13 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/5854/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку загального позовного провадження за правилами письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Херсонській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019 від 20.07.2021 року № 8/1/964, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років 45 %, надбавки за особливості проходження служби 65 %, надбавки за роботу з таємними документами 15 %, надбавки за класну кваліфікацію 5 %, премії 35 % з 01.04.2019 року з врахуванням раніше виплачених сум та зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019 від 20.07.2021 року № 8/1/964, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років 45 %, надбавки за особливості проходження служби 65 %, надбавки за роботу з таємними документами 15 %, надбавки за класну кваліфікацію 5 %, премії 35 % з 01.04.2019 року з врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається, що Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019 підготував та направив до ГУ ПФУ в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 20.07.2021 року № 8/1/964. Однак, відповідач перерахунок на підставі нової довідки не здійснив. У зв'язку із чим позивач, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 05.10.2021 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
27.10.2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач проти позовних вимог заперечив, вказав, що протиправні дії з боку Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області відсутні. В задоволенні позовних вимог просив відмовити. Крім того, представник відповідача вказує, що позивачем пропущено строк звернення до суду для перерахунку пенсії з 01.04.2019, передбачений ч.2 ст. 122 КАС України якою встановлено шестимісячний строк, що обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх справ, свобод чи інтересів. Відповідач просить відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою від 30.11.2021 року судом вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та призначено підготовче засідання на 17.12.2021 року.
Ухвалою від 17.12.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 13.01.2022 року.
13.01.2022 року від позивача та відповідача надійшли заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне: ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивачу здійснено перерахунок пенсії 01.01.2018 року з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років.
Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки від 20.07.2021 року № 8/1/964, підготував нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , яка містить: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років 45 %, надбавки за особливості проходження служби 65 %, надбавки за роботу з таємними документами 15 %, надбавки за класну кваліфікацію 5 %, премії 35 %.
Листом від 21.09.2021 року № 6935-6327/С-03/8-2100/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомило позивача, що на виконання Постанови № 103 пенсію ОСОБА_1 перераховано з 01.01.2018 р. з суми грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Уряду від 30.08.2017 р. № 704, на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату. Довідка є чинною, уповноваженим відомством не відкликалась. Разом з тим, 05.03.2019 р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправним та скасовано пункти 1,2 Постанови № 103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалось.Враховуючи зазначене, довідка Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 20.07.2021 року № 8/1/964 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, була повернута без виконання.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків: відповідно до преамбули Закону «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.
Відповідно до ч.3 ст.63 вказаного Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
У відповідності до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з п. 24 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 «Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Згідно п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджений постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. № 45) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повинно після отримання довідки від 20.07.2021 року № 8/1/964 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі який обчислений з грошового забезпечення, визначеного Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019 року.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зобов'язано здійснити перерахунок розміру пенсії позивачу з 01.04.2019 року.
За змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках (висновок Верховного Суду України викладений у постанові від 25.11.2014 р. у справі №21-322а14).
Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи бездіяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким.
Враховуючи порядок дій пенсійного органу передбачений постановою КМУ № 45 від 2008 р. (в редакції чинної на час спірних правовідносин) та Порядком № 3-1, ГУПФУ не має дискреційного повноваження щодо перерахунку пенсії позивачу після отримання довідки від 20.07.2021 року № 8/1/964 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.
Особи, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, створених відповідно до законів України, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту.
Суд не приймає доводи представника відповідача щодо того, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ чітко визначено, що перерахунок пенсій, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем допущено саме протиправну бездіяльність, а не як вважає позивач дії, так як не здійснено перерахунок пенсії за довідкою Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 20.07.2021 року № 8/1/964, оскільки позивачем дотримано всіх законодавчо визначених для цього умов.
Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу із зазначенням конкретних складових довідки, їх відсоткового та цифрового значення, то суд звертає увагу на те, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права.
Враховуючи те, що права позивача в частині відсоткового та цифрового значення складових нової довідки на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 20.07.2021 року № 8/1/964 не проведено, тому суд дійшов до висновку щодо відмови у задоволенні цієї частини позовних вимог.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням вищевикладеного ,суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір розподілено відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул. 28 Армії, 6, код. ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул. 28 Армії, 6, код. ЄДРПОУ 21295057) щодо не здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) основного розміру пенсії з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки наданої Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 20.07.2021 року № 8/1/964.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул. 28 Армії, 6, код. ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" станом на 05.03.2019 на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20.07.2021 року № 8/1/964, починаючи з 01.04.2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул. 28 Армії, 6, код. ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім), 00 грн., шляхом безспірного списання.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Д.К. Василяка
кат. 112010201