Іменем України
31 січня 2022 року м. Чернігів справа № 927/1179/21
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву
за позовом Чернігівського міського центру зайнятості 14017, м. Чернігів, вул. Попудренка, 14 (post@mcn.oczcn.gov.ua)
до фізичної особи - підприємця Пінчук Вікторії Миколаївни АДРЕСА_1
про стягнення 3 100 грн. 72 коп.
19 листопада 2021 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Чернігівського міського центру зайнятості до фізичної особи-підприємця Пінчук Вікторії Миколаївни про стягнення 3 100,72 грн., що були отримані останньою згідно Закону України "Про зайнятість населення" як допомога по частковому безробіттю у період з 06.04.2020 по 11.05.2020 без достатніх на те правових підстав, оскільки у період з 03.12.2019 по 06.04.2020 та з 07.04.2020 по 20.04.2020 відповідач отримувала допомогу по вагітності та пологах згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на порушення, на його думку, відповідачем вимог діючого законодавства України щодо правомірності отримання відповідних грошових коштів. Відповідно до абз. 2 п. 21 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 306, у разі виявлення факту подання фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання допомога по частковому безробіттю на період карантину, кошти, отримані фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, повертаються до Фонду в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 24.11.2021:
позовну заяву Чернігівського міського центру зайнятості про стягнення 3 100 грн. 72 коп. залишено без руху;
зобов'язано Чернігівський міський центр зайнятості протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до господарського суду разом із заявою про усунення недоліків докази направлення копії позовної заяви і доданих до неї документів на адресу відповідача згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
роз'яснено Чернігівському міському центру зайнятості, що в разі неусунення всіх недоліків заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
У зв'язку з відсутністю фінансування на оплату поштових послуг вказана вище ухвала суду від 24.11.2021 позивачу засобами поштового зв'язку в паперовій формі не направлялась, проте була направлена на його електронну пошту з проханням повідомити про її отримання (відповідна інформація до суду надійшла 25.11.2021).
26.11.2021, на виконання вищевказаних вимог суду, позивачем до Господарського суду Чернігівської області подані докази направлення копії позовної заяви і доданих до неї документів на адресу відповідача згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (службовий чек (накладна № 1401707449118) та опис вкладення до цінного листа з повідомленням про вручення).
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 30.11.2021:
прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;
постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;
встановлено процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;
встановлено процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п'яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
У зв'язку з відсутністю фінансування на оплату поштових послуг вказана вище ухвала суду від 30.11.2021 позивачу засобами поштового зв'язку в паперовій формі не направлялась, проте була направлена на його електронну пошту з проханням повідомити про її отримання (відповідна інформація про отримання надійшла до суду).
Ухвала суду від 30.11.2021 направлена на адресу відповідача, отримана останнім 02.12.2021 згідно повідомлення про вручення поштового відправлення №1400053296426.
14.12.2021, у встановлений законом процесуальний строк, від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому він проти позову заперечив та зазначив, що на підстави постанови КМУ № 306 від 22.04.2020 року про затвердження Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину і як застрахована особа, 02.07.2020 року відповідач звернулась до позивача з письмовою заявою про надання допомоги, до якої були додані відповідні документи, зазначені Порядком та перелічені в заяві. Згідно чинного законодавства та поданих документів, позивачем 06 липня 2020 року виданий наказ № 688 Про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, на підставі якого відповідачу надана допомога у сумі 3 100 грн.72 коп. Як свідчить відомість про особу щодо якої виконуються вимоги частини 3 ст. 471 Закону України «Про зайнятість населення», зокрема, щодо Пінчук В.М. , поданою до міського центру зайнятості за період з 06.04.2020 року по 12 травня 2020 року, трудову діяльність відповідач не припиняла, а відтак мала отримувати заробітну плату, але через незалежні причини з 06.04.2020 року по 12.05.2020 року відповідач не працювала, а тому мала всі підстави для отримання допомоги по безробіттю на час карантину. Крім того, постановою кабінету Міністрів № 600 від 15 липня 2020 року, внесені зміни до п. 3 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, така допомога надається навіть особам, які отримують оплату за час простою, перебувають у відпустці без збереження заробітної плати та ін.; головною умовою виплати допомоги по безробіттю на період карантину, у разі втрати робітником частини заробітної плати, є наявність трудових відносин. Відповідач у відзиві вказала, що позивач не посилається на жодний законодавчий акт, який би забороняв виплату допомоги по безробіттю на час карантину, якщо особа перебуває у декретній відпустці.
