ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" січня 2022 р. справа № 300/3107/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Альва-Ойл" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування наказів та податкових-повідомлень рішень, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Альва-Ойл" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування наказів від 14.04.2021 №658-п, №659-п та податкових-повідомлень рішень від 31.05.2021 №003319/0706, №003320/0706, №003326/0706.
Позовні вимоги мотивує тим, що відповідачем проведено фактичні перевірки позивача з порушенням вимог встановлених п.81.1 ст. 81 Податкового кодексу України та за відсутності законодавчо визначених підстав. Зазначає, що ТОВ «Альва-ойл» в межах господарської діяльності здійснює оптову торгівлю пальним на підставі відповідних ліцензії на право оптової торгівлі за відсутності місць оптової торгівлі, та двох ліцензій на право оптової торгівлі за наявності місць оптової торгівлі. Вказав про відсутність порушень зазначених у актах перевірки та відсутність документів, на підставі яких податковий орган дійшов до висновків про наявні порушення. Також посилається на те, що оскільки у оскаржуваних наказах про проведення перевірок відсутні посилання на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, крім посилання на норми що їх регулюють має місце неправомірне призначення відповідачем фактичних перевірок на підставі підпунктів 80.2.2, 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України. Просить визнати протиправними та скасувати накази від 14.04.2021 №658-п, №659-п про проведення фактичних перевірок та податкові повідомлення-рішення від 31.05.2021 №003319/0706, №003320/0706, №003326/0706, які прийняті за результатами перевірок.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її недоліками та надано позивачу строк для їх усунення.
Позивачем усунуто недоліки у строк встановлений судом.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 відкрито провадження у даній адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач правом подання відзиву на адміністративний позов скористався (а.с. 71-78). Згідно відзиву відповідач позовні вимоги не визнав та зазначив, що позивачем допущено перевіряючих осіб до перевірки, про що свідчать підписи уповноваженої особи у направленнях на перевірку, внаслідок чого дія наказів про проведення перевірок вичерпалась. Зазначив, що перевірками встановлена оптова торгівля пальним без наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності у контролюючого органу інформації про факти оптової торгівлі в період з 01.07.2019 по 31.12.2019 з акцизного складу (уніфікований номер 1007077) за адресою вул. Вовчинецька, буд 225, корп. 16, м. Івано-Франківськ в обсязі 120240,84 літрів дизельного палива. При цьому ліцензія на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі позивачем отримана 30.04.2020.
Крім цього, за вказаною адресою згідно поданих довідок зареєстровані витратомір-лічильник 17.04.2021 та рівнемір-лічильник 25.06.2020, хоча законодавчо визначений строк такої реєстрації встановлений до 01.04.2020. Вважає, що відсутність своєчасної реєстрації у державному реєстрі одного витратоміра-лічильника та одного рівнеміра-лічильника є підставою для застосування штрафної санкції в розмірі 40000 грн. (20000*2) згідно податкового повідомлення-рішення №003319/0706 . Також актом перевірки встановлено, що на зареєстрованому акцизному складі (уніфікований номер 1007078) за адресою вул. Левинського, буд. 3-А, корп. 6 , м. Івано-Франківськ, згідно поданих довідок зареєстровані витратомір-лічильник 22.04.2020 та рівнемір-лічильник 25.06.2020, хоча законодавчо визначений строк такої реєстрації встановлений до 01.04.2020. Таким чином, вважає правомірним застосування штрафних-господарських санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №003326/0706 в розмірі 40000 грн. (20000*2). В задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Позивач своїм правом подати відповідь на відзив не скористався.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Альва-Ойл» згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване 18.09.2007 як юридична особа.
Основним видом господарської діяльності товариства за КВЕД є «46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами».
Згідно ліцензії виданої Державною податковою службою України ТОВ «Альва-Ойл» має право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024, адреса місцезнаходження: м. Івано-Франківськ, вул. Симоненка, буд. 23, кв. (офіс) 312 (а. с. 32).
26.06.2019 позивачем зареєстровано два акцизні склади: уніфікований номер 1007077 за адресою вул. Вовчинецька, буд 225, корп. 16, м. Івано-Франківськ та уніфікований номер 1007078 за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Левинського, 3-А, корп. 6.
