Рішення від 21.01.2022 по справі 275/876/21

Справа № 275/876/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2022 року смт. Брусилів

Брусилівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючої судді Данилюк О. С.

за участю секретаря с/з Марієвської Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Брусилів в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про скасування державної реєстрації земельних ділянок та записів, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Гололєва О.А. звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про скасування державної реєстрації земельних ділянок, в обґрунтування позовних вимог зазначивши наступне. Так, в серпні 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Брусилівського районного суду Житомирської області з позовом про визнання недійсними свідоцтва про право на спадщину, договорів дарування будинку та земельних ділянок та державних актів про право власності на земельні ділянки. Рішенням Брусилівського районного суду Житомирської області від 26.10.2018р. у цивільній справі № 275/525/15 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи Брусилівська селищна рада Житомирської області, Попільнянська державна нотаріальна контора Житомирської області, приватний нотаріус Брусилівського районного нотаріального округу Отрищенко О.І., про визнання недійсним та скасування державних актів на право власності на земельні ділянки, визнання недійсним та скасування свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки, визнання недійсним та скасування договору дарування земельної ділянки, в задоволенні позову було відмовлено. Постановою Житомирського апеляційного суду від 28.01.2019 року рішення Брусилівського районного суду Житомирської області від 26.10.2018 року було скасовано та постановлено нове рішення про часткове задоволення позову, яким визнано недійсним державний акт серії ЯЛ № 720067 на право власності на земельну ділянку площею 0, 15 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд (кадастровий номер 1820955100:01:003:1471) на ім'я ОСОБА_4 , виданий 13 серпня 2010 року виконавчим комітетом Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області; визнано недійсним державний акт серії ЯЛ № 720068 на право власності на земельну ділянку площею 0, 2911 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 1820955100:01:003:1472) на ім'я ОСОБА_4 , виданий 13 серпня 2010 року виконавчим комітетом Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області; визнано недійсним договір дарування ОСОБА_2 ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0, 15 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд (кадастровий номер 1820955100:01:003:1471) від 04.01.2012 року; визнано недійсним свідоцтво про право на спадщину, видане приватним нотаріусом Брусилівського нотаріального округу Житомирської області 25.07.2013 року на ім'я ОСОБА_2 (номер у спадковому реєстрі 54793232); визнано недійсним договір дарування ОСОБА_2 ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0, 2911 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 1820955100:01:003:1472) від 03.04.2014 року.

05.08.2021р. ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Житомирській області з заявою про скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 1820955100:01:003:1471 та 1820955100:01:003:1472, втім, листом від 13.08.2021р. № с-634/0-711/6-21 в задоволенні його заяви було відмовлено, оскільки судом не було ухвалено рішення про скасування державної реєстрації зазначених земельних ділянок.

Представник позивача вважає, що в даному випадку підстави для скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 1820955100:01:003:1471 та 1820955100:01:003:1472 прямо передбачені ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та п. 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ від 17.10.2012р. № 1051. Крім того, наявність державної реєстрації зазначених земельних ділянок у Державному земельному кадастрі порушує права позивача та позбавляє його можливості їх поновити.

Просила скасувати державну реєстрацію земельних ділянок, а саме площею 0.15 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд, кадастровий номер 1820955100:01:003:1471, і площею 0, 2911 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 1820955100:01:003:1472, з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельних ділянок (за наявності таких прав, обтяжень) та їх кадастрові номери 1820955100:01:003:1471 і 1820955100:01:003:1472; скасувати записи про державну реєстрацію державного акту серії ЯЛ № 720067 на право власності на земельну ділянку площею 0, 15 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд (кадастровий номер 1820955100:01:003:1471) на ім'я ОСОБА_4 , виданого 13 серпня 2010 року виконавчим комітетом Брусилівської селищної ради Брусилівського району, та державного акту серії ЯЛ № 720068 на право власності на земельну ділянку площею 0, 2911 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 1820955100:01:003:1472) на ім'я ОСОБА_4 , виданого 13 серпня 2010 року виконавчим комітетом Брусилівської селищної ради Брусилівського району, у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, та скасувати записи про реєстрацію цих ділянок (правовстановлюючого документу на неї) у Поземельній книзі (кадастрові номери 1820955100:01:003:1471 і 1820955100:01:003:1472).