Як свідчить трек - номер Укрпошти, позивач відзив на позов (відправлення № 1403502704886) отримав 15.12.2021. Таким чином, останнім днем для подання відповіді на відзив є 20.12.2021.
21.12.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву в якій він зазначив, що при вирішенні даної справи необхідно керуватися Порядком надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, встановлених КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020р. № 306, в редакції постанови КМУ від 03.06.2020р. № 453, яка була чинною на момент звернення відповідача із заявою про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, а не редакцією згідно постанови КМУ від 15.07.2020р. № 600, на яку посилається у відзиві Відповідач. Відповідно до ст. 471 Закону України «Про зайнятість населення», допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби (СОVID-19), надається застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведения заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19). Відповідно до статей 22 та 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї страхового випадку та за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами відповідно. Згідно з вищезазначеним кожен із видів допомоги є компенсацією застрахованій особі втраченого заробітку в разі настання відповідних обставин й одночасна їх виплата законодавством не передбачена. Отже, у період тимчасової непрацездатності або відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами допомога по частковому безробіттю не надається, натомість здійснюється виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах у порядку та умовах визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». При звернені до Чернігівського міського центру зайнятості ФОП Пінчук В.М. не повідомила, що отримувала допомогу по вагітності та пологах у період з 03.12.2019 по 06.04.2020 та з 07.04.2020 по 20.04.2020, а зазначила, що призупинила свою діяльність з 06.04.2020, а відновила діяльність з 12.05.2020. Таким чином, ФОП Пінчук В.М. не мала права на отримання допомоги по частковому безробіттю, оскільки отримувала допомогу по вагітності та пологах. Відповідно до абз. 2 п. 21 Порядку, у разі виявленні факту подання фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання допомога по частковому безробіттю на період карантину, кошти, отримані фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, повертаються до Фонду в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Відповідь позивача на відзив залишена судом без розгляду як така, що подана після закінчення встановленого господарським судом процесуального строку; крім того, судом враховано, що клопотання про поновлення строку на подання відповіді на відзив позивачем подано не було.
У зв'язку з залишенням судом без розгляду відповіді позивача на відзив, суд не бере до уваги заперечення відповідача, які надійшли до суду 30.12.2021
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Основним видом діяльності фізичної особи - підприємця Пінчук Вікторії Миколаївни є надання послуг перукарнями та салонами краси.
02.07.2020 до Чернігівського міського центру зайнятості звернулася фізична особа-підприємець Пінчук Вікторія Миколаївна з заявою про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину у зв'язку із зупиненням діяльності з 06.04.2020 по 11.05.2020.
До вказаної заяви були додані копії наказів із зазначенням дати початку зупинення діяльності та відновлення; копія Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік згідно із додатком 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на ЗДСС, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435; відомості про ФОП, який є застрахованою особою, щодо якого виконуються вимоги частини 3 статті 471 ЗУ «Про зайнятість населення» за квітень 2020, травень 2020; довідка про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні 6 місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності, на підставі звітних відомостей, що надаються до Пенсійного фонду України.
Згідно наказу № 1 від 06.04.2020 ФОП Пінчук В.М. зупинила свою діяльність з 06.04.2020 до закінчення карантину через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню короновірусної хвороби (СОVID-19), передбачених карантином, встановленим КМУ, вказавши, що зупинення діяльності призвело до повного скорочення тривалості робочого часу та втрати доходу.
Згідно наказу № 2 від 12.05.2020 ФОП Пінчук В.М. відновила свою діяльність з 12.05.2020 у зв'язку з послабленням карантинних заходів, затверджених постановою КМУ від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2».
