Рішення від 01.02.2022 по справі 910/11914/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

01.02.2022Справа № 910/11914/21

Господарський суд міста Києва у складі судді Комарової О.С., за участю секретаря судового засідання П'янковської Т.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в справу

за позовом Приватного акціонерного товариства «АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ «КИЇВВОДОКАНАЛ»

до Комунального автотранспортного підприємства № 273904 КАТП-273904

про стягнення 84 313, 73 грн,

та за зустрічним позовом Комунального автотранспортного підприємства № 273904 КАТП-273904

до Приватного акціонерного товариства «АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ «КИЇВВОДОКАНАЛ»

про визнання рахунку таким, що не підлягає виконанню

за участі представників:

від позивача за первісним (відповідача за зустрічним позовом) - Драчова М.С.,

від відповідача за первісним (позивача за зустрічним позовом) - Лисяний В.В.,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство «АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ «КИЇВВОДОКАНАЛ» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Комунального автотранспортного підприємства № 273904 КАТП-273904 про стягнення 84 313, 73 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами лабораторного дослідження проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, буд. 8, оформленого протоколами вимірювань показників складу та властивостей стічних вод від 19.09.2019 та від 13.07.2020, встановлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються відповідачем до систем централізованого водовідведення міста Києва, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 73 249, 09 грн, а також 8 011, 76 грн інфляційних втрат та 3 052, 88 грн 3% річних.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

25.08.2021 від відповідача надійшов відзив на позов, у якому він заперечує проти задоволення позовних вимог.

Одночасно із поданням відзиву до суду надійшла зустрічна позовна заява Комунального автотранспортного підприємства № 273904 КАТП-273904 до Приватного акціонерного товариства «АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ «КИЇВВОДОКАНАЛ» про визнання рахунку на оплату № 06012751 від 01.11.2019 за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій таким, що не підлягає виконанню.

Свої вимоги заявник обґрунтовує двома групами доводів. По-перше, заявник доводить, що відповідач не має повноважень здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидаються абонентами в систему міської каналізації, а також нараховувати та стягувати плату за перевищення допустимих концентрацій стічних вод в каналізацію міста Києва. По-друге, на думку відповідача, оспорюваний ним рахунок не підлягає виконанню з тих підстав, що він не був направлений йому відповідачем разом із підтверджуючими документами.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.08.2021 зустрічну позовну заяву було залишено без руху через її невідповідність вимогам статтям 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

14.09.2021 від позивача за зустрічним позовом надійшла заява про усунення недоліків зустрічного позову, зі змісту якої вбачається, що недоліки, виявлені ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.08.2021 усунуто.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.09.2021 прийнято зустрічну позовну заяву до розгляду. Вимоги за зустрічним позовом об'єднано в одне провадження з первісним позовом. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 19.10.2021.

19.10.2021 від ПрАТ «АТ «Київводоканал» надійшов відзив на зустрічний позов, у якому заявник вказує на хибність викладених у ньому доводів.

У підготовчому засіданні 19.10.2021 суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів та оголосив перерву до 09.11.2021.

02.11.2021 від КАТП-273904 надійшла відповідь на відзив на зустрічну позовну заяву.

09.11.2021 від ПрАТ «АТ «Київводоканал» надійшли додаткові пояснення по справі.

У підготовчому засіданні 09.11.2021 суд оголосив перерву до 30.11.2021.

30.11.2021 від КАТП-273904 надійшли заперечення та додаткові пояснення по зустрічній позовній заяві.

У підготовчому засіданні 30.11.2021 суд відклав підготовче засідання до 21.12.2021.

16.12.2021 від ПрАТ «АТ «Київводоканал» надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.

У підготовчому засіданні 21.12.2021 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 01.02.2022.

01.02.2022 від КАТП-273904 надійшло клопотання про витребування доказів.

