вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
02.02.2022 м. ДніпроСправа № 904/9379/21
За позовом Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, м. Дніпро
про стягнення 31 133,69 грн.
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Без участі представників сторін
Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області суму заборгованості за безпідставно набуту теплову енергію у розмірі 27 755,47грн., інфляційні втрати у розмірі 2 425,62грн. та 3% річних у розмірі 932,60грн.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем своїх зобов'язань з оплати наданих позивачем послуг з теплопостачання у період з 15.10.2019 по 14.04.2021. Правовими підставами позову позивач зазначає, серед іншого, статті 1212, 1213 Цивільного кодексу України. Відповідач є власником (на праві оперативного управління) нежитлового приміщення 30, яке розташоване за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Кирило-Мефодіївській, буд. 1, до якого поставляється теплова енергія. У спірний період відповідач отримував теплову енергію без відповідного договору на купівлю-продаж теплової енергії.
Листом за вих. № 690/30 від 04.02.2021 позивач звернувся до відповідача з пропозицією укласти договір купівлі-продажу теплової енергії, а також надати АТ "Криворізька теплоцентраль" всі необхідні документи для укладення такого договору. Відповіді на лист не отримано. Листом за вих. № 2551/30 від 15.04.2021 позивач повторно звернувся до відповідача з вимогою у 10-ти денний термін укласти договір купівлі-продажу теплової енергії. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області розглянуто лист за вих. № 2551/30 від 15.04.2021 та повідомлено, що договір про купівлю-продаж теплової енергії для об'єкту нерухомості у місті Кривий Ріг за адресою: вул. Кирило-Мефодіївська буд. 1, прим. 30 буде укладено найближчим часом. Станом на час подання позовної заяви договір на купівлю-продаж теплової енергії з відповідачем не підписано.
Оскільки відповідач використовує зазначене нежитлове приміщення для здійснення господарської діяльності, позивач під час визначення вартості поставленої й неоплаченої теплової енергії застосував тариф "для інших споживачів", теплове навантаження на рівні 0,0038 Гкал/год використано ним відповідно до пропозицій у проекті договору з додатком № 1 та відповідно до акта №134 від 20.02.2019, в якому під час огляду нежитлового приміщення відповідача зафіксовано встановлення опалювальних приладів.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що:
- управління відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, як орган державної влади, є бюджетною установою, а отже, позивач мав би застосувати тариф для бюджетної установи;
- 21 грудня 2018 року між позивачем та відповідачем укладено договір №1241 купівлі-продажу теплової енергії згідно з яким теплопостачальна організація зобов'язується постачати теплову енергію Головному управлінню в потрібнихобсягах, а Головне управління, в свою чергу, зобов'язується оплачувати одержану теплову енергію за встановленими згідно чинного законодавства тарифами в терміни, передбачені договором. Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги" №2189-VІІІ договір слід вважати чинним та при розрахунку заборгованості виходити з зазначеного у договорі тарифу 1367,62грн. аж до укладення договору відповідно до положень статей 13, 14 Закону № 2189-VIII.
Позивач вважає, що відповідач не спростував твердження та аргументи позивача стосовно суті позовних вимог. Надав до суду відповідь на відзив на позовну заяву та зазначив, що:
- у позовній заяві помилково зазначив про застосування до відповідача тарифу "інші споживачі", в розрахунку спожитої теплової енергії за період з 15.10.2019 по 14.04.2021, наданого до позовної заяви та розрахунку ціни позову застосовано тариф саме "для бюджетних установ";
- 22 січня 2018 року за вихідним № 283/30 відповідачу направлявся лист з пропозицією укласти договір купівлі-продажу теплової енергії з двома примірниками договору купівлі-продажу теплової енергії. Відповідач на даний лист жодним чином не відреагував та підписаний примірник договору до АТ "Криворізька теплоцентраль" не направив, у зв'язку із чим підприємство не обліковувало на балансі такий договір. Жодних виплат за цим договором відповідачем не здійснювалось;
- відповідач помилково вважає чинним договір №1241 від 21 грудня 2018 року, адже підписаний другий варіант договору відповідачем не направлено на адресу позивача і жодним чином не повідомлено останнього про погодження укладення даного договору;
- відповідач споживав теплову енергію без укладення відповідного договору. Факт подачі теплоносія за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Кирило-Мефодіївська, 1, прим. 30, зокрема підтверджено актами про включення та актами про припинення подачі теплоносія на вищезазначену будівлю. Оскільки відповідач спожив теплову енергію для обігріву належного йому на праві оперативного управління нежитлового приміщення, вартість теплової енергії, безпідставно спожитої відповідачем, підлягає стягненню;
- відповідачем не надано жодних належних доказів та обґрунтувань про неправомірність звернення позивача до суду, а також не надано доказів відсутності у відповідача обов'язку сплати суми заборгованості за безпідставно набуту теплову енергію.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.12.2021 справу №904/9379/21 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 13.12.2021 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
01 лютого 2022 року до господарського суду надійшла заява Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" про зміну предмета позову (вх. №5153/21), якою просить стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області суму заборгованості за безпідставно набуту теплову енергію за період з 01.01.2019 по 14.04.2021 у розмірі 41019,35грн., з яких: основний борг у розмірі 34 906,92грн.; інфляційні втрати у розмірі 4 328,28грн.; 3% річних у розмірі 1 784,15грн.
Відповідно до п.2 ч.2, ч. 3 ст. 46 ГПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, а також до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п'ять днів до початку першого судового засідання у справі.
Заява Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" про зміну предмета позову відповідає вимогам, встановленим статтями 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, що є достатнім для прийняття її до розгляду.
Відповідно до частини першої пункту 3 статті 12 Господарського процесуального кодексу України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Для цілей цього Кодексу визначено поняття малозначних справ, а саме це справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також справи незначної складності, визнані судом малозначними.
Відповідно до ч.5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Після надходження до суду заяв по суті справи у суду виникла необхідність отримання від учасників справи усних пояснень щодо предмета спору та огляду у судовому засіданні оригіналів документів, поданих сторонами до суду в обґрунтування своїх вимог та заперечень, що зумовлює необхідність виклику представників сторін у судове засідання.
Керуючись статтями 8, 12, 234, 235, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Призначити судове засідання на 11 лютого 2021 року о 11:00 год.
2. Викликати учасників справи в судове засідання, яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в залі судового засідання № 3-208 за адресою: 49027, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1.
Позивачу:
- надати для огляду у судовому засіданні оригінали документів, поданих в обгрунтування своїх вимог та заперечень;
- письмові пояснення щодо припинення, продовження дії договору №1241 купівлі-продажу теплової енергії від 21.12.2018 відповідно до умов пунктів 10.1, 10.3.
Відповідачу:
- надати для огляду у судовому засіданні оригінали документів, поданих в обгрунтування заперечень, а саме: оригінал договору №1241 купівлі-продажу теплової енергії від 21.12.2018 та докази направлення другого примірника на адресу позивача;
- докази пролонгації (продовження дії) договору.
У випадку безпосередньої участі учасників справи в судовому засіданні, з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, суд наголошує на необхідності дотримання заходів карантинного режиму (у разі продовження його дії на період розгляду справи), у тому числі й щодо використання засобів індивідуального захисту (масок, рукавичок, тощо).
Ухвала набирає законної сили - 02.02.2022 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Н.М. Євстигнеєва