вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"28" січня 2022 р. Справа № 911/3441/21
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., розглянув матеріали справи
за позовом Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль»
до Державного підприємства «Український авіаційний метеорологічний центр»
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях
про стягнення 175417,05 грн
без виклику учасників справи.
До Господарського суду Київської області звернулось Державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» (далі - позивач, ДП МА «Бориспіль») з позовною заявою від 10.11.2021 № 35-28/7-130 до Державного підприємства «Український авіаційний метеорологічний центр» (далі - відповідач, ДП «УАМЦ») про стягнення 175417,05 грн, з яких: 167282,09 грн основного боргу, 5950,38 грн пені, 1084,10 грн 3% річних та 1100,48 грн інфляційних втрат.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань в частині повної та своєчасної оплати за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності (балансоутримувачем якого є ДП «МА «Бориспіль») № 02.1.2-14/24-20 (1052) від 01.07.2010, укладеного між ДП «УАМЦ» та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській області, правонаступником якого є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 29.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; залучено до участі у справі Регіональне відділення фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях (далі - третя особа) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача; учасникам справи встановлено строки для вчинення процесуальних дій у справі.
Через канцелярію Господарського суду Київської області 06.12.2021 (вх. номер 28057/21) від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях надійшли письмові пояснення на позовну заяву, в яких третя особа зазначає, що відповідно до прийнятого наказу від 26.10.2020 № 674 «Щодо нарахування орендної плати на період дії карантину», встановлено, що нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, здійснюється в розмірі 50% суми нарахованої орендної плати з дати встановлення карантину. Також, згідно з поясненнями третьої особи, станом на 06.12.2021 заборгованість з орендної плати орендаря відсутня.
Через канцелярію суду 16.12.2021 ДП «УАМЦ» подало відзив від 13.12.2021 № 06/813 на позовну заяву, у якому відповідач, заперечуючи проти позову, зазначив про наявність підстав для коригування рахунків на оплату орендної плати за договором № 02.1.2-14/24-20 (1052) від 01.07.2010 за спірний період з травня 2021 року по вересень 2021 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 611 від 15.07.2020 «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину» (далі - постанова КМУ № 611). Зокрема, як зауважує відповідач, ДП «УАМЦ» входить до переліку орендарів, для яких нарахування орендної плати здійснюється у розмірі 50 відсотків. Відповідач вважає, що у спірний період з травня по вересень 2021року підлягала до сплати орендна плата в розмірі 50% від суми нарахованої плати відповідно до постанови КМУ № 611.
За твердженнями відповідача, у ДП «УАМЦ» відсутня заборгованість перед ДП «МА «Бориспіль» за спірний період, що, на думку відповідача, підтверджується долученими до відзиву платіжними дорученнями. Таким чином, на думку відповідача, нарахування 3% річних, інфляційних втрат і пені суперечить законодавству та є безпідставним, оскільки орендні платежі були здійснені своєчасно та в розмірі, який відповідає чинному законодавству з урахуванням постанови КМУ № 611.
Через канцелярію Господарського суду Київської області 23.12.2021 від ДП «МА «Бориспіль» надійшла відповідь від 21.12.2021 № 35-22/1-648 на відзив, у якій позивач підтримує позовні вимоги та вказує, що постанова КМУ № 611 не може бути застосована до умов договору, оскільки Додатком № 2 до постанови КМУ № 611 встановлено надання знижки орендарям, які використовують нерухоме державне майно для розміщення офісних приміщень. Позивач зауважує, що за умовами укладеного договору, передане в оренду відповідачеві майно використовується не лише для розміщення офісів, а тому рішення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях суперечить вимогам законодавства.
Крім того, як зазначає позивач, ні Законом України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-IX від 03.10.2019, ні порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оренди державного та комунального майна» № 483 від 03.06.2020 не передбачено можливості застосування знижок або звільнення від орендної плати без внесення змін до договору оренди.
