ПОСТАНОВА Справа № 2а-963/1220/2010 р.
16 червня 2010 р. Первомайський міський суд Луганської області
в складі судді Мазки Н.Б.
при секретарі Бондар К.В.,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Первомайську адміністративну справу за позовом
прокурора м. Первомайська ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання відмови в підвищенні пенсії незаконною та зобов'язання провести підвищення до пенсії, як дитині війни, суд
Прокурор м. Первомайська звернувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_2, посилаючись на те, що позивач належить до соціальної групи діти війни, оскільки народився ІНФОРМАЦІЯ_1. Належність до цієї соціальної групи підтверджується довідкою № 416 від 13 липня 2005 р.
У січні 2010 р. звернувся з письмовою заявою до відповідача про підвищення пенсії, як дитині війни у відповідності з ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, однак у своєму листі № 29\П-11 від 26 січня 2010 р. останній відмовив у виплаті цієї доплати.
Позивач вважає рішення відповідача неправомірним, просить визнати відмову відповідача в проведенні щомісячного підвищення пенсії, як дитині війни у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» незаконною, зобов'язати відповідача встановити щомісячне підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 01 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р.
Позивач підтримав позовні вимоги, просить їх задовольнити.
Прокурор м. Первомайська ОСОБА_1 позовні вимоги ОСОБА_2 підтримала, просить їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала, просить відмовити в задоволенні позову, розглянути справу у її відсутність, а в письмових запереченнях послалась на те, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога виплачується замість пенсії, підвищуються ї на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Визначення мінімального розміру пенсії за віком надано лише ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Так, частиною 1 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому ч.3 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим законом.
Згідно ч.2 ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно цим Законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком , а ч.1 цієї статті передбачено, що дія інших нормативно - правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках передбачених цим законом, або в частині , що не суперечить цьому закону.
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно Законом України "Про державний бюджет України" визначається будь - які видатки Держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Закону України "Про соціальний захист дітей війни" здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 7 цього Закону).
Враховуючи, що згідно ст.7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує КМУ, то дії УПФУ в м. Первомайську не можуть бути визнані такими, що не відповідають діючому законодавству, оскільки відповідали вимогам вищезазначених правових актів, тому і не було підстав для обов'язку щомісячно виплачувати доплату до пенсії.
Згідно зі ст. 41 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107 від 28 грудні 2007 р. дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановлених для учасників війни - 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. у справі № 10 - рп2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України, положенням п.41 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Згідно ст. 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України. А це означає, що право приймати закони, вносити зміни у разі, коли воно не здійснюється безпосередньо народом належить виключно Верховній раді України і не може передаватися іншим органам чи посадовим особам, у тому числі Конституційному Суду України. З наведеного випливає, що Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не іншим чином.
Приймаючи рішення Конституційний Суд України не має компетенції відловлювати дію положень, що діяли раніше. Ухвалою Конституційного суду України від 19 травня 2009 р. № 27-у/2009 було встановлено, що непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абзаці першому частини першої ст. 28 Закону № 1058-ІV, на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалину законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбаченої у ст.. 6 Закону № 2195-ІV. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30% якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися законодавцем, а тому вирішення цього питання не належить до повноважень Конституційного суду України.
Рішення про відновлення дії вищезазначеного законодавчого акту України у редакції, чинній до внесення змін до нього, Верховною Радою України не приймалося. Внаслідок цього, порядок обчислення підвищення до пенсії залишився неврегульованим. Тому, відповідно до п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28травня 2008 р. № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня 2008 р. - 48грн. 10 коп., з 01липня 2008 р. - 48грн. 20 коп.; з 01 жовтня 2008 р. - 49 грн. 80 коп.
По цим підставам позивачу з 01.01.2009 р. сплачується підвищення до пенсії, як дитині війни, в сумі 49,80 грн. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши обставини справи, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних обставин.
В судовому засіданні встановлено, що позивач має правовий статус дитини війни, що підтверджується довідкою № 416 від 13 липня 2005 року. (а.с. 5).
Стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 1 січня 2009 року по дійсний час діє в наступній редакції: «дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком».
Відповідачем здійснюється виплата підвищення до пенсії в розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом , здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Частиною 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 грн., з 01 липня - 48,2 грн. та з 01жовтня - 49,8 грн.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 р. встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідним бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини щодо нарахування та виплати дітям війни підвищення до пенсії, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Підлягають застосуванню вимоги статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно яких суми пенсії, не отримані своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження.
Законом України «Про соціальний захист дітей війни» визначено основи соціального захисту дітей війни та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Таким чином, суд вважає за необхідно зобов'язати відповідача здійснити нарахування підвищення до пенсії позивача відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р. з урахуванням фактично здійснених виплат.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, а вимоги такими, що підлягають задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що дії відповідача щодо відмови в нарахуванні і виплати підвищення до пенсії позивачеві як дитині війни є неправомірними.
Керуючись вимогами Конституції України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст.8, 9, 159-163 КАС України, суд
Позов прокурора м. Первомайська ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області з відмови в нарахуванні і виплати підвищення до пенсії, як дитині війни ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області перерахувати і виплати підвищення до пенсії, як дитині війни ОСОБА_2 за період з 01 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р. з урахуванням раніше виплаченої доплати.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання заяви на апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня складання в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в адміністративному суді Донецької області через Первомайський міський суд.
Суддя /підпис/
З оригіналом згідно
Постанова не набрала законної чинності
Суддя