Справа №295/16849/21
Категорія 146
3/295/464/22
02.02.2022 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Панченко Г. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого у АДРЕСА_1 , в ДП «Буський лісгосп», за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
встановив:
13.12.2021 о 22-35 год., у м. Житомирі по просп. Незалежності, 64, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Hyundai Tucson», реєстраційний номер НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався дистанції та вчинив наїзд на бордюрний камінь. В результаті порушення ОСОБА_1 п.п. 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху, транспортний засіб отримав механічні пошкодження.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, направив на адресу заяву, у якій просив направити матеріали справи за місцем його проживання з метою не порушення принципу повноти, всебічності та об'єктивності розгляду справи.
Як вбачаться з матеріалів справи, ОСОБА_1 був обізнаний, що відносно нього розглядається справа про адміністративне правопорушення, про що свідчить його підпис у відповідній графі протоколу.
Європейський суд з прав людини у справі «UNION ALIMENTARIA SANDERS S. A. проти Іспанії» (рішення №11681/87 від 07.07.1989) зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Також в рішенні Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» (рішення №3236/03 від 03.04.2008) наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Враховуючи, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі, ОСОБА_1 повідомлений належним чином про дату і час розгляду справи про що свідчить його підпис у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, клопотання про направлення матеріалів справи за місцем його проживання та реєстрації транспортного засобу не містить доводів та доказів, які їх підтверджують, в обґрунтування обставин неможливості прибути в судове засідання, тому суд відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, розглядає справу у його відсутність.
Щодо клопотання про направлення матеріалів справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП до іншого суду, суд також вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Згідно ч. 2 ст. 276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст.80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Однак, питання визначення підсудності у випадку альтернативної підсудності, передбаченому ч. 2 ст. 276 КУпАП, вирішується згідно ч. 1 ст. 257 КУпАП відповідним органом, уповноваженим на складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, і саме він вирішує питання про те, в який саме суд надіслати протокол для розгляду з урахуванням положень ст. 276 КУпАП, на що звернув увагу Пленум Верховного Суду України у своїй постанові № 11 від 11.06.2004 «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення».
Оскільки адміністративне правопорушення вчинено у м. Житомирі по просп. Незалежності, 64, що відноситься до Богунського району м. Житомира, справа підсудна Богунському районному суду м. Житомира, підстав для передачі матеріалів справи для розгляду до іншого суду не вбачаю, а тому приходжу до висновку про відмову у задоволенні клопотання про направлення справи для розгляду до іншого суду.
Щодо суті вчиненого правопорушення, то дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків. Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а саме: порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, крім його письмових пояснень, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії БР №214918 від 13.12.2021 та доданою до нього схемою місця дорожньо-транспортної пригоди; рапортом поліцейського.
Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний , зокрема, бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі (п. 2.3 б) ПДР).
Під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним (п. 12.1 ПДР).
Водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу (п. 13.1 ПДР).
За таких обставин, оцінивши наведені докази, суд вважає вину ОСОБА_1 в інкримінованому адміністративному правопорушенні повністю доведеною, в його діях є склад правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
У справі «Ysmayylov проти Росії» (заява №30352/03, рішення від 16.10.2008) Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення: те, що ОСОБА_1 вперше притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність, а також те, що дії ОСОБА_1 не спричинили шкоди суспільним інтересам, пошкоджень зазнав тільки автомобіль яким він керував, суд приходить до висновку про можливість звільнення його від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого.
Керуючись ст.ст. 22, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення та звільнити його від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого ним адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Провадження по справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Г. В. Панченко