Постанова від 10.01.2022 по справі 405/8716/21

Справа № 405/8716/21

провадження № 3/405/1803/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.01.2022 м. Кропивницький

Ленінський районний суд міста Кіровограда у складі: головуючого судді Майданнікова О.І., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління Держпраці у Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт Новгородка, Кіровоградської обл., громадянка України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , яка є генеральним директором комунального некомерційного підприємства «Обласний центр планування сім'ї та репродукції людини Кіровоградської обласної ради», РНОКППФО- НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

встановив:

в провадження Ленінського районного суду 14.12.2021 з Управління Держпраці у Кіровоградській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № КР9554/254/АВ/П/ПТ від 09.12.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , зі змісту якого (протоколу) вбачається наступне.

В ході інспекційного відвідування проведеного у комунальному некомерційному підприємстві «Обласний центр планування сім'ї та репродукції людини Кіровоградської обласної ради» з 08 по 09 грудня 2021 року за зверненням гр. ОСОБА_2 від 18.11.2021, за юридичною адресою: м. Кропивницький, бульвар Студенський, буд.18, ЄДРПОУ 31203822 під час якого встановлено наступне, а саме: порушення вимог ч. 1 ст.115 КЗпП України та ст.24 Закону України «Про оплату праці». Так, відповідно до колективного договору комунального некомерційного підприємства «Обласний центр планування сім'ї та репродукції людини Кіровоградської обласної ради» заробітна плата виплачується 16 (аванс) та 30 (остаточна виплата) числа кожного місяця.

Заробітна плата за жовтень 2021 року сестрі медичній ОСОБА_2 була виплачена 16.11.2021 та 23.11.2021 в загальній сумі 4838,04 грн.

Заробітна плата за листопад 2021 року сестрі медичній ОСОБА_2 була виплачена 25.11.2021 та 08.12.2021 в загальній сумі 3032,13 грн.

Окрім цього, заробітна плата за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи інших уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів-представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника, що також є порушенням вимог ч.3 ст. 115 КЗпПУ та ч.3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці». Так, заробітна плата сестрі медичній ОСОБА_2 за першу половину листопада 2021 року виплачена в сумі 1000 грн., не з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) та не за фактично відпрацьований час.

В судовому засіданні ОСОБА_1 , якій було роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, під власний підпис вину у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, зазначених в протоколах про адміністративне правопорушення № КР9554/254/АВ/П/ПТ від 09.12.2021, - не визнала, надала письмові пояснення по справі, в яких зазначила, що відповідно до Статуту комунального некомерційного підприємства "ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ПЛАНУВАННЯ СІМ'Ї ТА РЕПРОДУКЦІЇ ЛЮДИНИ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ" (далі КНП «ОЦПСРЛ КОР») затвердженого рішенням Кіровоградської обласної ради, джерелом формування майна та коштів Підприємства є: кошти місцевого бюджету (бюджетні кошти), власні надходження Підприємства, цільові кошти, кошти отримані за договорами з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, кредити банків, майно та кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством України.

19.08.2021 року КНП «ОЦПСРЛ КОР» підписано договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з НАЦІОНАЛЬНОЮ СЛУЖБОЮ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ (далі-НСЗУ), який діє з 19.08.2021 року, за пакетом.

Відповідно до умов якого НСЗУ оплачує надані населенню медичні послуги згідно встановленого тарифу.

Відповідно до ст.ст. 3, 4 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій. Органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції можуть фінансувати місцеві програми розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров'я, зокрема щодо оновлення матеріально-технічної бази, капітального ремонту, реконструкції, підвищення оплати праці медичних працівників та фахівців з реабілітації (програми "місцевих стимулів"), а також місцеві програми надання населенню медичних послуг, місцеві програми громадського здоров'я та інші програми в охороні здоров'я.

У межах програми медичних гарантій держава гарантує громадянам, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають на території України, та особам, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, повну оплату за рахунок коштів Державного бюджету України необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов'язаних з наданням медичних послуг.

Згідно п. 7 Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у II-IV кварталах 2021 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2021 року № 133, НСЗУ оплачує надані медичні послуги згідно з тарифами та коригувальними коефіцієнтами, визначеними в цьому Порядку, на підставі звітів про медичні послуги, що складаються в порядку, передбаченому Типовою формою договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 410 «Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій», відповідно до укладеного договору в межах бюджетних асигнувань, визначених у плані асигнувань на відповідний період за відповідним напрямом.

Тобто, заробітна плата працівникам підприємства здійснюється після перерахування коштів за договором на медичне обслуговування за програмою медичних гарантій Національною службою здоров'я України.