Згідно ліцензії виданої Державною податковою службою України ТОВ «Альва-Ойл» має право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі терміном дії з 30.04.2020 по 30.04.2025 адреса місця торгівлі: м. Івано-Франківськ, вул. Вовчинецька, 225, корп. 16 (а. с. 33).
Згідно ліцензії виданої Державною податковою службою України ТОВ «Альва-Ойл» має право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі терміном дії з 02.04.2020 по 02.04.2025 адреса місця торгівлі: м. Івано-Франківськ, вул. Левинського, 3-А, корп. 6 (а. с. 34).
Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області з 14.04.2021 по 23.04.2021 проведено фактичні перевірки паливного складу за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Вовчинецька, 225, корп. 16; паливного складу за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Левинського, 3-А, корп. 6 та офісу за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Симоненка, буд. 23, кв. (офіс) 312 ТОВ «Альва-Ойл» з 14.04.2021.
Вказані перевірки проведені на підставі наказів №658-п та №659-п від 14.04.2021 та направлень на перевірку від 14.04.2021 №805, №806 та № 803, №804 (а.с. 13-18).
За результатами перевірки, яка проведена на підставі наказу №658-п від 14.04.2021, складено акт №2424/09/15/РРО/35277201 від 23.04.2021, згідно висновків якого встановлено порушення позивачем ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального», а саме: оптова торгівля пальним без наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі. Зазначено, що в період з 01.07.2019 по 31.12.2019 ТОВ «Альва-Ойл» реалізовано пальне в загальній кількості 120240,84 літрів з акцизного складу (уніфікований номер 1007077), за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Вовчинецька, 225, корп. 16. Ліцензію на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі за вказаною адресою отримано 30.04.2020.
Крім цього, в акті зафіксовано порушення позивачем п. 230.1.2 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме: відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників на акцизному складі уніфікований номер 1007077, оскільки згідно довідки на вказаному складі зареєстровані витратомір-лічильник 17.04.2021 та рівнемір-лічильник 25.06.2020, хоча законодавчо визначений строк такої реєстрації встановлений до 01.04.2020 (а.с. 80-87).
За результатами перевірки 31.05.2021 відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення: №003320/0706, яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції за оптову торгівлю пальним з акцизного складу, уніфікований номер 1007077, без наявності відповідної ліцензії в розмірі 500000 грн. (а.с. 9) та №003319/0706, яким застосовано до позивача штрафну (фінансову санкцію) за відсутність реєстрації в ЄДР одного рівнеміра-лічильника рівня пального та одного витратоміра-лічильника на місці відпуску пального в розмірі 40000 грн (а.с. 8).
Також за результатами перевірки, яка проведена на підставі наказу №659-п від 14.04.2021, складено акт №2434/09/15/РРО/35277201 від 23.04.2021, згідно висновків якого встановлено порушення позивачем п. 230.1.2 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме: відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників на акцизному складі (уніфікований номер 1007078) за адресою: вул. Левинського, буд. 3-А, корп. 6 , м. Івано-Франківськ, згідно поданих довідок зареєстровані витратомір-лічильник 22.04.2020 та рівнемір-лічильник 25.06.2020, хоча законодавчо визначений строк такої реєстрації встановлений до 01.04.2020 (а.с. 88-92).
За результатами перевірки 31.05.2021 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №003326/0706, яким застосовано до позивача штрафну (фінансову санкцію) за відсутність реєстрації в ЄДР одного рівнеміра-лічильника рівня пального та одного витратоміра-лічильника на місці відпуску пального в розмірі 40000 грн (а.с. 10).
Не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями та наказами про проведення фактичної перевірки позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами підпунктів 20.1.4, 20.1.43 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ контролюючі органи мають право:
проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення;
проводити у визначеному законодавством порядку перевірку показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та із своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, виконанням законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР ( у редакції на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Закон 481/95-ВР) контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Таким чином, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області є органом, який уповноважений здійснювати контроль за дотриманням норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та проводити в тому числі фактичні перевірки суб'єктів господарювання.
Перевірка позивача проведена на підставі наказів №658-п та №659-п від 14.04.2021 та направлень на перевірку від 14.04.2021 №805, №806 та № 803, №804 (а.с. 13-18).
