Постанова від 25.01.2022 по справі 709/1341/21

Справа № 709/1341/21

3/709/8/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2022 року смт Чорнобай

Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Левченко В.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від ВПД № 2 Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1

ст. 130 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 14 жовтня

2021 року серії ОБ № 067491 ОСОБА_1 , 14 жовтня 2021 року о 00:50 в смт Чорнобай по вул. Золотоніська керував транспортним засобом «ВАЗ-2106» (д.н.з. НОМЕР_2 ) з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме порушення координації рухів, зіниці очей не реагують на світло. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 у встановленому законом порядку відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги

п. 2.5 Правил дорожнього руху (далі - ПДР), за що ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується розпискою. Під час судового засідання 11 січня 2022 року ОСОБА_1 порушення не визнав, пояснив, що їхав на заправку та його зупинили працівники поліції. Попросили проїхати в лікарню, однак йому до туалету не хотілося, а тому він під відеозапис відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.

Захисник Солод В.М. в судовому засіданні просив провадження стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі вимог ч. 1 ст. 247 КУпАП. У поданому ним клопотанні стверджував, що наявні у адміністративних матеріалах протокол про адміністративне правопорушення та відеозапис є неналежними та недопустимими доказами. Зокрема, в порушення вимог Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду та Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, протокол про адміністративне правопорушення складено за відсутності двох свідків. Крім того, в матеріалах справи в супереч Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції відсутнє направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Під час відеофіксації правопорушення використано невідомий технічний пристрій, а на самому відео відсутні час та дата. Вказане суперечить Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису. До того ж працівниками поліції ОСОБА_1 не повідомлено, що ведеться відеозапис. В протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про відеозапис. Водночас зазначав, що у лікарні ОСОБА_1 не здав сечу на аналіз, оскільки не міг з фізіологічних причин її здати, тобто йому не хотілося до вбиральні. Разом з тим ОСОБА_1 не заперечував здати кров на аналіз, однак кров на аналіз ніхто не захотів брати. При цьому вказував, що відеозапис вівся не безперервно.

Присутній у судовому засіданні працівник поліції ОСОБА_2 пояснив, що дійсно вказана подія мала місце, підтвердив обставини викладені у протоколі про адміністративне правопорушення. На даний час причини зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 він не пам'ятає. Відеофіксація правопорушення здійснювалася за допомогою портативного відеореєстратора «Sony», що належить слідчому. Оскільки ОСОБА_1 погодився пройти освідування у медичному закладі, відбулося переривання відеозапису, а відновилася відеофіксація, коли останній відмовився здати аналізи.

Розглянувши адміністративні матеріали, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника Солода В.М., працівника поліції Зінченка О.О., суд встановив таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції

(п. 2.5 ПДР).

Пунктами 2, 4 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від

09 листопада 2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція), передбачено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Згідно з п. 12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п. 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції (п. 8 розділу ІІ Інструкції).

Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння. Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у п. 12 цього розділу (п.п. 7, 8, 12, 13 розділу ІІІ Інструкції).

Аналіз вказаних положень Інструкції свідчить про те, що саме біологічний матеріал, сеча в першу чергу, є предметом дослідження біологічного середовища та повинен бути відібраний у особи відповідно до Інструкції. Для отримання медичного висновку за наслідками медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння є обов'язковим дослідження аналізів. При цьому, подання матеріалу для аналізу є добровільним і залежить виключно від особи, яка такий огляд проходить.

Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

При оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту (рішення ЄСПЛ від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України»). Приймаючи до уваги дане рішення, суд керується саме цим принципом «поза розумним сумнівом», зміст якого також сформульований у п. 43 рішення ЄСПЛ від

14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України». Зокрема, доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення поза розумним сумнівом доводиться сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, зокрема даними, які містить протокол про адміністративне правопорушення від 14 жовтня 2021 року серії ОБ № 067491, відеозаписами, відповідно до яких ОСОБА_1 погодився пройти освідування на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, однак будучи у медичному закладі відмовився здати біологічне середовище, мотивуючи свою відмову недовірою до медичного закладу. В подальшому було складено протокол про адміністративне правопорушення та ознайомлено з ним ОСОБА_1 під підпис.

Таким чином судом встановлено, що відеозапис долучений до адміністративних матеріалів отриманий із портативного відеореєстратора «Sony», що підтверджується поясненнями працівника поліції ОСОБА_2 , а зафіксовані на ньому події відповідають фактам викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення та обставинам події, що відбулися 14 жовтня 2021 року. При цьому ОСОБА_1 будучи ознайомлений зі змістом протоколу не заперечував, що подія відбулася 14 жовтня 2021 року о 00:50, а протокол складений 14 жовтня 2021 року о 01:20, а тому суд не ставить під сумнів те, що події відображені на відеозаписі відбулися саме у вказані у протоколі про адміністративне правопорушення дату і час.

Водночас суд вважає відеозаписи належними та допустимими, що узгоджується із практикою розгляду справ у суді апеляційної інстанції - постанова Черкаського апеляційного суду від 12 листопада 2021 року у справі № 705/1117/21 та постанова Волинського апеляційного суду від 22 листопада 2021 року у справі № 155/1101/21.

Крім того, відсутність в матеріалах справи направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, не може бути підставою для визнання протоколу про адміністративне правопорушення неналежним і недопустимим доказом, оскільки ОСОБА_1 під відеозапис погодився пройти освідування на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі.

Також посилання захисника на відсутність свідків під час складання адміністративних матеріалів є безпідставними, оскільки згідно із вимогами ч. 2 ст. 266 КУпАП під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. В матеріалах справи міститься відеозапис подій, які викладені в протоколі, а тому наявність свідків є необов'язково.

До таких висновків дійшов Черкаський апеляційний суд у постанові від 12 листопада 2021 року у справі № 712/5302/21.

Невизнання вини ОСОБА_1 суд оцінює як спосіб захисту, та спробу останнього уникнути відповідальності, оскільки вище зазначені обставини не спростовують факт відмови від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку, а також не звільняють його від відповідальності за скоєне.

Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмовився як особа, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення згідно з вимогами ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність згідно зі ст.ст. 34,

35 КУпАП, судом не встановлено.

З огляду на викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

У зв'язку з винесенням постанови про накладення адміністративного стягнення та на підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір за ставкою

0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»), що становить, на час вчинення правопорушення, 454,00 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 130, 221, 245, 280, 283-284, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить

17000,00 (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454,00 (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 копійок) гривень.

Платіжні реквізити для сплати судового збору: стягувач - Державна судова адміністрація України; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.

У разі несплати штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна для стягнення штрафу у подвійному розмірі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення постанови.

Суддя В.В. Левченко