03.01.2020 ФОП Пінчук В.М. було подано до ГУ ДПС у Чернігівській області Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік, що підтверджується Квитанцією № 2, копія якої додана до матеріалів справи.
ФОП Пінчук В.М. було подано Відомості про фізичну особу-підприємця, який є застрахованою особою, щодо якого виконуються вимоги частини третьої статті 471 ЗУ «Про зайнятість населення» за період квітень, травень 2020 року. Так, у вказаних Відомостях ФОП Пінчук В.М. вказала: кількість годин нормальної тривалості робочого часу на місяць квітень - 167, травень - 151, кількість годин часткового безробіття за місяць квітень - 143, травень - 39; розмір допомоги по частковому безробіттю за місяць квітень - 2382,19 грн, травень - 718,53 грн; сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину 3100,72 грн.
В подальшому ФОП Пінчук В.М. було змінено Відомості про фізичну особу-підприємця, який є застрахованою особою, щодо якого виконуються вимоги часини 3 статті 471 ЗУ «Про зайнятість населення» за квітень місяць 2020 року № 2 від 28.07.2020 та за травень місяць 2020 № 3 від 28.07.2020.
Згідно Довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності, сума сплаченого ФОП Пінчук В.М. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з жовтня 2019 по березень 2020 становить 4834,32 грн. На підтвердження сплати єдиного внеску до позовної заяви додано копії відповідних квитанцій.
Наказом Чернігівського обласного центру зайнятості № 638 від 06.07.2020 надано допомогу по частковому безробіттю на період карантину на строк зупинення (скорочення) діяльності, але не більше 30 календарних днів після завершення карантину Пінчук Вікторії Миколаївні з 06.04.2020.
Платіжним дорученням № 4319 від 30.07.2020 Чернігівський міський центр зайнятості перерахував ФОП Пінчук В.М. 3100,72 грн допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
15.01.2021 на адресу Чернігівського міського центру зайнятості від Чернігівського відділення УВД ФССУ в Чернігівській області надійшов лист № 01-08/104 від 15.01.2021 про надання інформації в якому зазначалось, що фізичній особі-підприємцю Пінчук Вікторії Миколаївні надавалась допомога по вагітності та пологах за період з 03.12.2019 по 06.04.2020 та з 07.04.2020 по 20.04.2020.
09.02.2021 Чернігівським міським центром зайнятості видано наказ № 38 Про повернення коштів ФОП Пінчук В.М. в сумі 3100,72 грн.
10.02.2021 ФОП Пінчук В.М. було направлено претензію-повідомлення про повернення коштів у розмірі 3100,72 грн Чернігівському міському центру зайнятості на підставі абзацу 2 пункту 21 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом міністрів України з метою запобіганню поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306.
У листі від 09.03.2020 ФОП Пінчук заперечувала проти отриманої від Чернігівського міського центру зайнятості претензії, зазначивши, що з 03.12.2029 по 20.04.2020 отримувала допомогу по вагітності та пологах, після 20.04.2020 ніякої допомоги не отримує і з 20.04.2020 перебуває у відпустці без збереження заробітної плати, тому посилання на абз. 2 п. 21 Порядку є не прийнятним, оскільки нею недостовірних документів і відомостей не надавалось.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.
За змістом ст. 1 цього Закону, загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - соціальне страхування) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення, страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України;
Страховим випадком за соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності є подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи, членів її сім'ї або іншої особи на отримання відповідно до цього Закону матеріального забезпечення або соціальних послуг.
Застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок (п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
У відповідності з ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», застраховані особи мають право, зокрема, на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом.
Застраховані особи зобов'язані, зокрема, надавати страхувальнику, страховику достовірні документи, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення та надаються соціальні послуги відповідно до цього Закону.
Застрахована особа несе відповідальність згідно із законом за незаконне одержання з її вини (підроблення, виправлення в документах, подання недостовірних відомостей тощо) матеріального забезпечення та соціальних послуг за соціальним страхуванням.
