Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа №: 511/208/22
Номер провадження 3/511/191/22
"26" січня 2022 р. Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Іванова О . В,
при секретарі судового засідання - Данільченко Г.В.
за участю:
прокурора - Пантась О.В.
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Роздільна матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Андрієво-Іванівка, Миколаївського району Одеської області, одруженого, маючого вищу освіту, місце реєстрації та проживання АДРЕСА_1 , працюючого головним лікарем Комунального некомерційного підприємства «Роздільнянський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Роздільнянської міської ради, раніше до відповідальності не притягувався, паспорт серії: НОМЕР_1 від 18.02.1998 року,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного лікаря Комунального некомерційного підприємства «Роздільнянський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Роздільнянської міської ради, будучи суб'єктом на якого поширюються дії Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, в порушення ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подав 06.04.2021 року об 12 год. 09 хв. щорічну декларацію за 2020-й рік, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Так, ОСОБА_1 подав відповідну щорічну декларацію за 2020 рік, лише 06.04.2021р. об 12 годині 09 хвилини, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 , займаючи посаду головного лікаря КНП, будучи суб'єктомна якого поширюються дії Закону України «Про запобігання корупції», вчинив дії, які містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію за 2020 рік.
Вказана дія містить склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинені вказаного адміністративного правопорушення, визнав повністю, щиро розкаявся у вчиненому. Суду пояснив, що він був обізнаний з правилами подачі декларацій, але подав декларацію не вчасно, оскільки спочатку затягнув подачу, а потім погано працював сайт.
Прокурор вважав, що протокол складений з дотриманням вимог КУпАП, в діях ОСОБА_1 , вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та вивчивши надані докази, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідності до ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ч.1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
У відповідності до п.15 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», інші особи, які зобов'язані подавати декларацію та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно статті 81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статей 167 та 169 Цивільного кодексу України, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Статуту КНП «Роздільнянський міський центр первинної медико - санітарної допомоги» Роздільнянської міської ради, затвердженого рішенням сесії Роздільнянської міської ради Одеської області № 64-УШ від 30.12.2020, підприємство засноване Роздільнянською міською радою Одеської області та їй підпорядковується.
Згідно п. 3. Статуту КНП «Роздільнянський міський центр первинної медико - санітарної допомоги» Роздільнянської міської ради підприємство є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, веде самостійний баланс, має поточні рахунки в установах банків, печатку із власним найменуванням.
Відповідно до Примітки 1. до статті 364 КК України визначено поняття службової особи, згідно якої - службовими особами є особи, які постіймо, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
У разі визначення посадових осіб на державних підприємствах до уваги слід також брати положення частини третьої статті 65 Господарського кодексу України. Зважаючи на зміст цієї норми, посадовими особами підприємства є керівник, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємств. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Статутом КНП «Роздільнянський міський центр первинної медико - санітарної допомоги» Роздільнянської міської ради та контрактом визначено, що управління підприємством здійснює керівник - головний лікар.
Відповідно до наказу № 1-к від 01.06.2018, на підставі рішення Роздільнянської районної ради Одеської області № 701-VII від 24.05.2018, ОСОБА_1 призначено головним лікарем КНП «Роздільнянський районний центр первинної медико - санітарної допомоги» та 01.06.2018 укладено контракт.
Рішенням Роздільнянської міської ради Одеської області № № 64-VIII від 30.12.2020, назва КНП «Роздільнянський районний центр первинної медико - санітарної допомоги» змінена на КНП «Роздільнянський міський центр первинної медико - санітарної допомоги» Роздільнянської міської ради.
Відповідно до додаткової угоди № 1 від 12.02.2021 до контракту з головним лікарем ОСОБА_1 від 01.06.2018, останнього призначено на посаду головного лікаря КНП «Роздільнянський міський центр первинної медико - санітарної допомоги» Роздільнянської міської ради.
Відповідно до контракту та статуту КНП «Роздільнянський міський центр первинної медико - санітарної допомоги» Роздільнянської міської ради визначено, що головний лікар здійснює керівництво підприємством; розпоряджається в установленому порядку майном і коштами підприємства, укладає угоди; видає у межах своїх повноважень накази і контролює їх виконання; приймає на роботу і звільняє з роботи з роботи, інше.
Враховуючи вищевказане, виходячи із обсягів функцій ОСОБА_1 , як головного лікаря КНП «Роздільнянський міський центр первинної медико - санітарної допомоги» Роздільнянської міської ради, відповідно до Статуту та контракту, останній наділений адміністративно- господарськими та організаційно-розпорядчими функціями (обов'язками),
Таким чином, головний лікар КНП «Роздільнянський міський центр первинної медико - санітарної допомоги» Роздільнянської міської ради є посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єктом відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, та на нього поширюється дія цього Закону, і він зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ст. 45 Закону, та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією передбаченого ст. 172-6 КУпАП.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП встановлено, що відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, за кваліфікуючою ознакою несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, крім повного визнання вини, повністю доведена та підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом №154/2022 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 18.01.2022 року, рапортами про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, статутом КНП «Роздільнянський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», наказом про призначення на посаду головного лікаря підприємства, контрактом з головним лікарем, письмовими поясненнями ОСОБА_1 по суті порушення; витягом з офіційного сайту «public.nazk.gov.ua» щодо подання ОСОБА_1 06.04.2021 року щорічної декларації за 2020 рік.
Суд при накладенні стягнення враховує: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особистість правопорушника, той факт, що він раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, ступінь його провини, майновий стан.
Обставину, яка відповідно до ст. 34 КУпАП, пом'якшує відповідальність, суд визнає щире каяття, обставини, що обтяжують відповідальність, передбачені ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.
Враховуючи вищевикладене та вирішуючи питання про адміністративне стягнення, яке слід застосувати до особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає, що воно має бути визначене у вигляді штрафу згідно санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 172-6, 245, п. 1 ч. 1 ст. 247,280,283,284 КУпАП, ст. 12 ЗУ «Про запобігання корупції», суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання : АДРЕСА_1 , паспорт серії: НОМЕР_1 від 18.02.1998 року судовий збір у розмірі 496.20 грн. на користь держави.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Роздільнянський районний суд Одеської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Повний текст постанови виготовлений 31.01.2022р.
Суддя: О. В. Іванова