ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
13.01.2022Справа № 910/13395/21
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді ДЖАРТИ В. В., за участі помічника судді Карлюк М. О., розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект"
до Фонду державного майна України
про визнання протиправною бездіяльність Фонду державного майна України в частині затягування процесу приватизації державного пакету акцій АТ КІЕП та зобов'язання вчинити певні дії,
Представники учасників процесу згідно протоколу від 13.01.2022,
У серпні 2021 року Акціонерне товариство "Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (далі - позивач, Інститут) звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Фонду державного майна України (далі - відповідач, Фонд) з вимогами про:
- визнання протиправною бездіяльність Фонду державного майна України щодо управління та розпоряджання часткою в статутному капіталі Акціонерного товариства "Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", а саме: в частині не дотримання встановлених законом строків процесу приватизації та довготривале не проведення аукціону на реалізацію державного пакета акцій розміром 25,000025 % статутного капіталу AT КІЕП;
- зобов'язання Фонд державного майна України вчинити певні дії спрямовані на реалізацію на аукціоні без умов державного пакета акцій розміром 25,000025 % статутного капіталу AT КІЕП.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в справі № 910/13395/21, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15.09.2021, встановлено сторонам строки на вчинення процесуальних дій.
У зв'язку з неявкою представників сторін у судове засідання 15.09.2021 підготовче засідання відкладено на 11.10.2021.
Судове засідання, відкладене на 11.10.2021, не відбулося у зв'язку з перебуванням судді Джарти В. В. на лікарняному.
Ухвалою від 21.10.2021 після виходу судді з лікарняного підготовче засідання у справі було призначено на 08.11.2021.
За наслідками судового засідання 08.11.2021 було відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі, продовжено строк підготовчого провадження в порядку статті 177 ГПК України на 30 днів до 25.11.2021. запропоновано відповідачу подати додаткові докази: належним чином засвідчену копію наказу № 237 від 22.02.2021 та оголошено перерву у судовому засіданні до 29.11.2021.
У судове засідання 29.11.2021 прибули представники сторін та надали пояснення по справі.
Представник відповідача подав клопотання про долучення доказів. Клопотання передано до відділу діловодства суду для реєстрації.
За наслідками судового засідання 29.11.2021 судом була постановлена ухвала про закриття підготовчого засідання та призначення розгляду справи по суті в судовому засіданні 22.12.2021.
У судовому засіданні 22.12.2021 судом була оголошена перерва до 13.01.2022.
Сторони не скористались своїм правом взяти участь у судовому засіданні 13.01.2022.
Відповідно статті 233 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
Наказом Фонду державного майна України від 27.03.2018 № 447 був затверджений Перелік об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2018 році, до пункту 2 якого включений на приватизацію державний пакет акцій розміром 25,000025% статутного капіталу Акціонерного товариства «Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект», що становить 993107 штук акцій.
Відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» та на виконання пункту 2 наказу № 447 від 27.03.2018 Фондом державного майна України видано наказ від 25.04.2018 № 559 «Про прийняття рішення про приватизацію Акціонерного товариства Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект», згідно з яким прийнято рішення про приватизацію вказаного підприємства шляхом продажу на аукціоні без умов.
Згідно з підпунктом 2) пункту 3 цього наказу ФДМ України протягом десяти робочих днів з дня видання цього наказу мала бути утворена аукціонна комісія з продажу державного пакету акцій AT КІЕП, склад якої був затверджений наказом Фонду від 10.05.2018 №636. Відповідно до пункту 5 «Положення про діяльність аукціонної комісії для продажу об'єктів малої приватизації», затвердженого наказом ФДМ України від 06.04.2018 № 486, до основних повноважень аукціонної комісії належать: розроблення умов продажу та подання їх на затвердження державному органу приватизації, визначення стартової ціни, визначення стартової ціни з урахуванням зниження стартової ціни, розроблення інформаційного повідомлення про проведення аукціону. Нормами пункту 4 статті 22 Закону № 2269-VIII передбачено, що стартова ціна об'єкта малої приватизації визначається аукціонною комісією на рівні балансової вартості об'єкта (активів об'єкта) малої приватизації.
У подальшому, наказом ФДМУ від 05.07.2018 № 901 був також затверджений план розміщення акцій Товариства (додається), відповідно до плану розміщення акцій AT КІЕП продаж акцій AT КІЕП на аукціоні без умов було заплановано провести в такі строки: початок розміщення - 03.07.2018, завершення - 31.12.2019.