У судовому засіданні 01.02.2022 суд залишив без розгляду клопотання про витребування доказів, заслухав пояснення присутніх представників учасників судового процесу у вступному слові, дослідив наявні в матеріалах справи докази, заслухав промови учасників судового процесу у судових дебатах та, після виходу з нарадчої кімнати, проголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

27.12.2016 між ПАТ «Акціонерна компанія «Київводоканал» (наразі ПрАТ «АК «Київводоканал», постачальник) і Комунальним автотранспортним підприємством № 273904 КАТП-273904 (абонент) було укладено договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднанні мережі № 16653/1-2-01 (далі - Договір), за умовами якого постачальник зобов'язувався надавати абоненту послуги з постачання питної води та приймання від нього стічних вод у систему каналізації м. Києва за адресами об'єктів водоспоживання, зазначеними у дислокації об'єктів водопостачання та водовідведення, яка є невід'ємною частиною цього договору, та на підставі пред'явлених абонентом умов (дозволу) на скид стічних вод у систему каналізації м. Києва, а абонент - здійснювати своєчасну оплату наданих йому постачальником послуг на умовах цього договору та дотримуватися порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37, Правилами приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради від 12.10.2011 № 1879, а також дотримуватися норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим договором.

За умовами п. 1.5 Договору абонент забезпечує наявність та своєчасне подовження умов на скид стічних вод згідно із вимогами чинного законодавства, а також забезпечує скид стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

У п. 3.3.6 Договору сторони погодили, що абонент зобов'язаний забезпечувати своєчасний та безперешкодний доступ представникам постачальника (при наявності посвідчень) для зняття показів засобів обліку водоспоживання, для взяття з каналізаційних колодязів контрольних проб на перевірку допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах, що приймаються до міської каналізаційної мережі, для обстеження водопровідних та каналізаційних мереж, приладів та пристроїв на них.

Згідно з п. 4.5 Договору за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин абонент сплачує додаткову плату, передбачену чинними законодавством.

Пунктом 5.2 Договору встановлено, що у випадку зміни чинного законодавства України, що регулюють відносини у сфері водопостачання та водовідведення, а також прийняття органами місцевого самоврядування чи виконавчої влади нормативних актів, якими регулюються відносини з надання послуг за цим договором, прийняття рішень щодо змін порядку розрахунків між суб'єктами господарювання, нове законодавство та новий порядок поширюється на умови цього договору без узгодження його сторонами та внесення додаткових змін.

Договір укладається строком на один рік набуває чинності з моменту його підписання сторонами. Договір вважається пролонгованим на новий строк, якщо за 20 днів до припинення його дії жодна із сторін письмово не повідомить про це іншу сторону (п. 7.1 Договору).

19.09.2019, з метою контролю якості стічних вод, що надходять від абонента - КАТП-273904 у каналізаційні мережі м. Києва, представниками департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал» було здійснено відбір проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, 8, з контрольного колодязя 1/11 для вимірювання показників їх складу та властивостей.

Присутність представника відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним) під час вказаного відбору проб стічних вод підтверджується відповідним записом в журналі-акті відбору проб стічних вод промпідприємств.

За результатом лабораторного дослідження проб стічних вод, відібраних 19.09.2019, працівниками департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал» був складений протокол, в якому зафіксовано невідповідність стічних вод, які відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним) скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах № 1879.

12.11.2019 ПрАТ «АК «Київводоканал» звернулось до КАТП-273904 з листом-попередженням, до якого долучено розрахунок № 15/ДК-2019-09-07/003-Ф від 19.09.2019 на оплату за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та рахунок на оплату № 06012751 від 01.11.2019, які отримані відповідачем 15.11.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Аналогічним чином, 13.07.2020, з метою контролю якості стічних вод, що надходять від абонента - КАТП-273904 у каналізаційні мережі м. Києва, представниками департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал» було здійснено відбір проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, 8, з контрольного колодязя 1/11 для вимірювання показників їх складу та властивостей.

Присутність представника відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним) під час вказаного відбору проб стічних вод підтверджується відповідним записом в журналі-акті відбору проб стічних вод промпідприємств. Також міститься запис про відібрання проби для підприємства.

За результатом лабораторного дослідження проб стічних вод, відібраних 13.07.2020, працівниками департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал» був складений протокол, в якому зафіксовано невідповідність стічних вод, які відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним) скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах № 1879.

21.08.2020 ПрАТ «АК «Київводоканал» звернулось до КАТП-273904 з листом-попередженням, до якого долучено розрахунок № 15/ДК-2020-07-07/003-Ф від 13.07.2020 на оплату за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та рахунок на оплату № 06008444 від 13.08.2020, які отримані відповідачем 04.09.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Оскільки відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним) всупереч вимогам п. 4.5 Договору, Правилам № 1879 не здійснив плату за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, позивач за первісним позовом (відповідач за зустрічним) звернувся з цим позовом до суду.

