Справа № 766/1297/22
н/п 2-о/766/268/22
28 січня 2022 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Рядчої Т.І.,
за участю секретаря Головчиної А.В.,
за відсутності осіб, що приймають участь у справі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , який діє в інтересахОСОБА_2 , заінтересована особа: Суворовський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини,-
Представник ОСОБА_1 , який діє в інтересахОСОБА_2 , звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження дітей.
Свої вимоги мотивує тим, що заявник 05.10.2012 року уклала шлюб з ОСОБА_3 , який зареєстрований Виконавчим комітетом Зуйської селищної ради Білогірського району Автономної Республіки Крим, актовий запис № 56.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим у ОСОБА_2 народилась дитина жіночої статі, про що «Білогорським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим», видане свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , яке є недійсним та не створює правових підстав так як видане незаконними органами влади Автономної Республіки Крим.
ІНФОРМАЦІЯ_2 в Сімферополь Автономної Республіки Крим у ОСОБА_2 народилась дитина жіночої статі, про що «Білогорським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим», видане свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , яке є недійсним та не створює правових підстав так як видане незаконними органами влади Автономної Республіки Крим.
Заявник позбавлена можливості у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію факту народження дитини, оскільки документи на підтвердження цих обставин видані на тимчасово окупованій території, що унеможливлює отримання заявником свідоцтва про народження в органах державної реєстрації актів цивільного стану України.
Заявник в судове засідання не з'явилася, надала свої повноваження представнику -адвокату Вуйка В.А., який подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, вимоги заяви підтримав та просив задовольнити.
Відділ ДРАЦС, як заінтересована особа, повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи, представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, у вирішенні заяви покладався на розсуд суду.
Виходячи з наведеного, а також положень ч. 3 ст. 211 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання за відсутності сторін.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до наступного. В судовому засіданні встановлено, що 05.12.2012 року заявник уклала шлюб з ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , який видано Виконавчим комітетом Зуйської селищної ради Білогірського району Автономної Республіки Крим, Україна 09.09.2012 року, актовий запис № 56.
02.02.2020 року у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 дитина жіночої статі, що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , видане «Білогорським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим», актовий запис 110209910001600070008.
16.11.2016 рокуу м. Сімферополь Автономної Республіки Крим у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 дитина жіночої статі, що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , видане «Білогорським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим», актовий запис 711.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органам державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно п. п.1, 2, 3 ст. 9 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у цій справі суд вважає за необхідне взяти до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 ЗУ "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права в України. В справах "Loiziddo v. Turkey", "Cyprus v. Turkey", "Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Iliascu and Others v. Moldova and Russia", ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду ООН у справі Намібії, Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони. Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 року "Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії", який був наданий на запит Ради Безпеки ООН, у справі Намібії так званого "намібійського винятку", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою невизнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток, викладений у п. 125 Консультативного висновку, полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", Європейський суд з прав людини зокрема зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Про необхідність врахування актів органів влади з окупованих територій Європейським судом з прав людини у п. 45 рішення по справі «Луізіду проти Туреччини» від 18.12.1996 року (заява №15318/89) була викладена правова позиція, що при аналогічних обставинах щодо відсутності ефективного державного контролю Кіпру за такими територіями, міжнародне право визнає законність деяких юридичних домовленостей і дій, які звідти походять, наприклад актів реєстрації народження, смерті і шлюбу, наслідки яких можуть ігноруватися лише на шкоду мешканців тієї чи іншої території.
За таких обставин суд враховує як доказ народження у ОСОБА_2 дітей жіночої статі надані заявником свідоцтво про народження.
Згідно роз'яснень наданих в п. 18 Постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Беручи до уваги встановлені у судовому засіданні обставини справи, досліджені докази, суд приходить до висновку про те, що заява представника ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 про встановлення факту народження дітей знайшла своє обґрунтоване доведення в ході судового розгляду, у зв'язку з чим підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 259, 263, 265, 315, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , який діє в інтересахОСОБА_2 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини - задовольнити. Встановити факт народження на тимчасово окупованій території України в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини жіночої статі. Мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, батько - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України.
Встановити факт народження на тимчасово окупованій території України в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_2 дитини жіночої статі. Мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, батько - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України.
Підставою для внесення до актового запису про народження відомостей про батька дитини зазначити актовий запис про шлюб № 56, який зареєстрований 05.10.2012 року та виданий Виконавчим комітетом Зуйської селищної ради Білогірського району Автономної Республіки Крим, Україна, 09.10.20212 року (свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_3 ).
Рішення суду невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Відповідно до Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Заявник: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ).
Адвокат: Вуйка Віктор Анатолійович (робоча адреса адвоката: м. Херсон, бул. Мирний, буд.4).
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (адреса: вул. Торгова, 24, м. Херсон, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04060246).
Суддя Т.І. Рядча