14 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/6543/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з позовом до Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області (далі - відповідач, Чорнобаївська сільська рада), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області від 27.09.2021 р. № 255 в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,8648 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту с. Чорнобаївка на території Чорнобаївської сільської ради, Херсонського району, Херсонської області, кадастровий номер: 6520387500:03:001:0439, а також - в частині включення її до переліку земельних ділянок, право оренди на які підлягають продажу на земельних торгах у формі електронного аукціону та підготовки лотів до земельних торгів;
- зобов'язати Чорнобаївську сільську раду Херсонського району Херсонської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,8648 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту с. Чорнобаївка на території Чорнобаївської сільської ради, Херсонського району, Херсонської області, кадастровий номер: 6520387500:03:001:0439.
Також просить зобов'язати Чорнобаївську сільську раду Херсонського району Херсонської області подати до суду звіт про виконання рішення суду.
Позов обґрунтований тим, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,8648 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту с. Чорнобаївка та території Чорнобаївської сільської ради, кадастровий номер 6520387500:03:001:0439. Рішенням ХІ сесії VІІІ скликання Чорнобаївської сільської ради № 255 від 27.09.2021 їй було відмовлено у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,8648 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту с. Чорнобаївка на території Чорнобаївської сільської ради. Херсонського району, Херсонської області, кадастровий номер: 6520387500:03:001:0439. Позивачка зазначає, що відповідач жодним чином не обґрунтував підстави для відмови в наданні такого дозволу, що суперечить вимогам ст. 118 ЗК України. Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивачка звернулася до суду із цим позовом та просить його задовольнити.
Ухвалою суду від 27.10.2021 заяву про забезпечення позову повернуто без розгляду.
Ухвалою суду від 01.11.2021 провадження відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 08.11.2021 відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову.
14.11.2021 відповідач подав відзив, у якому зазначив, що позовні вимоги не визнає. Заперечення відповідача ґрунтуються на тому, що оскільки рішенням Чорнобаївської сільської ради № 255 від 27.09.2021 бажана позивачкою земельна ділянка з кадастровим номером 6520387500:03:001:0439 включена до переліку земельних ділянок, які будуть передаватись в користування на конкурентних засадах, а не у приватну власність, позивачці правомірно відмовлено у наданні дозволу на розробку технічної документації з землеустрою. Вважає, що сільська рада, приймаючи рішення про включення до переліку земельних ділянок, право оренди на які підлягають продажу на земельних торгах, земельну ділянку з кадастровим номером 6520387500:03:001:0439, справедливо відмовила позивачці у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо цієї ж самої земельної ділянки, оскільки відомо, що дана земельна ділянка буде передаватись в користування на конкурентних засадах, а не у приватну власність, і одночасне надання дозволу на розроблення землевпорядної документації позивачці та прийняття рішення щодо проведення аукціону було б недобросовісною поведінкою з боку сільської ради, тим паче, що розроблення землевпорядної документації передбачає фінансові затрати з боку замовника такої документації. Сільська рада категорично заперечує проти вимоги щодо скасування рішення в цілому і зокрема пункту 3 (щодо включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право оренди на які підлягають продажу на земельних торгах у формі електронного аукціону), оскільки, така вимога обмежує територіальну громаду (сільську раду, як уповноважений орган) розпоряджатись комунальною власністю відповідно до закону. Навіть наявність дозволу на розробку документації із землеустрою не може виключати право сільської ради приймати рішення щодо передачі в оренду земельної ділянки. Метою розроблення документації із землеустрою є лише конкретизація предмету майбутнього можливого правочину і не є безумовною підставою отримання земельної ділянки у власність. Також зазначає, що відмова у наданні спірного дозволу не порушує прав позивачки, адже вона не позбавлена права вибрати іншу земельну ділянку сільськогосподарського призначення та звернутися до відповідного органу для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою. У задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
01.09.2021 ОСОБА_1 звернулась до Чорнобаївської сільської ради із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,8648 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту с. Чорнобаївка на території Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області, кадастровий номер: 6520387500:03:001:0439.