Відповідно до приписів законодавства, після затвердження умов продажу органи приватизації не пізніш як через 10 робочих днів публікують інформаційне повідомлення про приватизацію об'єкта малої приватизації в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України або на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та в електронній торговій системі.
На виконання цієї норми закону, на офіційному спеціалізованому веб-сайті Фонду державного майна України щодо приватизації за посиланням: https://privatization.gov.ua/product/privatization-at-kiivs-kij-naukovo-doslidnij-ta-proektno- konstruktors-kij-institut-energoproekt/ було опубліковано інформацію про об'єкт малої приватизації - Державний пакет акцій розміром 25,0000 % статутного капіталу AT КІЕП, що становить 993107 штук акцій. Номінальна вартість пакета акцій -248276,75 гривень. Із зазначенням інформації про акт, яким об'єкт включено до Переліку об'єктів приватизації - наказ Фонду від 27.03.2018 № 447 «Про затвердження переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2018 році» та з посиланням на Наказ ФДМУ про прийняття рішення про приватизацію об'єкта № 559 від 25.04.2018.
Також опубліковано інформаційне повідомлення про приватизацію цього ж об'єкта малої приватизації в електронній торговій системі Prozorro.Продажі на веб-сайті: https://prozorro.sale/registries/UA-AR-P-2018-07-26-000140-3 за номером оголошення: UA- AR-P-2018-07-26-000140-3, ID у Prozorro: dd2bl58574bd4e49a9dd597dd6751a28.
Крім того, опубліковано інформаційне повідомлення про приватизацію об'єкта малої приватизації в офіційному друкованому виданні ФДМУ: «Відомості приватизації» від 02.04.2018 № 27(1151).
Однак, після здійснення всіх вищеописаних дій, Відповідачем, в порушення строків визначених частиною 5 статті 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», перестали здійснюватися будь-які дії, які були б спрямовані на реалізацію об'єкта малої приватизації - державного пакета акцій розміром 25,0000 % статутного капіталу AT КІЕП, що становить 993107 штук акцій, зокрема, не було здійснено жодної спроби проведення аукціону з продажу об'єкта у визначений законом строк.
Звертаючись із даним позовом до суду, Інститут стверджує, що ухилення Фонду від виконання своїх обов'язків щодо приватизації пакету акцій значно обмежує самостійність здійснення господарської діяльності позивачем та створює певні перешкоди.
Відповідач у свою чергу заперечуючи проти позову в своєму відзиві вказав, що наказом Фонду від 22.02.2021 № 237 (п. 7) внесено зміни до наказу Фонду від 05.07.2018 № 901 «Про затвердження плану розміщення акцій акціонерного товариства «Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» та передбачено строк розміщення державного пакета акцій розміром 25% статутного капіталу AT КІЕП - 31.12.2021. Посилаючись на вказані обставини Фонд стверджував про передчасність позову та вказував на те, що господарська діяльність позивача не залежить від факту проведення чи не проведення приватизації пакету акцій.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Згідно зі статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до змісту статті 4 ГПК України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Так, згідно із частиною першою статті 9 Закону України «Про Фонд державного майна України» у межах своїх повноважень, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, видає накази, що підписує Голова Фонду державного майна України.
Повноваження Фонду державного майна України, у тому числі у сфері приватизації державного майна, визначено у статті 5 цього Закону. Зокрема, Фонд здійснює повноваження власника державного майна, у тому числі корпоративних прав, у процесі приватизації та контролює діяльність підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління; здійснює продаж державного майна в процесі його приватизації; приймає рішення про приватизацію, а також затверджує, окрім іншого, переліки об'єктів малої приватизації.
Пунктом 1.3. Статуту Інституту, затвердженого 20.07.2020 річними Загальними зборами Акціонерного товариства «Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» (протокол від 20.07.2020 № 37) (далі - Статут) визначено, що засновником AT КІЕП є держава в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву. Відповідно до Реєстру власників іменних цінних паперів, виданого позивачу Публічним акціонерним товариством «Національний депозитарій України», станом на подання цього господарського позову Держава Україна, в особі керуючого рахунком Фонд державного майна України володіє 993 107 штук простих іменних акцій AT КІЕП з номінальною вартістю всього пакета акцій - 248 276,75 гривень, що становить державний пакет акцій розміром 25,000025 % статутного капіталу AT КІЕП.
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 1 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» від 18.01.2018, приватизація державного або комунального майна (приватизація) - це платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», основною метою приватизації є прискорення економічного зростання, залучення іноземних і внутрішніх інвестицій, зменшення частки державної або комунальної власності у структурі економіки України шляхом продажу об'єктів приватизації ефективному приватному власнику.
