Справа № 645/7392/21
Провадження № 2-а/645/12/22
31 січня 2022 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Ульяніч І.В.
за участю секретаря судового засідання - Погудіної Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
Позивач звернувся до Фрунзенського районного суду м. Харкова з позовом, в якому просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАО № 4974742 від 31.10.2021 р., якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
В обґрунтування позову зазначив, що 31.10.2021 інспектором поліції 4 батальйону 1 роти УПП в Харківській області лейтенантом поліції Салієнко Д.О. винесено постанову ЕАО № 4974742, згідно якої його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 510,00 грн. Із зазначеною постановою він категорично не згоден, вважає її незаконною, необгрунтованою та такою, що підлягає скасуванню. В оскаржуваній постанові зазначено, що 31.10.2021 р. приблизно о 20 год. 40 хв. год. ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом їхав з роботи до дому по пр. Науки в м.Харкові. Змінюючи напрямок руху та повертаючи з пр. Науки на вул. Отакара Яроша він помітив, що позаду нього рухається автомобіль працівників поліції, увімкнувши проблискові маячки, зупинивши його автомобіль. Позивач не погоджується із зазначеною постановою виходячи з наступного. Підійшовши до автомобіля працівник поліції, порушивши вимоги Закону України «Про національну поліцію», не представившись та не повідомивши водія про причину зупинки транспортного засобу і перевірки документів, мотивуючи це якимось внутрішнім переконанням і що у вечірній час доби вони зупиняють кожен автомобіль. Не роз'яснивши водію його права і обов'язки, одразу почав вимагати вийти з авто та надати документи на автомобіль. Підкорившись, позивач виконав всі вимоги працівника поліції, який перевіривши документи і зовнішній вигляд транспортного засобу, не виявив жодних заборонених предметів. Запитавши про причину зупинки автомобіля і повідомивши працівника поліції, що його автомобіль не знаходиться у розшуку, а також відсутні будь-які заборони або обмеження щодо його використання, працівник поліції відповів «Ти не з цього почав, в такому разі відносно тебе буде складено адміністративний протокол». Вважає, що було порушено його права, передбачені ст. 268 КУпАП, зокрема право на правову допомогу. Зазначає, що з описової частини постанови взагалі не зрозуміло, що саме було порушено водієм. Адміністративне правопорушення передбачає наявність чотирьох складових: об'єкт правопорушення, суб'єкт правопорушення, об'єктивна сторона правопорушення, суб'єктивна сторона правопорушення.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 11.11.2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, в особі інспектора поліції 4 батальйону 1 роти Салієнка Д. О. про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Позивач та його представник адвокат Кузнецов А.І. в судове засідання не з'явились, надали заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Відповідач Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, в особі інспектора поліції 4 батальйону 1 роти Салієнка Д.О. в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи були повідомлені своєчасно та належним чином, у встановлений законом строк відзиву на позов або будь-яких клопотань не надав.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
У відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності та надавши їм належну правову оцінку, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
В п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» зазначено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
У частині 2 ст.2 КАС України зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
З копії постанови ЕАО № 4974742 від 31.10.2021 р., винесеної інспектором поліції 4 батальйону 1 роти Салієнко Д.О., позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.
В постанові зазначено, що 31.10.2021 р. приблизно о 20 год. 40 хв. год. ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Jacuar, державний номер НОМЕР_1 , по пр. Науки,46, при зміні напрямку руху тобто здійснення маневру повороту з пр. Науки на вул. Отакара Яроша праворуч, не вімкнув показник повороту при зміні напрямку руху, чим порушив п.9.2.б Правил дорожнього руху.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення.
Частина 2 ст. 122 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.
Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України до компетенції адміністративних судів віднесена перевірка, чи прийняті рішення суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частина 5 ст. 77 КАС України встановлює, що якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Згідно п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідачем не подано до суду жодних заперечень і не спростовано викладені у позові доводи позивача. Відеозапис подій суду не надано.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Суд дійшов до висновку, що вказана постанова по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП про накладення на позивача адміністративного стягнення в сумі 510 грн. не підтверджує наявність адміністративного правопорушення та інші обставини, що мають значення для прийняття рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності. Відповідачем не доведено, що постанова винесена на підставі належних та допустимих доказів, які б підтверджували факт неправомірних дій позивача, за відсутності забезпечення права на правову допомогу, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню, а постанова - скасуванню.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, витрати позивача ОСОБА_1 по сплаті судового збору у розмірі 454 грн. підлягають стягненню з відповідача суб'єкта владних повноважень - Департаменту патрульної поліції за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 247, 251, 256, 283 КУпАП, ст.ст. 2, 77, 139, 241-246, 250, 286 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції в особі інспектора поліції 4 батальйону 1 роти Салієнка Дмитра Олександровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову інспектора поліції 4 батальйону 1 роти Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Салієнка Дмитра Олександровича, про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАО № 4974742 від 31 жовтня 2021 року відносно ОСОБА_1 за ст. 122 ч. 2 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень.
Закрити справу про адміністративне правопорушення за ст. 122 ч. 2 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 454 гривні.
Апеляційна скарга на судове рішення у справі може бути подана до Другого апеляційного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а у разі його апеляційного оскарження - моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Позивач - ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Представник позивача: Кузнецов Анатолій Ігорович, адреса: м. Харків, а/с № 7104.
Відповідач - Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції в особі інспектора поліції 4 батальйону 1 роти Салієнка Дмитра Олександровича, юридична адреса 61033, м. Харків, вул. Шевченка, 315-А.
Повний текст рішення виготовлено 03 лютого 2022 року.
Суддя - І.В. Ульяніч