Заявляючи зустрічний позов, КАТП-273904 стверджує, що ПрАТ «АК «Київводоканал» не має повноважень здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидаються абонентами в систему міської каналізації, а також нараховувати та стягувати плату за перевищення допустимих концентрацій стічних вод в каналізацію міста Києва. Також на думку заявника, оспорюваний ним рахунок не підлягає виконанню з тих підстав, що він не був направлений йому разом із підтверджуючими документами.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що у задоволенні зустрічного позову слід відмовити, а первісний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що у сторін склалися правовідносини в сфері надання послуг водопостачання та водовідведення, а спір у даній справі стосується скиду до міської каналізації стічних вод із перевищенням концентрації забруднюючих речовин.

За приписами ст. 32 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державні стандарти в галузі охорони навколишнього природного середовища є обов'язковими для виконання і визначають поняття і терміни, режим використання й охорони природних ресурсів, методи контролю за станом навколишнього природного середовища, вимоги щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, інші питання, пов'язані з охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів. Екологічні стандарти розробляються і вводяться в дію в порядку, що встановлюється законодавством України.

Відповідно до приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

З метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розпорядженням від 12.10.2011 № 1879 затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (далі - Правила № 1879).

Відповідно до п. 1.2 Правил № 1879 останні поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб-підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб'єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).

Поряд із цим, 21 червня 2017 року набрала чинності прийнята 18 травня 2017 року нова редакція Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», згідно з абз. 4 ч. 1 ст. 11 якого затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення віднесено до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Закон було доповнено статтею 13-1, згідно з якою місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

02 лютого 2018 року набрали чинності Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за №56/31508 (далі - Правила № 316).

За змістом абзацу 6 ст. 13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» у разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Доводи відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним) про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню Правила № 1879, що були прийняті у відповідності та на підставі Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37, які втратили чинність з 21.05.2017, суд відхиляє, оскільки законодавством не передбачено автоматичної втрати чинності нормативним актом органу місцевого самоврядування у зв'язку із скасуванням іншого нормативного акту.

Суд зазначає, що як станом на дату відбору проб стічних вод, так і станом на даний час Правила № 1879 є чинними, а тому підлягають застосуванню у спірних правовідносинах.

Належних та допустимих доказів того, що Правила № 1879 втратили чинність, їх скасовано, визнано недійсними або такими, що суперечать Конституції України та законодавству України, відповідачем не надано, а відтак, посилання останнього на відсутність чинного нормативного акту, яким би було врегульовано спірні правовідносини є безпідставними.

Крім того, як вбачається з п. 1.1 Правил № 1879, останні були прийняті не лише на підставі Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37, які втратили чинність, а також розроблені відповідно до статей 1, 2, 35, 38, 39, 42, 44, 70, 95, 99, 110, 111 Водного кодексу України; статей 1 - 3, 5, 16, 19, 24, 31 - 35, 39 - 41, 47, 51, 68 - 70 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»; статей 30, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; статей 19, 20 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»; пунктів 1, 5, 8 розділу 1, пункту 21 розділу 3, пунктів 33, 34 розділу 6 Основних напрямків державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки, затверджених Постановою Верховної Ради України від 05.03.98 № 188/98-ВР; Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.99 № 465; пунктів 1.2, 1.4, 2.3, розділів 3 - 5, 11 - 15 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190.

Враховуючи викладене, суд погоджується з доводами позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним) про те, що втрата чинності місцевими правилами стічних вод з огляду на зміну обставин, для врегулювання яких було прийнято нормативно-правовий акт, а саме, скасування наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37 є безпідставними.

Більше того, як зазначено, у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05 червня 2020 року в справі № 920/528/19, на період розроблення нової редакції місцевих правил приймання стічних вод, діють місцеві правила, що не суперечать чинним нормам законодавства із застосування ДК, які розраховані для забезпечення встановлених підприємству нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Згідно з п. 1.6 Правил № 1879 контроль за виконанням абонентами цих правил здійснюють контролюючі служби.

У пункті 1.3 Правил № 1879 передбачено, що контролюючі служби - це Державна екологічна інспекція в м. Києві, Київська міська санітарно-епідеміологічна станція та ПАТ «АК «Київводоканал».