На думку позивача, оскільки між ДП «УАМЦ» та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях додаткових угод до договору оренди нерухомого майна № 1052 від 01.07.2010 в частині зменшення розміру орендної плати, про застосування знижки на період карантину не було укладено, вимога позивача сплатити виставлені рахунки-фактури у повному обсязі в розмірі, зазначеному ДП «МА «Бориспіль», є обґрунтованою. У зв'язку з цим позивач також вважає обґрунтованими нараховані та заявлені до стягнення з відповідача інфляційні втрати, 3% річних та пеня.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській області (орендодавець), правонаступником якого є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях відповідно до наказу Фонду державного майна України від 05.08.2019 № 786 «Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України», Державним підприємством «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» (балансоутримувач) та Державним підприємством «Український авіаційний метеорологічний центр» (орендар) 01.07.2010 укладено договір оренди № 02.1.2-14/24-20 (1052) нерухомого майна, що належить до державної власності (далі - договір № 1052), відповідно до п. 1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування: приміщення № 13-20, 23-28 на другому поверсі терміналу «В» (службові приміщення в КПД), загальною площею 247,45 кв. м (інв. № 17033); приміщення № 7-12 на першому, другому та третьому поверсі будівлі метеорологічного радіолокатора, загальною площею 143,3 кв. м (інв. № 4209), (далі - майно).
Згідно з п. 14.1 договору № 1052 останній укладено строком на два роки одинадцять місяців, що діє з 01.07.2010 по 31.05.2013 включно.
На підставі акта № 1 передачі-приймання орендованого майна 01.07.2010 балансоутримувач передав, а орендар прийняв у користування наступне нерухоме майно: приміщення № 13-20, 23-28 на другому поверсі терміналу «В» (службові приміщення в будівлі КПД), загальною площею 247,45 кв. м (інв. № 17033) для здійснення орендарем адміністративно-виробничої діяльності щодо забезпечення авіаперевізників метеоінформацією.
На підставі акта № 2 передачі-приймання орендованого майна 01.07.2010 балансоутримувач передав, а орендар прийняв у користування наступне нерухоме майно: приміщення № 7-12 на першому, другому та третьому поверсі будівлі метеорологічного радіолокатора, загальною площею 143,3 кв. м (інв. № 4209) для здійснення орендарем адміністративно-виробничої діяльності щодо забезпечення авіаперевізників метеоінформацією.
Між сторонами 02.08.2013 укладено додаткову угоду № 1 до договору № 1052, на виконання умов якої ДП «МА «Бориспіль» та ДП «УАМЦ» склали акт передачі-приймання орендованого майна від 05.08.2013, згідно з яким балансоутримувач передав, а орендар прийняв у користування наступне нерухоме майно: частина приміщень № 13, 14, 15, 19, 23, 24 на 2-му поверсі терміналу «В» (згідно з технічним паспортом будівлі аеровокзалу терміналу «В» змінено: інвентарний номер № 6909 приміщення № 10, 11, 25, 26, 27, 32) загальною площею 1,20 кв. м.
Між орендодавцем, балансоутримувачем та орендарем 29.08.2019 укладено додатковий договір № 2 про внесення змін до договору № 1052, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Швецем Р.О. та зареєстрований в реєстрі за № 4484 (далі - додатковий договір № 2), відповідно до п. 1 якого сторони домовились викласти договір оренди № 1052 в новій редакції.
Відповідно до п. 1.1 договору № 1052 (тут і далі - у редакції додаткового договору № 2) орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - приміщення №№ 6, 7, 8, 9, 10, 11, 25, 26, 27, 28, 29, 31, 32, 33 та частина приміщення № 30 на 2-му поверсі будівлі аеровокзалу «Б» (інв. № 6909) загальною площею 246,25 кв. м, приміщення №№ 7-12 на першому, другому та третьому поверхах будівлі метеолокатора (інв. № 4209) загальною площею 143,3 кв. м, (надалі - майно), які знаходяться за адресою: 08307, Київська область, м. Бориспіль, аеропорт та перебувають на балансі ДП «МА «Бориспіль» (далі - балансоутримувач), вартість якого визначена згідно з висновком про вартість станом на 28.02.2019 і становить за незалежною оцінкою 8664666,00 грн без врахування ПДВ.
