Справа № 279/3853/20
Провадження № 1-кс/279/164/22
іменем України
03 лютого 2022 року
Слідчий суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області ОСОБА_1 , з секретарем ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Коростень з розгляду клопотання слідчого СВ Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_4 по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020061350000002 від 29.01.2020 року за ст.191, ч.3,4 ст.366,ч.1 КК України, про застосування запобіжного заходу у виді застави відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Велика Олександрівка Херсонської області, громадянина України, з вищою освітою, працює на посаді начальника Управління житлово- комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
Слідчий звернувся до суду з клопотанням про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_7 запобіжного заходу у виді застави для забезпечення виконання обов'язків, визначених КПК України.
В обґрунтування клопотання вказано, що ОСОБА_8 , на виконання розпорядження міського голови Коростенської міської ради від 08.02.2011 №28-к «Про переведення на посаду начальника УЖКГ ОСОБА_5 » та наказу №90-К з 08.02.2011 приступив до виконання обов'язків начальника управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради код ЄДРПОУ 26279382 (надалі за текстом - УЖКГ), місцезнаходження юридичної особи: 11500, Житомирська область, м. Коростень, вулиця Грушевського, будинок 22. Згідно з п. 4.1. Положення про УЖКГ (далі за текстом - Положення УЖКГ), яке затверджено Рішенням Коростенської міської ради десятої сесії VII скликання від 24.11.2016 №422, управління очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади міським головою на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до п. 4.2. Положення УЖКГ начальник управління:
4.2.1Здійснює керівництво діяльністю управління, несе персональну відповідальність перед міським головою за виконання покладених на управління завдань;
4.2.2Розподіляє обов'язки між працівниками управління та визначає ступінь їх відповідальності;
4.2.3Подає на розгляд міського голови кошторис і штатний розпис управління в межах граничної чисельності та фонду оплати праці його працівників;
4.2.4Видає у межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їх виконання;
4.2.5Розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису витрат на утримання управління;
4.2.6Подає міському голові пропозиції про призначення і звільнення з посад посадових осіб управління, керівників комунальних підприємств, що відносяться до сфери діяльності управління;
4.2.7Затверджує за погодженням з профільним заступником міського голови положення про структурні підрозділи і функціональні обов'язки управління;
4.2.8Призначає на посаду і звільняє з посади працівників управління, прийнятих за трудовою угодою;
4.2.9Забезпечує та контролює в Управлінні дотримання працівниками внутрішньо трудового розпорядку, трудової дисципліни, вимог «Інструкції з діловодства у міськвиконкомі», регламенту роботи виконавчого комітету міської ради, знання Правил ділового етикету, Правил та норм охорони праці, техніки безпеки та протипожежного захисту.
Відповідно до п. 5.9. Управління несе повну відповідальність за збереження матеріальних цінностей.
Відповідно до п. 5.10. Доходи управління використовуються виключно для фінансування видатків на своє утримання для реалізації мати (цілей, завдань) та напрямів основної діяльності. Отриманні доходи управління або їх частини не можуть бути розподілені серед засновників (учасників), членів управління працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску) членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Відповідно до п. 5.11. забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників) членів такої організації, працівників крім оплати їхньої праці і нарахування єдиного соціального внеску) членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Відповідно до п. 1.3. посадової інструкції начальника управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради, яку затверджено міським головою Коростенської міської ради 28.10.2011 (далі по тексту - Посадова інструкція ОСОБА_5 ), з якою під підпис ознайомлений ОСОБА_5 28.10.2011, начальник УЖКГ в свої роботі керується Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про звернення громадян», «Про державну службу», «Про засоби масової інформації» та іншими законодавчими та нормативними актами центральних органів виконавчої влади, що відносяться до сфери його діяльності, рішеннями обласної ради, прийнятими в межах її повноважень, розпорядженнями голови облдержадміністрації, актами місцевого самоврядування, Положенням про УЖКГ, «Інструкцією по діловодству у міськвиконкомі», регламентом роботи виконкому та даною інструкцією. Повинен знати правила ділового етикету, Правила та норми охорони праці, техніки безпеки та протипожежного захисту.