З 01.05.2016 набули чинності зміни до Закону України «Про акціонерні товариства», згідно яких з 01.01.2018 необхідно провести певні структурні зміни в акціонерних товариствах.

Так, з 2018 року публічними вважаються лише ті акціонерні товариства, цінні папери яких станом на 06.01.2018 перебували у реєстрі фондової біржі (пройшли процедуру лістингу), або які оприлюднили повідомлення про публічну пропозиції цінних паперів у порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Усі інші публічні акціонерні товариства вважатимуться такими, що не здійснювали публічну пропозицію цінних паперів, і до них застосовуватимуться вимоги Закону України «Про акціонерні товариства», що регулюють діяльність приватних акціонерних товариств.

Згідно з ч. 1 статті 108 ЦК України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про акціонерні товариства» зміна типу товариства з приватного на публічне або з публічного на приватне не є його перетворенням.

Перехід для публічних акціонерних товариств, які не бажають здійснювати публічну пропозицію акцій, відбувався без необхідності скликати загальні збори акціонерів, ухвалювати рішення про зміну типу товариства та здійснювати обов'язковий викуп акцій у акціонерів, які не погоджуються із зміною типу товариства.

Відповідно до наказу ПАТ «Акціонерне товариство «Київводоканал» від 28.04.2017 № 159 ПАТ «АК «Київводоканал» перейменовано на ПрАТ «АК «Київводоканал».

Отже, перехід з публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство не є зміною організаційно-правової форми підприємства та не є перетворенням.

Відповідно до п. 2.1 Правил № 1879 водоканал зобов'язаний, зокрема здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають абоненти, а також режимом та обсягом скидання.

Відтак, Правилами № 1879 визначено право ПАТ «АК «Київводоканал», перейменованого на ПрАТ «АК «Київводоканал» здійснювати контроль якості, кількості та режиму скиду стічних вод, зокрема шляхом відбору проб стічних вод з контрольних колодязів юридичних осіб, які скидають свої стічні води до міської каналізаційної мережі міста Києва.

Пунктом 1.5 Правил № 1879 встановлено, що вони встановлюють вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов'язки абонентів і водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.

За встановленими обставинами справи, 19.09.2019 та 13.07.2020, з метою контролю якості стічних вод, що надходять від абонента - КАТП-273904 у каналізаційні мережі м. Києва, представниками департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал» було здійснено відбір проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Охтирська, 8, з контрольного колодязя 1/11 для вимірювання показників їх складу та властивостей.

За результатами лабораторного дослідження відібраних проб стічних вод, працівниками департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал» були складені протоколи, в яких зафіксовано невідповідність стічних вод, які відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним) скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах № 1879.

Відповідно до п. 6.2.17 Правил № 1879, у разі виявлення перевищення допустимої концентрації, встановлених правилами приймання:

- у 14-денний термін з моменту відбору робочої проби стічних вод Департамент екологічного нагляду направляє абоненту лист-повідомлення про перевищення ДК у стічних водах абонента та результати хімічного аналізу;

- після визначення обсягів водовідведення абонента за розрахунковий період, Департамент екологічного нагляду направляє абоненту розрахунок плати за скид стічних вод з перевищенням ДК та відповідний рахунок.

Пунктом 6.2.5 Правил № 1879 передбачено, що проба для абонента відбирається за його бажанням. Аналіз цієї проби проводиться абонентом. Абонент може не проводити аналізу проби, погоджуючись з результатами аналізу робочої групи.

Матеріали справи не містять доказів на підтвердження відбору проб для відповідача при відібранні проб 19.09.2019. Натомість таким правом він скористався при відборі 13.07.2020.

Щодо проведених лабораторних досліджень ТОВ «ЮрЛицо-2», на замовлення відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним), то суд зазначає, що протокол № 14 від 23.09.2019 не може бути прийнятий у якості доказу, оскільки за встановленими обставинами справи, при відібранні проб 19.09.2019 не бралась проба для підприємства, що вбачається з витягу з журналу відбору проб стічних вод промпідприємств, а відтак, неможливо встановити походження проби, наданої для дослідження.

