Рішення від 31.01.2022 по справі 540/6724/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/6724/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо нездійснення перерахунку раніше виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2016 р. по день звільнення із застосуванням базового місяця січень 2008 року;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок раніше виплаченої індексації з урахуванням абз.4, 5 п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078;

- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 205056,39 грн. недоплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2016 р. по день звільнення.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , однак протягом строку проходження служби у період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. йому не була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення. В подальшому звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. та зобов'язання здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за вказаний період. Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 25.06.2021 р. позов в цій частині задоволено. На виконання рішення суду відповідачем 10.08.2021 р. здійснено виплату індексації грошового забезпечення у сумі 4718,60 грн. Однак при нарахуванні індексації грошового забезпечення відповідачем протиправно застосовано базовий місяць грудень 2015 року, замість січня 2008 року. Так, відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 28.04.2016 р. № 201/10/137-16 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Оскільки підвищення посадових окладів осіб офіцерського складу, які проходять службу в Збройних Силах України відбулося відповідно до вимог п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", яким затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів у розмірах, згідно з додатками, яка набрала чинності у січні 2008 року, місяцем для обчислення належної позивачу індексації є лютий 2008 року, тобто наступний за місяцем, у якому було підвищено оклади. Відповідно до роз'яснень з порядку виплати індексації Мінсоцполітики повідомляло Міністерство Оборони України, що базовим місяцем для нарахування індексації військовослужбовців є січень 2008 року (лист від 29.12.2017 р. № 122/0/66-17). Наступна зміна (збільшення посадових окладів) відбулася відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяким інших осіб", вступила в дію з 01.03.2018 р. Отже, зміна (підвищення) розміру тарифної ставки (посадового окладу) військовослужбовцям відбулася двічі: у січні 2008 року та в березні 2018 року. Визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу) та нарахування індексації здійснюється до наступного підвищення розміру посадового окладу військовослужбовця. З огляду на викладене позивач вважає, що відповідач має нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р., вважаючи базовий місяць січень 2008 року.

Ухвалою від 05.11.2021 р. відкрито спрощене провадження у справі та відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.

16.12.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що починаючи з 01.12.2015 р. обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, в тому числі військовослужбовець. Зміна грошового забезпечення військовослужбовців відбулась лише з 01.03.2018 р. у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Це стало підставою для зміни місяця підвищення (базового місяця) в цілях нарахування індексації військовослужбовцям з січня 2016 року на березень 2018 року. Отже, з прийняттям Постанови № 1013, якою було змінено порядок проведення індексації, тобто з 01.12.2015 р. і включно до 01.03.2018 р. посадові оклади військовослужбовців не змінилися. Зазначає, що Постановою № 1013 не лише істотно змінено порядок проведення індексації доходів населення починаючи з 01.12.2015, але й визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого в подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення здійснюється індивідуально для кожного працівника (військовослужбовця) та залежить, в тому числі, від його просування по службі. З огляду на викладене, вважає, що доводи позивача про необхідність застосування січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. є безпідставними, так як позивач бажає застосувати до правовідносин за період з січня 2008 по грудень 2015 норму п.5 Порядку № 1078 в редакції, яка діє з 01.12.2015 р.

Ухвалою від 05.01.2022 р. суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів, призначив підготовче засідання на 19.01.2021 р. на 13:00 год., зобов'язав відповідача надати до суду докази.

13.01.2022 р. від відповідача надійшли пояснення, в яких вказав на те, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення здійснюється індивідуально для кожного працівника (військовослужбовця) та залежить, в тому числі, від його просування по службі. Тому місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), а це грудень 2015 року - підвищення премії, є базовим при проведенні індексації з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р., а після підвищення тарифного розряду базовим місяцем для виплати був березень 2018 року.

Ухвалою від 19.01.2022 р. закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 31.01.2022 р. на 10:00 год.

Від позивача та представника відповідача надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Згідно ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

За таких обставин суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.07.2016 р. по 15.02.2021 р. проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 15.02.2021 р. № 35 старшого прапорщика ОСОБА_1 , лаборанта лабораторії роти матеріального забезпечення, звільненого наказом командира 11 окремої бригади армійської авіації "Херсон" (по особовому складу) від 12 лютого 2021 року № 2-РС з військової служби у запас відповідно до підпункту "й" (які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ зі змінами, 15 лютого 2021 року виключено зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Білозерського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Херсонської області.

Під час проходження служби позивачу не виплачувалася індексація грошового забезпечення за період з липня 2016 року по лютий 2018 року, у зв'язку з чим ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 25.06.2021 р. у справі № 540/1461/21 визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 , що полягають у відмові у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. та зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р.