Приватизація здійснюється на основі таких принципів: законності; відкритості та прозорості; рівності та змагальності; державного регулювання та контролю; продажу об'єктів приватизації з урахуванням особливостей таких об'єктів; захисту економічної конкуренції; створення сприятливих умов для залучення інвестицій; повного, своєчасного та достовірного інформування про об'єкти приватизації та порядок їх приватизації; забезпечення конкурентних умов приватизації (ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна»).
Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим становлять єдину систему державних органів приватизації. Державні органи приватизації здійснюють державну політику у сфері приватизації та діють на підставі Закону України «Про Фонд державного майна України», Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» та інших актів законодавства (частина перша статті 7 «Про приватизацію державного і комунального майна»).
Згідно із класифікацією об'єктів приватизації, визначеною статтею 5 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», до об'єктів малої приватизації належать:
1) єдині майнові комплекси державних і комунальних підприємств, їх структурних підрозділів, у тому числі єдині майнові комплекси та їх структурні підрозділи, що передані в оренду, крім єдиних майнових комплексів державних і комунальних підприємств, що належать до об'єктів великої приватизації;
2) окреме майно.
Окремим майном вважається рухоме та нерухоме майно державних або комунальних підприємств (у тому числі будівлі, споруди, нежитлові приміщення), майно, що залишилося після закінчення процедури ліквідації державних або комунальних підприємств, визнаних банкрутами; майно підприємств, що ліквідуються за рішенням органу, уповноваженого управляти державним або комунальним майном; майно державних або комунальних підприємств, що не були продані як єдині майнові комплекси; державне або комунальне майно, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств та перебуває на обліку господарських товариств, створених унаслідок приватизації або корпоратизації;
3) об'єкти незавершеного будівництва (будівлі, споруди, передавальні пристрої, які не введені в експлуатацію), законсервовані об'єкти;
4) об'єкти соціально-культурного призначення.
До об'єктів соціально-культурного призначення належать об'єкти освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури та спорту, туризму, мистецтва і преси, телебачення, радіомовлення, видавничої справи; санаторно-курортні заклади, будинки і табори відпочинку, профілакторії; інші об'єкти, призначені для задоволення соціальних та культурних потреб громадян незалежно від вартості майна; об'єкти соціально-культурного призначення, що не включені до статутного капіталу господарських товариств;
5) пакети акцій акціонерного товариства, утвореного у процесі приватизації або корпоратизації, акції (частки), що належать державі у статутному капіталі господарських товариств, інших господарських організацій і підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності та розташованих на території України або за її межами, крім пакетів акцій акціонерних товариств, що належать до об'єктів великої приватизації;
6) інші об'єкти, що не належать до об'єктів великої приватизації.
Відповідно до частини 3 статті 11 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» перелік об'єктів малої приватизації державної власності, що підлягають приватизації, затверджується Фондом державного майна України.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» об'єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах. Зокрема, механізм проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації з використанням електронної торгової системи, визначення переможця за результатами електронного аукціону, розміру та порядку внесення плати за участь в електронному аукціоні, а також визначення додаткових умов продажу відповідно до положень Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» визначає Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 432 від 10.05.2018.
Статтею 10 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» визначений порядок приватизації державного і комунального майна, який передбачає, зокрема: - формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації; - опублікування переліку об'єктів, що підлягають приватизації, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України, на офіційних сайтах місцевих рад та в електронній торговій системі; - прийняття рішення про приватизацію, та інші дії, після вчинення яких приймається рішення про завершення приватизації.
Керуючись приписами Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» ( далі - Закон), наказом Фонду державного майна України від 27.03.2018 № 447 був затверджений Перелік об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2018 році, до пункту 2 якого включений на приватизацію державний пакет акцій розміром 25,000025% статутного капіталу Акціонерного товариства «Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект», що становить 993107 штук акцій.
Згідно з частиною першою статті 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» рішення про приватизацію об'єкта, який включено до переліку державної власності, що підлягають приватизації, приймається державним органом приватизації шляхом видання наказу, але не пізніше 30 днів з дня включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації. Опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об'єкта здійснюється протягом п'яти робочих днів з дня видання державним органом приватизації відповідного наказу в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» одним із способів приватизації державного або комунального майна є продаж об'єктів права державної або комунальної власності на аукціоні, у тому числі на аукціоні з умовами або без умов.