Щодо аналізу ТОВ «ЮрЛицо-2», який був здійснений 17.07.2020 та оформлений протоколом № 83, то суд вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до розділу 1 Методики виконання вимірювання біхроматної окислюваності (хімічного споживання кисню) в пробах природних, питних і стічних вод фотометричним методом з використанням аналізатора рідини «Флюорат-02» MBB 081/12-0136-04 (далі - Методика виконання вимірювання ХСК), вона встановлює методики виконання вимірювань біхроматної окислюваності (хімічного споживання кисню) в пробах природної, питної і стічної води фотометричним методом на аналізаторі рідини «Флюорат-02-2М» і «Флюорат-02- ЗМ».

Згідно з абзацом 2 пункту 8.1 Методики виконання вимірювання ХСК, аналіз необхідно провести протягом доби з моменту відбору. Якщо проби необхідно зберігати до аналізу, то додають 10 см розчину сірчаної кислоти по п. 3.4.3 на 1 дм3 проби.

Законсервована проба стійка протягом 5 днів. До проведення аналізу проби слід зберігати в холодильнику.

Тобто, додавання у проби стічних вод сірчаної кислоти або її охолодження застосовуються лише у разі не проведення аналізу стічних вод впродовж доби з моменту відбору, та не застосовується при безпосередньому відборі проб стічних вод.

Таким чином, аналіз ТОВ «ЮрЛицо-2», який був здійснений 17.07.2020 та оформлений протоколом № 83, не спростовує результати виявлених перевищень допустимих концентрацій забруднюючих речовин робочих проб, відібраних 13.07.2020, оскільки хімічний склад стічної води не є сталим і змінюється протягом часу, як слушно зауважив позивач за первісним позовом (відповідач за зустрічним). Результати виявлених перевищень підтверджуються або опротестовуються тільки контрольною (арбітражною) пробою, яка відбирається одночасно з робочою пробою.

За приписами пунктів 6.2.6, 6.2.7 Правил № 1879, у випадку розходження результатів аналізу між лабораторіями водоканалу і абонента за ініціативою абонента аналіз контрольної (арбітражної) проби може проводитись в лабораторії водоканалу або проба може бути передана для проведення аналізу незалежній лабораторії, акредитованій у цій галузі.

Відкриття проби та її аналіз проводиться в присутності представників ДВІ в м. Києві, абонента та водоканалу. Відкриття контрольної проби та результати хімічного аналізу оформлюються відповідним актом згідно з додатком 3 до цих Правил, який є достатньою правовою підставою для нарахування абоненту додаткової плати.

Контрольна (арбітражна) проба маркується та склеюється (склеювання проводиться паперовою стрічкою із застосуванням клею ПВА) абонентом та опечатується водоканалом і зберігається в холодильній шафі Водоканалу три доби з моменту відбору проби.

З матеріалів справи вбачається, що листом № 457 від 17.07.2020 КАТП-273904 звернулось до водоканалу із проханням відкрити та проаналізувати арбітражну пробу, відібрану 13.07.2020, у чому останнім було відмовлено з огляду на звернення абонента на четвертий день після відбору, про що зазначено у листі № 1643/15 від 03.08.2020.

Листом-повідомленням № 15/5904-Т від 25.09.2019 позивач повідомив відповідача про результати хімічних аналізів стічних вод, відібраних 19.09.2019.

Аналогічним чином, листом-повідомленням № 15/6730-Т від 17.07.2020 позивач повідомив відповідача про результати хімічних аналізів стічних вод, відібраних 13.07.2020.

Згідно з п. 7.5. Правил № 1879 плата за скид абонентом стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього відбору разової проби, проведеного водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих абонентом за цей період з даного об'єкта.

Так, на підставі п. 7.5 Правил № 1879 у розрахунку № 15/ДК-2019-09-07/003-Ф від 19.09.2019, водоканал розрахував відповідачеві за первісним позовом (позивачеві за зустрічним) плату за скидання стічних вод до міської мережі за три попередні місяці, а саме з 22.06.2019 по 19.09.2019, відповідно до зафіксованих у цей період обсягів 967 м.куб. скиду стічних вод до міської каналізації мережі, розмір якої становить 54 538, 80 грн.

У розрахунку № 15/ДК-2020-07-07/003-Ф від 13.07.2020, водоканал розрахував відповідачеві за первісним позовом (позивачеві за зустрічним) плату за скидання стічних вод до міської мережі за три попередні місяці, а саме з 15.04.2020 по 13.07.2020, відповідно до зафіксованих у цей період обсягів 610 м.куб. скиду стічних вод до міської каналізації мережі, розмір якої становить 18 710, 29 грн.

