06 січня 2022 року м. Кропивницький справа №340/6343/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий Кіровським ВМ Кіровоградського МВ УМВС України в Кіровоградській області 17.11.2004 року) в інтересах ОСОБА_2
до Кропивницького сектору Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Кільцева, 34-б, код ЄДРПОУ - 37795939)
провизнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. Зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом в інтересах ОСОБА_2 , в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Кропивницького сектору Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503 - XII;
- зобов'язати Кропивницький сектор Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503 - XII.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що відмова Кропивницького сектору Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року є протиправною.
Відповідач подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов не визнав та заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що позивач документована паспортом громадянина України, та не подано заяву про оформленням (обміну) паспорта громадянина України встановленого зразка. Положення про паспорт громадяни України не врегульовує процедуру та порядок дій працівників міграційної служби під час прийому документів та оформлення паспорта громадянина України замість втраченого. Таким чином, на даний час, нормативно-правові акти, які б регламентували порядок обміну за бажанням заявника паспорта у формі ID-картки на паспорт громадянина України у формі паспортної книжки відсутні.
Відповідач вказує, що в даному випадку заявником при зверненні до міграційної служби було порушено порядок звернення із заявою про оформлення паспорта громадянина України замість втраченого.
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.10.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та вирішено здійснювати її розгляд за наявними у справі матеріалами.
01.12.2021 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважав можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.
Оскілки тридцятий день припадає на період перебування головуючого судді по справі у відпустці (інший неробочий день), з урахуванням положень ч.1, ч.6 ст.120, ст.258 КАС України, останнім днем для вирішення даної справи є 06.01.2021 року. Отже, дана адміністративна справа вирішується судом 06.01.2021 року у межах строку, визначеного ст. 258 КАС України.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_2 документований паспортом громадянина України у формі ІР-картки № НОМЕР_2 , виданим 02.07.2019 Кропивницьким сектором, дійсним до 02.07.2023, у зв'язку із чим ОСОБА_2 надавав до Кропивницького сектору заяву-анкету від 20.06.2019 № 3448383 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - ЄДДР), та паспортом громадянина України для виїзду за кордон, що містить безконтактний електронний носій, у зв'язку із чим позивач надала до Кропивницького сектору заяву-анкету від 25.07.2019 № 15422025 для внесення інформації до ЄДДР.
18.08.2021 року подав до Кропивницького сектору Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області заяву про втрату в липні 2021 року в м. Кропивницькому паспорту
Того ж дня, ОСОБА_2 разом із законним представником ОСОБА_1 18.08.2021 звернулися до Кропивницького сектору Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області із заявою, довільного змісту, про видачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-Х1І та здійснення обліку за системою, існуючою до прийняття Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2011 №5492-VІ.
Відповідач листом №3521-454/3521.1-21 від 04.09.2021 року відмовлено у оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки. Разом із тим, вказано, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обмін паспорта громадянина України (у формі картки) передбачене Переліком адміністративних послуг у сфері міграції та їх вартості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2016 № 770, та, відповідно, є адміністративною послугою.
Відповідно до частини 5 статті 9 Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 № 5203-УІ (далі - Закон № 5203-УІ), перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом.
Враховуючи те, що Ваше звернення від 19.08.2021 не відповідає вимогам підпункту 1 пункту 3 розділу І Порядку № 456, а додані до нього документи не відповідають переліку, визначеному пунктом 1 розділу ПІ Порядку № 456, вказане звернення не може бути розглянуто Кропивницьким сектором, як заява про надання адміністративної послуги в розумінні Закону № 5203-УІ, Постанови № 302 або Порядку № 456, а тому розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР.
При оформленні паспорта громадянина України у формі ГО-картки внесення інформації щодо Вас, наданої Вами особисто, до ЄДЦР та автоматичне формування унікального номеру запису в реєстрі у зв'язку із цим, жодним чином не надало права суб'єкту владних повноважень на здійснення будь-яких маніпуляцій з персональними даними. Законна і добровільна видача Вам паспорта громадянина України у формі картки та внесення інформації щодо неї до ЄДЦР жодним чином не суперечить нормам Конституції України та Закону № 2297-VI, а Ви фактично маєте право на поновлення або виправлення інформації, але ніяк не вилучення її, в зв'язку з релігійними переконаннями. Вказана правова позиція відображена у постанові ВСУ від 21.08.2020 по справі № 260/99/19.
Не погоджуючись із зазначеною відмовою відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом для захисту порушених, на її думку, прав та законних інтересів.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" визначено, що документом який підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Згідно із пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.
Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.
Водночас, Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Згідно зі статтею 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України.
Відповідно до частин 2, 4, 6 статті 14 Закону №5492-VI документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
Отже, вказаним Законом також передбачена можливість видачі документа як у формі книжечки, так і у вигляді картки.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (далі - Постанова №302) було затверджено зразок та технічний опис бланка, Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України.
За змістом пункту 2 цієї Постанови, запроваджено із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру: з 1 січня 2016 року оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII: з 1 листопада 2016 року оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Пунктом 3 Постанови №302 було встановлено, що державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Пунктом 6 Постанови №302 визначено підстави для обміну паспорта, який здійснюється у разі:
- зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації);
- отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням);
- виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;
- закінчення строку дії паспорта;
- непридатності паспорта для подальшого використання;
- якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток;
- наявності в особи паспорта зразка 1994 року (за бажанням).
