Україна
Справа №2-850/2010р.
01 червня 2010 року Первомайський міський суд Луганської області
в складі: головуючого судді Русанової Т.Т.
при секретарі Шалімовій Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську справу за позовом позивача ОСОБА_1 до відповідача Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Первомайську про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у виплаті підвищення до пенсії як дитині війни, стягнення недовиплаченої суми щомісячної державної соціальної допомоги та зобов'язання відповідача виплачувати пенсію у збільшеному розмірі та у подальшому виплачувати це підвищення, -
Позивач звернувся до суду з даним позовом посилаючись на те, що він народився 1937 р. належить до соціальної групи громадян України, які мають статус «Діти війни», що підтверджується довідкою № 1771. Гарантії допомоги йому як особі із зазначеним статусом встановлені ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».
Ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що особам, що відносяться до даної
категорії, пенсія або щомісячне довічне утримання, або державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % від мінімальної пенсії за віком.
Він звертався до відповідача з проханням виплатити йому вказану заборгованість, але відповідач відмовив йому, порушивши тим самим ст. 46 Конституції України.
Згідно п. 1 Розділу IV «Прикінцеві положення» ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» цей закон набуває чинності з 01.01.2006 р.
На 2006 та 2007 рік дія ст. 6 вищезазначеного закону була призупинена відповідно статтями 110 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2006 рік» та п. 12 ст. 71 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Конституційний Суд України своїм рішенням № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р., керуючись ст. ст. 147, 150, 152 Конституції України та ст.ст. 45, 51, 61, 63, 65 ЗУ «Про Конституційний Суд України», вирішив визнати такими, що не відповідають Конституції України та є неконституційними, положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині, що обмежує права, передбачені ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» . Також вказаним рішенням було встановлено, що обмеження прав громадян, а також дітям війни, шляхом ухвалення Державного бюджету суперечить Конституції України.
Не дивлячись на рішення Конституційного Суду, бюджет України на 2008 рік був прийнятий у гірших традиціях попередніх років. Знову були внесені зміни до ст. 6 Закону та пільги дітям війни зазначили обмеження.
Рішення Конституційного Суду країни від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 були визнані неконституційними положеннями ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік», якими обмежувалися права, передбачені для дітей війни ст. ст. 5, 6 «Про соціальний захист дітей війни» .
На підставі ч. 1 ст. 62 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» недоплата з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. склала 713,95 грн.
На підставі ст. 58 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 недоплата з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. склала 716,20 грн.
На підставі ст. 54 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009» недоплата з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. склала 1339,80 грн.
Виходячи з вищезазначеного йому було недоплачено як дитині війни з 09.07.2007 р. по 31.12.2009 р. в сумі 2769,95 грн.
Згідно ст. 55 Конституції України права та свободи людини й громадянина захищаються судом, том він звертається до суду як до законного гаранта захисту своїх прав та інтересів.
Пунктом 2 Ухвали Пленуму Верховного Суду України (далі ВСУ) від 01.01.1996 р. № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», свідчить:
«Оскільки Конституція України, як казано в її ст. 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ повинні оцінювати зміст будь - якого закону або іншого нормативно - правового акту з погляду на його відповідність Конституції та усіх необхідних випадках застосувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення повинні ґрунтуватися на Конституції, а також на діючому законодавстві, яке не суперечить їй.
Суд безпосередньо застосовує Конституцію у випадку: коли закон, який діяв до введення в дію Конституції або прийнятий після цього, суперечить їй;..»
КСУ своїми рішеннями неодноразово визнавав неконституційними норми Законів про Державний бюджет України, якими припинялися або обмежувалися розміри виплат та інших соціальних пільг різним категоріям населення, встановлених спеціальними законами.
Пункт 1 «Положення про Пенсійний Фонд країни» передбачає, що Пенсійний Фонд України є центральним органом виконавчої влади. Таким чином, діями (бездіяльністю) суб'єкта владних повноважень - відповідача порушуються його конституційні права, тим самим позбавляючи його законного права на одержання підвищення пенсії як особи, що має статс «Діти війни».
Просить визнати протиправною бездіяльність Управлiння Пенсiйного Фонду України в м. Первомайську Луганської щодо відмови у виплаті йому підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, стягнути з відповідача на його користь недоплачені йому суми щомісячної державної соціальної допомоги за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р., та з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. в сумі 2769,95 грн., судові витрати покласти на відповідача, зобов'язати відповідача виплачувати йому з 01.01.2010 р. та у подальшому доплату до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з подальшим перерахунком.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, в позовній заяві просить розглянути справу у її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відповідач надав письмові заперечення проти позову. Позов не визнає, посилаючись на те, що в УПФУ м. Первомайська знаходиться на обліку ОСОБА_1, 1937 року народження. ОСОБА_1 із заявою звернулася у березні 2010 р. до УПФУ в м. Первомайську про підвищення їй пенсії, згідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». УПФУ в м. Первомайську заявниці було дано роз'яснення з цього питання.
Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 - ІУ від 18.11.2004 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Визначення мінімального розміру пенсії за віком надано лише ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, частиною 1 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому ч.3 цієї ст. встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим законом.
Згідно ч.2 ст. 5 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно цим Законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком , а ч.1 цієї ст. передбачено, що дія інших нормативно - правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках передбачених цим законом, або в частині , що не суперечить цьому закону.
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно Законом України «Про державний бюджет України» визначається будь-які видатки Держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 7 цього Закону).
Враховуючи, що згідно ст. 7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує КМУ, то дії УПФУ в м. Первомайську не можуть бути визнані такими, що не відповідають діючому законодавству, оскільки відповідали вимогам вищезазначених правових актів, тому і не було підстав для обов'язку щомісячно виплачувати доплату до пенсії.
Ст. 111 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» №489 - У від 19.12.2006 року встановлено, що в 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 З № 2195- ІУ, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на кого поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. З 01 січня 2007 року зазначена норма реалізована в автоматизованому режимі за матеріалами пенсійних справ. Розмір надбавки інвалідам дітям війни з 01.01.2007р. складав 19 грн., з 01.04.2007р. - 20,30 грн., з 01.10.2007р. - 20,55 грн.
По тим підставам, що позивач не являється інвалідом, то в 2007 році він не одержував зазначену надбавку до пенсії на підставі Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Згідно зі ст. 41 ЗУ«Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107 від 28.12.2007 року дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановлених для учасників війни - 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Тому, згідно діючого законодавства з 01.01.2008 року позивач отримував підвищення до пенсії у розмірі 47 грн. з 01.01.2008 р.; з 01.04.2008 року - 48,10 грн., з 01.07.2008 року - 48,20 грн.; з 01.10.2008 року - 49,80 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 10 - рп2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України, положенням п.41 розділу ІІ ЗУ «Про Державний бюджет України 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Разом з тим, рішення про відновлення дії вищезазначеного законодавчого акту України у редакції, чинній до внесення змін до нього, Верховною Радою України не приймалося. Внаслідок цього, порядок обчислення підвищення до пенсії залишився неврегульованим. Тому, відповідно до п.8 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22.05.2008 року - 48,10 грн., з 01.07.2008 року - 48,20 грн.; з 01.10.2008 року - 49,80 грн; з 01.01.2009 р. - 49,80 грн.
Згідно ст. 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України. А це означає, що право приймати закони, вносити зміни у разі, коли воно не здійснюється безпосередньо народом належить виключно Верховній раді України і не може передаватися іншим органам чи посадовим особам, у тому числі Конституційному Суду України. З наведеного випливає, що Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не іншим чином.
Приймаючи рішення Конституційний Суд України не має компетенції відловлювати дію положень, що діяли раніше. Ухвалою Конституційного суду України від 19.05.2009 року № 27-у/2009 було встановлено, що непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абзаці першому частини першої ст. 28 Закону № 1058-ІV, на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалин у законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбаченої у ст. 6 Закону № 2195-ІV. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30% якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися законодавцем, а тому вирішення цього питання не належить до повноважень Конституційного суду України.
У зв'язку з тим, що Верховною Радою України не приймалося рішення стосовно поновлення дії норм закону України «Про соціальний захист дітей війни», що діяли до внесення змін Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до законодавчих актів України», застосувати положення ст. 6 у редакції Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що діяв до 01.01.2008 року правових підстав немає.
На підставі ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої положення у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством…
Крім того, згідно ст. 261 ЦПК України перебіг позовної давності починається з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Тому, вважає, що початок позовної давності починається з дня отримання відповіді УПФУ в м. Первомайську, а саме з 15.03.2010 р.
До того ж, позивач вимагає відшкодування послуг юриста та судові витрати. Але такі видатки бюджетом Пенсійного фонду не передбачено.
Відповідно до ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (№ 1058-IV від 09.03.2003 р.) кошти Пенсійного фонду використовуються на:
1. виплати пенсій, передбачених цих Законом;
2. надання соціальних послуг, передбачених цим Законом;
3. фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду;
4. оплату послуг з виплати та доставки пенсій;
5. формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Пунктом 2 ст. 73 Закону передбачено, що забороняється використання коштів Пенсійного фонду для оплати договорів страхування довічних пенсій і одноразових виплат та на цілі, не передбачені цим Законом.