Відповідно до п. 1.5. Посадової інструкції ОСОБА_5 начальнику УЖКГ підпорядковані: заступник начальника, начальники та посадові особи вказаного управління, працівники управління, інспекції з благоустрою, керівники житлово-комунальних підприємств.
Відповідно до п. 1.6. Посадової інструкції ОСОБА_5 обов'язки начальника управління на період його відпустки виконує заступник начальника управління.
Відповідно до п. 2 Посадової інструкції ОСОБА_5 на останнього згідно займаної посади покладено наступні завдання та обов'язки:
-Начальник управління здійснює керівництво діяльністю відділів УЖКГ виконкому та інспекції з благоустрою та підпорядкованих підприємств;
-Забезпечує підготовку проектів рішень міської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови, комплексних регіональних програм, що належать до компетенції Управління;
-Видає накази по Управлінню, які обов'язкові до виконання всіх працівників управління та керівників комунальних підприємств;
-Визначає компетенцію посадових осіб Управління, розробляє та подає на затвердження міському голові посадові інструкції посадових осіб Управління, затверджує посадові інструкції Управління та положення про структурні підрозділи Управління;
-Контролює та оцінює стан справ, трудової та виконавчої дисципліни в Управлінні і підвідомчих організаціях. Подає пропозиції щодо заохочення і накладення стягнень.
-Представляє інтереси Управління в усіх установах, організаціях міста.
-Розпоряджається майном та коштами Управління, укладає договори, інші угоди для здійснення Управлінням своїх функцій, видає доручення.
-Погоджує статути та положення підприємств, які підпорядковуються Управлінню.
-Здійснює контроль за виконанням рішень міської ради, виконкому, розпоряджень міського голови всіма житлово-комунальними підприємствами.
-Забезпечує дотримання фінансової дисципліни.
-Готує пропозиції до проектів міського бюджету щодо фінансування капітального ремонту та реконструкції житлових будинків, програм розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою міста, інженерного захисту територій.
-Організовує благоустрій міста та здійснює контроль за станом благоустрою міста, виробничих територій, організацією озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створенням місць відпочинку громадян.
-Веде контроль за забезпеченням утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони.
-Організовує за рахунок бюджетних коштів і на пайових засадах будівництво, реконструкцію і ремонт об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення.
-Готує та подає пропозиції щодо використання оренди або безоплатної передачі майнових об'єктів, які перебувають у комунальній власності і входять в інфраструктуру міського комунального господарства.
-В узгодженому порядку вносить пропозиції власникам про передачу або продаж у комунальну власність підприємств та інших об'єктів, які належать їм і мають важливе значення для забезпечення житлово-комунальних потреб населення міста. Приймає участь в прийнятті даних об'єктів у власність територіальної громади.
-Сприяє створенню об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, координує їх діяльність.
-Координує діяльність комунальних підприємств, що підпорядковуються Управлінню з питань оплати праці, здійснює контроль за використанням прибутків цими підприємствами. Контролює стан дотримання правил пожежної безпеки та охорони праці.
-Заслуховує звіти про роботу керівників житлово-комунальних підприємств.
-Організовує технічний нагляд за будівництвом, реконструкцією, капітальним та поточним ремонтом об'єктів житлово-комунального господарства, проведенням робіт по благоустрою міста.
-Організовує виготовлення проектно-кошторисної документації на виконання робіт по благоустрою міста, будівництву, реконструкції, капітальному та поточному ремонту об'єктів житлово-комунального та соціального призначення.
-Бере участь у визначенні території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до чинного законодавства.
-Організовує контроль за додержанням проектних рішень, терміну будівництва, вимог Державних будівельних норм і других нормативних документів при виконанні робіт на об'єктах житлово-комунального господарства.