Представником відповідача ГУ Держгеокадастру у Житомирській області Федосюк В.О. було подано відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , за змістом якого відповідач позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав, оскільки реєстрацію земельних ділянок в базі даних ДЗК та скасування такої реєстрації проводять державні кадастрові реєстратори, які є посадовими особами органу владних повноважень, саме на яких, а не на Головне управління, чинним законодавством покладені владні управлінські функції у сфері внесення відомостей до ДЗК. Тобто представник відповідача вважає, що в позові не міститься підтверджуючої інформації про те, чим саме ГУ Держгеокадастру у Житомирській області порушило права позивача, через що ГУ Держгеокадастру у Житомирській області не є належним відповідачем у цій справі. Крім того, представник відповідача зазначив, що відповідно до Переліку адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через центр адміністративних послуг, затвердженого розпорядженням КМУ від 16.05.2014 року № 523-р., внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється через центри надання адміністративних послуг. Вказане, на думку представника відповідача, підтверджує, що позивач звернувся за захистом своїх прав не у спосіб, передбаченим законодавством, а саме не через Центр адміністративних послуг, та не отримав офіційну відмову державного кадастрового реєстратора у скасуванні державної реєстрації земельних ділянок. Додатково представник відповідача зазначив, що Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, в якій зареєстровано Державні акти серії ЯЛ № 720067 та ЯЛ № 720068, була складовою частиною Державного реєстру земель, який з набранням чинності ЗУ «Про Державний земельний кадастр» втратив чинність, всі документи Державного реєстру земель закриті та передані в архів. Тому вимогу про скасування державної реєстрації державних актів вважає безпідставною та такою, яку неможливо виконати. Просив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Представником позивача адвокатом Гололєвою О.А. було подано відповідь на відзив ГУ Держгеокадастру у Житомирській області, згідно якого представник зазначила, що до позовної заяви нею було додано відповідь ГУ Держгеокадастру у Житомирській області від 13.08.2021р. № с-634/0-711/6-21, за змістом якої вбачалось, що державний кадастровий реєстратор може скасувати державну реєстрацію спірних земельних ділянок у разі наявності судового рішення про це. При цьому вважає безпідставними доводи представника про те, що позивачем не було отримано відмови саме від державного кадастрового реєстратора або від ЦНАП, оскільки саме відповідач здійснює управлінські функції та контроль над діяльністю державного кадастрового реєстратора та/або адміністратора центру надання адміністративних послуг та згідно п.п. 55 п. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15, здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Держгеокадастру, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління тощо. При цьому в матеріалах справи міститься відповідь стосовно спірного питання саме від відповідача по справі.

Крім того, вказала, що з наданої стороною позивача суду відповіді ГУ Держгеокадастру у Житомирській області № 29-6-0.2-5152/2-21 від 12.10.2021 року вбачається, що спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 1820955100:01:003:1471 і 1820955100:01:003:1472 належать ОСОБА_4 , про що свідчить запис в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, та Поземельна книга на кожну з цих земельних ділянок відкрита. Отже, вважає, що запис в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності та на право постійного користування землею, договорів оренди землі має місце та був однією з підстав для державної реєстрації спірних земельних ділянок, а тому, на думку представника позивача, підлягає скасуванню. Просила позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Представником відповідача ГУ Держгеокадастру у Житомирській області Горкушею М.О. було подано заперечення на відповідь на відзив представника позивача, з якого вбачається, що листи, на які посилається позивач, не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки не зумовлюють виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, а лише носять інформаційний характер. Вважає, що оскаржуючи дії відповідача, позивач фактично оскаржує зміст листів, в той час як має оскаржувати рішення кадастрового реєстратора, який діє самостійно як суб'єкт владних повноважень. Через викладене вважає, що позивач у даній справі обрав неналежний спосіб захисту свої прав, оскільки фактично позовні вимоги зволяться до незгоди позивача з текстом листів ГУ Держгеокадастру у Житомирській області. З огляду на таке просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою Брусилівського районного суду Житомирської області від 13.10.2021 року у вказаній цивільній справі було відкрито спрощене позовне провадження та справу було призначено до судового розгляду.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Гоголєва О.А. не з'явились, від представника позивача до суду надійшла заява, в якій представник позивача позовні вимоги ОСОБА_1 підтримала у повному обсязі, просила суд їх задовольнити та справу розглянути в їх відсутність.

Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області в судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, причина неявки суду невідома.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в судове засідання, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи (а.с. 56, 57, 101, 102), також не з'явились, причина їх неявки суду невідома.

