Постанова від 20.01.2022 по справі 240/7728/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/7728/21

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Панкеєва В.А.

Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.

20 січня 2022 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2021 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Профільтех" до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в квітні 2021 року позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Профільтех" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України (відповідачів), в якому просив:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку-коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області 29.03.2021 №2506498/37260027, від 30.03.2021 № 2512030/37260027, №2512032/37260027, 2512029/37260027, від 31.03.2021 №2518460/37260027, №2518461/37260027 про відмову в реєстрації податкових накладних від 04.03.2021 №55, від 12.03.2021 №134, від 11.03.2021 №111, від 05.03.2021 №80, від 09.03.2021 №90, від 11.03.2021 №112 в в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні від 04.03.2021 №55, від 12.03.2021 №134, від 11.03.2021 №111, від 05.03.2021 №80, від 09.03.2021 №90, від 11.03.2021 №112 у день їх направлення.

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що за наслідками подання до реєстрації податкових накладних від 04.03.2021 №55, від 12.03.2021 №134, від 11.03.2021 №111, від 05.03.2021 №80, від 09.03.2021 №90, від 11.03.2021 №112 документи прийнято, реєстрацію зупинено, оскільки визначені коди УКТЗЕД/ДКПП товарів відсутні в таблиці даних платника податків на додану вартість, як товари, що на постійній основі постачаються, та їх обсяг постачання дорівнює, або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Також зазначає, що позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, однак такі документи були надані не в повному обсязі.

Позивач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідно до ст. 304 КАС України.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що товариство з обмеженою відповідальністю "Профільтех" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за основними видами діяльності: Виробництво інших готових металевих виробів, н. в. і. у. (основний); Холодне штампування та гнуття; Кування, пресування, штампування, профілювання; порошкова металургія; Виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у.; Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у.; Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах; Вантажний автомобільний транспорт; Надання послуг перевезення речей (переїзду); Транспортне оброблення вантажів; Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; Надання в оренду вантажних автомобілів; Виробництво іншої продукції, н.в.і.у .

На підставі договору поставки №1057 від 01.01.2021 між позивачем та ПАТ "Житомирська пересувна механізована колона №6", позивач здійснив поставку контрагенту товару відповідно до видаткової накладної №ПФ000000462 від 04.03.2021.

За результатами операції позивачем було сформовано податкову накладну №55 від 04.03.2021.

Після направлення вказаної податкової накладної до ЄРПН позивачем отримано квитанцію від 24.03.2021 №9061650103. Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ прийнято, однак реєстрацію зупинено.

Підставою зупинення реєстрації визначено: відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, код товару/послуг 7216 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.

В подальшому, позивачем в електронній формі надано пояснення від 26.03.2021 №105 щодо податкової накладної №55 від 04.03.2021.

За результатами розгляду документів, контролюючий орган прийняв рішення від 29.03.2021 №2506498/37260027, про відмову у реєстрації вищевказаної податкової накладної.

На підставі договору поставки №1073 від 01.02.2021 між позивачем та ТОВ "Дорос-С", позивач здійснив поставку контрагенту товару відповідно до рахунку на оплату №ПФ000000643 від 11.03.2021.

За результатами операції позивачем було сформовано податкову накладну №134 від 12.03.2021.

Після направлення вказаної податкової накладної до ЄРПН позивачем отримано квитанцію від 23.03.2021 №9060128084. Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ прийнято, однак реєстрацію зупинено.

Підставою зупинення реєстрації визначено: відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, код товару/послуг 7308 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.

В подальшому, позивачем в електронній формі надано пояснення від 29.03.2021 №157 щодо податкової накладної №134 від 12.03.2021.

За результатами розгляду документів, контролюючий орган прийняв рішення від 30.03.2021 №2512030/37260027, про відмову у реєстрації вищевказаної податкової накладної .

На підставі договору поставки №969/1 від 01.09.2020 між позивачем та ТОВ "ТК Актив" , позивач здійснив поставку контрагенту товару відповідно до видаткової накладної №ПФ000000524 від 15.03.2021.

За результатами операції позивачем було сформовано податкову накладну №111 від 11.03.2021.

Після направлення вказаної податкової накладної до ЄРПН позивачем отримано квитанцію від 23.03.2021 №9060122455. Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ прийнято, однак реєстрацію зупинено.

Підставою зупинення реєстрації визначено: відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, код товару/послуг 7216, 7308 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.

В подальшому, позивачем в електронній формі надано пояснення від 26.03.2021 №153 щодо податкової накладної №111 від 11.03.2021.