-Організовує в установленому порядку закупівлю товарів, робіт і послуг, необхідних для виконання завдань Управління.
-Сприяє підвищенню кваліфікації посадових осіб та працівників управління. Організовує навчання працівників підпорядкованих підприємств.
-Готує пропозиції міському голові щодо призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств житлово-комунального господарства.
-Забезпечує роботу з ведення діловодства в управлінні.
-Здійснює особистий прийом громадян, надає консультацію громадянам, підприємствам, установам, організаціям з питань, що входить в сферу його компетенції.
-Постійно працює над підвищенням свого професійного рівня. Своєчасно вивчає зміни в діючому законодавстві, нормативних документах, що стосуються сфери його діяльності.
-Координує роботу посадових осіб управління, підпорядкованих підприємств по підготовці інноваційних проектів, проектних пропозицій розвитку та реформування житлово-комунального господарства.
-Виконує інші доручення керівництва, якщо вони не перешкоджають виконанню основних обов'язків та не суперечать чинному законодавству.
Таким чином, обіймаючи посаду начальника УЖКГ ОСОБА_5 здійснює організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому відповідно до ст. 18 КК України є службовою особою.
Встановлено, що 17.05.2018 в місті Коростень між Управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради, в особі в.о. начальника управління ОСОБА_9 , як замовника, та ПП «Автомагістраль», в особі першого заступника директора ОСОБА_10 , як підрядника, укладено договір №40 на виконання робіт по капітальному ремонту дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені (далі по тексту - Договір №40).
Згідно з пунктом 1.1. Договору №40 замовник доручає, а підрядник приймає на себе зобов'язання по виконанню робіт з капітального ремонту дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені, згідно діючих нормативних документів з виконання даного виду робіт, проектної документації та умов Договору.
За умовами пункту 2.1. Договору №40 вартість виконання робіт складає 1 396 795,30 грн в тому числі ПДВ - 232 799,22 грн.
Відповідно до пункту №3.1 Договору №40 джерелом фінансування робіт є кошти бюджетних джерел фінансування.
Відповідно до пункту 3.3. Договору №40 остаточний розрахунок з підрядником за виконані роботи проводиться протягом 5 банківських днів з моменту отримання коштів з джерел фінансування.
Пунктом 10.1. Договору №40 передбачено, що здача-приймання робіт, після їх закінчення на об'єкті, здійснюється у відповідності з чинним Законодавством і оформлюється актом.
Згідно з пунктом 8.1. Договору №40 підрядник забезпечує повне, якісне і своєчасне ведення виконавчої документації, що передбачена діючим порядком, визначає осіб, відповідальних за її ведення.
Пунктами 9.1-9.2. Договору №40 передбачено, що підрядник гарантує відповідність якості поставлених ним матеріалів, конструкцій та обладнання державним стандартам і технічним умовам. Підрядник забезпечує наявність необхідних сертифікатів, технічних паспортів або інших документів, що засвідчують виконання пункту 9.1.
Відповідно до пункту 7.1. Договору №40 підрядник виконує роботи у відповідності з проектною документацією, будівельними нормами та правилами.
Згідно з пунктом 7.2. Договору №40 замовник забезпечує авторський і технічний нагляд за відповідністю виконаних робіт умовам Договору №40, відповідністю обсягів робіт проекту, кошторису, а матеріалів, конструкцій, виробів - стандартам і технічним умовам відповідно до чинного законодавства. При виявленні відхилень замовник видає підряднику розпорядження про їх усунення або призупинення робіт.
При цьому, пунктом 4.2. Договору №40 встановлено строк виконання робіт - грудень 2018 року, а пунктом 15.4. передбачено, що договір є дійсний з моменту підписанні і до повного виконання сторонами, передбачених ним обов'язків.
Відповідно до пункту 2.2. договірна ціна, визначається на основі ДСТУ Б Д.1.1-1:2013.