13.10.2021 року та 08.11.2021 року ОСОБА_1 в якості керівника підприємства зверталася до НСЗУ з проханнями профінансувати медичні послуги за умовами договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій в найкоротші терміни, оскільки НСЗУ не підписала вчасно звіт про медичні послуги у зв'язку з перерахунком медичної ціни медичних послуг, внаслідок чого виникла затримка у фінансуванні з боку НСЗУ.

Нажаль НСЗУ на зазначені листи не надало жодної відповідей, та продовжувало не виплату грошових коштів закладу.

В жовтні місяці 2021 року підприємство взагалі не отримало кошти за надані медичні послуги , кошти надійшли 16 та 23 листопада 2021 року, тому станом на 01.11.2021 р. виникла заборгованість по заробітній платі.

В листопаді місяці 2021 року підприємство отримало частково кошти 23 листопада 2021р., тому заробітна плата була виплачена за першу половину місяця.

Кошти на рахунку підприємства не затримуються в той же день перераховуються податки та виплачується заробітна плата працівникам про це свідчать банківські виписки.

ОСОБА_1 вживала усі можливі заходи на виконання обов'язку щодо своєчасної та у повному обсязі виплати заробітної плати, передбаченого законодавством про працю, із дотриманням, водночас, норм бюджетного законодавства, оскільки КНП «ОЦПСРЛ КОР» не може функціонувати поза межами бюджетного законодавства, адже фінансування підприємства, в тому числі і оплати заробітної плати пов'язані із лімітами асигнувань та із межами фінансування з відповідних бюджетів, зокрема державного бюджету України в частині своєчасного отримання коштів за договорами з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення. При цьому, у період затримки фінансування з боку НСЗУ на рахунках підприємства було недостатньо коштів для своєчасної та повної виплати заробітної плати працівникам.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. На підставі викладеного, враховуючи, що в діях ОСОБА_1 відсутня суб'єктивна сторона як обов'язковий елемент складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП. Просить провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1ст.247КУпАП у зв'язку із відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Положеннями ч. 1 ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, а також іншими документами.

Частиною 1ст.41 КУпАП передбачено відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України" Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Виходячи з наведеного, необхідною умовою наявності складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 41 КУпАП, є вина посадової особи у вчиненні дій (бездіяльності), передбачених у диспозиції вказаної статті.

Судом встановлено, що головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів Махно Н.В. в період з 08 грудня 2021 року по 09 грудня 2021 року за зверненням гр. ОСОБА_2 від 18.11.2021, проведено інспекційне відвідування з питань додержання законодавства про працю у комунальному некомерційному підприємстві «Обласний центр планування сім'ї та репродукції людини Кіровоградської обласної ради», за юридичною адресою: м. Кропивницький, бульвар Студенський, буд.18, ЄДРПОУ 31203822.

Відповідно до статті 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Згідно до ст.11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Згідно п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Судом встановлено, що 13.10.2021 року та 08.11.2021 року ОСОБА_1 в якості керівника підприємства зверталася до НСЗУ з проханнями профінансувати медичні послуги за умовами договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій в найкоротші терміни, оскільки НСЗУ не підписала вчасно звіт про медичні послуги у зв'язку з перерахунком медичної ціни медичних послуг, внаслідок чого виникла затримка у фінансуванні з боку НСЗУ.

Згідно наданих документів, в жовтні місяці 2021 року підприємство взагалі не отримало кошти за надані медичні послуги , кошти надійшли 16 та 23 листопада 2021 року, тому станом на 01.11.2021 р. виникла заборгованість по заробітній платі. В листопаді місяці 2021 року підприємство отримало частково кошти 23 листопада 2021р., тому заробітна плата була виплачена за першу половину місяця. Кошти на рахунку підприємства не затримувались та в той же день перераховувались податки та виплачувалась заробітна плата працівникам, про що свідчать надані банківські виписки.

Сам факт наявності заборгованості по заробітній платі та факт несвоєчасності певних виплат сам по собі не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41КУпАП. Це порушення може бути вчинено як з умислом так із необережністю.

Відповідно з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 вживала усі можливі заходи на виконання обов'язку щодо своєчасної та у повному обсязі виплати заробітної плати, передбаченого законодавством про працю, із дотриманням, водночас, норм бюджетного законодавства. У період затримки фінансування з боку НСЗУ на рахунках підприємства було недостатньо коштів для своєчасної та повної виплати заробітної плати працівникам.

Відповідно суд констатує відсутність вини (як у формі вини так і необережності) ОСОБА_1 .

Враховуючи вищевикладене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, що в силу ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження по справі.

Керуючись ч.1 ст.41, ч. 1 ст. 247 КУпАП, -

постановив:

провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол про адміністративне правопорушення № КР9554/254/АВ/ПТ від 09.12.2021), - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю в її діях складу вказаного адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.

Суддя Олексій Іванович Майданніков