За результатами розгляду документів, контролюючий орган прийняв рішення від 30.03.2021 №2512032/37260027, про відмову у реєстрації вищевказаної податкової накладної.

За результатами операції з контрагентом ТОВ "ОВК-Технолоджі" позивачем було сформовано податкову накладну №80 від 05.03.2021.

Після направлення вказаної податкової накладної до ЄРПН позивачем отримано квитанцію від 24.03.2021 №9061631241. Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ прийнято, однак реєстрацію зупинено.

Підставою зупинення реєстрації визначено: відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, код товару/послуг 7216 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.

В подальшому, позивачем в електронній формі надано пояснення від 29.03.2021 №159 щодо податкової накладної №80 від 05.03.2021.

За результатами розгляду документів, контролюючий орган прийняв рішення від 30.03.2021 №2512029/37260027, про відмову у реєстрації вищевказаної податкової накладної.

За результатами операції з контрагентом ТОВ "Альтернатива-В" позивачем було сформовано податкову накладну №90 від 09.03.2021.

Після направлення вказаної податкової накладної до ЄРПН позивачем отримано квитанцію від 23.03.2021 №9060111758. Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ прийнято, однак реєстрацію зупинено.

Підставою зупинення реєстрації визначено: відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, код товару/послуг 7308 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.

В подальшому, позивачем в електронній формі надано пояснення від 30.03.2021 №163 щодо податкової накладної №90 від 09.03.2021.

За результатами розгляду документів, контролюючий орган прийняв рішення від 31.03.2021 №2518460/37260027, про відмову у реєстрації вищевказаної податкової накладної.

За результатами операції з контрагентом ТОВ "Монтажно виробнича компанія "Спецпрофіль" позивачем було сформовано податкову накладну №112 від 11.03.2021.

Після направлення вказаної податкової накладної до ЄРПН позивачем отримано квитанцію від 23.03.2021 №9060187420. Вказана податкова накладна доставлена до ДПС України, документ прийнято, однак реєстрацію зупинено.

Підставою зупинення реєстрації визначено: відповідно до п.201.16 .ст.201 Податкового кодексу України, код товару/послуг 7308 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.

В подальшому, позивачем в електронній формі надано пояснення від 30.03.2021 №165 щодо податкової накладної №112 від 11.03.2021.

За результатами розгляду документів, контролюючий орган прийняв рішення від 31.03.2021 №2518461/37260027, про відмову у реєстрації вищевказаної податкової накладної .

Не погоджуючись з рішеннями комісії про відмову в реєстрації податкових накладних, вважаючи її протиправними, позивач звертався до відповідача зі скаргами щодо рішень про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Рішеннями від 02.04.2021, 05.04.2021, 02.04.2021, 05.04.2021, 05.04.2021 за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скарги позивача було залишено без задоволення у зв'язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів.

Вважаючи такі рішення протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Критерії, за якими адміністративний суд перевіряє рішення суб'єктів владних повноважень, визначені у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Згідно частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Крім того, ст. 2 та ч. 4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246).

Приписами п.201.10. ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з п.12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригуванні; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1. статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.1. і 200-1.9. статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, Формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Приписами п.74.2. ст.74 ПК України встановлено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунку коригувань критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16. статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Підпунктом 201.16.2. пункту 201.16. статті 201 ПК України встановлено, що письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2. цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (п.п.201.16.3. п.201.16. ст.201 ПК України).

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2. ПК України.

Згідно з п.п.201.16.1. ст.201 ПК України для "розблокування" реєстрації податкових накладних платник податків може подати письмові пояснення та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

11.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", яка набрала чинності 01.02.2020 та якою затверджено: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок зупинення реєстрації податкової накладної); Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок розгляду скарги).

Згідно пунктів 6, 7, 10, 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Аналіз наведених вище норм дозволяє зробити висновок, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має зажадати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.

При цьому, зупинення реєстрації ПН/РК за п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов: відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається; обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки; переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відповідно до пунктів 2-3 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктами 9-11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до пунктів 25-26 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Як встановлено судом першої інстанції, квитанціями від 24.03.2021 №9061650103, 9061631241 та від 23.03.2021 №9060128084, №9060122455, 9060111758, 9060187420 податкові накладні від 04.03.2021 №55, від 12.03.2021 №134, від 11.03.2021 №111, від 05.03.2021 №80, від 09.03.2021 №90, від 11.03.2021 №112 прийнято, однак реєстрацію зупинено.