Згідно з пунктом 1.2 договору № 1052 майно передається в оренду з метою:
- приміщення №№ 6, 8, 10, 25, 26, 29, 31 та частини приміщення № 30 на 2-му поверсі будівлі аеровокзалу «Б» - розміщення офісів, технологічних приміщень для здійснення орендарем адміністративно-виробничої діяльності щодо забезпечення авіаперевізників метеоінформацією;
- приміщення №№ 7, 9, 11, 27, 28, 32, 33 та частина приміщення № 30 на 2-му поверсі будівлі аеровокзалу «Б» - для здійснення діяльності по обслуговуванню польотів повітряних суден цивільної авіації;
- приміщення №№ 7-12 на першому, другому та третьому поверхах будівлі метеолокатора - для здійснення діяльності по обслуговуванню польотів повітряних суден цивільної авіації.
Пунктом 2.1 договору № 1052 обумовлено, що орендар вступає в строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору (у разі оренди нерухомого майна на строк не менше ніж на три роки - не раніше дати нотаріального посвідчення цього договору) та акта приймання-передавання майна.
Відповідно до п. 3.1 договору № 1052 орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку лютий 2019 року - 16700,56 грн (додаток № 1 до договору).
Згідно з п. 3.2 договору № 1052 нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
За умовами п. 3.3 договору № 1052, орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
Пунктом 3.5 договору № 1052 визначено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку, зміни орендної ставки, істотної зміни стану об'єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до п. 3.6 договору № 1052 орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Методикою розрахунку і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Згідно з п. 5.3 договору № 1052 орендар зобов'язується своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу (у платіжних дорученнях, які оформлює орендар, вказується «Призначення платежу» за зразком, наведеним у цьому договорі).
Відповідно до п. 10.1 договору № 1052 останній укладено строком на 5 років, що діє з 01.04.2019 до 31.03.2024 включно.
В рамках договору № 1052 у період з травня по вересень 2021 року балансоутримувач виставив орендарю рахунки-фактури для сплати орендної плати на загальну суму в розмірі 802953,41 грн, а саме: № 904/150 від 31.05.2021 за травень 2021 року на суму 159982,55 грн, з яких до сплати балансоутримувачу - 66659,40 грн; № 904/175 від 30.06.2021 за червень 2021 року на суму 160302,53 грн, з яких до сплати балансоутримувачу - 66792,72 грн; № 904/204 від 31.07.2021 за липень 2021 року на суму 160462,82 грн, з яких до сплати балансоутримувачу - 66859,50 грн; № 904/227 від 31.08.2021 за серпень 2021 року на суму 160141,91 грн, з яких до сплати балансоутримувачу - 66725,80 грн; № 904/268 від 30.09.2021 за вересень 2021 року на суму 162063,60 грн, з яких до сплати балансоутримувачу - 67526,50 грн.
До матеріалів справи долучено акти приймання-здачі виконаних послуг згідно договору № 02.1.2-14/24-20 від 01.07.2010, а саме: від 31.05.2021 на суму 159982,55 грн; від 30.06.2021 на суму 160302,53 грн; від 31.07.2021 на суму 160462,82 грн; від 31.08.2021 на суму 160141,91 грн; від 30.09.2021 на суму 162063,60 грн. Загальна сума орендної плати згідно з указаними актами становить 802953,41 грн, з яких балансоутримувачу підлягають оплаті - 334563,92 грн. Акти підписані з боку балансоутримувача та скріплені його печаткою, з боку орендаря акти не підписані.
Судом враховано, що учасниками справи не висловлювались заперечення щодо розміру (сум) відсоткового розподілу між орендодавцем та балансоутримувачем орендної плати.