Тому, відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» та на виконання пункту 2 наказу № 447 від 27.03.2018 Фондом державного майна України видано наказ від 25.04.2018 № 559 «Про прийняття рішення про приватизацію Акціонерного товариства Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект, згідно з яким прийнято рішення про приватизацію вказаного підприємства шляхом продажу на аукціоні без умов.
Згідно з підпунктом 2 пункту 3 цього наказу ФДМ України протягом десяти робочих днів з дня видання цього наказу мала бути утворена аукціонна комісія з продажу державного пакету акцій AT КІЕП, склад якої був затверджений наказом Фонду від 10.05.2018 №636. Відповідно до пункту 5 «Положення про діяльність аукціонної комісії для продажу об'єктів малої приватизації», затвердженого наказом ФДМ України від 06.04.2018 № 486, до основних повноважень аукціонної комісії належать: розроблення умов продажу та подання їх на затвердження державному органу приватизації, визначення стартової ціни, визначення стартової ціни з урахуванням зниження стартової ціни, розроблення інформаційного повідомлення про проведення аукціону. Нормами пункту 4 статті 22 Закону № 2269-VIII передбачено, що стартова ціна об'єкта малої приватизації визначається аукціонною комісією на рівні балансової вартості об'єкта (активів об'єкта) малої приватизації.
У подальшому, наказом ФДМУ від 05.07.2018 № 901 був також затверджений план розміщення акцій Товариства (додається), відповідно до плану розміщення акцій AT КІЕП продаж акцій AT КІЕП на аукціоні без умов було заплановано провести в такі строки: початок розміщення - 03.07.2018, завершення - 31.12.2019.
Відповідно до приписів законодавства, після затвердження умов продажу органи приватизації не пізніш як через 10 робочих днів публікують інформаційне повідомлення про приватизацію об'єкта малої приватизації в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України або на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та в електронній торговій системі.
На виконання цієї норми закону, на офіційному спеціалізованому веб-сайті Фонду державного майна України щодо приватизації за посиланням: https://privatization.gov.ua/product/privatization-at-kiivs-kij-naukovo-doslidnij-ta-proektno- konstruktors-kij-institut-energoproekt/ було опубліковано інформацію про об'єкт малої приватизації - Державний пакет акцій розміром 25,0000 % статутного капіталу AT КІЕП, що становить 993107 штук акцій. Номінальна вартість пакета акцій -248276,75 гривень. Із зазначенням інформації про акт, яким об'єкт включено до Переліку об'єктів приватизації - наказ Фонду від 27.03.2018 № 447 «Про затвердження переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2018 році» та з посиланням на Наказ ФДМУ про прийняття рішення про приватизацію об'єкта № 559 від 25.04.2018.
Також опубліковано інформаційне повідомлення про приватизацію цього ж об'єкта малої приватизації в електронній торговій системі Prozorro.Продажі на веб-сайті: https://prozorro.sale/registries/UA-AR-P-2018-07-26-000140-3 за номером оголошення: UA- AR-P-2018-07-26-000140-3, ID у Prozorro: dd2bl58574bd4e49a9dd597dd6751a28.
Крім того, опубліковано інформаційне повідомлення про приватизацію об'єкта малої приватизації в офіційному друкованому виданні ФДМУ: «Відомості приватизації» від 02.04.2018 № 27(1151).
Відповідно до частини 5 статті 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» аукціони з продажу об'єктів малої приватизації проводяться не раніше ніж через 20 днів, але не пізніше 35 днів після опублікування інформаційного повідомлення про приватизацію об'єктів малої приватизації.
Однак, після здійснення всіх вищеописаних дій, Відповідачем, в порушення строків визначених частиною 5 статті 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», перестали здійснюватися будь-які дії, які були б спрямовані на реалізацію об'єкта малої приватизації - державного пакета акцій розміром 25,0000 % статутного капіталу AT КІЕП, що становить 993107 штук акцій, зокрема, не було здійснено жодної спроби проведення аукціону з продажу об'єкта у визначений законом строк.