Підставою зупинення реєстрації накладних у всіх квитанціях вказано: відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, код товару/послуг відсутній в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.

Разом з тим, квитанція містить вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас уточнений перелік документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних від 04.03.2021 №55, від 12.03.2021 №134, від 11.03.2021 №111, від 05.03.2021 №80, від 09.03.2021 №90, від 11.03.2021 №112 відповідачем у квитанції не наведено.

Крім того, відповідачем не обґрунтовано в чому саме полягають недоліки та порушення та яку інформацію необхідно підтвердити.

При цьому колегія суддів зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на підпункт Критеріїв оцінки призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21.05.2019 по справі №0940/1240/18, від 10.04.2020 у справі №819/330/18 та від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає обгрунтованим висновок суду першої інстанції, що відповідач зупинив реєстрацію податкових накладних від 04.03.2021 №55, від 12.03.2021 №134, від 11.03.2021 №111, від 05.03.2021 №80, від 09.03.2021 №90, від 11.03.2021 №112 за відсутності обґрунтованих підстав для вчинення таких дій.

З метою підтвердження реальності операції по податковій накладній від 04.03.2021 №55 позивач, зокрема, наявності сировини та інших активів для виготовлення товару, а саме щодо поставки профілю для гіпсокартону ПАТ "Профільтех" за договором поставки №1057 від 01.03.2021 (а.с.28-33 т.1) надано наступні документи: видаткову накладну ПФ00000462 від 04.03.2021 (а.с.34 т.1), договір оренди приміщення №3 від 01.05.2016, додаткову угоду до договору оренди приміщення від 01.06.2020 №5 (а.с.35-39, 40-41 т.1), договір поставки сировини № 36 від 11.12.2015 (а.с.42-43 т.1), видаткові накладні №380 від 26.01.2021, №382 від 28.01.2021 до договору поставки сировини (а.с.44, 47 т.1), товарно-транспортні накладні від 26.01.2021 №380, від 28.01.2021 №382 (а.с.45-46, 48-49 т.1), платіжні доручення про оплату сировини від 23.03.2021 №901, від 19.03.2021 №872, від 18.03.2021 №863, від 17.03.2021 №859, від 17.03.2021 №858, від 11.03.2021 №830, від 10.03.2021 №820, від 05.03.2021 №789 (а.с.50-57 т.1), договір про транспортне обслуговування № 3 від 01.12.2017 (а.с.58-60 т.1), акти надання послуг автотранспорту від 27.01.2021, 29.01.2021 (а.с.61-62 т.1), договори заявки про надання транспортно-експедиційних послуг №26/01/2021 від 26.01.2021, №28/01/2021 від 28.01.2021 (а.с.63-64 т.1), платіжне доручення про оплату послуг від 17.02.2021 №701, оборотно-сальдові відомісті по рахунку 104 за 2020 рік, по рахунку 25 за грудень 2020 року-січень 2021 року (а.с.66-68, 69 т.1), штатний розклад товариства з обмеженою відповідальністю "Профільтех" з 01.01.2021 (а.с.70-71 т.1).

