Рішення від 24.01.2022 по справі 914/3464/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.01.2022 Справа № 914/3464/21

Господарський суд Львівської області у складі судді Горецької З.В., за участю секретаря судового засідання Пришляк М.С., розглянувши матеріали справи

за позовом: Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління», м. Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрінвесткабель», м. Львів

про відшкодування витрат в розмірі 7 962,00 грн.

Заяв про відвід судді не надходило. У відповідності до ст. 222 ГПК України, фіксування судового процесу здійснювалось за допомогою програмно-апаратного комплексу «Акорд».

ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрінвесткабель» про стягнення витрат пов'язаних з демонтажем та зберіганням конструкцій малих архітектурних форм (вивісок), що сукупно становлять 7 962,00 грн.

Ухвалою від 22.11.2021 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до розгляду на 22.12.2021. У зв'язку з неявкою відповідача розгляд справи 22.11.2021 відкладено на 24.01.2022.

В судове засідання 24.01.2022 позивач явку повноваженого представника забезпечив, відповідач не зявився, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.

Враховуючи те, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, судом 24.01.2022 року проголошено вступну та резолютивну частину рішення по справі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Аргументи позивача

Позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що Відповідачем самовільно, без отримання дозволу на розміщення реклами, встановлено спеціальну конструкцію зовнішньої реклами на огорожі по вул. Городоцька, 359 (АС «Західна») у м. Львові, чим порушено вимоги ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу», у зв'язку з чим Департаментом економічного розвитку Львівської міської ради скеровано Відповідачу Вимогу від 02.07.2020 вих. №23/Р-17-1014, якою було запропоновано добровільно усунути допущене порушення у зазначений у вимогах термін. З підстав не усунення Відповідачем виявленого порушення Позивачем здійснено демонтаж та транспортування конструкції зовнішньої реклами, внаслідок чого понесено витрати у розмірі 430 грн. без ПДВ. Окрім того, Позивачем нараховано Відповідачу 6 205 грн. без ПДВ плати за зберігання конструкції зовнішньої реклами на складі Позивача.

В судовому засіданні 24.01.2022 представником позивача заявлено усне клопотання про перехід від спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Позиція Відповідача

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву та надання доказів в порядку статті 80 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що судом, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість учасникам справи щодо обґрунтування їх правової позиції по суті справи та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.

Враховуючи те, що норми статті 81 Господарського процесуального кодексу України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом Учасників справи подавати докази, а пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства - свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом створені належні умови для надання сторонами доказів в обґрунтування своєї правової позиції.

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання Відповідачем відзиву у встановлений строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

10.02.2020 між Позивачем та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 укладено Договір про надання послуг №10/02/2020, за умовами якого (п.1. Договору) Виконавець зобов'язується надати Замовникові послуги із демонтажу самовільно встановлених рекламних конструкцій та малих архітектурних форм (вивісок) із залученням, за необхідності, автомобільної техніки та спеціальної автомобільної техніки, (включаючи завантажувально-розвантажувальні роботи), Замовник, в свою чергу, зобов'язується прийняти надані послуги й оплатити їх.

Відповідно до п.2.1. Договору вартість наданих послуг визначається згідно з Договірною ціною на послуги по демонтажу рекламних конструкцій та малих архітектурних форм (вивісок) (додаток 1) до цього договору.

Замовник зобов'язаний за надані Виконавцем послуги перерахувати на рахунок Виконавця суму, зазначену в Актах виконаних робіт впродовж 20 днів від дати підписання Акту виконаних робіт (наданих послуг) (п.2.2. Договору).

Відповідно до п.5.1. Договору Договір набуває чинності з моменту його підписання з усіма додатками до нього та діє до 31.12.2020.

Договірною ціною (Додаток №1 до Договору від 10.02.2020) встановлено, зокрема, вартість послуг з демонтажу рекламних конструкцій, вивісок, що розміщені на фасадах будинків, будівель, на огорожах, спорудах тощо, площею від 1,01 до 3,0 м. кв. в розмірі 430 грн. за 1 шт. без урахування ПДВ.

Вказаний додаток підписано повноважними представниками, їх підписи завірено відтисками печаток Сторін Договору.

Вимогою Департаменту економічної політики Львівської міської ради від 02.07.2020 вих. №23/Р-7-1014 ТзОВ «Укрінвесткабель» повідомлено про порушення ним вимог ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу», а саме: самовільне встановлення спеціальної конструкції зовнішньої реклами на огорожі на вул. Городоцькій, 359 розміром площини 2,50 х 0,8 м. в термін до 07.07.2020.

Вказану Вимогу 02.07.2020 надіслано ТзОВ «Укрінвесткабель», що підтверджується списком згрупованих відправлень рекомендованих листів, поданих в ВПЗ-8 від 02.07.2020 та поштовою квитанцією (касовим чеком) від 02.07.2020.

Наказом Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 24.07.2020 №60-Д наказано Позивачу в строк до 25.01.2021 демонтувати самовільно встановлені конструкції зовнішньої реклами згідно переліку. Пунктом 5 Наказу визначено демонтувати рекламу по вул. Городоцька, 359 (АС «Західна») на огорожі.

Актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 06.08.2020 №9 Позивач на підставі наказу Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 24.07.2020 №60-Д із залученням виконавця Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на замовлення Позивача здійснено демонтаж спеціальної конструкції силами за адресою: АДРЕСА_1 ) на огорожі. Розміри конструкції 2,5х0,8 м.

Вказаний Акт 17.08.2020 надіслано Відповідачу, що підтверджується Списком згрупованих відправлень рекомендованих листів, поданих в ВПЗ-8 та Поштовою квитанцією (касовим чеком) від 17.08.2020.

Актом надання послуг від 06.08.2020 №0608 ФОП ОСОБА_1 (п.1 Акту) передав, а Позивач прийняв, зокрема, послуги з демонтажу рекламних конструкцій, вивісок тощо площею від 1,01 м.кв. до 3,0 м.кв. у кількості 1 шт. вартістю 430 грн. без урахування ПДВ.

06.08.2020 ФОП ОСОБА_1 виставлено Рахунок на оплату №0608, зокрема (п.9 Рахунку) на оплату демонтажу рекламних конструкцій, вивісок тощо площею від 1,01 до 3 м.кв. у кількості 1 шт. вартістю 430 грн. без урахування ПДВ.

Накладною від 06.08.2020 №37 ФОП ОСОБА_1 передано на зберігання на склад Позивача одну демонтовану рекламну конструкцію.

12.08.2020 Позивачем оплачено на користь ФОП ОСОБА_1 8 870,00 грн. Призначення платежу: «Оплата за демонтаж зг.рах. 0608 від 06.08.2020 Договір №10/02/2020 від 10.02.20 без ПДВ. Тендерна документація додається.».

Листом-вимогою від 27.08.2020 вих. №2410-10-3072 Позивач звертався до Відповідача із вимогою про відшкодування у 10 денний термін з дати отримання листа 430 грн. вартості демонтажу та 340 грн. вартості зберігання конструкції зовнішньої реклами, що загалом становить 770 грн. З урахуванням податку на додану вартість - 924 грн. Вказаного листа-вимогу 28.08.2020 надіслано ТзОВ «Укрінвесткабель», що підтверджується Реєстром рекомендованих листів та Поштовою квитанцією (Касовим чеком) від 28.08.2020.

ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до п.п. 1, 4 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Відносини, які виникають у зв'язку з встановленням малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, розміщення яких передбачено законодавством України, процедуру встановлення архітектурних форм (вивісок) та правові відносини між органами місцевого самоврядування і фізичними та юридичними особами, які виникають у процесі розташування архітектурних форм (вивісок), врегульовано Порядком розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, затвердженим рішенням виконкому Львівської міської ради № 1025 від 11.11.2016 (зі змінами та доповненнями), який також регламентує загальні вимоги до їх розміщення.

Вказаний порядок розроблений відповідно до Законів України “Про рекламу”, “Про охорону культурної спадщини”, “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про адміністративні послуги”, “Про регулювання містобудівної діяльності”, “Про основи містобудування в Україні”, “Про благоустрій населених пунктів”, Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, ухвали міської ради від 21.04.2011 № 376 “Про Правила благоустрою м. Львова”.

Пунктом 1.4 даного порядку передбачено, що порядок є обов'язковим для виконання всіма підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та відомчої належності, а також фізичними особами - підприємцями, які встановлюють малі архітектурні форми (вивіски) у м. Львові

Згідно з п.п. 1.6, 5.1 порядку, встановлення малих архітектурних форм (вивісок) з порушенням цього Порядку забороняється, а моніторинг їх розміщення у м. Львові здійснює комунальне підприємство “Адміністративно-технічне управління”.

У п.6.2 порядку визначено, що власникам самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок) скеровуються вимоги уповноваженого органу (департаменту містобудування) про усунення допущеного порушення.

Згідно з ч.1 ст.73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Частинами 1, 4 статті 20 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Відповідачем вимог вказаних актів органу місцевого самоврядування не виконано, внаслідок чого допущено відповідне порушення, встановлене позивачем.

Відповідно до п.5.3 Порядку, відповідальність за розміщення малої архітектурної форми (вивіски) (міцність, стійкість, безпеку, відповідність погодженому паспорту, цілісність фасаду будівлі після монтажу/демонтажу малої архітектурної форми (вивіски) несе власник або уповноважена власником особа.

Відповідно до пп.6.1.1, п.6.1 Порядку, самовільно встановлені малі архітектурні форми (вивіски) підлягають демонтажу.

У п.п. 6.3, 6.6 Порядку встановлено, що демонтаж таких малих архітектурних форм (вивісок) повинен провести власник (користувач) малої архітектурної форми (вивіски) самостійно за власний рахунок у термін, вказаний у вимозі уповноваженого органу. Малі архітектурні форми (вивіски), власники яких не виконали у встановлений термін вимог уповноваженого органу про добровільний демонтаж (або отримання паспорта) вносяться до наказу на примусовий демонтаж. Примусовий демонтаж малих архітектурних форм (вивісок) організовує комунальне підприємство “Адміністративно-технічне управління” за наказом уповноваженого виконавчого органу Львівської міської ради, проект якого готує орган, який здійснює нагляд за станом малої архітектурної форми (вивіски) (комунальне підприємство “Адміністративно-технічне управління”).