Зазначені розрахунки, разом з рахунками на оплату № 06012751 від 01.11.2019 та № 06008444 від 13.08.2020 були направлені відповідачеві за первісним позовом (позивачеві за зустрічним) у додатках до листів-попереджень від 12.11.2019 та від 21.08.2020, які були отримані останнім 15.11.2019 та 04.09.2020 відповідно.

Пунктом 2.5 Правил № 1879 визначено право абонента звертатися до господарського суду з оскарженням неправомірно, на їх погляд, виставлених рахунків.

Поряд із цим судом не встановлено порушень з боку позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним) як при відборі проб стічних вод так і при нарахуванні плати за скидання стічних вод до міської мережі, що свідчить про безпідставність доводів відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним) та, відповідно, необґрунтованість самого зустрічного позову.

Статтею 44 Водного кодексу України визначені обов'язки водокористувачів, які зобов'язані, зокрема, дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин. Згідно із статтею 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Згідно з п. 4.5 Договору за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин абонент сплачує додаткову плату, передбачену чинними законодавством.

Відповідно до пункту 6.2.18 Правил № 1879 абонент зобов'язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.

Як на тому наголошено у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.01.2019 у справі № 920/730/16, плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є грошовим зобов'язанням, що виникає на підставі Договору та визначених законодавчих приписів, а не оперативно - господарською санкцією.

Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (пункт 1 статті 612 ЦК України).

Як свідчать матеріали справи, відповідач всупереч п. 6.2.18 Правил № 1879 своє зобов'язання зі своєчасної оплати за скид стічних вод не виконав, внаслідок чого за ним обліковується заборгованість у загальному розмірі 73 249, 09 грн.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведених обставин, встановивши, що відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним) здійснив скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у міську систему каналізації, виставлені рахунки за який не оплатив, що є порушенням умов договору та вимог чинного законодавства, враховуючи, що борг КАТП-273904 на теперішній час не погашений, його розмір підтверджується наявними в матеріалах справи доказами та не спростований відповідачем за первісним позовом (позивач за зустрічним), суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення вимог первісного позову в частині стягнення з відповідача за первісним позовом (позивач за зустрічним) 73 249, 09 грн заборгованості за скид наднормативних забруднень.

У зв'язку з порушенням строків виконання грошового зобов'язання щодо здійснення розрахунку за скид наднормативних забруднень, позивач за первісним позовом (відповідач за зустрічним) просить стягнути також 8 011, 76 грн інфляційних втрат та 3 052, 88 грн 3% річних.

Згідно з частиною 1 статті 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За приписами частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Перевіривши здійснені позивачем за первісним позовом (відповідачем за зустрічним) розрахунки 3% річних та інфляційних втрат, суд не виявив у них помилок, у зв'язку з чим вимоги в цій частині підлягають задоволенню в заявленому розмірі.

Враховуючи викладене в сукупності, зважаючи на зміст позовних вимог, обставини, встановлені під час розгляду справи, суд дійшов висновку, що вимоги за зустрічним позовом є необґрунтованими та недоведеними, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення зустрічного позову, в той же час вимоги за первісним позовом є обґрунтованими, у зв'язку з чим наявні підстави для задоволення первісного позову в повному обсязі.

Судові витрати зі сплати судового збору за первісним позовом, відповідно до положень статті 129 ГПК України, покладаються на відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним).

Судові витрати за зустрічним позовом залишаються за заявником зустрічного позову.

Керуючись ст.ст. 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

Первісний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального автотранспортного підприємства № 273904 КАТП-273904 (03022, м. Київ, вул. Охтирська, буд. 8; ідентифікаційний код 05433011) на користь Приватного акціонерного товариства «АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ «КИЇВВОДОКАНАЛ» (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 1-А; ідентифікаційний код 03327664) 73 249, 09 грн (сімдесят три тисячі двісті сорок дев'ять гривень 09 коп.) плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, 8 011, 76 грн (вісім тисяч одинадцять гривень 76 коп.) інфляційних втрат, 3 052, 88 грн (три тисячі п'ятдесят дві гривні 88 коп.) 3% річних та 2 270, 00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.) судового збору.

У задоволенні зустрічного позову - відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України, і може бути оскаржено в порядку та строк встановлені статтями 254, 256, 257 ГПК України.

Рішення в повному обсязі складено 02.02.2022.

Суддя О.С. Комарова