Як встановлено судом першої інстанції, з метою підтвердження реальності операції по податковій накладній від 12.03.2021 №134, зокрема наявності сировини та інших активів для виготовлення товару, а саме щодо поставки саморізів по металу та профнастилу ПАТ "Профільтех" за договором поставки №1073 від 01.02.2021 (а.с.82-87 т.1) надано наступні документи: рахунок на оплату ПФ00000643 від 11.03.2021 (а.с.81 т.1), виписку по рахунку від 12.03.2021 (а.с.88-92 т.1), договір оренди приміщення №3 від 01.05.2016, додаткову угоду до договору оренди приміщення від 01.06.2020 №5 (а.с.93-99 т.1), договір купівлі-продажу №1 від 24.11.2014 (а.с.100-102 т.1), видаткові накладні №ЛНА-002 від 03.12.2014, №ЛНА-001 від 01.12.2014 (а.с.103-104 т.1), платіжні доручення про оплату від 26.11.2014 №2284, від 25.11.2014 №2282, від 26.11.2014 №2286, від 26.11.2014 №2283 (а.с.105-108 т.1), контракт про поставку товару від 28.11.2018 №1 (а.с.109-113 т.1), інвойс до контракту №1 (а.с.114-115 т.1), митну декларацію щодо ввезення товару на митну територію України (а.с.116-117 т.1), транспортну накладну (а.с.118 т.1), рахунок на оплату (а.с.119 т.1), сертифікат якості (а.с.120 т.1), договір транспортно-експедиційних послуг №20 від 21.01.2019 (а.с.121-129 т.1), акт надання послуг морського фрахту №12024640 від 15.12.2020 (а.с.130 т.1), платіжні доручення від 15.01.2021 №476, від 14.01.2021 №460, від 13.01.2021 №447, від 12.01.2021 №435, від 11.01.2021 №422, від 06.01.2021 №415, від 05.01.2021 №406, від 16.01.2021 №286 (а.с.131-138 т.1), договір транспортного експедирування №24-06/2020/2 від 24.06.2020 із заявкою на обслуговування від 04.12.2020 (а.с.139-148 т.1), акт наданих послуг від 23.12.2020 №345 (а.с.149 т.1), платіжні доручення про оплату послуг від 05.02.2021 №647, від 04.02.2021 №635, від 28.01.2021 №595, від 29.01.2021 №302 (а.с.150-153 т.1), договір на транспортне обслуговування №3 від 01.12.2017 (а.с.154-156 т.1), акти надання послуг від 22.12.2020 (а.с.157-158 т.1), платіжне доручення від 04.01.2021 №393 (а.с.159 т.1), товарно-транспортні накладні від 17.12.2020 (а.с.160-174 т.1), оборотно-сальдові відомості по рахунку 104 за 2020 рік (а.с.175-183 т.1), штатний розклад товариства з обмеженою відповідальністю "Профільтех" з 01.01.2021 (а.с.184-185 т.1).

З метою підтвердження реальності операції по податковій накладній від 11.03.2021 №111, зокрема наявності сировини та інших активів для виготовлення товару, а саме щодо поставки профнастилу, планок та саморізів по металу ПАТ "Профільтех" до договору від 01.09.2020 №969/1 (а.с.201-203 т.1) надано наступні документи: рахунок на оплату ПФ00000651 від 11.03.2021 (а.с.195 т.1), видаткову накладну №ПФ00000524 від 15.03.2021 (а.с.204 т.1), виписку по рахунку від 11.03.2021 (а.с.196-200 т.1), договір оренди приміщення №3 від 01.06.2016, додаткову угоду до договору оренди приміщення від 01.06.2020 №5 (а.с.205-211 т.1), договір купівлі-продажу від 24.11.2014 №1 (а.с.212 -214 т.1), видаткову накладну №ЛНА-002 від 03.12.2014 (а.с.215 т.1), платіжні доручення про оплату від від 25.11.2014 №2282, №2275, 26.11.2014 №2286, №2283, №2284, від 27.11.2014 №2291 (а.с.216-221 т.1), платіжні доручення в іноземній валюті №3 від 17.07.2020, №27 від 09.10.2020, №35 від 09.11.2020, №29 від 13.10.2020 (а.с.222-225 т.1), договір з іноземним контрагентом щодо поставки товару (а.с.226-234 т.1), рахунок на оплату (а.с.235-236 т.1), митну декларацію (а.с.237-238 т.1), інвойс (а.с.239 т.1), договір на транспортно експедиторське обслуговування від 13.03.2019 №13/03/2019 (а.с.240-246), акти здачі-прийняття робіт №220 від 19.10.2020 (а.с.247-248 т.1), договір транспортного експедирування №24-06/2020/2 від 24.06.2020 (а.с.249-250 т.1, 1-7 т.2), акт наданих послуг №256 від 27.10.2020 (а.с.8 т.2), договір на транспортне обслуговування №3 від 01.12.2017 (а.с.9-11 т.2), договір-заявку №20/10/2020 від 20.10.2020 (а.с.12 т.2), акти надання послуг від 26.10.2020 (а.с.13-14 т.2), договір-заявку від 20/1/10/2020 від 20.10.2020 (а.с.15 т.2), товарно-транспортні накладні від 20.10.2020 (а.с.16-30 т.2), відомість по рахунку 201 за 2020 рік, по рахунку №104 за 2020 рік (а.с.31- 39 т.2), штатний розклад товариства з обмеженою відповідальністю "Профільтех" з 01.01.2021 (а.с.40-41 т.2).