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відсутність вказівки у оскаржуваних наказах про проведення фактичних перевірок їх підстав, визначених п.81.1 ст. 81 Податкового кодексу України та періоду діяльності позивача, що буде перевірятися є підставою для їх скасування і як наслідок визнання висновків перевірки протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень прийнятих за її результатами. В зв'язку із цим серед інших позовних вимог просить визнати протиправними та скасувати наказів №658-п та №659-п від 14.04.2021.
Суд встановлено, що згідно направлень на перевірку від 14.04.2021 №805, №806 та № 803, №804 директору ТОВ «Альва-Ойл» Яровик Оксані Миколаївні пред'явлено службове посвідчення та направлення на проведення перевірок, а також вручені копії наказів №658-п та №659-п від 14.04.2021, таким чином позивачем допущено до проведення перевірки посадових осіб відповідача, перевірка була проведена, а за її результатами прийняті відповідні податкові повідомлення-рішення.
Суд зазначає, що у разі якщо контролюючим органом була проведена перевірка на підставі наказу про її проведення і за наслідками такої перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення чи інші рішення, то цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням, а тому його оскарження після допуску платником податків посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки не є належним способом захисту права платника податків, оскільки наступне скасування наказу не може призвести до відновлення порушеного права.
За таких обставин, слід відмовити в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасування наказів від 14.04.2021 №658-п, №659-п.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду висловлену у постанові від 21.02.2020 по справі №826/17123/18, згідно якої незалежно від прийнятого платником податків рішення про допуск (недопуск) посадових осіб до перевірки, оскаржуючи в подальшому наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.
Надаючи оцінку твердженням позивача щодо наявності порушень при призначенні перевірки, зокрема не зазначення у наказі підстав такої перевірки суд вказує на наступне.
Згідно змісту наказів №659-п та №658-п від 14.04.2021 перевірки призначені відповідно до пп.80.2.2, пп. 80.2.5 п. 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, якими визначено загальний перелік підстав для здійснення перевірок та зокрема, фактичних перевірок щодо дотримання вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками.
Ці ж накази містять мету перевірки, а саме: здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, реалізації підакцизних товарів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору.
Таким чином, накази, на підставі яких проведені перевірки містять мету проведення такої перевірки, що окреслює перелік питань, які мали бути встановлені перевіряючими особами під час здійснення перевірки. Вказане, на думку суду, жодним чином, не позбавило позивача права на захист та на доведення відсутності порушень під час здійснення перевірки.
Крім цього, суд враховує, що станом на момент пред'явлення направлень та вручення копій наказів позивачем не зверталась увага на невідповідність документів, про недоліки яких зазначено в позовній заяві чи невизначеність мети такої перевірки.
Виходячи із вищевказаного наведені обґрунтування позивача щодо відсутності підстав проведення перевірки та не зазначення періоду, який буде перевірятися в наказах №658-п та №659-п від 14.04.2021 не зумовлюють протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень. Судом не встановлено, а позивачем не доведено яким чином наведені обставини позбавили можливості позивача на захист та довести відсутність виявлених порушень під час здійснення перевірки чи розгляду справи в суді.
Щодо встановлених перевіркою порушень та надаючи оцінку оскаржуваним податковим повідомленням рішенням, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону 481/95-ВР оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Частинами першою-третьою статті 17 Закону № 481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Сторонами не заперечується, що позивачем отримано ліцензію видану Державною податковою службою України на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024, адреса місцезнаходження: м. Івано-Франківськ, вул. Симоненка, буд. 23, кв. (офіс) 312 (а.с. 32); ліцензію видану Державною податковою службою України на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі терміном дії з 30.04.2020 по 30.04.2025 адреса місця торгівлі: м. Івано-Франківськ, вул. Вовчинецька, 225, корп. 16 (а.с. 33) та ліцензію видану Державною податковою службою України на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі терміном дії з 02.04.2020 по 02.04.2025 адреса місця торгівлі: м. Івано-Франківськ, вул. Левинського, 3-А, корп. 6 (а.с. 34).