Разом з цим, відповідно до положень частини четвертої статті 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» з дня прийняття рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного або комунального підприємства або пакета акцій (частки) господарського товариства і до переходу права власності до покупця або припинення приватизації об'єкта приватизації відповідно до частини шостої цієї статті без згоди органів приватизації такі підприємства (товариства), їх уповноважені органи управління не мають права щодо:
вчинення правочину та/або господарського зобов'язання, якщо ринкова вартість майна, робіт або послуг чи сума коштів, що є предметом такого правочину та/або господарського зобов'язання, перевищує 10 відсотків вартості активів підприємства та/або господарського товариства за даними фінансової звітності за останній звітний період. Забороняється ділити предмет правочину з метою ухилення від вимоги, передбаченої цим абзацом;
укладення кредитних договорів, договорів позики, надання та отримання фінансової допомоги, правочинів та/або господарських зобов'язань щодо відступлення права вимоги та/або зарахування зустрічних однорідних вимог, факторингу, правочинів та/або господарських зобов'язань, предметом яких є переведення боргу;
вчинення правочинів та/або господарських зобов'язань, предметом яких є відчуження підприємством та/або господарським товариством або набуття ним земельної ділянки та іншого нерухомого майна, та/або майнових прав на зазначені об'єкти та/або внаслідок яких може відбутися зменшення вартості такого майна або зменшення розміру земельної ділянки, що належить такому підприємству та/або господарському товариству або перебуває в його користуванні;
вчинення правочинів та/або господарських зобов'язань, предметом яких є обтяження земельних ділянок, іншого нерухомого майна та/або основних фондів підприємства та/або господарського товариства та/або майнових прав на зазначені об'єкти;
вчинення правочинів та/або господарських зобов'язань, предметом яких є придбання, відчуження, обтяження, набуття у власність у інший спосіб акцій, часток, а також похідних цінних паперів;
укладення договорів оренди земельних ділянок та іншого нерухомого майна або основних засобів підприємства та/або господарського товариства;
укладення договорів поруки, гарантії;
списання основних засобів, що мають залишкову вартість, безоплатної передачі та реалізації майна для погашення заборгованості, передачі майна в управління;
зміни номінальної вартості або кількості акцій без зміни розміру статутного капіталу акціонерного товариства (крім банків);
прийняття рішень про збільшення або зменшення статутного капіталу, крім випадків збільшення статутного капіталу на суму збільшення вартості власного капіталу товариства (крім банків);
прийняття рішень про припинення підприємства/господарського товариства шляхом реорганізації;
скорочення чисельності працівників підприємства, що приватизується.
Однак, не зважаючи на всі наявні для Позивача обмеження, ФДМУ наказом від 27.12.2018 № 1637 було включено державний пакет акцій AT КІЕП до переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2019 році.
Крім того, наказом Фонду від 22.02.2021 № 237 (п. 7) внесено зміни до наказу Фонду від 05.07.2018 № 901 «Про затвердження плану розміщення акцій акціонерного товариства «Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» та передбачено строк розміщення державного пакета акцій розміром 25% статутного капіталу AT КІЕП - 31.12.2021.
Позивач тривалий час змушений при здійсненні своєї господарсько-економічної діяльності враховувати наявність законодавчих обмежень, описаних вище, Позивач звертався до ФДМУ з листами, в яких просив вказати причини затримки реалізації об'єкта малої приватизації - державного пакета акцій статутного капіталу AT КІЕП розміром 25,0000 %.
Зокрема, AT КІЕП було надіслано лист до ФДМУ від 18.04.2019 № 101.010.КР-Н про приватизацію державного пакета акцій AT КІЕП, в якому Позивач просив розглянути доцільність завершення процесу приватизації державного пакета акцій AT КІЕП шляхом продажу його на аукціоні.
Разом з цим, пунктом 2 протоколу наради від 20.05.2019 у Першого віце-прем'єр- міністра України - Міністра економічного розвитку і торгівлі Кубіва С.І. була дана вказівка ФДМУ прискорити приватизацію AT КІЕП з метою збільшення обсягу надходження коштів від приватизації державного майна до державного бюджету (протокол наради додається).
Далі, з огляду на відсутність будь-яких зрушень у питанні приватизації державного пакета акцій статутного капіталу AT КІЕП, Позивач повторно звернувся до ФДМУ з листом за № 62119000.315.2095-КР-Н від 25.09.2019 з проханням про особисту зустріч Голови ФДМУ Сенниченка Д.В. з представниками акціонерів, менеджменту та трудового колективу AT КІЕП. У відповідь на це звернення від Відповідача на поштову адресу AT КІЕП надійшов лист від 25.10.2019 року № 10-20-18852 (вх. 62119000.000.2500-КР-П від 31.10.2019), в якому Фондом було зазначено, що ФДМУ вживає заходи щодо підготовки державного пакета акцій розміром 25,0000% статутного капіталу AT КІЕП до продажу на електронному аукціоні. Інформаційне повідомлення про продаж державного пакета акцій розміром 25,0000% статутного капіталу AT КІЕП на електронному аукціоні буде опубліковано в офіційному виданні Фонду газеті «Відомості приватизації», на веб-сайті Фонду, а також в електронній торговій системі Ргогогго.Продажі в установленому законодавством порядку.