На виконання рішення у справі № 540/1461/21 відповідачем здійснено нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. у сумі 4718,60 грн. із застосуванням базового місяця грудень 2015 року.

Вважаючи, що базовим місяцем для індексації є січень 2008 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 р. № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Військова служба є особливим видом публічної служби, тому її проходження передбачає особливе регулювання праці військовослужбовців, а саме межі реалізації ними своїх трудових прав у зв'язку з специфікою їх правового статусу, відносини щодо звільнення та проходження військової служби врегульовані як загальним законодавством України про працю, так і спеціальним законодавством.

При цьому, пріоритетними є норми спеціального законодавства, а норми трудового законодавства підлягають застосуванню лише у випадках, якщо спеціальними нормами не врегульовано спірних відносин, та коли про можливість такого застосування прямо зазначено у спеціальному законі.

Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII).

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону № 2011-XII).

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 25.06.2021 р., яке набрало законної сили 27.07.2021 р., у справі № 540/1461/21 визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 , що полягають у відмові у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. та зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р.

При цьому, питання базового місяця індексації вказаним судовим рішення не вирішувалось.

Отже, ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є застосований відповідачем базовий місяць індексації грошового забезпечення позивача за період з липня 2016 року по лютий 2018 року.

Питання визначення індексу споживчих цін (фактично базового місяця) врегульовано п.5 Порядку № 1078.

Відповідно до абз.1 п.5 Порядку № 1078 (зі змінами згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 29.01.2014 р. № 36, які діяли до 01.12.2015 р.) у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Згідно п.5 Порядку № 1078 (зі змінами згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 р. № 1013, яка застосовується з 01.12.2015 р.) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Вищенаведене свідчить, що з грудня 2015 року змінено правове регулювання питання визначення індексу споживчих цін (фактично базового місяця), відповідно до якого його визначення за 1 або 100 % пов'язано із, зокрема, підвищенням посадових окладів.

Абзацом 1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 р. № 1013 передбачено, що:

міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Слід зазначити, що вказані дії по відношенні до військовослужбовців вчинено шляхом прийняття постанови Кабінетом Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 р. № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, та яка набрала чинності з 01.03.2018 р.

За таких умов, в період з 01.12.2015 р. по 28.02.2018 р. встановлення індексу споживчих цін за 1 або 100 % із прив'язкою до підвищення посадових окладів по відношенню до військовослужбовців стало неможливим, оскільки застосування п.5 Порядку № 1078 в редакції постанови № 1013 слід нерозривно пов'язувати з фактом такого підвищення, яке мало відбутися після 01.12.2015 р.

Доводи позивача, що базовим місяцем для періоду з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. є січень 2008 року обґрунтовуються фактом прийняття постанови Кабінетом Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 р. № 1294, якою з 01.01.2008 р. затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців, та яка діяла до дати набрання чинності Постанови № 704.

Суд вважає дані доводи помилковими, оскільки ретроспективне поширення дії п.5 Порядку № 1078 (в редакції Постанови № 1013) в частині визначення індексу споживчих цін за 1 або 100 % (фактично базового місяця) із прив'язкою до встановлення посадових окладів Постановою № 1294, яка почала діяти за 8 років до зміни відповідного правового регулювання щодо встановлення такого індексу, є необґрунтованим та суперечить дії правових норм в часі.

Посилання позивача на правову позицію, викладену в ухвалі Верховного Суду від 30.06.2020 р. по справі № 380/2597/20 не обґрунтовують можливість застосування до періоду з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. базового місяця - січня 2008 року, оскільки в даному випадку Верховний Суд не формував правові висновки щодо визначення базового місяця індексації, а надавав оцінку процесуальним діям суду апеляційної інстанції щодо роз'яснення його постанови, яка набрала законну силу.

Неможливість встановлення індексу споживчих цін згідно нового правового регулювання через затримку прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови № 704, якою затверджено нові посадові оклади військовослужбовців, в тому числі позивачу, не має створювати для останнього негативних наслідків щодо неможливості отримання належної йому індексації грошового забезпечення.

З наявного в матеріалах справи витягу з послужного списку позивача слідує, що ОСОБА_1 призначено на посаду механіка групи обслуговування авіаційно-технічного загону вертолітної ескадрильї військової частини НОМЕР_1 01.07.2016 р., яку він обіймав з 01.07.2016 р. по 04.07.2016 р., а 04.07.2016 р. призначено на посаду лаборанта лабораторії роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , яку він обіймав з 04.07.2016 р. по 15.02.2021 р.

