14 січня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/4232/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до Державного підприємства "Підприємство Державної кримінально - виконавчої служби України №67" про стягнення податкового боргу, -
І. РУХ СПРАВИ
1.1. Головне управління ДПС у Чернівецької області (далі - позивач або ДПС) звернулось до суду із позовом до Державного підприємства «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України №67» (далі - відповідач або Підприємство) про стягнення податкового боргу за рахунок готівки та з рахунків платника податків у банках у сумі 1071264,85 грн.
1.2. Оскільки ця справа не належить до категорії справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження, суд, керуючись положеннями статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, визнав за можливим розглянути справу за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, про що 01.09.2021 року постановив ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН
2.1. Згідно змісту позовної заяви, за відповідачем станом на день пред'явлення позову рахується податковий борг на загальну суму 1071264,85 грн. Наведена сума податкового боргу є в розумінні податкового законодавства України узгодженою.
Однак, в добровільному порядку відповідач податковий борг не сплатив, що обумовило звернення до суду із цим позовом.
2.2. Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, хоча ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі була направлена йому на офіційну адресу завчасно. У зв'язку із цим, суд, керуючись положеннями частини 6 статті 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. Підприємство зареєстровано як юридична особа 07.06.1995 року, за адресою: пров. Покровський, 8, м. Сокиряни 60200 (код ЄДРПОУ 08681139), перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Чернівецької області та має відкриті банківські рахунки (Т.1, а.с.14-20).
3.2. Згідно наявного у справі розрахунку заборгованості Державного підприємства «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України №67», за ним рахується податковий борг на загальну суму 1071264,85 (Т.1, а.с.21-24), з них за платежем:
- податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (кбк 14010100), який сформований за рахунок сум визначених податковими повідомленнями-рішеннями (термін сплати яких настав) та самостійно узгоджених сум ПДВ відповідно до податкових декларацій з ПДВ (термін сплати яких настав), на загальну суму 1062684,22 грн;
- рентна плата за спецвикористання води (крім рентної плати за спецвикористання води водних ), який сформований за рахунок сум визначених податковим повідомленням-рішенням (термін сплати якого настав) та самостійно узгоджених сум згідно податкової декларації з рентної плати (розрахунки з рентної плати за спеціальним використанням води) на загальну суму 8580,63 грн.
3.3. Наведені податкові повідомлення-рішення прийняті за наслідками податкових перевірок, які документовані актами про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість та актом про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами задекларованих у податковій декларації з рентної плати за ІІІ квартал 2019 року та рентної плати за спеціальне використання води задекларованих у податковій декларації з рентної плати з І-ІІІ квартали 2019 року.
3.4. Ці податкові повідомленням-рішенням надіслані на адресу відповідача відповідно до вимог ПК України і на день пред'явлення позову, в розумінні ПК України є узгодженими.
3.5. Окрім цього, відповідачеві надсилалась перша податкова вимога форми “Ю1” від 02.10.2001 року, №1/20 (Т.1, а.с.25) та друга податкова вимога форми «Ю2» від 05.11.2001 року, №2/174 (Т.1, а.с.26) із рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на офіційну адресу відповідача і які на день розгляду справи у суді не є відкликаними.
ІV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ПОЗИЦІЯ СУДУ
4.1. Предметом цього спору є податковий борг, який позивач просить суд стягнути з Підприємства. А тому, в межах цієї справи, суд має перевірити наявність такого боргу та чи дотримана процедура його стягнення.
4.2. Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
4.3. Механізм адміністрування податків та зборів нормативно закріплений в ПК України.
4.4. Статтею 16 ПК України визначені обов'язки платника податку, серед яких сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1).
4.5. Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України під податковим боргом розуміють суму узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої на суму такого грошового зобов'язання.
4.6. Відповідно до підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення, а також відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 1 зазначеної статті - визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків.
4.7. Крім того, пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
4.8. Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
4.9. Відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
4.10. Пунктом 57.3 статті 57 ПК України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
4.11. Як встановлено судом вище (див. пункти 3.2.-3.3. цього рішення), позивач, реалізуючи свою контрольну функцію, здійснив перевірки відповідача на предмет дотримання вимог податкового законодавства, в ході яких вияв чисельні порушення вимог ПК України, в результаті чого були прийняті наведені вище податкові повідомлення -рішення.
4.12. Суми грошового зобов'язання, визначеного податковими повідомленнями-рішеннями, перелік яких зазначений у пункті 3.2. цього рішення, на момент розгляду справи у суді, є узгодженими та не сплаченими відповідачем, а тому вони перейшли в категорію податкового боргу.
4.13. Крім цього, відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
4.14. Крім цього, відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
4.15. Як встановлено судом вище (див. пункт 3.2. цього рішення), відповідач подавши податкові декларації з ПДВ та з рентної плати, самостійно визначив податкові зобов'язання, які в строки визначені статтею 57 ПК України не сплатив, а отже вони набули статусу податкового боргу.
4.16. Таким чином, з урахування розрахунку заборгованості та інтегрованих карток, на день розгляду справи у суді розмір податкового боргу відповідача, який утворений за рахунок наведених вище податкових повідомлень-рішень та податковий декларацій, становить 1071264,85 грн.
4.17. Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, а згідно пункту 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
4.18. Як встановлено судом (див. пункт 3.5. рішення) відповідачеві, відповідно до вимог ПК України надсилались податкові вимоги із рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення і які на день розгляду справи у суді не є відкликаними.
4.19. Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючий орган (в нашому разі позивач) має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
4.20. Пунктом 95.2 статті 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги, а відповідно до пункту 95.3 цієї ж статті ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
4.21. Враховуючи наявність у Підприємства податкового боргу, наявність у нього відкритих рахунків в банківських установах, те що позивачем дотримано процедуру звернення з цим позов до суду, суд вважає за необхідним стягнути з рахунків у банках, що належить відповідачу та за рахунок готівки заборгованість у сумі 1071264,85 грн.
V.ВИСНОВОК СУДУ
5.1. Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
5.2. Позивачем доведено суду правомірність заявлених вимог, на день розгляду справи заборгованість відповідачем не погашена, а тому зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, а також виходячи з конституційного принципу обов'язковості сплати податків і зборів, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо стягнення податкового боргу в сумі 1071264,85 грн - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
VІ. ЩОДО СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. Частиною 2 статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
У матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, відтак, суд не стягує їх з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
1. Позов Головного управління ДПС у Чернівецької області до Державного підприємства «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України №67» про стягнення податкового боргу, задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України №67» за рахунок готівки та з рахунків платника податків у банках податковий борг у сумі 1071264 (один мільйон сімдесят одна тисяча двісті шістдесят чотири) грн 85 коп.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013 код ЄДРПОУ 44057187)
Відповідач - Державне підприємство "Підприємство Державної кримінально - виконавчої служби України №67" (пров. Покровський, 8, м. Сокиряни, Чернівецька область, 60200 код ЄДРПОУ 08681139)
Суддя О.В. Анісімов