Відповідно до ст. 18, 19, 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.
Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
За страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема: 1) допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною); 2) допомога по вагітності та пологах.
Згідно ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема, карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби.
Якщо тимчасова непрацездатність застрахованої особи викликана карантином, накладеним органами санітарно-епідеміологічної служби, надається допомога по тимчасовій непрацездатності з першого дня за весь час відсутності на роботі з цієї причини.
Згідно ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що кожен із вищевказаних видів допомоги є компенсацією застрахованій особі втраченого заробітку в разі настання відповідних обставин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 р. на усій території України карантин.
Цією ж постановою, в редакції постанови КМУ від 25 березня 2020 р. № 239, карантин на усій території України установлено до 24 квітня 2020 р. та заборонено до 24 квітня 2020 р. роботу суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення.
Цією ж постановою, в редакції постанови КМУ від 22 квітня 2020 р. № 291, карантин на усій території України установлено до 11 травня 2020 р. та заборонено до 11 травня 2020 р. роботу суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення.
Згідно ст. 471 Закону України «Про зайнятість населення» в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 13.05.2020, допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - допомога по частковому безробіттю на період карантину), надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою.
Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям, у тому числі фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, із числа суб'єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.
Допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, звертається до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подає такі документи:
1) заяву у довільній формі;
2) копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;
3) відомості про працівників та/або фізичну особу - підприємця, який є застрахованою особою (прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний державний орган і мають відмітку в паспорті), у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно з цією статтею;
4) довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності;
Право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину відповідно до цієї статті мають застраховані особи, в тому числі працівники з якими роботодавцем оформлено трудові відносини (крім осіб, які отримують пенсію).
Допомога по частковому безробіттю на період карантину встановлюється за кожну годину, на яку працівникові або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою, було скорочено передбачену законодавством тривалість робочого часу, з розрахунку двох третин тарифної ставки (окладу), встановленої працівникові відповідного розряду, або з розрахунку двох третин бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою. Розмір допомоги визначається виходячи з фінансових можливостей Фонду і не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
Виплата працівникам або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою, допомоги по частковому безробіттю на період карантину здійснюється роботодавцем або територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, з першого дня скорочення тривалості їх робочого часу у межах строку зупинення (скорочення) діяльності, але не більше 30 календарних днів після завершення карантину.
У разі порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася допомога по частковому безробіттю на період карантину (розірвання трудового договору протягом шести місяців (якщо допомога виплачувалася менше ніж 180 календарних днів, - протягом періоду, що дорівнює періоду виплати допомоги), з дня закінчення виплати допомоги з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 (крім повної ліквідації або припинення діяльності роботодавця), пунктом 1 статті 36, частиною третьою статті 38 Кодексу законів України про працю, кошти повертаються в повному обсязі до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, може звернутися за отриманням допомоги по частковому безробіттю на період карантину протягом 90 календарних днів з дня зупинення (скорочення) виробництва.
Період виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину у разі, якщо роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, вживалися заходи щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, не враховується при розгляді звернення за наступним одержанням допомоги по частковому безробіттю на період карантину з причин виробничого характеру.
Рішення про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину приймається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на регіональному рівні протягом трьох робочих днів з дня подання роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, документів, передбачених цією статтею, до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції за місцем реєстрації як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Розмір, порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 306 затверджено Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Відповідно до цього Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 червня 2020 р. № 453), він визначає механізм надання коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин), повернення зазначених коштів у разі порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася така допомога, а також її розмір.
У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
допомога по частковому безробіттю на період карантину - кошти, передбачені в бюджеті Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд), що надаються міськими, районними і міськрайонними центрами зайнятості та філіями регіональних центрів зайнятості (далі - центри зайнятості) роботодавцям із числа суб'єктів малого та середнього підприємництва, в тому числі фізичним особам - підприємцям (далі - роботодавці), для виплати допомоги працівникам у разі втрати ними частини заробітної плати, а також фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, - у разі втрати ними частини доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності внаслідок карантину;
зупинення (скорочення) діяльності - зупинення (скорочення) діяльності роботодавця або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою, внаслідок карантину, яке призвело до часткового або повного скорочення тривалості робочого часу його працівників або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою.