Так, наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 05.07.2013 №293 затверджено ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», що набрав чинності 01.01.2014. ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» затверджено типові форми первинних облікових документів у будівництві №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та №КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати».
Пунктом 1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що стандарт установлює основні правила визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування. Цей стандарт носить обов'язковий характер при визначенні вартості будівництва об'єктів, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ і організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії.
Пункт 3.18 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» вказує, що кошторис, який визначає вартість виконаних будівельних робіт за період, встановлений у договорі складається за примірною формою КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та примірною формою КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати».
Пункт 6.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачає, що взаєморозрахунки за обсяги виконаних робіт проводяться за період, встановлений в договорі.
Пунктом 6.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачені особливості складання та узгодження договірних цін.
Договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків.
Договірна ціна може встановлюватись за твердим (тверда договірна ціна) та приблизним (динамічна договірна ціна) кошторисом.
Вид договірної ціни встановлюватись за узгодженням сторін (замовник та підрядник) з урахуванням положень законодавства.
Твердий кошторис (тверда договірна ціна) встановлюється незмінним на весь обсяг будівництва з наданням виконавцем робіт гарантій, в тому числі фінансових, щодо реалізації проектних рішень в установлені строки за фіксовану ціну.
Уточнення твердих договірних цін можливо лише у випадках, якщо:
- замовник змінює в процесі будівництва проектні рішення, що призводить до зміни обсягів робіт та вартісних показників;
- виникають обставини непереборної сили - надзвичайні обставини та події, які не можуть бути передбачені сторонами під час укладання договору;
- змінюється законодавства з питань оподаткування та з інших питань, обов'язкове застосування положень якого призводить до зміни вартості робіт.
При погодженні договірної ціни замовник, розглядаючи її складові, перевіряє ціни на матеріально-технічні ресурси, які повинні прийматися за відповідними обґрунтованими (як правило, найменшими при всіх рівних характеристиках) цінами на відповідні ресурси.
Кошти на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами, призначені для відшкодовування збільшення вартості трудових та матеріально-технічних ресурсів, спричинене інфляцією, яка може відбутись протягом будівництва, використовуються у порядку, обумовленому договором підряду.
Після погодження договірної ціни складається договір підряду на виконання робіт. У договорі зазначається документ, покладений в основу визначення вартісних показників; позначається вид договірної ціни: тверда або динамічна; порядок, випадки та терміни можливого уточнення договірної ціни; умови фінансування та розрахунків за обсяги виконаних робіт; відповідальність сторін за порушення зобов'язань за договором, порядок внесення змін до договору тощо.
Пунктом 6.4.2 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об'єктах будівництва, зведення яких здійснюється за рахунок державних коштів застосовуються примірні форми первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма №КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати » (примірна форма № КБ-3).
Пунктом 6.4.3. ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що за твердої договірної ціни взаєморозрахунки проводяться на підставі виконаних обсягів робіт та їх вартості, визначеної в договірній ціні.
За динамічної договірної ціни прямі витрати при визначенні вартості виконаних робіт розраховуються на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, здійснюється у складі вартості цих ресурсів за поточними цінами (пункт 6.4.4.1.).
Пунктом 6.4.4.2. ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, щдо кошти на покриття решти статей загальновиробничих витрат та рівень заробтної плати працівників, заробітна плата яких враховується в загальновиробничих витратах, уточнюються в порядку, передбаченому договором.
Відповідно до пункту 6.4.4.3. ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт кошти на покриття витрат підрядника на зведення або пристосування тимчасових будівель і споруд визначаються за ДСТУ-Н Б Д. 1.1-5 на підставі кошторису, погодженого із замовником, та фактично збудованих (пристосованих) будівель і споруд з урахуванням рішень проекту організації будівництва.
Пунктом 6.4.5. ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт, що здійснювались у зимовий та літній періоди, передбачені на це у договірній ціні кошти уточнюються відповідно до положень ДСТУ-Н Б Д. 1.1-5.
