р. ГУ Держпраці у Херсонській області, встановлено обставини усунення відповідачем зазначених порушень в пунктах 27, 32, 38, 39, що не нівелює останнього від обов'язку повного виконання приписів №39-192 та №37/175 у визначений строк.
Відповідно до ст.3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється, серед інших, за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
Згідно із ст.1 Закону №877-V ризик - ймовірність виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності та можливий розмір втрат від них, що вимірюється у кількісних та якісних показниках.
Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб'єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Позивачем доведено факт порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки та наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Суд також звертає увагу відповідача, що відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до положень частини другої статті 139 КАС України понесені позивачем - суб'єктом владних повноважень судові витрати по сплаті судового збору присудженню або стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суддя
вирішив:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39792699, 73026, м. Херсон, вул. Тираспольська, 1) до Державного підприємства "Дослідне господарство "Піонер" інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 00497319, 74212, вул. Центральна, 31, с. Любимівка, Нововоронцовського району Херсонської області) про застосування заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Державного підприємства «Дослідне господарство «Піонер» інституту зрошувального землеробства Національної академії аграрних наук України (ЄРДПОУ- 00497319), що знаходиться за адресою: вул. Центральна, 31, с. Любимівка, Нововоронцовського р-ну, Херсонської області, інд.74212, в частині заборони виконання робіт та експлуатацію (застосування) машин, механізмів і обладнання, а саме:
- заборонити виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів;
- заборонити виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В;
- заборонити експлуатацію роз'єднувача РКТП 10 кВ (Зернотік);
- заборонити експлуатацію переносного електроінструменту, кабелів-подовжувачів, переносних світильників;
- заборонити експлуатацію заточувального верстата інвентарний №б/н, до усунення порушень зазначених в пунктах 9, 23, 24, 26, 42, 43, 44 Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №126 від 08.07.2021р.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Гомельчук
кат. 108010200