Згідно з наявними у матеріалах справи копіями реєстрів виданих/отриманих оригіналів документів, зазначені рахунки-фактури та акти приймання-здачі виконаних послуг за період з травня по вересень 2021 року були отримані представником ДП «УАМЦ».
У період з 14.06.2021 по 11.10.2021 орендар перерахував на користь балансоутримувача 167281,83 грн орендної плати, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями: № 2947 від 14.06.2021 на суму 33329,70 грн (призначення платежу: оплата за оренду приміщення за травень 2021 року згідно з рахунком № 904/150 від 31.05.2021); № 3037 від 13.07.2021 на суму 33396,36 грн (призначення платежу: оплата за оренду приміщення за червень 2021 року згідно з рахунком № 904/175 від 30.06.2021); № 3119 від 13.08.2021 на суму 33429,62 грн (призначення платежу: оплата за оренду приміщення за липень 2021 року згідно з рахунком № 904/204 від 31.07.2021); № 3202 від 14.09.2021 на суму 33362,90 грн (призначення платежу: оплата за оренду приміщення за серпень 2021 року згідно з рахунком № 904/227 від 31.08.2021); № 3299 від 11.10.2021 на суму 33763,25 грн (призначення платежу: оплата за оренду приміщення за вересень 2021 року згідно з рахунком № 904/268 від 30.09.2021).
Як зазначає позивач, у порушення взятих на себе на умовах пунктів 3.6, 5.3 договору № 1052 зобов'язань, відповідач не сплатив на користь позивача в повному обсязі оренду плату за період з травня по вересень 2021 року, що призвело до виникнення заборгованості в сумі 167282,09 грн.
Відповідач позов не визнає з тих підстав, що він є добросовісним платником орендної плати по договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 01.07.2010 № 1052 та всі оплати проводить вчасно, заборгованість з орендної плати відсутня. При цьому відповідач зауважив, що постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину» від 15.07.2020 № 611 визначено перелік орендарів, які зазначені в додатку № 2 до постанови, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 50%.
Суд установив, що на виконання вказаної постанови Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях 26.10.2020 видало наказ № 674 «Щодо нарахування орендної плати на період карантину», відповідно до п. 1 якого установило, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, здійснюється у розмірі 50% суми нарахованої орендної плати, у тому числі ДП «УАМЦ». Також п. 2 зазначеного наказу Регіональне відділення встановило, що нарахування орендної плати відповідачу починається з дати встановлення карантину.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях у поясненнях щодо позову зазначило про відсутність заборгованості з орендної плати орендаря, посилаючись на постанову КМУ № 611 та наказ від 26.10.2020 № 674 «Щодо нарахування орендної плати на період дії карантину».
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 6 ст. 283 Господарського кодексу України передбачено, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно із ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України, яка кореспондується із ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України).
Постановою Кабінетів Міністрів України «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину» від 15.07.2020 № 611 врегульовані деякі питання щодо звільнення орендарів від орендної плати, а також щодо нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном.
Відповідно до п. 1 постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 визначено, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2: 1) звільняються від орендної плати орендарі за переліком згідно з додатком 1; 2) нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 57; Офіційний вісник України, 2011 р., № 71, ст. 2677), здійснюється у розмірі: 50 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 2; 25 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 3.
Згідно із п. 2 постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 орендодавцям державного майна постановлено забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови, починаючи з дати встановлення карантину (карантин на усій території України згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11.03.2020 № 211 установлено з 12.03.2020).
У додатку 2 до постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 наведено перелік орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 50 відсотків, зокрема, орендарі, які використовують нерухоме державне майно для розміщення: транспортних підприємств з перевезення пасажирів; офісних приміщень (зокрема в аеропортах).
