3/130/20/2022
130/3179/21
21.01.2022 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Порощук П.П., розглянувши матеріали, що надійшли з Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого в АДРЕСА_1 , непрацюючого, за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
До суду надішли адміністративні матеріали, відповідно до протоколу серії ДПР18 № 099491, яким водій ОСОБА_1 притягується до відповідальності за те, що 07.11.2021 року о 15 годині 00 хвилин в с.Токарівка по вул..Центральна, Жмеринського району, Вінницької області керував транспортним засобом автомобілем марки «ВАЗ 2104» державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів). Від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці за допомогою алкотестера «Драгер» та проведення такого огляду в медичному закладі в присутності двох свідків відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 правил дорожнього руху, та його дії кваліфіковано за ч.1 ст. 130 КУпАП.
По даному факту інспектором СРПП Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області капітаном поліції Брацлавським Б.В. був складений вказаний протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому адміністративному правопорушенні не визнав, повідомив що їхав із с.Щученці Жмеринського району Вінницької області на автомобілі ВАЗ 2104 державний номерний знак НОМЕР_1 . В с.Тарасів Жмеринського району, автомобіль зламався і він зупинився на проїжджій частині, після чого зателефонував до брата та повідомив про поломку і просив брата та приїхати забрати автомобіль. Розуміючи, що брата доведеться довго чекати пішов до куми додому, яка проживає в с.Тарасівка, де допоміг порізати дрова після чого вживав спиртне. Повертаючись до автомобіля зустрів знайомого та запропонував останнього підвезти додому. Прийшовши до автомобіля спробував його завезти, однак нічого не вийшло і в цей час під'їхали працівники поліції, останні повідомили що надійшло повідомлення по лінії 102 про те, що невідомий на автомобілі порушує правила зупинки, тому як зупинився на проїжджій частині та створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху. Далі працівники поліції почали пропонувати пройти медичний огляд на предмет вживання алкогольних напоїв, на що ОСОБА_1 відмовився, аргументуючи свою відмову тим, що він не керував автомобілем в стані алкогольного сп'яніння, і даний факт на місці працівники поліції ніяким чином на його вимогу не підтвердили, та в подальшому склали протокол за ч.1 ст.130 КУпАП. Просив суд справу закрити.
Представник ОСОБА_1 адвокат Полігас В.М. в судовому засіданні, підтримав позицію ОСОБА_1 та просив закрити справу за наступних підстав. Так на його думку працівниками поліції не зафіксовано самого факту керування транспортним засобом його підзахисним, котрі б давали підстави для складання адміністративного протоколу за ч.1 ст.130 КУпАП. Крім того відсутні підтверджуючі докази у матеріалах справи про надходження до Жмеринського РВП ГУНП повідомлення по лінії 102, з приводу вчинення невідомої особою адміністративного правопорушення в с.Тарасівка Жмеринського району, щодо порушення правил зупинки, а саме створення аварійної ситуації на дорозі.
Також зазначив, що відповідно до відеодоказів наданих працівниками поліції суду, зафіксовано сам приїзд працівників поліції на місце виявлення адміністративного правопорушення об 11 годині 52 хвилини, а у адміністративному проколі вказано факти вчинення правопорушення о 15:00 годині, що фактично перечить послідовності вчинення, виявлення адміністративного правопорушення та подальшого складання адміністративних матеріалів.
Крім того навіть після складання адміністративного протоколу, працівники поліції не вжили заходів та не надали підтверджуючі документи про відсторонення ОСОБА_1 від подальшого керування транспортним засобом.
Відповідно до пункту 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. За відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
В ст. 277 КУпАП встановлено, що справа про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП, розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
В ст. 38 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, його захисника, вивчивши матеріали справи, суддя доходить наступних висновків.
Забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Конвенція 1950 року), а також практики Європейського суду з прав людини, які відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" застосовуються судами при розгляді справ як джерело права, а Європейський суд з прав людини притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом" (рішення від 18.01.1978 року у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства", п.161).
Відповідно до положень ч.1,2 ст.6 Конвенції 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення; кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Наведене кореспондується із правилами ст.7 КУпАП, в силу якої ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 №23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї грунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні, в тому числі і закріпленій в ст.62 Конституції України презумпції невинуватості.
Згідно ч.5 ст.266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до п.6 розділу І вказаної Інструкції передбачено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення від 07.11.2021 року серії ДПР18 №099491 (а.с.1) за викладення суті адміністративного правопорушення та опису встановлених обставин кваліфікуючою ознакою даного адміністративного правопорушення вказано керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння. Тобто, одним з основних елементів складу даного адміністративного правопорушення є керування особою транспортним засобом.
Як було встановлено під час судового розгляду з пояснень особи правопорушника ОСОБА_1 та дослідженого відеодоказу, останній не був зупинений працівниками поліції в момент керування ним транспортним засобом. Працівники поліції підійшли до нього в той час, коли нерухомий транспортний засіб розташовувався на проїжджій частині дороги, та запропонували останньому пройти огляд на стан сп'яніння.
Згідно п.п.1 п.2 п.5 розділу І Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом МВС України від 18.12.2018 року №1026, з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення працівниками поліції здійснюється застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Відповідно до вимог п.2,5 розділу ІІ вказаної Інструкції портативний відеореєстратор та карта пам'яті обліковуються з наданням відповідного інвентарного та номенклатурного номерів.
Включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Долучений до матеріалів відеозапис можливо з нагрудного відеореєстратора поліцейського не містить відомостей щодо зупинки поліцейськими ОСОБА_1 під час керування ним транспортним засобом, стосовно роз'яснення поліцейським прав, передбачених ст.63 Конатитуції України та ст.268 КУпАП, особі, яка притягується до адміністративнох відповідальності.
З наведених підстав даний відеозапис та решту представлених в справі письмових документів суд визнає недопустимими доказами, оскільки вони здобуті не у відповідності до порядку, що передбачено вказаною інструкцією.
Оцінивши зазначені докази, суд приходить до висновку, що працівниками поліції при проведенні огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 не дотримано у повній мірі порядок проведення такого огляду, про що свідчить відсутність при матеріалах адміністративної справи, акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи, що огляд водія ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, здійснений з порушенням проведення його порядку, а тому в силу ч. 5 ст. 266 КУпАП, вважається недійсним, в зв'язку з чим справа підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 33, 124, 130, 221, 252, 266, 276, 280, 283, 284 КУпАП, суд,
Закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 130 КУпАП на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом 3-х місяців з моменту набрання нею законної сили.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності до апеляційного суду Вінницької області через Жмеринський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Порощук П.П.