ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" січня 2022 р. справа № 300/8063/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 в справі №300/3730/20, яке набрало законної сили 28.05.2021, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести її на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу". Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання судового рішення призначаючи пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" протиправно не застосувало довідки № 14-21/150 та №14-21/151 від 10.11.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Як наслідок, слід зобов'язати пенсійний орган поновити виплату пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу" з врахуванням довідок № 14-21/150 та №14-21/151 від 10.11.2020 відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 в справі №300/3730/20.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що судовим рішенням від 02.02.2021 в справі №300/3730/20 встановлено наявність в неї права на переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". Проте, пенсійним органом протиправно не застосувано довідки № 14-21/150 та №14-21/151 від 10.11.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, оскільки в цих документах зазначені складові заробітної плати особи місцевого самоврядування. Однак обчислення розміру пенсії здійснюється виходячи з розміру складових заробітку виключно тієї особи, яка звертається до органу пенсійного фонду для призначення чи перерахунку пенсії. Твердження відповідача про необхідність зазначення у таких довідках будь - яких інших складових, які не ґрунтуються на підставі її особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату є помилковими.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. При цьому зазначив, що рішенням суду від 02.02.2021 в справі №300/3730/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести позивача на пенсію державного службовця. При цьому, судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. У довідках № 14-21/150 та №14-21/151 від 10.11.2020, виданих виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, вказана заробітна плата особи місцевого самоврядування, тому вказані документи не можуть бути враховані при обчисленні пенсії державного службовця. При цьому, оскільки позивач на даний час працює на посаді начальника відділу кадрів виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради - роботі яка за рішенням суду зараховується до стажу державної служби, відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 виплату пенсії позивачу необхідно проводити у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а після її звільнення - в розмірі, передбаченому Законом України "Про державну службу".
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 в справі №300/3730/20, яке набрало законної сили 28.05.2021, визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з дня звернення з заявою (а.с. 25 - 28).
Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 18.06.2021 № 0900-0305/21616 довідки № 14-21/150 та №14-21/151 від 10.11.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця не можуть бути враховані для обчислення пенсії державного службовця, оскільки в них зазначені складові заробітної плати особи місцевого самоврядування. Як наслідок, позивачу запропоновано надати довідки про складові заробітної плати державного службовця відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України № 750 від 10.05.2017 для виконання рішення суду від 02.02.2021 (а.с. 23).
Про неможливість врахування для обчислення пенсії державного службовця довідок № 14-21/150 та №14-21/151 від 10.11.2020 зазначено в листі відповідача від 06.09.2021 № 0900-0305-8/31979 (а.с. 24).
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
За приписами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, передбачені розділом ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VІІІ.
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із пунктами 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно із частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, після 1 травня 2016 року (дати набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року) право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ зберігають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ.
Як встановлено в судовому рішенні від 02.02.2021 під час розгляду справи за №300/3730/20, стаж державної служби позивача загалом становить понад 20 років, у зв'язку з чим вона має право на переведення з пенсії по за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
В Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 4 Порядку).
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку).
Отже, при призначенні пенсії особі повинні враховуватися подана нею заява та додані до неї документи.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем разом з заявою про призначення (перерахунок) пенсії відповідачу надавалися довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на вересень 2020 року №14-21/150 від 10.11.2020, а також довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №14-21/151 від 10.11.2020 (а.с. 16 - 22).
Суд зазначає, що до виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 в справі №300/3730/20 позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розмір якої з надбавками з 25.09.2019 становив 6 609, 54 грн., а з 01.01.2022 - 7 091, 32 грн. (а.с. 58 - 60).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання рішення від 02.02.2021 в справі №300/3730/20 здійснило переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", однак без урахування заробітної плати, зазначеної в довідці станом на вересень 2020 року №14-21/150 від 10.11.2020, та в довідці №14-21/151 від 10.11.2020.
Зокрема, з рішення відповідача №091630003049 від 11.11.20 про перерахунок пенсії позивача випливає, що в розрахунок заробітної плати державного службовця внесено нулі, а розмір пенсії з 11.11.2020 по 30.11.2020 склав 1 712 грн., з 01.12.2020 по 30.06.2021 -1769 грн., з 01.07.2021 по 30.11.2021 - 1854 грн., з 01.12.2021 - 1934 грн. (а.с.59).
За таких обставин в суду наявні правові підстави для визнання протиправними дії відповідача щодо неврахування під час переведення на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" заробітної плати, зазначеної в довідці станом на вересень 2020 року №14-21/150 від 10.11.2020, та в довідці №14-21/151 від 10.11.2020.
З метою запобігання порушення права позивача на належну їй пенсію, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при обчисленні пенсії позивача за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 в справі №300/3730/21, врахувати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на вересень 2020 року №14-21/150 від 10.11.2020, а також довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №14-21/151 від 10.11.2020.
З поданих суду матеріалів пенсійної справи вбачається, що пенсія позивачу виплачується згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так як її розмір вищий за розмір пенсії після виконання судового рішення в справі № 300/3730/20.
Отже, в суду відсутні докази про припинення виплати позивачу пенсії.
Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії підлягає до часткового задоволення.
Враховуючи приписи ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 454 грн. сплачених судових витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неврахування під час переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" заробітної плати, зазначеної в довідці станом на вересень 2020 року №14-21/150 від 10.11.2020, та в довідці №14-21/151 від 10.11.2020.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) при обчисленні ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 по справі №300/3730/21, врахувати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на вересень 2020 року №14-21/150 від 10.11.2020, а також довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №14-21/151 від 10.11.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.Січових Стрільців,15, м.Івано-Франківськ) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.