Термін "застрахована особа" вживається у цьому Порядку в значенні, наведеному в Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а термін "пенсія" - у значенні, наведеному в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Допомога по частковому безробіттю на період карантину надається центром зайнятості застрахованим особам, в тому числі працівникам, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини (крім осіб, які отримують пенсію), у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності за зверненням роботодавця або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам, з якими не припинено трудові відносини, або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою.
Допомога по частковому безробіттю на період карантину надається фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою, із розрахунку двох третин бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. База нарахування розраховується виходячи із середнього розміру місячної бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за рік, що передує року звернення, відповідно до звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску згідно з додатком 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14 квітня 2015 р. № 435.
Розмір зазначеної допомоги не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям, у тому числі фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, із числа суб'єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності та протягом 30 календарних днів після завершення карантину в разі сплати роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності.
Виплата допомоги по частковому безробіттю на період карантину фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, здійснюється центром зайнятості.
Роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, може звернутися за отриманням допомоги по частковому безробіттю на період карантину протягом 90 календарних днів з дня зупинення (скорочення) діяльності.
Для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, звертається до центру зайнятості за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подає такі документи:
фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, - заяву у довільній формі;
засвідчену роботодавцем/фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;
фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою та звертається за отриманням допомоги по частковому безробіттю на період карантину, - відомості щодо себе за формою згідно з додатком 2.
довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності, подану роботодавцем на підставі звітних відомостей, що надаються до Пенсійного фонду України, крім фізичних осіб - підприємців, які є застрахованими особами та відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Рішення про надання або відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину приймається обласним або Київським міським центром зайнятості протягом трьох робочих днів з дня подання роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, документів, передбачених пунктом 9 цього Порядку.
Рішення про надання або відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину оформлюється наказом обласного або Київського міського центру зайнятості.
Центрам зайнятості забороняється вимагати інші документи, ніж ті, що визначені цим Порядком.
У разі прийняття рішення щодо надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою, договір з такою особою не укладається.
Виплата працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину здійснюється роботодавцем, а фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою, - центром зайнятості з першого дня скорочення тривалості їх робочого часу у межах строку зупинення (скорочення) діяльності, але не більше 30 календарних днів після завершення карантину.
Роботодавець/фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, несе відповідальність за достовірність документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, та цільове використання коштів Фонду відповідно до законодавства.
За наявності підстав, передбачених пунктом 20 цього Порядку, центр зайнятості вживає заходів до повернення в повному обсязі коштів, наданих роботодавцю для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, відповідно до законодавства.
У разі виявлення факту подання фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, кошти, отримані фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, повертаються до Фонду в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Кошти для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину не надаються роботодавцям/фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, якими не дотримано вимоги статті 471 Закону України "Про зайнятість населення" та цього Порядку.
Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
В той же час, у відповідності з ст. 1215 Цивільного кодексу України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що відповідач мала право на отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, оскільки являється застрахованою особою, втратила частину доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) та сплачувала єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Ані ст. 471 Закону України «Про зайнятість населення», ані ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прямо не встановлено такої підстави для відмови в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину як отримання допомоги по вагітності та пологах.
Під час розгляду справи було встановлено, що ФОП Пінчук В.М. надала Чернігівському міському центру зайнятості всі необхідні документи, визначені Порядком надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Тобто, судом не було встановлено факту подання фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги являються необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За таких обставин, судовий збір в розмірі 2 270,00 грн. покладається на позивача.
Керуючись ст. 123, 129, 233, 238, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов Чернігівського міського центру зайнятості до фізичної особи-підприємця Пінчук Вікторії Миколаївни про стягнення 3 100,72 грн. залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення складено та підписано 31.01.2022.
Суддя А.С.Сидоренко