Суд зазначає, що у період з 01.07.2019 по 31.12.2019 у позивача була відсутня ліцензії на право роздрібної чи оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі за адресою місця торгівлі: м. Івано-Франківськ, вул. Вовчинецька, 225, корп. 16. Водночас, згідно додатку №1 до акту перевірки з акцизного складу за вказаною адресою здійснено реалізацію палива в загальній кількості 120240,84 л (а.с. 84-86). Як встановлено в акті перевірки вказана інформація встановлена згідно єдиного реєстру акцизних накладних, зареєстрованих позивачем.
Жодних доказів, які б спростували зазначені обставини позивачем суду не надано.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у вказаному періоді порушень статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», відтак відповідачем правомірно застосовано санкцію передбачену статтею 17 вказаного Закону. Враховуючи наведене, судом не встановлено підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №003320/0706 від 31.05.2021.
Щодо податкових повідомлень-рішень №003326/0706 та №003326/0706 від 31.05.2021 суд зазначає наступне.
Вимоги щодо обладнання витратомірами-лічильниками кожного місця відпуску пального наливом з акцизного складу та рівнемірами - лічильниками рівня пального у резервуарі (далі - рівнеміри-лічильники) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованих на акцизних складах, на території яких здійснюється, зокрема, реалізація пального, та вимоги, яким повинні відповідати витратоміри-лічильники та рівнеміри - лічильники визначені встановлені підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України.
Згідно підпунктів 1 і 2 пункту 2 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №891 від 22.11.2017 на виконання статті 230 Податкового кодексу України, витратомір-лічильник - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безперервного вимірювання, запам'ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих, повністю заповнених трубопроводах. Рівнемір - лічильник рівня пального у резервуарі - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об'єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара.
Реєстрація витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників в Реєстрі здійснюється на підставі довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, форму якої затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944.
Відповідно до абзацу п'ятого підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Отож, кожний введений в експлуатацію стаціонарний резервуар, розташований на акцизному складі, повинен бути обладнаний рівнеміром-лічильником, який повинен відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.
Кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу, розташоване на акцизному складі, повинно бути обладнане витратомірами-лічильниками.
Відповідно до пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
За визначенням підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
За змістом підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Положеннями пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України також передбачено, що платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі; б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Згідно із абз.9 пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Пунктом 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України передбачено, що не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу.
Відповідно до п.18 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України норми 128-1.1 статті 128 цього Кодексу застосовуються з 1 квітня 2020 року до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу).
Суд зазначає, що санкція встановлена п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України застосовується не конкретно за реалізацію пального за відсутності встановлених витратомірів-лічильників на кожному місці відпуску пального наливом, а у випадку виробництва, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального, за відсутності встановлених витратомірів-лічильників на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі. При цьому, такі витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники повинні бути зареєстровані у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.
Отже, санкція передбачена п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України застосовується в тому числі за відсутність реєстрації рівнемірів-лічильників та витратомірів - лічильників у Реєстрі.
Згідно встановлених актами перевірок обставин реєстрацію в Єдиному державному реєстрі на акцизному складі уніфікований номер 1007077 витратоміра-лічильника здійснено 17.04.2021, а рівнеміра-лічильника 25.06.2020; реєстрацію в Єдиному державному реєстрі на акцизному складі уніфікований номер 1007078 витратоміра-лічильника здійснено 22.04.2020, а рівнеміра-лічильника 25.06.2020 хоча законодавчо визначений строк такої реєстрації встановлений до 01.04.2020.
Позивачем не доведено факт реєстрації рівнемірів та витратомірів в Єдиному державному реєстрі рівнемірів та витратомірів станом на 01.04.2020, а дати їх реєстрації вказують на порушення законодавчо встановлених термінів їх реєстрації, за умов наявних зареєстрованих акцизних складів, які зареєстровані 26.06.2019.
Враховуючи наведені обставини, відповідачем правомірно застосовано штрафні (фінансові) санкції згідно податкових повідомлень-рішень №003326/0706 та №003326/0706 від 31.05.2021, а підстави для їх скасування - відсутні.
Таким чином, в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Альва-Ойл" (код 35277201, вул. Чорновола, 7/302, м. Івано-Франківськ, 76018) до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправними та скасування наказів від 14.04.2021 №658-п, №659-п та податкових-повідомлень рішень від 31.05.2021 №003319/0706, №003320/0706, №003326/0706 - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.