Ухвала від 13.01.2022 по справі 620/19130/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

13 січня 2022 року Чернігів Справа № 620/19130/21

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Баргаміна Н.М., перевіривши матеріали позовної заяви Північного офісу Держаудитслужби до Державного підприємства «Чернігівське лісове господарство» про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Північний офіс Держаудитслужби звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «Чернігівське лісове господарство» про стягнення з відповідача до державного бюджету коштів в сумі 1 575 812,11 грн.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 позовну заяву Північного офісу Держаудитслужби до Державного підприємства «Чернігівське лісове господарство» про стягнення коштів було залишено без руху та встановлено десятиденний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з вказанням інших підстав для його поновлення та доказів поважності причин його пропуску.

На виконання ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 представником позивача подано заяву, в якій останній просив поновити строк звернення до суду та зазначив, що право позивача на звернення до суду виникло з 14.12.2021, коли відповідачу, у зв'язку з відсутністю інформації про виконання вимоги, було направлено листа щодо надання інформації про вжиті заходи з усунення порушень відповідно до вимоги.

Приписами частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Приписами абзацу другого частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Так, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Рішенням Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13.12.2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Так, в ухвалі від 30.12.2021 зазначено, що судом з рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 у справі № 620/3552/20 було встановлено, що позивачем було направлено відповідачу вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 12.12.2019 № 26-25-07-14/6176-2019, якою, серед іншого, вимагав надати вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень недоліків разом із завіреними копіями підтверджуючих документів, розпорядчих та інших документів до 12.03.2020.

Таким чином, з 12.03.2020, у разі ненадання відповідачем інформації про вжиті заходи з усунення порушень недоліків разом із завіреними копіями підтверджуючих документів, розпорядчих та інших документів, розпочався перебіг процесуального строку звернення до суду з позовом у цій справі.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 03.06.2021 у справі № 640/25995/20.

Тобто, саме з 12.03.2020 у позивача, як суб'єкта владних повноважень, виникло право на звернення до суду щодо стягнення з відповідача до державного бюджету коштів в сумі 1 575 812,11 грн, натомість він звернувся до суду з цим позовом 23.12.2021, тобто позивачем пропущено встановлений законом тримісячний строк звернення до суду.

Щодо позиції позивача, що строк звернення до суду слід обраховувати з 14.12.2021, тобто з дати повторного звернення до відповідача з приводу виконання вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 12.12.2019 № 26-25-07-14/6176-2019, то така позиція не відповідає приписам абзацу другого частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно яких строк звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог .

Так, представником позивача в заяві, поданій на виконання вимог ухвали суду від 30.12.2021, не наведено жодних інших підстав для поновлення строку звернення до суду та не надано доказів поважності причин його пропуску.

Положеннями пункту 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає поверненню позивачу.

Одночасно суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

На підставі викладеного та керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Північного офісу Держаудитслужби до Державного підприємства «Чернігівське лісове господарство» про стягнення коштів повернути позивачу.

Копію ухвали про повернення позовної заяви, позовну заяву і додані до неї документи надіслати позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.М. Баргаміна