65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"27" січня 2022 р. м. Одеса Справа № 916/2619/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,
секретар судового засідання Мисько І.С.,
за участю представників учасників справи:
від позивача: Райлян Н.Д.,
від відповідача-1: Нєдов О.С.,
від відповідача-2: не з'явився,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні справу за позовом Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області до Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області та Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними та скасування наказів, скасування державної реєстрації права власності та зобов'язання повторно розглянути питання передачі до комунальної власності земельних ділянок,
встановив:
Саф'янівська сільська рада Ізмаїльського району Одеської області звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області та Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 14.01.2021 р. № 22-ОТГ та від 22.01.2021 р. № 37-ОТГ ,,Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність”;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повторно розглянути питання передачі до комунальної власності територіальних громад земельних ділянок з кадастровими номерами: 5122084800:01:003:0222, 5122084800:01:003:0226, 5122084800:01:003:0224, 5122084800:01:003:0235, 5122084800:01:003:0236, 5122084800:01:003:0225, 5122084800:01:003:0240;
- скасувати державну реєстрацію права власності Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області на земельні ділянки з кадастровими номерами: 5122084800:01:003:0222, 5122084800:01:003:0226, 5122084800:01:003:0224, 5122084800:01:003:0235, 5122084800:01:003:0236, 5122084800:01:003:0225, 5122084800:01:003:0240 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
В обґрунтування позовних вимог Саф'янівська сільська рада Ізмаїльського району Одеської області посилається на протиправність дій Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо передачі Криничненській сільській раді Болградського району Одеської області земельних ділянок загальною площею 303,6367 га.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.10.2021 р. прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження у справі № 916/2619/21; призначено її розгляд в порядку загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 09.11.2021 р.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.11.2021 р., зокрема: прийнято відзив Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області до розгляду; оголошено перерву у підготовчому засіданні до 07.12.2021 р.
18.11.2021 р. від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву.
23.11.2021 р. від Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області надійшла уточнена позовна заява, в якій просить:
1. Визнати протиправними та скасувати:
- наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ,,Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність” від 22.01.2021 р. № 37-ОТГ повністю;
- наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ,,Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність” від 14.01.2021 р. № 22-ОТГ в частині передачі Криничненській сільській раді Болградського району Одеської області земельних ділянок з кадастровими номерами: 5122084800:01:003:0222, 5122084800:01:003:0226, 5122084800:01:003:0224, 5122084800:01:003:0236, 5122084800:01:003:0225;
2. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повторно розглянути питання передачі до комунальної власності територіальних громад земельних ділянок з кадастровими номерами: 5122084800:01:003:0222, 5122084800:01:003:0226, 5122084800:01:003:0224, 5122084800:01:003:0236, 5122084800:01:003:0225, 5122084800:01:003:0240;
3. Скасувати державну реєстрацію права власності Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області на земельні ділянки з кадастровими номерами: 5122084800:01:003:0222, 5122084800:01:003:0226, 5122084800:01:003:0224, 5122084800:01:003:0236, 5122084800:01:003:0225, 5122084800:01:003:0240 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 07.12.2021р.: 1) на підставі ст.118 ГПК України залишено без розгляду відзив на позовну заяву Головного управління Держгеокадастру в Одеській області у зв'язку з пропуском встановленого судом строку на його подачу; 2) прийнято уточнену позовну заяву Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області до розгляду; 3) надано відповідачам строк для подання відзиву на уточнену позовну заяву до 22.12.2021 р.; 4) продовжено строк підготовчого провадження на 18 днів; 5) закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 28.12.2021р.
17.12.2021 р. від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 28.12.2021 р. прийнято відзив Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на позовну заяву та оголошено перерву у судовому засіданні до 18.01.2022 р.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.01.2022 р.: 1) оголошено перерву у судовому засіданні до 27.01.2022 р. для додаткового дослідження питання щодо юрисдикції справи; 2) запропоновано сторонам надати пояснення у цій частині до 26.01.2022 р.
25.01.2022 р. від Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області надійшло письмове клопотання про закриття провадження у справі в зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, а відноситься до юрисдикції адміністративного суду, який розглядає спори з приводу оскарження рішень суб'єкта владних повноважень, що виконує управлінські функції.
26.01.2022 р. Саф'янівською сільською радою Ізмаїльського району Одеської області подано пояснення, в яких письмово викладено позицію щодо розповсюдження юрисдикції господарського суду на розгляд даної справи з огляду на наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Однією з позовних вимог Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району є скасування державної реєстрації права власності Криничненської сільської ради Белградського району Одеської області на земельні ділянки з кадастровими номерами
в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Саф'янівською сільською радою додано до позовної заяви інформацію з Державного земельного кадастру, яка підтверджує реєстрацію права власності Криничненської сільської ради на спірні земельні ділянки.
Відповідно до правового висновку, викладеного в постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.04.2018 р. по справі № 539/1957/16-а, з моменту виникнення (реєстрації) права власності на земельні ділянки припиняються адміністративні відносини між цими суб'єктами та у подальшому виникають відносини, які характеризуються рівністю їх учасників.
Позивач вказує, що критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних правовідносин у їх сукупності. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово висловлювала правові позиції щодо правил віднесення спорів до адміністративної юрисдикції, які полягають у наступному: ,,... до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для класифікації спору, як публічно-правового. Однак, сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати такий спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Водночас, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, що спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язані з реалізацією особою майнових прав або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень суб'єкта владних повноважень є способом захисту цивільних прав цієї особи...”.
Враховуючи, що саме Велика Палата Верховного Суду є судом, уповноваженим вирішувати юрисдикційні спори, позивач вважає, що відсутні підстави не погодитися із запропонованим підходом.
Звертаючись до Господарського суду Одеської області з позовною заявою про скасування наказів Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про передачу земельних ділянок, скасування права власності Криничненської сільської ради на зазначені земельні ділянки, Саф'янівська сільська рада фактично намагається захистити майнові права та інтереси територіальної громади на ці земельні ділянки.
Статтею 4 ГПК України встановлено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.
Враховуючи вищевикладене, позивач вважає, що позовна заява Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області про визнання протиправними та скасування наказів, підлягає розгляду у порядку господарського судочинства, оскільки спір не належить до справ адміністративної юрисдикції.
До того ж, як зазначає Саф'янівська сільська рада Ізмаїльського району Одеської області, Криничненська сільська рада Болградського району Одеської області зверталась до Одеського окружного адміністративного суду з аналогічними позовними вимогами до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, третя особа по справі - Саф'янівська сільська рада Ізмаїльського району Одеської області. Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 р., залишеною без змін в апеляційній інстанції, закрито провадження по адміністративній справі № 420/8373/21 у зв'язку з тим, що даний спір належить розглядати за правилами господарського судочинства. Адміністративні суди керувалися правовими позиціями, викладеними у постанові Верховного Суду України від 13.01.2016 р. по справі № 808/4647/13-а, постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.04.2018 р. по справі № 539/1957/16-а та постанові Верховного Суду від 22.01.2019 р. по справі № 808/4684/13-а.
Головне управління Держгеокадастру в Одеській області свою позиції з приводу юрисдикції справи не повідомило.
Дослідивши доводи учасників справи, зміст процесуального законодавства, правові висновки Верховного Суду, господарський суд зазначає, що провадження у даній справі слід закрити, адже спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства з урахуванням такого.
Частиною 1 ст.18 Закону України ,,Про судоустрій і статус суддів” визначено, що суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства - цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до їх відання законодавчими актами, тобто діяти в межах встановленої компетенції.
У розумінні п.1 ч.1 ст.4 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
За правилами ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Визначальною ознакою справи, яка має розглядатись у порядку адміністративної юрисдикції, є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції і який виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
З аналізу наведених процесуальних норм убачається, що до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб'єкт владних повноважень здійснює владні управлінські функції, у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Натомість визначальні ознаки приватноправових відносин - це юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту у спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть у тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
Такий правовий висновок викладено, зокрема, в постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.03.2020 р. по справі № 296/3870/19.
Враховуючи на підставі ч.4 ст.236 ГПК України названий висновок, господарський суд зауважує, що для розмежування судової юрисдикції, тобто вірного визначення того чи іншого виду судочинства, за правилами якого має бути вирішений спір, потрібно дослідити у сукупності суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. При цьому у випадку, якщо за наслідками проведеного дослідження буде встановлено наявність публічно-правового спору, то останній має бути розглянуто саме адміністративним судом.
Обґрунтовуючи уточнений позов, Саф'янівська сільська рада Ізмаїльського району Одеської області посилається на наступне.
На виконання вимог Указу Президента України ,,Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин” від 15.10.2020 р. № 449/2020 та постанови Кабінету Міністрів України ,,Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин” від 16.11.2020 р. № 1113, Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області оформлено накази від 14.01.2021 р. № 22-ОТГ та від 22.01.2021 р. № 37-ОТГ, якими передано Криничненській сільській раді Болградського району Одеської області з державної власності у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення.
Позивач вважає, що зазначеними наказами порушено його законні права та інтереси, оскільки:
- в Україні з 2014 р. з прийняттям ,,Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні”, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 р. № 333-р, Законів України ,,Про співробітництво територіальних громад” від 17.06.2014 р. № 1508-VІІ, ,,Про добровільне об'єднання територіальних громад” від 05.02.2015 р. № 157-VIII, розпочато процес децентралізації;
- розпорядженням Кабінету Міністрів України ,,Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Одеської області” від 12.06.2020 р. № 720-р затверджено склад території Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області та Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області. До складу Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області увійшла, зокрема, Озерненська сільська рада (у складі с. Озерне), а до Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області - Озерненська сільська рада (у складі с. Новоозерне, Ізмаїльський район);
- ст.83 ЗК України встановлено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону. Територіальні громади можуть набувати землю у комунальну власність у разі передачі їм земель державної власності;
- відповідно до Указу Президента України ,,Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин” від 15.10.2020 р. № 449/2020 та постанови Кабінету Міністрів України ,,Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин” від 16.11.2020 р. № 1113 розпочато процес передачі земель сільськогосподарського призначення з державної власності у комунальну власність об'єднаним територіальним громадам;
- порядок передачі земель державної власності у комунальну власність визначено ст.117 ЗК України, відповідно до якої передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні. На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки;
- відповідно до ч.3 ст.8 Закону України ,,Про добровільне об'єднання територіальних громад” об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою;
- наказами від 09.12.2020 р. № 47-ОТГ та від 22.01.2021 р. № 69-ОТГ Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області передано Саф'янівській сільській раді Ізмаїльського району Одеської області у комунальну власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані на території колишньої Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області (за межами населених пунктів), земельні ділянки загальною площею 682,3925 га. Відповідно до рішення Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області від 09.12.2020 р. № 101-VІІІ вона є правонаступником активів та пасивів, всіх майнових прав та обов'язків Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області;
- на підставі оспорюваних наказів Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 14.01.2021 р. № 22-ОТГ та від 22.01.2021 р. № 37-ОТГ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані на території колишньої Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області (за межами населених пунктів), Криничненській сільській раді Болградського району Одеської області передано у комунальну власність земельні ділянки загальною площею 303,6367 га. Зазначені накази разом з актами приймання-передачі земельних ділянок стали підставою для державної реєстрації права власності Криничненської сільської ради Белградського району Одеської області на земельні ділянки;
- рішенням ,,Про приєднання до об'єднаної територіальної громади” від 19.06.2020 р. № 974/А-ІІ Криничненська сільська рада Болградського району Одеської області приєднала територіальну громаду села Новоозерне Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області до свого складу та визначила, що Криничненська сільська рада Болградського району Одеської області є правонаступником всього майна, прав та обов'язків села Новоозерне Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області. Своїм рішенням Криничненська сільська рада межею с. Новоозерне визначила обсяг прав та обов'язків, які переходять до неї від Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області;
- чинним законодавством не визначено чітких критеріїв, за якими повинен здійснюватися поділ земельних ділянок державної власності, розташованих на території реорганізованої ради, у випадках, якщо територія розформованої територіальної громади включена до територій кількох сформованих територіальних громад. Проте відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України державні органи, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України;
- відповідно до довідки Головного управління статистики в Одеській області від 15.07.2021 р. № 05.1-03/56-21 чисельність населення с. Озерне складає 4918 осіб. Чисельність с. Новоозерне - 172 особи, що дорівнює лише близько 3,5 % населення с. Озерне. Враховуючи, що чисельність населення с. Озерне значно перевищує чисельність населення с. Новоозерне, виникає питання, за яким принципом Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області здійснювався поділ та передача земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих на території Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області та у зв'язку з чим Криничненській сільській раді передано близько 30% зазначених земель;
- у зв'язку з тим, що чинне законодавство не містить чітких критеріїв поділу земель державної власності при їх передачі у комунальну власність територіальним громадам, позивач вважає, що Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, при видачі оскаржуваних наказів, мало керуватися загальними принципами права, зокрема принципом справедливості, та здійснити поділ земель між Криничненською сільською радою Болградського району Одеської області та Саф'янівською сільською радою Ізмаїльського району Одеської області, враховуючи чисельність їх населення, та з урахуванням того, що саме Саф'янівська сільська рада стала правонаступником Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області;
- дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області по передачі Криничненській сільській раді Болградського району Одеської області земельних ділянок є протиправними, а накази від 14.01.2021 р. № 22-ОТГ та від 22.01.2021 р. № 37-ОТГ підлягають частковому скасуванню.
Відповідачі у відзивах вказують, що Головне управління Держгеокадастру в Одеській області оформило накази, з яким позивач не погоджується, у відповідності до чинного законодавства, в т.ч. з дотриманням передбаченої в ст.4 Закону України ,,Про добровільне об'єднання територіальних громад” умови щодо нерозривності територій об'єднаної територіальної громади.
Господарський суд, дослідивши зміст позовних вимог та заперечень проти них, зазначає, що між органами місцевого самоврядування, які відносяться до різних районів Одеської області (Ізмаїльського та Болградського), виник спір відносно того, до якої адміністративно-територіальної одиниці (Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області або Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області) мають належати спірні земельні ділянки та, відповідно, до компетенції якого з названих представницьких органів об'єднаних територіальних громад буде віднесено в подальшому вирішення земельних питань.
Передані на вирішення суду правовідносини виникли внаслідок реалізації Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області своїх повноважень, передбачених ст.ст.5-1, 117, 122 ЗК України. Фактичною передумовою для оформлення наказів щодо передачі земель з державної у комунальну власність став процес децентралізації, який розпочато в Державі Україна в 2014 р. та активно продовжується, про що свідчать приписи Указу Президента України ,,Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин” від 15.10.2020 р. № 449/2020 та постанови Кабінету Міністрів України ,,Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин” від 16.11.2020 р. № 1113.
Відтак, в даному випадку подача позову зумовлена не необхідністю захисту цивільного права територіальної громади на землю, яке в установленому порядку не набуто, а потребою у забезпеченні земельних інтересів при формуванні території об'єднаної громади, в межах якої розповсюджуватиметься компетенція відповідної ради. Назване формування цілком залежить від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, тобто державного органу виконавчої гілки влади, який наділений повноваженнями на прийняття рішення про передачу земельної ділянки одній чи іншій громаді.
Якщо ці повноваження будуть використовуватись чи застосовуватись не на підставі вимог законодавства чи всупереч їм, то може виникнути спір, в основі якого перебуватиме ймовірне порушення, недотримання або в іншій формі невиконання вимог закону, які зачіпатимуть права чи інтереси особи. Такий спір буде прямо пов'язаний з органом держави або в особі органу місцевого самоврядування з владою (владною діяльністю). Спір, стороною в якому є орган державної влади чи місцевого самоврядування, суть якого полягатиме в основному в тому, що ці органи не діють у законодавчо визначеному порядку або діють поза межами повноважень чи з порушеннями, набуває ознак публічно-правового спору, оскільки юридичний характер державного розсуду в цих спірних правовідносинах надає діям і рішенням суб'єкта владних повноважень ознак публічності, які регулюються публічно-правовими нормами. У такому правовому відношенні суб'єкт владних повноважень не має можливості вирішувати спір, приміром подібний до того, що виник у цій справі, автономно, керуючись власною волею, вільно від законодавчих положень чи іншим способом, характерним для приватноправових відносин (аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.09.2020 р. по справі № 807/2306/16).
Таким чином, дослідивши у сукупності суб'єктний склад правовідносин (одним у учасників якого є суб'єкт владних повноважень), предмет спору (оскарження рішення Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та зобов'язання його повторно розглянути питання про передачу до комунальної власності територіальних громад земельних ділянок) та характер спірних матеріальних правовідносин (спір виник між створеними в результаті обєднання територіальними громадами з приводу того, до комунальної власності якої з них в процесі децентралізації мають увійти земельні ділянки державної форми власності), господарський суд доходить висновку про те, що між сторонами існує публічно-правовий спір, який за правилами ст.19 КАС України відноситься до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Згідно п.10 ч.1 ст.20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.
За таких обставин, провадження у справі слід закрити на підставі п.1 ч.1 ст.231 ГПК України, задовольнивши відповідне клопотання Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області.
Згідно ч.2 ст.231 ГПК України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої п.1 ч.1 цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Роз'ясняючи позивачу до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи, господарський суд зазначає, що спір має бути вирішений адміністративним судом.
Не приймаються до уваги доводи Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області, наведені в письмових поясненнях, які надійшли до суду 26.01.2022 р., адже в них містяться посилання на правові висновки Великої Палати Верховного Суду, зроблені у справах, де були інші суб'єктний склад сторін та сутність правовідносин між ними.
Господарський суд також зазначає, що заявлення однією з позовних вимог про скасування державної реєстрації права власності Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області на земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не свідчить про те, що спір в обов'язковому порядку має бути вирішено господарським судом, т.я. в п.13 ч.1 ст.20 ГПК України прямо закріплено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.
Окремо господарський суд вважає за потрібне констатувати, що значною мірою переконання Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області відносно юрисдикції спору між нею та Криничненською сільською радою Болградського району Одеської області сформовано Одеським окружним адміністративним судом, який ухвалою від 29.06.2021 р., залишеною без змін в апеляційній інстанції, закрив провадження по адміністративній справі № 420/8373/21.
Згідно чинного процесуального законодавства тлумачення його норм іншим судом (крім касаційної інстанції) не повинне обов'язково враховуватись при розгляді іншої справи за винятком випадків, коли висновок суду стосовно юрисдикції спору ставить під загрозу гарантоване Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод право позивача на доступ до суду та на ефективний засіб юридичного захисту.
Між тим, у адміністративній справі № 420/8373/21 судове провадження ініційовано Криничненською сільською радою Болградського району Одеської області, нею оскаржено інший наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, а, отже, закриття провадження у господарській справі № 916/2619/21 ніяк не перешкоджає Саф'янівській сільській раді Ізмаїльського району Одеської області звернутись до адміністративного суду з новим позовом.
Насамкінець слід вказати, що відповідно до ч.4 ст.231 ГПК України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Згідно п.5 ч.1 ст.7 Закону України ,,Про судовий збір” сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Питання щодо повернення з державного бюджету судового збору, сплаченого за подачу позову, буде вирішено господарським судом у випадку надходження відповідного клопотання позивача.
Керуючись ст.ст.231,233-235 ГПК України, постановив:
Клопотання Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області про закриття провадженні у справі задовольнити.
Провадження у справі № 916/2619/21 закрити.
Роз'яснити Саф'янівській сільській раді Ізмаїльського району Одеської області, що розгляд цієї справи відноситься до юрисдикції адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з дня її постановлення і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 31 січня 2022 р.
Суддя Л.В. Лічман