На позивача покладено функції з організації примусового демонтажу малих архітектурних форм (вивісок). Відтак, як вбачається з матеріалів справи, ним залучено до проведення відповідних робіт Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 .

Зазначеним вище Порядком встановлено, що під час проведення демонтажу можуть бути присутні власник або користувач малої архітектурної форми (вивіски), представники державних органів, міських служб та інших організацій (п.6.6). Примусовий демонтаж малих архітектурних форм (вивісок) оформляється актом (2 примірники), який підписують власник (користувач) малої архітектурної форми (вивіски) (у разі його присутності при демонтажі), представник Комунального підприємства “Адміністративно-технічне управління” та представник організації, яка здійснювала демонтаж. До акта додається в обов'язковому порядку фотофіксація місця розташування малої архітектурної форми (вивіски) до і після демонтажу (п.6.7). У разі відсутності власника малої архітектурної форми (вивіски) при демонтажі або його відмови від підписання акта демонтажу (про що робиться відповідна відмітка на акті) другий примірник акта комунальне підприємство “Адміністративно-технічне управління” у п'ятиденний термін надсилає поштою за місцем реєстрації власника рекомендованим листом (якщо встановлено його місцезнаходження) (п.6.8).

У відповідності до п.п. 6.9, 6.10 Порядку, після проведення демонтажу складається акт демонтажу малої архітектурної форми (вивіски) з зазначенням характеру робіт та їх вартості, який підписує Комунальне підприємство “Адміністративно-технічне управління” (замовник) та організація або особа (виконавець), які надали послуги з демонтажу. Демонтовані малі архітектурні форми (вивіски) зберігаються на складі Комунального підприємства “Адміністративно-технічне управління”.

У відповідності до п.6.11 Порядку, компенсація витрат комунального підприємства “Адміністративно-технічне управління”, пов'язаних з примусовим демонтажем, транспортуванням та зберіганням малої архітектурної форми (вивіски), покладається на власника (користувача) демонтованої малої архітектурної форми (вивіски).

Позивачем в межах встановленого порядку виявлено, демонтовано та передано на зберігання спеціальну конструкцію зовнішньої реклами на огорожі.

Акт №9 від 06.08.2020 містить фото спеціальної рекламної продукції де зазначено: «кабель, провід, світлотехніка, електротехніка», що знаходиться за адресою вул. Городоцька, 355 (оф. 370, 3-тій поверх). Крім того в нижній частині рекламного плаката зазначено сайт суб'єкта господарювання: «ukrelektrokabel.com». Також необхідно звернути увагу, що лівому куті вивіски наявна абревіатура УЕТ. З матеріалів справи (вимога №23/Р-7-1014 від 02.07.2020, Акт №9 проведення демонтажу спеціальних конструкцій) не вбачається, що спірна демонтована вивіска належить саме відповідачу. Крім того згідно з даними Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань абревіатура «УЕТ» належить приватному підприємству «Українське електротехнічне товариство» з ідентифікаційним кодом 36312084. Місцезнаходженням юридичної особи, що зазначене на вивісці вказано вул. Городоцьку, 355 (оф. 370, 3-тій поверх), що очевидно вказує, що суб'єкт господарювання, який розмістив вказану рекламу очікує, що потенційні споживачі шукатимуть його за вказаною адресою, однак позивач без жодних обґрунтувань, фактів та належних доказів вказує в якості відповідача ТзОВ «Укрінвесткабель» (ідентифікаційний код 32053472, м. Львів, вул. Стрийська, 53/19).

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, що входять в предмет доказування (частина 1 статті 76 Господарського процесуального кодексу України).

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України).

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (частина 1 статті 78 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до частин 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено належними доказами приналежність спірної демонтованої вивіски саме відповідачу, а відтак, відсутні підстави для задоволення позову та покладення на відповідача понесених позивачем витрат на демонтаж та зберігання вивіски.

Щодо усного клопотання представника позивача про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження суд зазначає наступне.

У відповідності ч. 7 ст. 250 ГПК України частини друга - шоста цієї статті не застосовуються, якщо відповідно до цього Кодексу справа підлягає розгляду тільки в порядку спрощеного провадження, у зв'язку з чим суд відмовляє в задоволенні клопотання в цій частині.

Враховуючи те, що предметом спору у цій справі є стягнення грошової суми в розмірі 7 962,00 грн., який не перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають розгляду такої справи за правилами загального позовного провадження, крім того судом в ході розгляду справи сторонам надано можливість вчинення необхідних дій в межах наданих ГПК України повноважень, відтак, Господарський суд Львівської області не вбачає підстав для задоволення вказаного клопотання в цій частині.

Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України залишаються за позивачем.

Керуючись статтями 10, 12, 20, 73, 76, 79, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст.241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки передбачені ст.ст.256,257 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя Горецька З.В.