Суд, дослідивши позовні вимоги ОСОБА_1 , докази, якими вони підтверджуються, а також доводи, викладені у відзиві та запереченнях відповідача ГУ Держгеокадастру у Житомирській області, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що постановою Брусилівського районного суду Житомирської області від 07.05.2015р. в адміністративній справі № 275/10/14-а за позовом ОСОБА_1 до Брусилівської селищної ради Житомирської області, третя особа ОСОБА_2 , про визнання недійсним рішення селищної ради про передачу земельної ділянки, яка набрала чинності, позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені та визнано протиправним й скасовано рішення тридцять другої сесії п'ятого скликання Брусилівської селищної ради Житомирської області від 21.05.2009 р. «Про передачу у приватну власність земельних ділянок» в частині передачі ОСОБА_5 земельних ділянок площею 0, 15 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд та 0, 2911 га для ведення особистого селянського господарства, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 15-18).

Також судом встановлено, що в провадженні Брусилівського районного суду Житомирської області перебувала цивільна справа № 275/525/15-ц за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи Брусилівська селищна рада Житомирської області, Попільнянська державна нотаріальна контора Житомирської області, приватний нотаріус Брусилівського районного нотаріального округу Отрищенко О.І., про визнання недійсним та скасування державних актів на право власності на земельні ділянки, визнання недійсним та скасування свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки, визнання недійсним та скасування договору дарування земельної ділянки. Рішенням Брусилівського районного суду Житомирської області від 26.10.2018р. у задоволенні позовних вимоги ОСОБА_1 було відмовлено (а.с. 18-21).

Зазначене рішення суду було скасовано постановою Житомирського апеляційного суду від 28.01.2019р., якою було ухвалено нове рішення про часткове задоволення позову ОСОБА_1 та визнано недійсним державний акт серії ЯЛ № 720067 на право власності на земельну ділянку площею 0, 15 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд (кадастровий номер 1820955100:01:003:1471) на ім'я ОСОБА_4 , виданий 13 серпня 2010 року виконавчим комітетом Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області; визнано недійсним державний акт серії ЯЛ № 720068 на право власності на земельну ділянку площею 0, 2911 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 1820955100:01:003:1472) на ім'я ОСОБА_4 , виданий 13 серпня 2010 року виконавчим комітетом Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області; визнано недійсним договір дарування ОСОБА_2 ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0, 15 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд (кадастровий номер 1820955100:01:003:1471) від 04.01.2012 року; визнано недійсним свідоцтво про право на спадщину, видане приватним нотаріусом Брусилівського нотаріального округу Житомирської області 25.07.2013 року на ім'я ОСОБА_2 (номер у спадковому реєстрі 54793232); визнано недійсним договір дарування ОСОБА_2 ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0, 2911 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 1820955100:01:003:1472) від 03.04.2014 року.

При цьому апеляційним судом було встановлено, що виданими на підставі неправомірного рішення державними актами (державним актом серії ЯЛ № 720067 на право власності на земельну ділянку площею 0,15 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд (кадастровий номер 1820955100:01:003:1471) на ім'я ОСОБА_4 та державним актом серії ЯЛ № 720068 на право власності на земельну ділянку площею 0, 2911 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 1820955100:01:003:1472) на ім'я ОСОБА_4 ) порушено право землекористування ОСОБА_1 переданими йому у користування у 1993 році на підставі рішення виконавчого комітету Брусилівської селищної ради Житомирської області № 180 від 20.12.1993р. земельними ділянками - площею 0, 15 га для обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд та площею 0,10 га для ведення особистого селянського господарства, що розташовані за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 22-25).

05.08.2021р. ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Житомирській області з заявою про скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 1820955100:01:003:1471 та 1820955100:01:003:1472, втім, листом ГУ Держгеокадастру у Житомирській області від 13.08.2021р. № с-634/0-711/6-21 позивачу було повідомлено, що підставою для скасування державної реєстрації земельної ділянки є серед іншого ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, однак постановою Житомирського апеляційного суду від 28.01.2019р. рішення про скасування державної реєстрації вказаних земельних ділянок не прийнято (а.с. 34).

Крім того, судом встановлено, що право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1820955100:01:003:1472, площею 0, 2911 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована у АДРЕСА_1 , зареєстровано за ОСОБА_3 , право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1820955100:01:003:1471, площею 0, 15 га, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована у АДРЕСА_1 , зареєстровано за ОСОБА_2 (а.с. 35-38).