Разом з цим, вже 30.10.2019 року від Фонду надійшов ще один лист за № 10-20- 19216 (вх.№ 2546), який містив інформацію того ж змісту, що й в попередньому листі Відповідача від 25.10.2019 №10-20-18852 (вх. 62119000.000.2500-КР-П від 31.10.2019), а саме: що Фонд вживає заходи щодо підготовки державного пакета акцій розміром 25,0000% статутного капіталу AT КІЕП до продажу на електронному аукціоні. Інформаційне повідомлення про продаж державного пакета акцій розміром 25,0000% статутного капіталу AT КІЕП на електронному аукціоні буде опубліковано в офіційному виданні Фонду газеті «Відомості приватизації», на веб- сайті Фонду, а також в електронній торговій системі Прозоро.Продажі в установленому законодавством порядку.
Вищеописані звернення Позивача не дали жодних результатів, в свою чергу, наказом від 28.12.2019 № 1574 державний пакет акцій AT КІЕП було включено до переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2020 році.
З метою пришвидшення процесу приватизації державного пакета акцій та, як наслідок, позбавитися від законодавчих обмежень у здійсненні своєї господарської діяльності, встановлених частиною четвертою статті 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», AT КІЕП знову звернувся з листом до Відповідача від 22.01.2020 за № 62120000.315.4201.КР-Н, в якому просив прийняти рішення щодо завершення ФДМУ процесу приватизації державного пакета акцій AT КІЕП та повідомити, на якому етапі приватизації знаходиться державний пакет акцій AT КІЕП.
У відповідь на звернення Позивача Фонд надав відповідь листом від 24.02.2020 № 10-21-3542, яким повідомив, що Відповідач вживає заходи щодо підготовки державного пакета акцій розміром 25,0000% статутного капіталу AT КІЕП до продажу на електронному аукціоні, тобто, надав ту ж саме відповідь, що і у попередніх вищевказаних листах.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено та Фондом не спростовано того факту, що відповідач не розпочав процедуру продажу державного пакету акцій AT КІЕП на аукціоні, як це передбачено законом та вищезазначеними наказами Фонду державного майна України.
Натомість наказом від 06.01.2021 № 5 державний пакет акцій AT КІЕП було включено до переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2021 році.
Позивач чергове звернувся до відповідача із листом від 17.02.2021 за № 62121000.315.8417-КР-Н, яким просив повідомити орієнтовну дату публікації інформаційного повідомлення про оголошення аукціону з продажу держаного пакета акцій AT КІЕП. Однак, Відповідач проігнорував таке звернення, не надавав жодної відповіді та не вчинив жодних юридично- значущих дій щодо проведення аукціону з реалізації держаного пакета акцій AT КІЕП.
Наведені обставини, в сукупності, свідчать про порушення Відповідачем визначених законодавством строків, в межах яких має бути проведений аукціон, а саме: аукціони з продажу об'єктів малої приватизації проводяться не раніше ніж через 20 днів, але не пізніше 35 днів після опублікування інформаційного повідомлення про приватизацію об'єктів малої приватизації.
За змістом статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Інститут згідно з пунктом 9.6 Статуту володіє, користується та розпоряджається належним йому на праві власності майном. Реалізуючи право власності, Товариство володіє, користується та розпоряджається майном на свій розсуд, здійснюючи у відношенні нього будь-які дії, що не суперечать чинному законодавству України та цьому Статуту.
Частиною першою статті 5 Господарського кодексу України визначено, що правовий господарський порядок в Україні формується на основі оптимального поєднання ринкового саморегулювання економічних відносин суб'єктів господарювання та державного регулювання макроекономічних процесів, виходячи з конституційної вимоги відповідальності держави перед людиною за свою діяльність та визначення України як суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової держави.
Одним із загальних принципів господарювання в Україні є принцип свободи підприємницької діяльності у межах, визначених законом (частина перша статті 6 Господарського кодексу України), відповідно до якого суб'єкти господарювання є вільними у використанні свого майна під час здійснення господарської діяльності та виборі своїх контрагентів.
