Справа №522/13095/21
Провадження № 2/522/869/22
25 січня 2022 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого-судді Абухіна Р.Д.,
за участю секретаря судових засідань Баланюк Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному порядку цивільну справу за позовною заявою Одеського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю,
До Приморського районного суду м. Одеси надійшов позов Одеського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю, у розмірі 16098,38 грн., а також просить судові витрати покласти на відповідача.
Ухвалою суду від 10.08.2021 року провадження у справі було відкрито та призначено до розгляду в судовому засіданні на 15.11.2021.
25.01.2022 сторони в судове засідання не з'явились, про день, місце та час розгляду справи повідомлялись належним чином. Представник позивача надала письмову заяву про проведення судового засідання без ії участі, надає згоду на заочний розгляд справи. Відповідачка про причини неявки суд не повідомила.
Суд, у зв'язку з неявкою учасників процесу, неповідомленням відповідачем про поважні причини такої неявки в судове засідання, ненаданням відзиву на позов, зі згоди представника позивача, ухвалив слухати справу, згідно ст.ст. 280?281 ЦПК України, при заочному розгляді на підставі наявних у справі доказів.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі поданої відповідачкою заяви про надання статусу безробітного від 15.05.2020р., Одеським міським центром зайнятості було надано статус безробітного ОСОБА_1 з 15.05.2020, відповідно до наказу про надання статусу безробітного від 15.05.2020 №НТ 200515 та відповідно до наказу від 15.05.2020 року № НТ200515 було призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю, починаючи з 15.05.2020 року по 09.05.2021.
Наказом Одеського міського центру зайнятості від 08.02.2021 № НТ210208 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю та знято ії з реєстрації як безробітного з 08.02.2021 року відповідно до пункту 3 частини першої статті 45 Закону України «Про зайнятість населення», пункту 10 частини першої статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», підпункту 2 пункту 1 Розділу V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства соціальної політики №613 (далі - Порядок № 613) та абзацом 16 підпункту 2 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 №792 (далі - Порядок №792), у зв'язку з поданням зареєстрованим безробітним заяви про припинення реєстрації.
З'ясовано, що під час здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації поданої відповідачем до центру зайнятості, згідно Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №136, на підставі інформації отриманої з Реєстру застрахованих осіб було встановлено приховування факту отримання відповідачем державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю.
У зв'язку з тим, що відповідно з частиною третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг, вищевикладені обставини спонукали Одеський міський центр зайнятості ініціювати проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення по безробітному ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».
На виконання службової записки відділу організації працевлаштування населення від 11.02.2021 №144, Одеським міським центром зайнятості відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62, проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. За результатом звірення наданої особою інформації з відомостями Державної податкової адміністрації України, Пенсійного фонду України та державних реєстрах було підтверджено факт отримання відповідачем державну соціальну допомогу на дитину з інвалідністю підгрупи «А» з надбавкою на догляд з 11.09.2013.
Факт отримання відповідачем державної соціальної допомоги на час отримання допомоги по безробіттю підтверджено наступними письмовими доказами:
копією акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 11.02.2021 №52.
копією листа Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси від 09.02.2021 №371/01-19.
Отже, було приховано від працівників Одеського міського центру зайнятості факт отримання державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю підгрупи «А» з надбавкою на догляд з 11.09.2013 та продовжувала незаконно отримувати допомогу по безробіттю, незважаючи навіть на те, що вона була ознайомлена з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного щодо відповідальності за подання недостовірних даних і документів та несвоєчасне подання відомостей про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання матеріальних послуг, які визначені Законами України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», що підтверджується власноручним підписом відповідача на заяві до центру зайнятості від 15.05.2020.
Відповідно частини другої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно пункту 4 частини другої статті 44 Закону України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону (зокрема, зайнятість особи).
Зокрема, пунктом 1 частини першої статті 45 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі зайнятості особи.
Таким чином, факт отримання державної соціальної допомоги відповідачем мав юридичне значення та значно впливав на умови нарахування та виплати відповідачу допомоги по безробіттю у період з 15.05.2020 по 08.02.2021.
Частиною третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи те, що отримання державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю з надбавкою на догляд унеможливлює, відповідно до вимог чинного законодавства України, отримання статусу безробітного та допомоги по безробіттю, а незаконно отримані кошти підлягають поверненню до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, наказом Одеського міського центру зайнятості від 15.02.2021 №НТ210215 було прийнято тішення про повернення незаконно отриманих коштів у сумі 16098 (шістнадцять тисяч дев'яносто вісім) гривень 38 копійок, у зв'язку з встановленням факту тримання державної соціальної допомоги згідно із частиною третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
На виконання наказу Одеського міського центру зайнятості «Про організацію стягнення суми витраченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі» від 12.02.2021 №34 спеціалістами юридичного відділу центру зайнятості, були прийняті відповідні заходи досудового врегулювання даного спору.
ОСОБА_1 за місцем проживання було направлено претензію від 15.02.2021 вих. №458/19/06, в якій було зазначено вимоги Одеського міського центру зайнятості до неї щодо повернення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю.
Претензію було повернуто до Одеського міського центру зайнятості із зазначенням причини повернення: «за закінченням терміну зберігання».
Суду не надані відомості, що вимоги Одеського міського центру зайнятості відповідачем добровільно виконано, а також і перед Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в розмірі 16098 гривень 38 копійок на рахунок центру зайнятості відповідачем не перераховано.
Згідно частини першої статті 4 Закону України «Про зайнятість населення», до зайнятого населення належать непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю І групи або за собою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства.
З приписів абзацу 8 підпункту 1 пункту 30 Порядку № 792, вбачається, що підставою для припинення реєстрації безробітного в центрі зайнятості є призначення грошової допомоги, компенсації та/або надбавки непрацюючій працездатній особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю.
Відповідно до частини другої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з частиною третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до пункту 18 частини другої статті 22 Закону України «Про зайнятість населення», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Пунктом 19 частини другої статті 22 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють контроль за використанням коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
З приписів пункту 14 частини другої статті 22 Закону України «Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють обмін інформацією з Пенсійним фондом України для забезпечення виконання вимог цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту виконання зареєстрованим безробітним оплачуваної роботи (надання послуг), зайняття іншим видом діяльності гідно із статтею 4 Закону України «Про зайнятість населення» згідно пункту 9 частини першої статті 45 Закону України «Про зайнятість населення».
У разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до .категорії зайнятих особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з
При таких обставинах, позов Одеського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю підлягає задоволенню.
У порядку статті 141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути зі відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок, які сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.
Керуючись ст.ст. 10-13, 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-282, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд
Позовну заяву Одеського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Одеського міського центру зайнятості заборгованість з виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 16098 (шістнадцять тисяч дев'яносто) гривень 38 копійки на рахунок:
Одержувач: Одеський міський центр зайнятості
Код ЄДРПОУ 35358018
р/р UA418201720355409000000706054
МФО 820172
Банк одержувача: Державна казначейська служба України м. Київ.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Одеського міського центру зайнятості суму сплаченого судового збору у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення суду виготовлений 28 січня 2022 року.
Суддя Р.Д. Абухін
25.01.2022