До того ж, відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито» ( від 21.01.1993 № 7 - 93) Пенсійний фонд України, його підприємства, установи й організації від сплати державного мита звільняються.
Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі та розглянути справу буз участі представника УПФУ в м. Первомайську.
Дослідивши надані докази, письмові заперечення, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
В суді встановлено:
ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Лисичанську Луганської області, є пенсіонеркою, пенсію отримує в Первомайському Управлінні Пенсійного фонду України.
Позивач надав довідку № 7571 від 10.10.2005 р. видану Управлінні праці та соціального захисту населення м. Первомайська, яка підтверджує наявність у нього статусу «діти війни».
Цей статус позивача відповідачем не заперечувався.
Ст. 6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» №2195\1У від 18.11.2004 року передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» призупинена дія ст. 6 зазначеного Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007» та абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у 2007 році діяли наступні розміри мінімальної пенсії за віком: з 1 квітня - 410.06 грн., з 1 жовтня - 415,11 грн.
Тобто, за період з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року позивач має право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 710,91 грн. (410,06 грн. х 30% : 31 х23 дні + 410,06 грн. х 2 х 30% +415,11 грн. х 3 х 30 %).
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін деяких законодавчій актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Таким чином, задоволенню підлягають позовні вимоги в частині проведення перерахунку підвищення до пенсії з 22.05.2008 р., з дня набрання чинності зазначеним рішенням Конституційного Суду України.
Відповідно до ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Вказана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідними критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно, її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із законом «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм закону «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, вимоги позивача щодо зобов'язання Управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську здійснити перерахунок підвищення пенсії «дитині війни» за 2009 рік підлягають задоволенню.
Ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» від 27.04.2010 р. передбачено, що розміри державних соціальних гарантій на 2010 р., що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними Законами України, цим законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрі України.
Таким чином в 2010 р. діє ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», яка передбачає, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком, та Постанова КМУ від 28.05.2008 р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка передбачає, зокрема, виплату дітям війни підвищення до пенсії у таких розмірах: з 22.05.2008 року - 48,10 грн., з 01.07.2008 року - 48,20 грн.; з 01.10.2008 року - 49,80 грн; з 01.01.2009 р. - 49,80 грн. Виходячи з загального правила про пріоритет Законів над підзаконними нормативними актами суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за період з 01.01.2010 р.
Оскільки позивач свої позовні вимоги не обмежив кінцевим терміном, суд вважає за можливе покласти на відповідача обов'язок після 01.01.2010 року виплачувати ОСОБА_1 до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни на період дій ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 - ІУ від 18.11.2004 року у редакції, яка передбачає, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Позивачу, починаючи з 01.01.2008 року, сплачувалось підвищення до пенсії у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тому зазначене підвищення до пенсії за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. повинно бути йому нараховано, а за період з 22.05.2008 року відповідач повинен донарахувати позивачу підвищення до пенсії виходячи з 30% мінімальної пенсії за віком.
Оскільки позивач, як дитина війни, з 01.01.2008 р. отримує від відповідача регулярно щомісячно зазначену соціальну виплату, і спір стосується тільки її розміру, суд вважає за можливе прийняти рішення про розрахунковий розмір такої виплати, конкретні розрахунки підвищення повинен визначити відповідач відповідно до своїх функцій та компетенції. В рамках заявлених позовних вимог суд вважає за можливе прийняти рішення про покладення на відповідача обов'язку здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 ., 22 травня 2008 р по 31 грудня 2008 р., з 01 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р., з 01.01.2010 р. без обмеження кінцевого терміну з урахуванням раніше здійснених виплат без присудження до стягнення конкретної суми, оскільки наданий позивачем розрахунок містить помилки, а відповідач у своїх запереченнях з приводу суми позову не навів жодних міркувань.
.
Передбачений ст. 257 ЦК України загальний строк позовної давності тривалістю у 3-и роки позивачем не пропущений.
Оскільки, на підставі ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 р. Пенсійний Фонд України його підприємства, установи та організації звільнені від сплати державного мита, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 212-215 ЦПК України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати відмову у виплаті підвищення до пенсії як дитині війни ОСОБА_1 протиправною за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008.
Зобов'язати Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області здійснити перерахунок та виплатити підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 р. по 31 грудня 2008 р., з 01 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р. та з 01 січня 2010 року з урахуванням раніше здійснених виплат та в подальшому на період дій ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 - ІУ від 18.11.2004 року у редакції, яка передбачає, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Первомайський міський суд Луганської обл. протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя / підпис/ Русанова Т.Т.
З оригіналом згідно
Рішення не набрало законної сили
Суддя Первомайського міського суду Русанова Т.Т.