Оскільки AT КІЕП (Позивач) функціонує в організаційно-правовій формі акціонерного товариства, статутний капітал якого поділено на прості акції, то порядок його створення, діяльності, припинення, правовий статус товариства, права та обов'язки його акціонерів встановлені Законом України від 17 вересня 2008 року № 514-VI «Про акціонерні товариства». Частиною першою статті 25 Закону України «Про акціонерні товариства» визначено, що кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на: 1) участь в управлінні акціонерним товариством; 2) отримання дивідендів; 3) отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства; 4) отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства.
Відповідно до пункту 1.4 Статуту Позивача, учасниками AT КІЕП є Держава Україна, в особі керуючого рахунком Фонду державного майна України, а також інші акціонери, відповідно до даних реєстру(-ів) власників іменних цінних паперів Товариства.
Проте, наявність в статутному капіталі господарського товариства державної частки (пакета акцій, що належить державі) не змінює правового режиму його майна, яке є приватною власністю господарського товариства. Особливості управління та обмеження щодо розпорядження об'єктами державної власності встановлені Законом України від 21 вересня 2006 року № 185-V «Про управління об'єктами державної власності».
Затягуванням Відповідачем процесу приватизації державного майна, фактично, позбавляє Позивача, як суб'єкта господарювання, повноцінного здійснення своєї господарської діяльності, де під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Відповідно пункту 3.1 Статуту AT КІЕП метою діяльності Товариства є одержання прибутку на основі здійснення виробничої, комерційної, посередницької та іншої діяльності, в порядку та за умов, визначених чинним законодавством і цим Статутом, та наступний його розподіл між фондами Товариства та акціонерами Товариства. Сферою діяльності Позивача (пункт 3.2 Статуту) є діяльність у сфері архітектури, діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук, інша професійна, наукова та технічна діяльність, н. в. і. у., надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, виробництво будівельних виробів із пластмас та постачання готових страв - є основними видами діяльності AT КІЕП., що також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (додається) та зазначеними у ньому видами діяльності AT КІЕП, серед іншого, КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
З огляду на наведені приписи законодавства України та зважаючи на те, що державі у статутному капіталі AT КІЕП належить 25% +1 акцій, а решта 75 % акцій товариства, що становить більшість у його статутному капіталі, є власністю інших акціонерів, існуючі законодавчі обмеження щодо розпорядження майном AT КІЕП, що пов'язані з довготривалим здійсненням процесу приватизації, у тому числі й щодо передачі його в оренду, порушують права інших акціонерів цього господарського товариства, гарантовані законодавством України, а довготривале застосування таких обмежень є непропорційним та таким, що порушує загальні принципи господарювання в Україні.
Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів від 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, адміністративного органу, приймаючи рішення, що може здійснюватися з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з декількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає кращим за даних обставин.
Однак, з аналізу діяльності Відповідача щодо здійснення дій для приватизації державного пакета акцій AT КІЕП вбачається, що при виконанні ним своїх повноважень щодо розпорядження майном, Фондом мало місце затягування процесу приватизації, що, як наслідок, значно вплинуло на можливість реалізації AT КІЕП свободи господарської діяльності.
Відповідно до змісту статті 2 Закону України «Про фонд державного майна України» діяльність Фонду державного майна України ґрунтується на принципах верховенства права, законності, безперервності, відкритості, прозорості та відповідальності.
Зокрема, принцип відповідальності органу державної влади полягає у відповідальності перед суб'єктами господарювання за якість, виконання і соціальні наслідки прийнятих цим органом управлінських рішень, спрямованих на підвищення якості функціонування цих суб'єктів господарювання і задоволення їх правомірних очікувань.
Разом з цим, у своїй діяльності суб'єкт владних повноважень повинен керуватися також рамками розумності, в частині реалізації покладених на нього функцій та повноважень, а тому, обґрунтованість тривалості процесу приватизації має оцінюватися з урахуванням конкретних обставин, складності реалізації процесу та поведінки відповідних органів.
Отже, виходячи з цього, процес приватизації, якщо він не стосується складних об'єктів приватизації, тобто таких, що мають певні обмеження щодо приватизації має здійснюватися в розумних часових рамках під наглядом уповноваженого органу, який здійснює повноваження власника державного майна, у тому числі корпоративних прав, у процесі приватизації та який залишається відповідальним за підготовку та швидке проведення процесу приватизації.
При визначенні меж розумності строків реалізації процесу приватизації державного майна, уповноваженому органу, який здійснює повноваження власника державного майна, слід керуватися також наявністю деяких стримуючих критеріїв, а саме: відсутність правового регулювання процесу приватизації та невизначеністю у законодавстві механізму приватизації та/або наявність колізійних норм сфері у приватизації, що створюють додаткові перешкоди при реалізації процесу приватизації.
