іменем України
12.01.2022 Справа № 905/2167/21
Суддя - Говорун О.В.
Секретар судового засідання - Циктич А.Р.
Позивач - Керівник Покровської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті, в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Відповідач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 .
Про стягнення 34978,92 грн.
Представники учасників справи:
від прокурора - Горбач Н.О.;
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився.
Керівник Покровської окружної прокуратури (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті, в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - позивач) звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення 34978,92 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що відповідачем було здійснено перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень. Обов'язковим документом для здійснення такого перевезення є або дозвіл, або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. Вказаних документів відповідачем надано не було. Таким чином, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" №879 від 27.06.2007, була розрахована плата за проїзд великовагового транспортного засобу, розмір якої склав 34978,92 грн, з вимогою про стягнення якої прокурор і звернувся до суду.
29.11.2021 до суду електронною поштою поданий відзив на позов, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову.
В той же час, згідно з довідкою сформованою в програмі "Діловодство спеціалізованого суду", вказаний відзив кваліфікованим електронним підписом не скріплена.
Частиною 8 статті 42 ГПК України передбачено, що якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним підписом учасника справи (його представника).
За змістом ч.2 ст.170 ГПК України, письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником.
Відповідно до ч.4 ст.170 ГПК України, суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Отже, оскільки поданий відзив не скріплений електронним підписом, суд повертає його без розгляду.
В судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.
На підставі направлення на рейдову перевірку №011765, посадовими особами Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а саме транспортного засобу марки MAN TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причепом марки КЕМРF, модель SKM 34, реєстраційний номер НОМЕР_2 , власником якого є Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , на автодорозі Т0515 "Олександрівка-Покровськ-Костянтинівка" 93 км, за результатами якого складено акт перевірки №048797 від 10.03.2021 (а.с.13, 28).
У вказаному акті зазначено, що габаритно-ваговий контроль проводиться Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки, автомобіль - MAN TGA 18.430, реєстраційний номер - НОМЕР_1 , з напівпричепом марки KEMPF, модель - SKM 34, реєстраційний номер НОМЕР_3 ; суб'єкт, що перевіряється - ОСОБА_1 ; водій - ОСОБА_2 ; маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, кілометрів - м.Запоріжжя-м.Покровськ, 160 км., масса, тонн нормативно допустима - 40, фактична - 48,41; осьове навантаження, тонн нормативно допустимо - 11; 11: 22, фактичне - 6,45; 12,2; 29,76 (10,03+9,81+9,92).
Відповідно до товарно-транспортної накладної №177 від 10.03.2021, автомобіль MAN, модель TGA18.430, реєстраційний номер НОМЕР_1 , перевізник ФОП ОСОБА_1 , водій ОСОБА_3 , пункт навантаження - м.Запоріжжя, пункт розвантаження - м.Покроськ (а.с.24).
10.03.2021 складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю. Найменування, місце розташування пункту габаритно-вагового контролю - а/д Т0515 "Олександрівка-Покровськ-Костянтинівка" км 93; водій транспортного засобу - ОСОБА_2 , автомобіль - MAN TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом марки KEMPF, модель SKM 34, реєстраційний номер НОМЕР_4 . Результати вагового контролю, навантаження на осі, тонн 1) 6,45; 2) 12,2; 3) 10,03; 4) 9,81, 5) 9,92, повна маса транспортного засобу 48,41 тонн (а.с. 14).
Позивачем, на підставі постанови КМУ від 27.06.2007 № 879, здійснений розрахунок плати за проїзд великовагового транспортного засобу в розмірі 1060,8 євро (а.с.15), що згідно з офіційним курсом НБУ, станом на 10.03.2021, становить 34978,92 грн.
Листом від 15.04.2021 №2752/27.2/24-1 позивач повідомив відповідача про нарахування плати за проїзд дорогами загального користування великовагового великогабаритного транспортного засобу у розмірі 1060,80 Євро, що за курсом НБУ складає 34978,92 грн, яку необхідно сплатити протягом 30 календарних днів з моменту її визначення та повідомити відповідний орган про її оплату (а.с.12).
13.04.2021 позивачем прийнято постанову №177854 про застосування відносно відповідача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34000 грн.
Зазначена постанова була оскаржена відповідачем до Донецького окружного адміністративного суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.09.2021, справа №200/5408/21, в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю (а.с.16-20).
Відповідно до ч.1,4 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 ст.29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок №879), пунктом 3 якого встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 10.10.2001 № 1306 (далі - Правила №1306). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 %.
Пунктом 22.5 Правил № 1306 передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Згідно з пунктом 21 Порядку № 879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 % подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Також, пунктами 26, 27 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку № 879, відповідно до якого плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км проїзду; В - відстань перевезення, км. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 м.
Відповідно до пункту 31-1 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 % - у подвійному розмірі; на 10 - 40 % - у потрійному розмірі; більше як на 40 % - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник.
У розділі 1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, (затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 за № 128/2568) зазначено, що перевізником є фізична або юридична особа - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.
Виходячи з відомостей, які містяться в товарно-транспортній накладній №177 від 10.03.2021, автомобільний перевізник - ФОП ОСОБА_1 , перевезення вантажу здійснювалось автомобілем марки MAN TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причепом марки - КЕМРF, модель - SKM 34, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Розмір плати за проїзд визначено у відповідності до вимог зазначених вище норм Порядку №879 та відповідно до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879).
Пунктом 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Оскільки відповідачем не здійснено оплату нарахованої суми за проїзд, позивачем здійснено її розрахунок в гривнях, за офіційним курсом гривні до євро станом на момент вчинення правопорушення складає 34978,92 грн.
Відповідно до п. 37, п. 41 Порядку №879 учасники відносин у сфері габаритно-вагового контролю несуть відповідальність згідно із законодавством; дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.
Відповідно до ст.224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Згідно ст.225 Господарського кодексу України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
За своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а є сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. При цьому, справи вказаної категорії підлягають розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.06.2018 у справі № 820/1203/17.
На час прийняття рішення, доказів оплати відповідачем 34978 грн до суду не надано, а отже вимога прокурора про стягнення з відповідача вказаної суми як плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом підлягає задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.74 ГПК, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Судові витрати, за приписами статті 129 ГПК України, покладаються відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-238 ГПК України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 ) до Державного бюджету України (стягувач - Державна служба України з безпеки на транспорті (03135, м.Київ, просп.Перемоги, 14, ідентифікаційний код юридичної особи - 39816845) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 34978 (тридцять чотири тисячі дев'ятсот сімдесят вісім) грн 92 коп.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 ) на користь Донецької обласної прокуратури (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Університетська, 6, ідентифікаційний код юридичної особи - 25707002) витрати з оплати судового збору у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 24.01.2022.
Суддя О.В. Говорун