Також, з метою підтвердження реальності операції по податковій накладній від 05.03.2021 №80, зокрема наявності сировини та інших активів для виготовлення товару, а саме щодо поставки профілю для гіпсокартону ПАТ "Профільтех" надано наступні документи: рахунок на оплату №585 від 05.03.2021 (а.с.51 т.2), виписку по рахунку від 05.03.2021 (а.с.52-61 т.2), договір оренди приміщення №3 від 01.05.2016, додаткову угоду до договору оренди приміщення від 01.06.2020 №5 (а.с.62-68 т.2), договір поставки обладнання від 10.07.2017 №10/07/17 (а.с.69-72 т.2), прибуткову накладну №198 від 28.05.2019 (а.с.73 т.2), платіжне доручення №434 від 06.11.2019, від 13.08.2019 №2540, від 30.09.2019 №155, від 05.09.2019 №9 (а.с.74-77 т.2), договір поставки сировини №36 від 11.12.2015 (а.с.78-79 т.2), видаткову накладну №3 від 01.04.2019, №4 від 01.04.2019 (а.с.80-81 т.2), платіжні доручення №2017 від 19.04.2019, від 05.04.2019 №1947, від 09.04.2019 №1965 (а.с.82-84 т.2), товарно-транспортну накладну від 28.01.2021 №382 (а.с.85-86, т.2), видаткову накладну №382 від 28.01.2021, №380 від 26.01.2021 (а.с.87-88 т.2), товарно-транспортну накладну №380 від 26.01.2021 (а.с.89-90 т.2), договір на транспортне обслуговування від 01.12.2017 №3 (а.с.91-93 т.2), акт надання послуг від 27.01.2021 (а.с.94 т.2), договір-заявки №28/1/01/2021 від 28.01.2021, №26/01/2021 від 26.01.2021 (а.с.95-96 т.2), акт надання послуг від 29.01.2021 (а.с.97 т.2), платіжні доручення від 11.03.2021 №830, від 10.03.2021 №820, від 05.03.2021 №789, від 17.03.2021 №858, від 17.03.2021 №859, від 18.03.2021 №863, від 19.03.2021 №872, від 23.03.2021 №901, від 17.02.2021 №701 (а.с.98-106 т.2), відомість по рахунку №104 за 2020 рік, по рахунку 25 за грудень 2020-січень 2021 року (а.с107-110 т.2), штатний розклад товариства з обмеженою відповідальністю "Профільтех" з 01.01.2021 (а.с.111-112 т.2).

Водночас, з метою підтвердження реальності операції по податковій накладній від 09.03.2021 №90, зокрема наявності сировини та інших активів для виготовлення товару, а саме щодо поставки профнастилу та саморізів по металу ПАТ "Профільтех" надано наступні документи: рахунок на оплату №ПФ00000544 від 02.03.2021 (а.с.122 т.2), виписку по рахунку від 09.03.2021 (а.с.123-125 т.2), договір оренди приміщення №3 від 01.05.2016, додаткову угоду до договору оренди приміщення від 01.06.2020 №5 (а.с.126-132 т.2), договір купівлі-продажу 1 від 24.11.2014 №1 (а.с.133-135 т.2), видаткову накладну №ЛНА-002 від 03.12.2014 (а.с.136 т.2), платіжні доручення про оплату від 25.11.2014 №2275, від 26.11.2014 №2282, №2283, №2284, №2286, від 27.11.2014 № 2291 (а.с.137-142 т.2), договір на транспортно експедиторське обслуговування від 13.03.2019 №13/03/2019 (а.с.143-148 т.2), акт здачі-прийняття робіт №21021 від 29.01.2021 (а.с149 т.2), виписка по рахунку від 24.02.2021 (а.с.150-155 т.2), контракт №29052017 від 29.05.2017 та додаток до контракту від 16.12.2019 (а.с.156-181 т.2), митну декларацію (а.с.182-183 т.2), інвойс (а.с.184-185 т.2), рахунок на оплату (а.с.186-189 т.2), транспортну накладну (а.с.190-192 т.2), договір про надання послуг №11844/П33-2018 від 22.02.2018 залізничного транспорту (а.с.193-204 т.2). платіжне доручення про оплату послуг від 29.01.2021 №605 (а.с.205 т.2), оборотну-сальдову відомість по рахунку 104 за 2020 рік, по рахунку 201 за 2020 рік (а.с.206-214 т.2), штатний розклад товариства з обмеженою відповідальністю "Профільтех" з 01.01.2021 (а.с.215-216 т.2).

