Справа № 766/25065/21
н/п 2-а/766/206/22
25 січня 2022 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Майдан С.І.,
за участю секретаря Романенко І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції України про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, свої вимоги обґрунтовує тим, що 29.11.2021 року інспектором 1 батальйону 4 роти УПП в Херсонській області, лейтенантом поліції Бондарем С.А. відносно позивача складено постанову серії ЕАО №5087680. Вказаною постановою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.121 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. Постанова мотивована тим, що ОСОБА_1 29.11.2021 року о 08-22 год., керуючи транспортним засобом ВАЗ 21154, д.н.з. НОМЕР_1 , рухаючись в м.Херсоні по вул.Б.Мозолевського, 3, керував т/з обладнаним засобом пасивної безпеки та був непристебнутий ременем безпеки, чим порушив п.2.3 в ПДР України - порушення правил користування ременями безпеки. Позивач вважає, що оскаржувана постанова є незаконною, винесена з грубим порушенням законодавства та є такою, що підлягає скасуванню, оскільки правопорушення він не вчиняв та був порушений порядок розгляду справи. У зв'язку з цим, позивач просить скасувати постанову серії ЕАО №5087680, винесену 29.11.2021 року інспектором 1 батальйону 4 роти УПП в Херсонській області, лейтенантом поліції Бондарем Сергієм Анатолійовичем, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.121 КУпАП - закрити.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 14.12.2021 року відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Вищевказана ухвала суду про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам, у якій відповідачу було надано 15-денний строк для подання відзиву на позов та роз'яснено наслідки його неподання без поважних причин.
Представником відповідача подано 13.01.2022 року відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Згідно з відзивом вважає, що вимоги позивача є безпідставними, а також такими, що не підлягають задоволенню. Зазначив, що 29.11.2021 року о 08 годині 22 хвилини по вул.Б. Мозолевського, 3 у м.Херсон під патрулювання відповідачем було виявлено автомобіль ВАЗ 21154, д.н.з НОМЕР_1 , водій якого не виконав вимогу знаку 3.1 (рух заборонено), та керував транспортним засобом з непристебнутий ременем безпеки, чим порушив п.2.3.в ПДР. Виявивши правопорушення, інспектори поліції зупини водія даного т/з, належним чином представились та допросили позивача пред'явити відповідні документи на т/з як того вимагає ст.16 Закону України «Про дорожній рух» та ст.32 ЗУ «Про Національну поліцію». Водієм даного автомобіля виявився позивач, за результатами розгляду адміністративної справи до позивача було застосовано адміністративне стягнення штраф у розмірі 510 грн., шляхом винесення постанови. На відео файлі 20211129155731001673 зафіксовано факт вчинення правопорушення, спілкування позивача з поліцейськими та розгляд справи.
21.01.2022 року позивач надав до суду відповідь на відзив, згідно якої просив скасувати оскаржувану постанову та закрити провадження у справі. Зазначив, що відповідачем не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення позивачем інкримінованого правопорушення, тобто покладений ч.2 ст.77 КАС України обов'язок щодо доказування правомірності прийнятої 29.11.2021 року постанови серії ЕАО №5087680 суб'єктом владних повноважень не виконано, позивач вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі ст.262 КАС України, розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції. У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці «чинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.283 цього Кодексу.
Як передбачено ст.283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган посадова особа виносить постанову по справі.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що відповідно до постанови серії ЕАО №5087680 від 29.11.2021 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.5 ст.121 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 гривень. Відповідно до зазначеної постанови, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом ВАЗ 21154, д.н.з НОМЕР_1 , по вул.Б. Мозолевського, 3 у м.Херсон, обладнаним засобом пасивної безпеки, та був непристебнутий ременем безпеки, чим порушив п.2.3 в ПДР України, та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст.121 КУпАП.
Згідно ч.1 ст.8 Закону України «Про національну поліцію» поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно ч.ч.1,2 ст.62 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський під час виконання покладених на поліцію повноважень є представником держави. Законні вимоги поліцейського є обов'язковими для виконання всіма фізичними та юридичними особами.
Відповідно п.п.8, 11 частині 1 статті 23 Закону України «Про національну поліцію», що набув чинності 07.11.2015 року, поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до ч.5 ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п.2.3 «в» Правил дорожнього руху України для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний, зокрема, на автомобілях, обладнаних засобами пасивної безпеки (підголовники, ремені безпеки), користуватися ними і не перевозити пасажирів, не пристебнутих ременями безпеки. Дозволяється не пристібатися особі, яка навчає водінню, якщо за кермом учень, а в населених пунктах, крім того, водіям-інвалідам, водіям і пасажирам оперативних та спеціальних транспортних засобів і таксі.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Згідно із ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Представником відповідача надано суду диск із відеозаписом, зробленим нагрудною відеокамерою інспектора патрульної поліції, з якого не встановлено, що позивач порушив ПДР України, а саме: п.2.3 в ПДР України.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що відсутні належні докази щодо вчинення позивачем адміністративного правопорушення за ч.5 ст.121 КУпАП, суд вважає, що вина позивача не доведена, отже постанову у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 необхідно скасувати.
Відповідно до ч.3 п.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності суд має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення за ч.5 ст.121 КУпАП відносно позивача підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.19, 20, 72, 77, 242, 243, 244, 246, 250, 255, 262, 286, 295 КАС України, ст.ст.33, 222, 245, 251, 254, 256, 258, 268, 276, 278, 279, 283, 287-288 КУпАП, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції України про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕАО №5087680, винесену 29.11.2021 року інспектором 1 батальйону 4 роти УПП в Херсонській області, лейтенантом поліції Бондарем Сергієм Анатолійовичем, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.121 КУпАП - закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя С.І.Майдан