До заяви надала: копію паспорту та ідентифікаційного номеру громадянина України, графічний матеріал (викопіювання), на якому зазначено місце розташування земельної ділянки, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Рішенням одинадцятої сесії восьмого скликання Чорнобаївської сільської ради від 27.09.2021 № 255 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу (п. 2).
Підпунктом 3.2 пункту 3 наведеного рішення бажану позивачкою земельну ділянку включено до переліку земельних ділянок, право оренди на які підлягають продажу на земельних торгах у формі електронного аукціону.
Позивачка вважає, що відповідач жодним чином не обґрунтував підстави для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, що суперечить вимогам ст. 118 ЗК України.
Дослідивши позиції сторін та надані ними докази, враховуючи приписи діючого законодавства, суд доходить висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
За змістом положень ст. 122 ЗК України, вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Статтею 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Статтею 121 ЗК України визначено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Частиною 7 ст. 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, ст. 118 ЗК України встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких заявникові може бути відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка посилається на те, що в оскаржуваному рішенні не наведена підстава відмови передбачена ч. 7 ст. 118 ЗК України та що зі змісту вказаного рішення незрозуміло, наявність яких саме обставин стала підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Суд відхиляє вищезазначені обґрунтування позивачки, оскільки частина ч. 7 ст. 188 ЗК України передбачає єдину підставу відмови це невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Зі змісту рішення одинадцятої сесії восьмого скликання Чорнобаївської сільської ради від 27.09.2021 № 255 встановлено, що ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,8648 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту с. Чорнобаївка на території Чорнобаївської сільської ради, Херсонського району, Херсонської області, кадастровий номер: 6520387500:03:001:0439 (п. 2) та включено бажану позивачкою земельну ділянку до переліку земельних ділянок, право оренди на які підлягають продажу на земельних торгах у формі електронного аукціону (підп. 3.2 п. 3), що фактично і є обґрунтуванням відмови.
У відзиві відповідач зазначає про це, що сільська рада, як орган місцевого самоврядування, який уповноважений розпоряджатися об'єктами права комунальної власності в інтересах територіальних громад, запланувала передати в оренду бажану позивачкою земельну ділянку на конкурентних засадах, а не у власність. Наведені обставини і слугували підставою для відмови. Надання дозволу у цьому спорі було б недобросовісною поведінкою по відношенню до позивачки, оскільки сільська рада не має на меті передавати земельну ділянку, кадастровий номер: 6520387500:03:001:0439, у власність.
Суд вважає, що позиція відповідача не суперечить приписам ЗК України та відповідає Закону України "Про місцеве самоврядування", зокрема ст. 60, яка передбачає, зокрема, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, скорочувати обсяги доходів місцевих бюджетів, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
З аналізу наведеної норми суд робить висновок, що прийняття рішення сільською радою про включення земельної ділянки, яка є об'єктом комунальної власності, до переліку земельних ділянок, право оренди на які підлягають продажу на земельних торгах у формі електронного аукціону є дискреційними повноваженнями цього органу.
На переконання суду, відповідач не зобов'язаний передавати у власність земельну ділянку, яка перебуває у комунальній власності, якщо це суперечить інтересам територіальної громади.
Крім того, суд погоджується із відповідачем, що відмова у даному випадку є його добросовісною поведінкою, оскільки сільська рада вже визначилась зі способом розпорядження земельною ділянкою, кадастровий номер 6520387500:03:001:0439. Отримавши дозвіл позивачка мала б хибні очікування, а також марні витрати щодо земельної ділянки, яка завідомо не планувалась для передачі у власність.
Також необхідно врахувати приписи ч. 5 статті 136 ЗК України, якою передбачено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Таким чином, віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Аналогічний правовий висновок викладений у Постанові Верховного Суду від 23.01.2020 року по справі № 620/1058/19.
З огляду на викладені обставини, підстави для задоволення позову відсутні, оскільки відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення у частині, що стосується позивачки, а також спростовано наведені у позовній заяві обставини, щодо необґрунтованості відмови.
Суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
кат. 109040000