Відповідно до пункту 6.4.6. ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» вартість придбаного та змонтованого підрядником устаткування включається до примірної форми №КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати», з підтвердженням розрахунків обґрунтованих витрат, пов'язаних з придбанням устаткування (відпускна ціна, транспортні та заготівельно-складські витрати).
Незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків при виявленні у кошторисах виконаних робіт (примірні форми №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та №КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати», які були оформлені та оплачені у попередні періоди) безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок з урахуванням термінів позовної давності згідно з законодавством України.
Згідно пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України №668 від 01.08.2005 «Про затвердження загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» підрядник - сторона договору підряду, яка виконує та передає замовнику закінчені роботи (об'єкт будівництва), передбачені договором підряду.
Відповідно до пункту 96 Постанови Кабінету Міністрів України № 668 від 01.08.2005 «Про затвердження загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» підписання акта приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків.
Так, 17.05.2018 у м. Житомир між Управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради, в особі начальника управлінням ОСОБА_5 , як замовника, та приватним підприємцем ОСОБА_11 , як виконавцем, укладено договір №42 про надання робіт з технічного нагляду (далі по тексту - Договір №42).
В подальшому, в точно невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 17.05.2018, начальник управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради ОСОБА_5 , маючи злочинний умисел, направлений на заволодіння чужим майном на користь третіх осіб, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, а саме частиною бюджетних коштів, які призначалися для оплати за виконані будівельні роботи по об'єкту «Капітальний ремонт дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені» згідно з умовами Договору №40, шляхом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, усвідомлюючи, що одноосібно не зможе реалізувати зазначений злочинний намір, вступив у попередню змову з:
- ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , інженером технічного нагляду;
-Невстановленими службовими особами ПП «Автомагістраль».
Відповідно до умов Договору №42 ОСОБА_11 , як виконавець, що надає оплатні послуги Управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради, керівництво яким здійснюється ОСОБА_5 , зобов'язаний (розділ 5 Договору №42):
-Здійснювати технічний нагляд за роботами на об'єкті згідно постанови КМ України від 11 липня 2007 р. №903 та інших нормативних актів;
-Постійно проводити контроль якості робіт з урахуванням виконуваних етапів;
-Контролювати правильне ведення загального і спеціального журналів робіт;
-Вносити пропозиції по виключенню недоліків, установити контроль за їх усуненням.
ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та невстановлені службові особи ПП «Автомагістраль» з метою досягнення свого злочинного умислу домовились про те, що:
- ОСОБА_11 не вживатиме заходів реагування, визначених Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №903 та умовами Договору №42, та не викриватиме злочинні наміри ОСОБА_5 та інших учасників злочинної групи, та, в тому числі, скріпить своїм особистим підписом та печаткою документи, а саме акти приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в), які міститимуть завідомо неправдиві відомості щодо обсягу виконаних будівельних робіт підрядником, та на підставі яких в подальшому буде сформовано довідки про вартість будівельних робіт та витрати (форма КБ-3), які необхідні для проведення оплати замовником, чим сприятиме у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, та створить умови для перерахунку Управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради коштів за роботи, які фактично не виконані, та матеріали, які фактично не використані, на користь
ПП «Автомагістраль», що призначалися на виконання будівельних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені»;
-Невстановлені службові особи ПП «Автомагістраль» внесуть до актів приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в), завідомо неправдиві відомості щодо обсягу виконаних будівельних робіт підрядником, та на підставі яких в подальшому буде сформовано довідки про вартість будівельних робіт та витрати (форма КБ-3), які необхідні для проведення оплати замовником, які скріплять своїми особистими підписами та печаткою ПП «Автомагістраль, чим сприятимуть у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, та створить умови для перерахунку Управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради коштів за роботи, які фактично не виконані, та матеріали, які фактично не використані, на користь ПП «Автомагістраль», що призначалися на виконання будівельних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені».