Відповідно до положень договору відповідач орендує приміщення №№ 6, 8, 10, 25, 26, 29, 31 та частини приміщення № 30 на 2-му поверсі будівлі аеровокзалу «Б» з метою розміщення офісів, технологічних приміщень для здійснення орендарем адміністративно-виробничої діяльності щодо забезпечення авіаперевізників метеоінформацією; приміщення №№ 7, 9, 11, 27, 28, 32, 33 та частина приміщення № 30 на 2-му поверсі будівлі аеровокзалу «Б» - для здійснення діяльності по обслуговуванню польотів повітряних суден цивільної авіації; приміщення №№ 7-12 на першому, другому та третьому поверхах будівлі метеолокатора - для здійснення діяльності по обслуговуванню польотів повітряних суден цивільної авіації.
У пункті 3.5 договору № 1052 визначено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку, зміни орендної ставки, істотної зміни стану об'єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 26.10.2020 № 674 визначено, що на період дії карантину нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 50 відсотків суми нарахованої орендної плати, у тому числі ДП «Український авіаційний метеорологічний центр» (договори від 01.07.2010 № 1052, від 01.12.2009 № 943, від 01.02.2016 № 1766). Відповідно до пункту 2 цього наказу № 674 визначено управлінню орендних відносин забезпечити нарахування орендної плати орендарям за договорами оренди починаючи з дати встановлення карантину.
Отже, враховуючи встановлені судом обставини, беручи до уваги положення постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 та наявність письмового погодження орендодавця на відповідне зменшення орендної плати за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 01.07.2010 № 1052 на 50%, суд дійшов висновку, що належною до нарахування орендарю на користь балансоутримувача орендованого відповідачем майна, є орендна плата в розмірі 30%, розрахована відповідно до визначеної Методики, із зменшенням на 50% відповідно до положень п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час карантину» від 15.07.2020 № 611, додатку 2 до постанови, а також прийнятого на виконання вказаної постанови КМУ наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях «Щодо нарахування орендної плати на період дії карантину» від 26.10.2020 № 764, зокрема у спірному періоді.
Листом від 26.10.2020 № 19-22/1-431 балансоутримувач повідомив орендаря, що ним було направлено лист № 19-22/1Е-98 від 23.07.2020 до орендодавця з проханням роз'яснити порядок документального оформлення застосування знижки, а також про те, що відповіді на цей лист балансоутримувач не отримав. З цих підстав балансоутримувач відмовив у здійсненні перерахунку орендної плати, повідомивши орендаря про те, що ДП «МА «Бориспіль» звернулось до орендодавця з листом № 19-22/1Е-195 від 14.10.2020 з проханням укласти відповідні додаткові договори про зміну розрахунку орендної плати.
Орендар направив лист від 13.11.2020 № 01/805 орендодавцю та балансоутримувачу і повідомив про те, що між орендодавцем та орендарем відбувся обмін листуванням та було досягнуто згоди щодо нарахування орендної плати за договором № 1052 на період дії карантину у розмірі 50 відсотків нарахованої орендної плати. Орендар також повідомив сторони про факт наявності надміру сплачених платежів за договором відповідно до даних бухгалтерського обліку орендаря, починаючи з дати встановлення карантину. Відтак в орендаря виникло право на перерахунок орендної плати за договором. Таким чином орендар звернувся до балансоутримувача з проханням здійснити залік переплаченої суми в рахунок майбутніх платежів та надіслати на адресу орендаря відповідні бухгалтерські документи.
У подальшому, з метою вирішення спірної ситуації, орендар направив орендодавцю лист від 18.01.2021 № 02/58 з проханням укласти додаткову угоду до договору № 1052 та направив проект додаткової угоди у 3-х примірниках.
Орендодавець листом від 03.03.2021 № 50-02.02.-1040 «Щодо укладання додаткових договорів» надав орендарю роз'яснення Фонду державного майна України від 13.08.2020 № 10-16-16181, відповідно до якого визначено, що рішення про застосування передбачених постановою КМУ № 611 звільнень і знижок рекомендується приймати шляхом видання керівником регіонального відділення наказу або розпорядження. Разом з тим внесення зміни до договору оренди постановою не вимагається.