З метою підтвердження реальності операції по податковій накладній від 11.03.2021 №112, зокрема наявності сировини та інших активів для виготовлення товару, а саме щодо поставки профнастилу ПАТ "Профільтех" надано наступні документи: рахунок на оплату №ПФ00000621 від 10.03.2021 (а.с.226 т.2), виписка по рахунку від 12.03.2021 (а.с.227-231 т.2), договір поставки позивачем товару №1077 від 09.03.2021 (а.с.232-237 т.2), договір оренди приміщення №3 від 01.05.2016, додаткову угоду до договору оренди приміщення від 01.06.2020 №5 (а.с.238-244 т.2), договір купівлі-продажу від 24.11.2014 №1 (а.с.245-247 т.2), видаткова накладна №ЛНА-001 від 01.12.2014, видаткова накладна №ЛНА-002 від 03.12.2014, видаткова накладна №ЛНА-003 від 05.12.2014 (а.с.248-250 т.2), платіжні доручення про оплату від 25.11.2014 №2275, від 26.11.2014 №2282, №2283, №2284, №2286, від 27.11.2014 № 2291 (а.с.1-6 т.3), договір з іноземним контрагентом від 13.07.2020 (а.с.7-14 т.3), інвойс (а.с.15 т.3), митну декларацію (а.с.16-17 т.3), рахунок на оплату (а.с.18-19 т.3), платіжні доручення в іноземній валюті №3 від 17.07.2020, від 09.10.2020 №27, від 13.10.2020 №29, від 09.11.2020 №35 (а.с.20-23 т.3), договір на транспортно експедиторське обслуговування від 13.03.2019 №13/03/2019 (а.с.24-30 т.3), акт здачі-прийняття робіт №220 від 19.10.2020, №222 від 19.10.2020 (а.с.30-31 т.3), договір транспортного експедирування №24-06/2020/2 від 24.06.2020 та акт (а.с.32-41 т.3), договір про транспортне обслуговування від 01.12.2017 №3 (а.с.42-44 т.3), договір-заявки №20/10/2020, №20/1/10/2020 від 20.10.2020 (а.с.45-46 т.3), акти надання послуг від 26.10.2020 (а.с.47-48 т.3), товарно-транспортні накладні від 20.10.2020 (а.с.49-63 т.3), оборотно-сальдову відомість по рахунку 201 за 2020 рік, по рахунку 104 за 2020 рік, (а.с.64-72 т.3), штатний розклад товариства з обмеженою відповідальністю "Профільтех" з 01.01.2021 (а.с.73-74 т.3).

Однак, не зважаючи на надані до пояснень документи на підтвердження підстав та умов операцій, відповідач прийняв рішення 29.03.2021 №2506498/37260027, 30.03.2021 № 2512030/37260027, №2512032/37260027, 2512029/37260027, 31.03.2021 №2518460/37260027, №2518461/37260027, якими відмовив у реєстрації податкових накладних від 04.03.2021 №55, від 12.03.2021 №134, від 11.03.2021 №111, від 05.03.2021 №80, від 09.03.2021 №90, від 11.03.2021 №112.

При цьому, комісією контролюючого органу при прийнятті рішень про відмову у реєстрації накладних від 04.03.2021 №55, від 12.03.2021 №134, від 11.03.2021 №111, від 05.03.2021 №80, від 09.03.2021 №90, від 11.03.2021 №112 зазначено лише шаблонні висновки про ненадання платником податків документів.

Як вірно зазначено судом першої інстанції, з поданих матеріалів видно, що відповідачем у рішеннях не вказано, які саме документи в обґрунтування реальності провадження господарської діяльності не надано контролюючому органу. Натомість, долучені до матеріалів справи документи спростовують такі висновки відповідача.

При цьому, надані позивачем пояснення та первинні документи, свідчать про те, що господарські операції мають реальний характер та підтверджуються взаємовідносинами позивача з контрагентами.

Також, матеріали справи не містять належних і достатніх доказів, які б давали підстави вважати, що відповідач довів правомірність рішень ГУ ДПС у Житомирській області від 29.03.2021 №2506498/37260027, 30.03.2021 №2512030/37260027, №2512032/37260027, 2512029/37260027, 31.03.2021 №2518460/37260027, №2518461/37260027, якими відмовив у реєстрації податкових накладних від 04.03.2021 №55, від 12.03.2021 №134, від 11.03.2021 №111, від 05.03.2021 №80, від 09.03.2021 №90, від 11.03.2021 №112.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправним та скасування вказаних вище рішень Головного управління ДПС у Житомирській області та зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 04.03.2021 №55, від 12.03.2021 №134, від 11.03.2021 №111, від 05.03.2021 №80, від 09.03.2021 №90, від 11.03.2021 №112.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2021 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.