Відповідно до п. 100 Порядку №302 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:
1) особа не є громадянином України;
2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);
3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;
4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;
5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;
6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
Згідно п. 101 Порядку №302 у рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456 затверджений Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України.
Так, пунктом 1 Розділу І Порядку №456 встановлено, що цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302", Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року №719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.
Згідно з пунктом 2 Розділу І Порядку №456 паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року №353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України".
Пунктом 1 розділу 4 Тимчасового порядку передбачено, що обмін паспорта здійснюється в разі: 1) зміни прізвища, імені, по батькові, дати та/або місця народження; 2) установлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах); 3) непридатності паспорта для користування (паспорт/фотокартка має потертості (та/або відсутня її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, ім'я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження перфорованої серії та номера, що не дає змогу встановити реквізити паспорта, виправлення, підчистки окремих літер у персональних даних / найменуванні органу / штампах/печатках або інші чинники, які впливають на цілісність документа.
Для обміну паспорта заявник подає: заяву; рішення суду; паспорт, що підлягає обміну; дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати; документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб). У разі обміну паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи. (Пункт 2 розділу 4 Тимчасового порядку).
Тобто, заявник, звернувшись до уповноваженого суб'єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.
Правова позиція щодо наявності права громадян на отримання паспорта у формі книжечки викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року №806/3265/17 та є обов'язковою для урахування судами при розгляді аналогічних спорів.
Водночас, особа, яка звертається із заявою про обмін паспорта громадянина України в обов'язковому порядку повинна додавати до своєї заяви перелік документів, визначений Порядком №456.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 отримав паспортом громадянина України у формі ІР-картки № НОМЕР_2 , виданим 02.07.2019 Кропивницьким сектором, дійсним до 02.07.2023.
18.08.2021 року подав до Кропивницького сектору Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області заяву про втрату в липні 2021 року в м. Кропивницькому паспорту
Того ж дня, ОСОБА_2 разом із законним представником ОСОБА_1 18.08.2021 звернулися до Кропивницького сектору Управління ДМС України в Кіровоградській області із заявою, про видачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-Х1І та здійснення обліку за системою, існуючою до прийняття Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2011 №5492-VІ.
Разом з тим, інформація про визнання недійсним документа в базах даних ДМС відсутня.
Суд зазначає, що законодавчими актами України оформлення особі двох паспортів громадянина України не передбачено за бажанням особи, на сьогодні, здійснюється обмін паспорта зразка 1994 року на паспорт у формі ID-картки (відповідно до п. 6, 69 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2015 №302).
Таким чином, суд встановив, що позивачем не подано відповідачу заяву про оформлення (обміну) паспорта громадянина України встановленого зразка та інших документів, передбачених законодавчими актами України, які дають підстави для здійснення обміну паспорта, не було дотримано процедури, яка передбачена як Положенням про паспорт так і Тимчасовим положенням, щодо надання відповідного переліку документів, які необхідні для задоволення заяви про здійснення обміну паспорта Громадянина України.
На переконання суду, в листі (відмові) відповідача від 04.09.2021, фактично роз'яснено вимоги законодавства у сфері паспортизації громадян України (щодо підстав здійснення обміну паспорта) в т.ч., роз'яснено відсутність законодавчо визначених підстав оформлення та видачі громадянам України двох паспортів громадянина України.
Отже, оскаржувана відмова суб'єкта владних повноважень Кропивницького сектору Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області у оформлені та видачі (обміні) ОСОБА_2 паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, є правомірною.
Крім того, суд наголошує, що завданням адміністративного суду є аналіз легітимності поведінки суб'єкта владних повноважень, а не вирішення питання щодо доцільності прийняття рішення.
При цьому, суд зауважує, що даний спір не може розглядатись в контексті зразкової справи №806/3265/17 (Пз/9901/18) з огляду на таке.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №806/3265/17 визначено, що ознаками цієї типової справи є:
а) позивач - фізична особа, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ;
б) відповідач - територіальні органи ДМС України;
в) предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.
Також вказано, що висновки Великої Палати Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Водночас під час розгляду справи встановлено, що відповідачем свої дії мотивовані недодержанням позивачем приписів Порядку №456 стосовно способу звернення та переліку наданих для обміну паспорта документів. Крім того, предмет спору не пов'язаний з відмовою в обміні у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, а тому ця адміністративна справа не може вважатись типовою до зразкової справи №806/3265/17.
Натомість, зі змісту листа відповідача від 04.09.2021 судом встановлено, що відповідач лише інформував позивача щодо порядку здійснення обміну паспорта та зазначив перелік необхідних документів, відмови у здійсненні обміну у зв'язку з ненаданням позивачем згоди на обробку персональних даних вказаний лист не містить.
З огляду на те, що законодавчими актами України оформлення особі двох паспортів громадянина України не передбачено за бажанням особи, на сьогодні, здійснюється обмін паспорта зразка 1994 року на паспорт у формі ID-картки, то позовна вимога про визнання відмови протиправною до задоволення не підлягає.
Враховуючи, що суд доходить висновку про правомірність оскаржуваного рішення відповідача, тому позовна вимога про зобов'язання відповідача здійснити обмін паспорта, яка є похідною, до задоволення не підлягає.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень частини другої статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені у справі обставини, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню у повному обсязі.
VI. Судові витрати.
Враховуючи, що позивач, відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішувалось.
Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 287, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук