вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"24" січня 2022 р., м. Київ Справа № 911/745/21
Господарський суд Київської області у складі судді Черногуза А.Ф., у судовому засіданні з розгляду заяви стягувача від 18.10.2021 про зміну способу виконання рішення суду у справі № 911/745/21 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Обухівської міської ради Київської області (08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, буд. 10, код ЄДРПОУ 35161650)
за участю Української універсальної біржі (36039, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Шевченка, буд. 52, код ЄДПРПОУ 25158707)
та Державного підприємства "Прозорро.Продажі" (01601, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 22, код ЄДРПОУ 42068925) в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача
про визнання незаконною відмови у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону неправомірною та зобов'язання вчинити дії,
за участю представників:
позивача: не з'явились;
відповідача: не з'явились;
третіх осіб: не з'явились.
Господарським судом розглянуто позов ОСОБА_1 до Обухівської міської ради Київської області про визнання відмови у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону неправомірною та зобов'язання вчинити дії. Рішенням від 28.08.2021 позов задоволено частково.
Скасовано Рішення четвертої сесії восьмого скликання Обухівської міської ради Київської області від 28.01.2021 №114-4-VIII в частині відмови у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону №UA-PS-2020-11-20-000065-2, сформованого оператором електронного майданчика Українська універсальна біржа 09.12.2020 року о 15:23:04 щодо придбання майна з публічних торгів: громадського будинку з господарськими (допоміжними) будівлями загальною площею 805,3 м2 за ціною лоту 804 600,00 грн з ПДВ (вісімсот чотири тисячі шістсот гривень), визнанні переможцем ОСОБА_1 та укладанні договору купівлі-продажу, у зв'язку з порушенням законів при проведенні процедури приватизації. Зобов'язано Обухівську міську раду Київської області затвердити протокол про результати електронного аукціону № UA-PS-2020-11-20-000065-2, сформованого оператором електронного майданчика Українська універсальна біржа від 09.12.2020 року о 15:23:04 щодо придбання майна з публічних торгів: громадського будинку з господарськими (допоміжними) будівлями загальною площею 805,3 м2 за ціною лоту 804600,00 грн. з ПДВ (вісімсот чотири тисячі шістсот гривень). Стягнуто з Обухівської міської ради Київської області на користь ОСОБА_1 4540,00 грн витрат зі сплати судового збору та 27250,00 грн витрат на професійну правничу допомогу. На виконання рішення Господарського суду Київської області від 28.08.2021 у справі № 911/745/21 видано наказ від 30.09.2021.
20.10.2021 до Господарського суду Київської області звернувся позивач із заявою про зміну способу виконання рішення суду.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 25.10.2021 суд призначив засідання з розгляду заяви стягувача від 18.10.2021 про зміну способу виконання рішення суду у справі № 911/745/21 на 02.11.2021 о 15:00.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 02.11.2022 суд зупинив провадження з розгляду заяви стягувача від 18.10.2021 про зміну способу виконання рішення суду у справі № 911/745/21 до розгляду Північним апеляційним господарським судом апеляційної скарги Обухівської міської ради Київської області на рішення Господарського суду Київської області від 28.08.2021 справі №911/745/21 та повернення матеріалів справи до Господарського суду Київської області.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 13.01.2022 суд поновив провадження у справі № 911/745/21 з розгляду заяви стягувача від 18.10.2021 про зміну способу виконання рішення суду, призначив проведення судового засідання на 24.01.2022 на 16:00.
У судове засідання 28.01.2022 учасники справи не з'явилися. Суд вважає за можливе розглянути заяву за наявними у справі матеріалами, з огляду на неявку учасників справи.
Стягувач заявляє, що з метою виконання судового рішення (наказу) він звернувся до Управління державної казначейської служби України в Обухівському районі Київської області. 05.10.2021 отримав відповідь від Управління державної казначейської служби України в Обухівському районі Київської області № 03-43-10/539 від 05.10.2021, що казначейське обслуговування Обухівської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 35161650) не здійснюється. В Управлінні зареєстрований та знаходиться на обслуговувані Виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 04362680), тому виконавчий документ (наказ) повертається стягувачеві без виконання.
Також, про повернення виконавчого документа (наказу від 30.09.2021 року) свідчить відмітка Управління державної казначейської служби України в Обухівському районі Київської на звороті наказу.
Враховуючи відсутність у Обухівської міської ради Київської області статусу розпорядника бюджетними коштами, та, як наслідок, відсутність розрахункового рахунку в Управлінні державної казначейської служби України в Обухівському районі Київської області, унеможливлює виконання рішення Господарського суду Київської області у справі, з метою отримання реальної можливості виконання рішення суду стягувач просить змінити спосіб виконання рішення суду, в частині стягнення з Обухівської міської ради Київської області на користь ОСОБА_1 4540,00 грн витрат зі сплати судового збору та 27250,00 грн витрат на професійну правничу допомогу шляхом стягнення з рахунків Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області, що знаходяться на обслуговувані в Управлінні державної казначейської служби України в Обухівському районі Київської області, на користь ОСОБА_1 4540,00 грн витрат зі сплати судового збору та 27250,00 грн витрат на професійна правничу допомогу.
Згідно ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом (ст. 326 ГПК України).
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2012 року N 18-рп/2012).
Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2012 року N 11-рп/2012).
Відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини право на суд, захищене ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (рішення у справі «Горнсбі проти Греції» (Hornsby v. Greece), від 19 березня 1997 року, п. 40, Reports of Judgments and Decisions 1997-II).
Держава зобов'язана організувати систему виконання судових рішень, яка буде ефективною як за законодавством, так і на практиці (рішення від 7 червня 2005 року у справі «Фуклев проти України», заява N 71186/01, п. 84).
Саме на державу покладається обов'язок вжиття у межах її компетенції усіх необхідних кроків для того, щоб виконати остаточне рішення суду та, діючи таким чином, забезпечити ефективне залучення усього її апарату. Не зробивши цього, вона не виконає вимоги, що містяться у пункті 1 статті 6 Конвенції.
Статтею 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» визначено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» у разі якщо центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом трьох місяців не перерахував кошти за рішенням суду про стягнення коштів, крім випадку, зазначеного в частині четвертій статті 4 цього Закону, стягувачу виплачується компенсація в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно Бюджетного Кодексу в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України і управління наявними коштами Державного бюджету України. Зокрема, безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду входить до компетенції Державного казначейства України.
Пунктом 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного Кодексу України передбачено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання.
Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення врегульовано Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011.
Згідно з п. 2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Пунктом 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до п.6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Згідно з п.9 Порядку Орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли, зокрема, боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
За змістом ст.ст. 1, 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Рада є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів, і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Виконавчі органи створюються радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 16 вказаного Закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, доходи місцевих бюджетів та інші кошти, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.
Місцевий бюджет - це нормативно-правовий акт відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду(ст. 1 Бюджетного кодексу України).
Водночас, ст.22 цього Кодексу до головних розпорядників бюджетних коштів віднесено виключно виконавчі органи та апарати місцевих рад, виконавчі органи місцевих рад в особі їх керівників. Також визначено, що у разі коли згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Фінансові ресурси закріплено за виконавчими органами Обухівської міської ради, які і є розпорядниками коштів бюджету міської ради, та саме до їх повноважень віднесено виконання місцевого бюджету.
Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях(ч.3 ст.12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
За змістом ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено повноваження сільського, селищного, міського голови. Зокрема, сільський, селищний, міський голова: 1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; 2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; 3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету; 7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; 13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою; 14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; 19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; 20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Здійснюючи контроль за виконанням судового рішення суд зазначає, що як вбачається з досліджених судом обставин та законодавства, голова міської ради, який є керівником виконавчого органу ради, має усі повноваження та зобов'язаний виконати судове рішення про стягнення з Обухівської міської ради, як боржника, грошових коштів за наказом, що виданий стягувачу у цій справі, але доказів виконання такого обов'язку суду не надано.
Враховуючи, що фінансові ресурси, власником яких виступає боржник Обухівська міська рада, закріплено за виконавчими органами Обухівської міської ради, які і є розпорядниками коштів бюджету міської ради, заявником обрано правильний та ефективний спосіб для захисту права стягувача на відшкодування витрат зі сплати судового збору з боржника шляхом безспірного списання коштів з рахунків виконавчого органу ради.
Відповідно до ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 331 ГПК, ця стаття не вимагає. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Таким чином, суд констатує, що відсутність рахунків у відповідача унеможливлює виконання судового рішення в частині стягнення з відповідача 4540,00 грн витрат зі сплати судового збору та 27250,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Виконавчий комітет Обухівської міської ради, який відповідно до Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 № 280/97-ВР є органом, створеним міською радою для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами, має відкриті рахунки в органі Казначейства. Відтак, для забезпечення належного виконання рішення, слід змінити спосіб виконання судового рішення у справі № 911/745/21 щодо стягнення 4540,00 грн витрат зі сплати судового збору та 27250,00 грн витрат на професійну правничу допомогу шляхом стягнення з рахунків Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області, що знаходяться на обслуговувані в Управлінні державної казначейської служби України в Обухівському районі Київської області, на користь ОСОБА_1 4540,00 грн витрат зі сплати судового збору та 27250,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст. 234, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву стягувача від 18.10.2021 про зміну способу виконання рішення суду у справі № 911/745/21 - задовольнити.
2. Змінити спосіб виконання рішення Господарського суду Київської області від 28.08.2021 року у справі № 911/745/21 в частині стягнення з Обухівської міської ради Київської області (08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, буд. 10, код ЄДРПОУ 35161650) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 4540,00 грн витрат зі сплати судового збору та 27250,00 грн витрат на професійну правничу допомогу шляхом стягнення з рахунків Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, буд. 10, код ЄДРПОУ 04362680), що знаходяться на обслуговувані в Управлінні державної казначейської служби України в Обухівському районі Київської області, на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 4540,00 грн витрат зі сплати судового збору та 27250,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
3. Дана ухвала визнається судом такою, що може бути пред'явлена до виконання разом з наказом Господарського суду Київської області від 30.09.2021 у справі № 911/745/21, оскільки доповнює зміст останнього в частині обрання способу виконання рішення суду.
Ухвала господарського суду набирає законної сили в порядку статті 235 ГПК України.
Ухвала суду підлягає оскарженню в порядку та строки, визначені ст. ст. 254-256 ГПК України.
Ухвалу підписано 31.01.2022.
Суддя А.Ф. Черногуз