Зважаючи на викладене, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в сукупності, суд установив, що позивач безпідставно виставляв відповідачу рахунки-фактури без урахування положень постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 та наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 26.10.2020 № 674, відповідно до яких відповідач має право під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на зменшення орендної плати на 50 відсотків.
Позивач під час розгляду справи посилався на відсутність правових підстав для застосування положень постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час карантину» від 15.07.2020 № 611 та додатку 2 до постанови, з підстав відсутності внесення змін до договору в частині зміни його істотної умови - розміру орендної плати.
Однак суд відхиляє ці аргументи позивача та зазначає, що оскільки постанова КМУ № 611 не встановлює будь-якої процедури надання передбачених нею звільнень і знижок, у тому числі не передбачає необхідності отримання погоджень або укладення додаткових угод, господарський суд дійшов висновку, що нарахування орендної плати орендарям у розмірах, передбачених пунктом 1 цієї постанови, є державним регулюванням такої плати, а тому отримання погодження щодо звільнення або знижки орендної плати, так само як і внесення змін до договору оренди цією постановою не вимагається.
Відповідні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 26.08.2021 у справі № 910/13397/20, правовідносини у якій є подібними цій справі.
Крім того суд звертає увагу на те, що позивач не є стороною укладеного між відповідачем та третьою особою договору № 1052, а тому позивач повинен керуватися вимогами постанови КМУ від 15.07.2020 № 611. Орендодавець за договором на виконання постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 своїм наказом від 26.10.2020 № 674 установив, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється орендарю ДП «УАМЦ» (договір від 01.07.2010 № 1052) у розмірі 50 відсотків суми нарахованої орендної плати.
Суд установив, що відповідач, згідно з наявними у матеріалах справи платіжними дорученнями: № 2947 від 14.06.2021 на суму 33329,70 грн, № 3037 від 13.07.2021 на суму 33396,36 грн, № 3119 від 13.08.2021 на суму 33429,62 грн, № 3202 від 14.09.2021 на суму 33362,90 грн, № 3299 від 11.10.2021 на суму 33763,25 грн - у повному обсязі перерахував на користь позивача орендну плату за період користування майном, зокрема, у спірному періоді, з урахуванням вимог постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 та наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 26.10.2020 № 674, відповідно до яких відповідач має право під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на зменшення орендної плати на 50 відсотків.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що у відповідача відсутня заборгованість за договором № 1052 від 01.07.2010 зі сплати належної позивачу орендної плати за користування майном у спірному періоді - з травня по вересень 2021 року.
До того ж оплати за користування майном у спірному періоді (з травня по вересень 2021 року) здійснені відповідачем до звернення позивачем до суду з цим позовом.
Отже позивач безпідставно заявив до стягнення суму боргу по орендній платі в розмірі 167282,09 грн, у зв'язку з чим вказані вимоги в цій частині є необгрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача 5950,38 грн пені, 1084,10 грн 3% річних та 1100,48 грн інфляційних втрат, нарахованих позивачем на заявлену до стягнення суму боргу за допущене, на його думку, прострочення виконання відповідачем зобов'язання зі сплати орендних платежів, суд зазначає таке.
Матеріалами справи та наявними у ній доказами підтверджується, що відповідачем не допущено прострочення виконання грошового зобов'язання щодо здійснення розрахунку за орендоване державне майно у строк визначений договором. Доказів протилежного позивачем суду не надано, а відтак відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог в частині заявлених до стягненням сум пені, 3% річних та інфляційних втрат.
Враховуючи викладене в сукупності, позовні вимоги ДП «МА «Бориспіль» до ДП «УАМЦ» про стягнення 167282,09 грн основного боргу, 5950,38 грн пені, 1084,10 грн 3% річних, 1100,48 грн інфляційних втрат - є безпідставними та недоведеними, тому у їх задоволенні слід відмовити.
Судові витрати, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, відповідно до приписів ст. 129 ГПК України, покладаються на позивача.
Керуючись ст. 73, 74, 76-80, 129, 237, 238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
Відмовити у задоволенні позову повністю.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.В. Щоткін