Ч. 1 ст. 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Згідно ч. 10 ст. 24 ЗУ «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки; ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Таким чином, судом встановлено, що скасування на підставі рішення суду рішення органу місцевого самоврядування про передачу у власність земельних ділянок з кадастровими номерами 1820955100:01:003:1471 та 1820955100:01:003:1472, скасування державних актів про право власності на вказані земельні ділянки, а також свідоцтва про право на спадщину на вказані земельні ділянки та договорів дарування цих земельних ділянок є підставою для припинення прав власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на зазначені земельні ділянки та скасування державної реєстрації зазначених земельних ділянок.

При цьому суд не погоджується з міркуваннями відповідача ГУ Держгеокадастру у Житомирській області щодо відсутності порушених прав ОСОБА_1 з боку ГУ Держгеокадастру у Житомирській області, а також обрання невірного способу захисту порушеного права через незвернення позивача до державного реєстратора, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 1 ЗУ «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ст. 6 вказаного Закону).

За нормами ст. 9 Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

При цьому відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 14 січня 2015 р. № 15, державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

П. 7 вказаного Положення передбачено, що Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи, яким є головне управління Держгеокадастру в області згідно з Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженим Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333.

Доводи ж відповідача про те, що позивач не отримував відмову у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки саме від державного реєстратора або ЦНАП, а отже обрав невірний спосіб захисту свого права, є безпідставними, оскільки саме відповідач здійснює управлінські функції та контроль над діяльністю державного кадастрового реєстратора та/або адміністратора центру надання адміністративних послуг.

Згідно п.п. 69 п. 4 Положення саме відповідач здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Держгеокадастру, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління тощо.

При цьому звернення позивача до ГУ Держгеокадастру у Житомирській області 05.08.2021р. не потягло за собою відновлення порушеного права позивача.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині скасування державної реєстрації земельних ділянок є дієвим та адекватним змісту порушеного права способом захисту його майнових прав на належну йому на праві користування земельну ділянку, які суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про скасування записів про державну реєстрацію державних актів, а саме державного акту серії ЯЛ № 720067 на право власності на земельну ділянку площею 0, 15 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд (кадастровий номер 1820955100:01:003:1471) на ім'я ОСОБА_4 , виданого 13 серпня 2010 року виконавчим комітетом Брусилівської селищної ради Брусилівського району, та державного акту серії ЯЛ № 720068 на право власності на земельну ділянку площею 0, 2911 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 1820955100:01:003:1472) на ім'я ОСОБА_4 , виданого 13 серпня 2010 року виконавчим комітетом Брусилівської селищної ради Брусилівського району, у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, та скасувати записи про реєстрацію цих ділянок (правовстановлюючого документу на неї) у Поземельній книзі (кадастрові номери 1820955100:01:003:1471 і 1820955100:01:003:1472), суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, з 01 січня 2013 року набули чинності зміни до Закону України «Про державний земельний кадастр», Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Повноваження територіальних органів Держгеокадастру у частині державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) земель, права сервітуту, права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), права забудови земельної ділянки (суперфіцій), які передбачалися постановою Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 року № 1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» з 01 січня 2013 року припинилися.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України та його територіальні органи; суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; державні реєстратори прав на нерухоме майно.

За приписами ст. 1 Закону України «Про державний земельний кадастр» Держгеокадастр та його територіальні органи здійснюють державну реєстрацію земельних ділянок, а не прав на них. Державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до ДЗК передбачених законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Аналіз вказаних положень закону дозволяє зробити висновок, що правові підстави у територіальних органів Держгеокадастру в частині скасування записів про державну реєстрацію державного акта в Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі відсутні, оскільки вказані Книги не ведуться і на даний час закриті, а скасування записів реєстрації прав не здійснюється Головним управлінням Держгеокадастру.

До аналогічного висновку прийшов і Верховний Суд у своїй постанові від 20.10.2020р. у справі № 372/2650/17.

Вимоги щодо скасування записів про реєстрацію спірних ділянок у Поземельній книзі суд вважає безпідставними, оскільки згідно ч. 4 ст. 25 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного та керуючись 12, 13, 81, 89, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про скасування державної реєстрації земельних ділянок та записів, - задовольнити частково.

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 1820955100:01:003:1472, площею 0, 2911 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована у АДРЕСА_1 , припинивши право власності ОСОБА_3 на вказану земельну ділянку.

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 1820955100:01:003:1471, площею 0, 15 га, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована у АДРЕСА_1 , припинивши право власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк апеляційної скарги.

СУДДЯ О.С. Данилюк