Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа №: 506/856/21
Провадження № 3/506/24/22
02.02.2022 року суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Чеботаренко О.Л., розглянувши матеріали, що надійшли від відділу поліцейської діяльності №2 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Чорна Красноокнянського району Одеської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, не працює, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за ст.126 ч.3 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ОБ №099830 від 02.12.2021 року, 02.12.2021 року о 13.30 год. в с.Чорна Окнянського району Одеської області, ОСОБА_1 керував т/з ВАЗ 21093, д.н.з. НОМЕР_1 , будучи обмеженим в праві керування транспортними засобами постановою Подільського міжрайонного відділу державної виконавчої служби від 04.04.2019 року №44563773, чим порушив вимоги ст.15 Закону України «Про дорожній рух», за що відповідальність передбачена ч.3 ст.126 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він дійсно керував транспортним засобом 02 грудня 2021 року близько 13.30 год., однак заборгованість, через яку йому було встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, він погасив ще у 2020 році.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи:
- протокол про адміністративне правопорушення серія ОБ №099830 від 02.12.2021 року, складений за ст.126 ч.3 КУпАП, відносно ОСОБА_1 /а.с.1/;
- копію постанови заступника начальника відділу Подільського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Дорогова О.Б. про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 04.04.2019 року, яка постановлена у виконавчому провадженні №44563773, у зв'язку із наявністю у ОСОБА_1 заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої за період з 01.05.2018 року по 01.04.2019 року склав 4580 грн., що перевищувало суму відповідних платежів за шість місяців. Вказане обмеження було встановлено до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі /а.с.2/;
- довідку ВПД №2 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, в якій зазначено, що згідно перевірки по ІІПС «ЦУНАМІ» ІІПС НАІС «АДМІНПРАКТИКА», ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався. Крім того, згідно перевірки по ІІПС «ЦУНАМІ» «НАІС Посвідчення водія», ОСОБА_1 отримував посвідчення водія /а.с.3/;
- відеозапис, яким зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом 02.12.2021 року /а.с.5/;
- копію паспорта та РНОКПП ОСОБА_1 /а.с.8, 9/;
- приходжу до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ст.1 КУпАП, завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Положення ст.7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення згідно ст.251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Слід зазначити, що нормами КУпАП визначено форму і основні елементи протоколу про адміністративне правопорушення та змісту постанови, що приймається в конкретній справі. У них повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення та відомості, необхідні для розгляду справи, зокрема, дані про час, місце вчинення адміністративного правопорушення, його суть, дані про свідків і потерпілих, їх пояснення, а якщо правопорушенням спричинено матеріальну шкоду, про це також зазначається у процесуальних документах, тобто всі обставини правопорушення, отримані на підставі дослідження та оцінки доказів в їх сукупності, обґрунтування наявності складу правопорушення.
Таким чином, протокол є документом, що офіційно засвідчує факти неправомірних дій, і є одним із основних джерел доказів.
Так, відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серія ОБ №099830 від 02.12.2021 року, в якому зазначено, що 02.12.2021 року о 13.30 год. в с.Чорна Окнянського району Одеської області, ОСОБА_1 керував т/з ВАЗ 21093, д.н.з. НОМЕР_1 , будучи обмеженим в праві керування транспортними засобами постановою Подільського міжрайонного відділу державної виконавчої служби від 04.04.2019 року №44563773, чим порушив вимоги ст.15 Закону України «Про дорожній рух», за що відповідальність передбачена ч.3 ст.126 КУпАП.
Слід зазначити, що склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення і є підставою залучення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності. До структури складу адміністративного правопорушення відносяться: об'єкт; об'єктивна сторона; суб'єкт; та суб'єктивна сторона.
Так, зокрема, об'єктивна сторона правопорушення - це сукупність ознак, що характеризують зовнішню сторону складу правопорушення, тобто об'єктивні ознаки зовнішнього прояву правопорушення й об'єктивних умов його здійснення.
За диспозицією ч.3 ст.126 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідно до п.2 ч.9 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови, зокрема, про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
У зв'язку з наявністю у ОСОБА_1 заборгованості зі сплати аліментів, які він повинен був сплачувати по 600 грн. щомісячно, розмір якої за період з 01.05.2018 року по 01.04.2019 року склав 45800 грн., постановою державного виконавця від 04.04.2019 року відносно ОСОБА_1 було встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Разом з тим, за інформацією, наданою заступником начальника Подільського відділу державної виконавчої служби у Подільському районі Одеської області, борг в сумі 45800 грн. було сплачено ОСОБА_1 в повному обсязі до 02.12.2021 року, а заходи примусового виконання станом на 02.12.2021 року не були скасовані, у зв'язку з наявністю заборгованості з поточних платежів /а.с.23/.
При цьому, постановами заступника начальника відділу Подільського відділу державної виконавчої служби у Подільському районі Одеської області Дорогова О.Б. від 17.01.2022 року було скасовано тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами та заходи примусового виконання, відносно ОСОБА_1 /а.с.14-15, 22/.
Таким чином, встановлено, що станом на 02.12.2021 року у ОСОБА_1 була відсутня саме та заборгованість по сплаті аліментів, у зв'язку з наявністю якої до нього було застосовано тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами (в сумі 45800 грн.), тому, оскільки таке обмеження відповідно до п.2 ч.9 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження» встановлюється до погашення заборгованості зі сплати аліментів, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП, а тому відсутній і склад вказаного правопорушення.
За вимогами п.1 ст.247 КУпАП, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Тому, відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження по справі слід закрити.
Керуючись ст. 247 п.1, ст.283, п.3 ст.284 КУпАП,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.126 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, відносно якої відкрито адміністративне провадження, захисником, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, а прокурором - в межах повноважень, визначених ч.5 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя Чеботаренко О. Л.