З метою реалізації свого злочинного умислу, діючи з корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправність своїх дій, будучи достовірно обізнаним із Правилами визначення вартості будівництва (ДСТУ Б Д.1.1-1:2013), затвердженими Наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства №293 від 05.07.2013, Загальними умовами укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України №668 від 01.08.2005 (зі змінами), умовами виконання Договору №40 на виконання робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені», у тому числі в частині складу та об'єму будівельних робіт відповідно до умов проектної документації (робочого проекту та коригувань до нього) та їх оплати, ОСОБА_5 особисто підписав та скріпив печаткою Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради документи, необхідні для проведення замовником розрахунку за виконані роботи, усвідомлюючи про те, що відомості про обсяги використаних матеріалів та проведені роботи, що зазначені у наступних офіційних документах, які попередньо внесено невстановленими службовими особами
ПП «Автомагістраль» та, в свою чергу, скріплено особистими підписами в графах «Генпідрядник (підрядник)» та печаткою ПП «Автомагістраль», не відповідають дійсності, а саме:
1.Акту №3 (158_1_2-1_ПД_КБ2в) від 19.06.2018 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за червень 2018 року до якого включено неправдиві відомості щодо обсягів витраченого матеріалу та виконаних робіт, а саме до рядків:
1.1.«1. Знімання асфальтобетонних покривів доріг за допомогою машин для холодного фрезерування асфальтобетонних покривів окремими місцями площею до 10 м2 шириною фрезерування 50 мм та глибиною фрезерування 50 мм»;
1.2.«2. Перевезення будівельного сміття самоскидами на відстань 5 км»,;
1.3.«3. Розлив в'яжучого матеріалу автогудронатором Massenza 260 на базі МАЗ 533603»;
1.4.«4. Улаштування вирівнювального шару з асфальтобетонної суміші із застосуванням укладальників асфальтобетону»;
1.5. «7. Суміші асфальтобетонні гарячі, В-10, марка 1»;
1.6. «9. Знаки ІІ типорозміру»;
1.7. «10. Опори дорожніх знаків, СКМ 1.35»;
1.8. «11. Розмітка проїжджої частини емаллю суцільною лінією шириною 0,1 м»;
1.9.«12. Розмітка проїжджої частини емаллю суцільною лінією шириною 0,2 м»;
1.10.«13. Розмітка проїжджої частини емаллю суцільною лінією шириною 0,4 м»;
1.11.«14. Розчинник для фарби;
1.12.«15. Скляні кульки»;
та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 від 19.06.2018 (158_1_ПД_КБ3К) за червень 2018 року по об'єкту «Капітальний ремонт дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені» на загальну суму 1 396 795,30 грн.
Встановлено, що вищевказаний акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 містили відомості про виконані роботи на об'єкті будівництва «Капітальний ремонт дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені» на загальну суму 1 396 735,30 грн. При цьому, вартість фактично виконаних робіт та витрат становить 1 062 473,0 грн., а вартість завищених робіт та витрат складає 334 322,3 грн.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_5 за невстановлених в ході досудового розслідування обставин передав інженеру технічного нагляду ОСОБА_11 для перевірки та підписання акт №3 (158_1_2-1_ПД_КБ2в) від 19.06.2018 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за червень 2018 року.
У свою чергу, ОСОБА_11 , діючи за попередньою домовленістю з ОСОБА_5 та невстановленими службовими особами ПП «Автомагістраль», достовірно знаючи про те, що до вищевказаного акту приймання виконаних будівельних робіт від 19.08.2018 включено неправдиві відомості щодо обсягів витраченого матеріалу та виконаних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені», які не відповідають дійсності, будучи обізнаним з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №903, та умовами Договору №42, з метою сприяння у видачі ОСОБА_5 та невстановленими службовими особами ПП «Автомагістраль» завідомо неправдивих офіційних документів, особисто підписав та скріпив печаткою інженера технічного нагляду Акт №3 (158_1_2-1_ПД_КБ2в) від 19.06.2018 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за червень 2018 року, чим констатував факт відповідності обсягів та якості виконаних робіт, які зазначені в ньому проектно-кошторисній документації та їх відповідність фактично виконаним будівельним роботам.
У подальшому, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у точно не встановлений час 19.06.2018, акт №3 (158_1_2-1_ПД_КБ2в) від 19.06.2018 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за червень 2018 року, який складено за результатами виконання будівельних робіт на об'єкті: «Капітальний ремонт дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені» та який містив неправдиві відомості про обсяги використаних матеріалів та проведені роботи, а також довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 від 19.06.2018 (158_1_ПД_КБ3К) за червень 2018 року, яку сформовано на підставі відомостей, які зазначені в стовпчику: «Виконано робіт (витрати), грн.» та графі: «всього за актом», що наявні у вищеперерахованих актів форми КБ-2в, передані для підписання та подальшого здійснення розрахунку за виконані роботи та матеріали, вказані у них, невстановленим службовим особам Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради, які, будучи не обізнаними зі злочинними намірами начальника вищевказаного управління ОСОБА_5 , інженера технічного нагляду ОСОБА_11 та невстановлених службових осіб ПП «Автомагістраль», що діяли згідно попередньо узгодженої між ними домовленості, скріпили вказані документи своїми підписами та гербовою печаткою Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради, у зв'язку з чим вони остаточно набули статусу офіційних документів.
На підставі вищевказаних офіційних документів, що містили неправдиві відомості щодо обсягів виконаних робіт на суму, яка в цілому складає 334 322,30 грн, з розрахункового рахунку Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради №35328145026850, відкритому в Головному управлінні державної казначейської служби України в Житомирській області, на розрахунковий рахунок ПП «Автомагістраль» №2600214556, відкритий у АТ «Полтава Банк», перераховано грошові кошти місцевого бюджету на загальну суму 1 396 795,30 грн. за будівельні роботи згідно офіційних документів форм КБ-2в та КБ-3, виданих ОСОБА_5 , за сприяння невстановлених службових осіб ПП «Автомагістраль» по об'єкту «Капітальний ремонт дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені» згідно з Договором №40, які надійшли на вищевказаний розрахунковий рахунок 19.06.2018.
За таких обставин, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради, будучи службовою особою, видав завідомо неправдиві офіційні документи, необхідні для проведення замовником розрахунку за виконані роботи, та зловживаючи своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою з інженером технічного нагляду ОСОБА_11 та невстановленими службовими особами ПП "Автомагістраль", заволодів частиною бюджетних коштів, що призначалися на виконання будівельних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені» на загальну суму 334 322,30 грн, що відповідно до примітки 3 ст. 185 КК України є великим розміром.
28 січня 2021 року згідно ст.ст. 111, 112, 278 КПК України ОСОБА_5 повідомлено про те, що він підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому за попередньою змовою групою осіб у великих розмірах, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, а також у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Вина ОСОБА_5 підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами, а саме:
1.Договір №42 про надання робіт з технічного нагляду від 17.05.2018 укладений між Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради та ПП ОСОБА_11 ;
2.Договір №40 на виконання робіт по капітальному ремонту дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені від 17.05.2018 укладений між УЖКГ виконавчого комітету Коростенської міської ради та ПП «Автомагістраль»;
3.Договірна ціна на виконання робіт по капітальному ремонту дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені, що здійснюється в 2018 році (6_ДЦ_ДЦ);
4.Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2018 р (158_1_ПД_КБ3К) від 19.06.2018;
5.Акт №3 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2018 року (158_1-2-1_ПД_КБ2в) від 19.06.2018;
6.Розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №2-1-1 (158_1_2-1_ПД_ОПР);
7.Підсумкова відомість ресурсів (158_1_2-1_ПД_ИВР);
8.Платіжне доручення №26 від 19.06.2018;
9.Зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва № виконання робіт по капітальному ремонту дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені (6_ДЦ_ССР);
10.Локальний кошторис на будівельні роботи №2-1-1 (6_ДЦ_ЛС1_2-1-1);
11.Відомість ресурсів до зведеного кошторисного розрахунку вартості об'єкта будівництва (6_ДЦ_СВР);
12.Розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №2-1-1 (158_1_2-1_ПД_ОПР);
13.Акт на закриття прихованих робіт від 07.06.2018;
14.Журнал укладання асфальтобетонної суміші при капітальному (поточному) ремонті автомобільної дороги ПП «Автомагістраль» 2018 р.;
15.Загальний журнал робіт по капітальному ремонту дороги по вул. Сергія Кемського в м. Коростені;
16.Висновком будівель-технічної експертизи;
17.Допитами свідків у кримінальному провадженні;
18.Іншими доказами, які містяться у матеріалах кримінального провадження.