Згідно з частиною 1 статті 15, частиною 1 статті 16 ЦК України та статті 20 ГК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що порушення, невизнання або оспорення суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту. При цьому застосування певного способу судового захисту вимагає доведеності належними доказами сукупності в тому числі належності обраного способу судового захисту (адекватність наявному порушенню та придатність до застосування як передбаченого законодавством).
Під захистом цивільних прав розуміється передбачений законодавством засіб, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) компенсація витрат, викликаних порушенням права.
Предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою - посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.
Обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнається право людини на доступ до правосуддя, а відповідно до статті 13 зазначеної Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правовідношення.
Водночас засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005, заява № 38722/02).
Враховуючи викладене, беручи до уваги наявність обмеження свободи здійснення господарської діяльності Інститутом та відсутність документарного підтвердження об'єктивності причин несвоєчасного проведення приватизації спірного пакету акцій, суд дійшов висновку про те, що заявлені Інститутом позовні вимоги спрямовані на відновлення його порушених прав, а отже обраний спосіб захисту в будь-якому випадку є ефективним у розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При цьому суд вважає хибними твердження Фонду про відсутність обмежень здійснення господарської діяльності та зауважує, що позивачем неодноразово повідомлялось про неможливість здійснення розподілу прибутку без погодження із Фондом, що унеможливлювало своєчасне виплату заробітної плати працівникам позивача, що у свою чергу створювало необхідність запозичення кредитних коштів, яке теж було можливо здійснити лише за погодженням із Фондом. При цьому, хибність доводів відповідача також підтверджуються наявністю законодавчо визначених обмежень свободи здійснення господарської діяльності.
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина 1 статті 236 ГПК України).
Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до статей 76, 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд вважає за необхідне відзначити, що відповідач не надав до суду належних доказів того, що процедура приватизації відбулась до 31.12.2021.
Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Таким чином, зважаючи на встановлені обставини, наведенні норми та беручи до уваги, що відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів у розумінні статей 76, 77 ГПК України наявності обставин, які б у своїй сукупності дали б змогу дійти протилежного висновку, то за таких підстав позовні вимоги Інституту підлягають задоволенню.
При цьому, суд відзначає, що інші доводи відповідача не спростовують встановлених судом обставин та не можуть впливати на законність судового рішення.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа "Серявін проти України", § 58, рішення від 10 лютого 2010 року).
Відповідно до приписів статті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 73-80, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Позов Акціонерного товариства "Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" до Фонду державного майна України про визнання протиправною бездіяльність Фонду державного майна України в частині затягування процесу приватизації державного пакету акцій АТ КІЕП та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Фонду державного майна України (01133, місто Київ, ВУЛИЦЯ ГЕНЕРАЛА АЛМАЗОВА, будинок 18/9; ідентифікаційний код 00032945) щодо управління та розпоряджання часткою в статутному капіталі Акціонерного товариства "Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (01135, місто Київ, ПРОСПЕКТ ПЕРЕМОГИ, будинок 4; ідентифікаційний код 16392628), а саме: в частині не дотримання встановлених законом строків процесу приватизації та довготривале не проведення аукціону на реалізацію державного пакета акцій розміром 25,000025 % статутного капіталу Акціонерного товариства "Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (01135, місто Київ, ПРОСПЕКТ ПЕРЕМОГИ, будинок 4; ідентифікаційний код 16392628).
3. Зобов'язати Фонд державного майна України (01133, місто Київ, ВУЛИЦЯ ГЕНЕРАЛА АЛМАЗОВА, будинок 18/9; ідентифікаційний код 00032945) вчинити певні дії спрямовані на реалізацію на аукціоні без умов державного пакета акцій розміром 25,000025 % статутного капіталу Акціонерного товариства "Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (01135, місто Київ, ПРОСПЕКТ ПЕРЕМОГИ, будинок 4; ідентифікаційний код 16392628).
4. Стягнути з Фонду державного майна України (01133, місто Київ, ВУЛИЦЯ ГЕНЕРАЛА АЛМАЗОВА, будинок 18/9; ідентифікаційний код 00032945) на користь Акціонерного товариства "Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (01135, місто Київ, ПРОСПЕКТ ПЕРЕМОГИ, будинок 4; ідентифікаційний код 16392628) судовий збір у розмірі 4 540,00 грн (чотири тисячі п'ятсот сорок гривень 00 копійок).
5. Після набрання рішенням Господарського суду міста Києва законної сили видати відповідний наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 31.01.2022.