Відповідно до п.10-2 Порядку № 1078 (в редакції Постанови № 1013) для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Суд акцентує увагу, що реалізація внесених до п.10-2 Порядку № 1078 (в редакції Постанови № 1013) змін по відношенні до військовослужбовців напряму залежала від факту підвищення їх посадових окладів, що відбулося 01.03.2018 р., а тому застосування вказаної норми в зазначеній редакції також є обґрунтованим із вказаної дати.

Наведене свідчить, що до військовослужбовців, яких переведено з однієї військової частини в іншу, новоприйнятих, а також тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати неможливим є застосування п.10-2 Порядку № 1078 (в редакції Постанови № 1013) щодо встановлення місяця обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації в період з 01.12.2015 р. по 28.02.2018 р.

На думку суду, затримка прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови № 704 створила ситуацію, за якої нівелювалася можливість визначення місяця початку обчислення індексу споживчих цін щодо вищенаведеної групи військовослужбовців згідно приписів п.10-2 Порядку № 1078 (в редакції Постанови № 1013), а тому єдиним способом вирішення спірного питання є застосування підходів, встановлених Порядком № 1078 в попередній редакції, що була чинною до 01.12.2015 р., а саме в частині щодо новоприйнятих працівників згідно п.10-1:

"Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу".

З урахування вказаного правового підходу для обчислення індексації за період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. включно застосуванню підлягає базовий місяць липень 2016 року, що є місяцем прийняття позивача на службу до військової частини НОМЕР_1 .

Доводи відповідача, що до спірного періоду індекс споживчих цін за 1 або 100 % (фактично базовий місяць) слід застосовувати грудень 2015 року обґрунтовані посиланням на зміни, внесені Постановою № 1013.

Суд враховує, що абз.2 п.3 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 р. № 1013 визначено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 р. відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 29, ст. 1471).

Разом з тим, дію абз.2 п.3 Постанови № 1013 слід нерозривно пов'язувати з абз.1 даного пункту, яким установлено, зокрема, міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати).

За таких умов, враховуючи, що нові розміри посадових окладів військовослужбовців встановлено Постановою № 704, починаючи з березня 2018 року, то відсутні підстави стверджувати про необхідність обчислення індексу споживчих цін з грудня 2015 року відповідно до Порядку № 1078.

Оцінюючи викладене в сукупності, суд приходить до висновку, що базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. є липень 2016 року.

Аналогічна позиція з цього питання викладена в постановах П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.01.2022 р. у справі № 420/13098/21, від 21.12.2021 р. у справі № 420/11625/21, від 21.12.2021 р. у справі № 420/8701/21, від 17.1.2021 р. у справі № 420/7927/21.

Також безпідставними є вимоги позивача про необхідність застосування базового місяця січень 2008 року для обчислення індексації грошового забезпечення по день звільнення (15.02.2021 р.) з наступних підстав.

01.03.2018 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою було затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Таким чином, Постановою № 704 визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.

Тобто, базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення військовослужбовця в даному випадку за період з 01.03.2018 р. по 15.02.2021 р. є березень 2018 року, а тому суд вважає правомірним застосування відповідачем базового місяця березень 2018 року при обчисленні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 р. по 30.08.2021 р. згідно довідки-розрахунку від 11.01.2022 р. № 16, у зв'язку з чим вимоги позивача про необхідність застосування у вказаному періоді базового місяця січень 2008 року є безпідставними.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає помилковими твердження позивача про необхідність застосування для обчислення індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2016 р. по 15.02.2021 р. базового місяця січень 2008 року, так як базовим місяцем для нарахування індексації за період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. є липень 2016 року, а за період з 01.03.2018 р. по 15.02.2021 р. - березень 2018 року.

Суд зауважує, що відповідачем неправильно визначено базовий місяць для нарахування індексації за період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. грудень 2015 року, однак за приписами ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. При цьому, суд може вийти за межі позовних вимог якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З буквального тлумачення даних правових норм слідує, що суд може вийти за межі позовних вимог тільки для ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичної особи, а не приймати рішення, яке б погіршувало її становище. В даному випадку прийняття рішення про необхідність перерахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2016 р. по 28.02.2018 р. із застосуванням базового місяця липень 2016 року, замість визначеного відповідачем грудень 2015 року, погіршує становище позивача, а тому вимоги ч.2 ст.9 КАС України в даному випадку не можуть застосовуватися.

З огляду на викладене, та враховуючи предмет і підстави позову, визначені позивачем, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 10603000