Зазначив, що існує необхідність у визначенні розміру застави від 80 до 300 розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що достатньою мірою гарантуватиме виконання підозрюваним ОСОБА_5 покладених на нього обов'язків.
В судовому засіданні прокурор та слідчий підтримали клопотання про застосування до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді застави.
Підозрюваний та його захисник заперечили проти задоволення клопотання.
Заслухавши пояснення прокурора, слідчого, підозрюваного, захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що групою слідчих СВ Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області та слідчим управлінням ГУНП в Житомирській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження №42020061350000002 від 29.01.2020 року за ст.191,ч.3,4, ст.366 ч.1 КК України.
28.01.2022 року слідчим повідомлено ОСОБА_5 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ст.191,ч.4, ст.366,ч.1 КК України.
Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Тобто вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя виходить не з точки зору їх доведеності, а з точки зору допустимості прийти до висновку, що підозрювана особа могла вчинити кримінальні правопорушення за викладених обставин.
В силу ст.198 КПК України висловлені в ухвалі слідчого судді, суду за результатами розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу висновки щодо будь-яких обставин, які стосуються суті підозри, обвинувачення, не мають преюдиціального значення для суду під час судового розгляду або для слідчого чи прокурора під час цього або іншого кримінального проваджень.
На даній стадії кримінального провадження, слід визнати підозру у вчиненні ОСОБА_5 злочину передбаченого ст.191,ч.4, ст.366,ч.1 КК України обґрунтованою та достатньою для того, щоб прийти до висновку про наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою ст.177 КПК України, а тому приходить до переконання про необхідність вирішення питання про застосування запобіжного заходу.
Відповідно до ч.1 ст.182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених частинами третьою або четвертою статті 183 цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст.182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
З врахуванням наведеного, слідчий суддя приходить до висновку, що обрання запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 у виді заствави є необгрунтованим, однак вважає, що достатнім та співмірним буде застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання, що відповідає кримінально-процесуальному закону та суспільним інтересам, у зв'язку з чим дане клопотання підлягає частковому задоволенню, з покладенням на підозрюваного передбачених ст.194 КПК України відповідних обовязків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-181, 184, 193-194, 196, 309 КПК України,
Клопотання задовольнити частково.
Застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді особистого зобов'язання до 28.03.2022 року.
Покласти на ОСОБА_5 наступні обов'язки:
-не відлучатися з м.Коростеня та Коростенського району, Житомирської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-прибувати на виклик слідчого, прокурора, суду та в разі неможливості прибуття завчасно повідомляти слідчого, прокурора, суд;
-повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну місця проживання.
Попередити підозрюваного ОСОБА_5 , що в разі невиконання покладених на нього обов'язків до нього може бути застосовано більш жорсткий запобіжний захід і накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру мінімальної заробітної плати до 2 розмірів мінімальної заробітної плати.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Копія згідно з оригіналом